Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-06-30 do 2003-07-12
Wersja archiwalna od 1999-06-30 do 2003-07-12
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 grudnia 1998 r.
w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.
Na podstawie art. 10 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 91, poz. 410 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Rozporządzenie określa:
1) rodzaje, sposób i tryb odbywania kształcenia podyplomowego przez pielęgniarki i położne,
2) szczegółowe warunki i tryb uzyskiwania przez pielęgniarkę i położną tytułu specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz sposób i tryb przeprowadzenia egzaminu państwowego dla uzyskania tytułu specjalisty,
3) szczegółowe zasady, warunki i tryb wydawania zezwoleń na prowadzenie podyplomowego kształcenia pielęgniarek, położnych przez osoby fizyczne i prawne oraz sposób ich rejestracji,
4) warunki i sposób prowadzenia podyplomowego kształcenia pielęgniarek i położnych przez osoby fizyczne i prawne oraz tryb kształcenia.
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „pielęgniarce, położnej”, należy przez to rozumieć również „położnego, pielęgniarza”.
§ 2.Ustala się następujące podstawowe rodzaje podyplomowego kształcenia pielęgniarek, położnych:
1) szkolenie specjalizacyjne, zwane dalej „specjalizacją”,
2) kursy kwalifikacyjne,
3) kursy specjalistyczne,
4) kursy dokształcające.
§ 3.Kształcenie podyplomowe może odbywać się w trybie dziennym, wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym lub w systemie mieszanym.
§ 4.Kształcenie podyplomowe pielęgniarek, położnych może być prowadzone przez:
1) jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia szkolenia podyplomowego na podstawie odrębnych przepisów, takie jak: uczelnie medyczne, uczelnie prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, medyczne jednostki badawczo-rozwojowe, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego,
2) osoby prawne lub fizyczne, które uzyskały zezwolenie właściwej okręgowej rady pielęgniarek i położnych na prowadzenie kształcenia podyplomowego
- zwane dalej „organizatorem kształcenia podyplomowego”.
§ 5.1. Pielęgniarka, położna, zatrudniona w zakładzie opieki zdrowotnej lub innej jednostce organizacyjnej na stanowisku pielęgniarki, położnej, odbywa kształcenie podyplomowe, na swój wniosek, na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę do organizatora kształcenia podyplomowego, po zasięgnięciu opinii przełożonego pielęgniarki, położnej.
2. Pielęgniarka, położna może odbywać kształcenie podyplomowe również na podstawie umowy zawartej z organizatorem kształcenia podyplomowego bez skierowania, o którym mowa w ust. 1.
§ 6.Do pielęgniarki i położnej odbywającej kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę stosuje się przepisy w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, w części dotyczącej zwrotu kosztów kształcenia i uprawnień urlopowych.
§ 7.1. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych prowadzone jest na podstawie programów kształcenia sporządzanych dla każdego jego rodzaju przez organizatora kształcenia podyplomowego.
2. Programy kształcenia dla specjalizacji, program kształcenia kursu kwalifikacyjnego i program kształcenia kursu specjalistycznego sporządza się na podstawie ramowych programów kształcenia podyplomowego dla specjalizacji, kursu kwalifikacyjnego i kursu specjalistycznego, opracowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, zwanego dalej „Centrum”, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
3. Ramowy program kształcenia dla specjalizacji wymaga zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
4. Ramowe programy kształcenia podyplomowego, o których mowa w ust. 2, powinny zawierać:
1) założenia organizacyjno-programowe określające:
a) rodzaj kształcenia,
b) cel kształcenia,
c) czas trwania,
d) sposób organizacji,
e) sposób sprawdzania efektów nauczania,
f) wykaz umiejętności będących przedmiotem kształcenia,
2) plan nauczania określający w szczególności:
a) przedmioty (bloki, moduły) nauczania oraz ich wymiar,
b) rozkład zajęć, z uwzględnieniem praktyk, staży cząstkowych i staży zawodowych,
3) program nauczania poszczególnych przedmiotów, bloków, modułów, określający:
a) wykaz umiejętności wynikowych,
b) treść nauczania,
c) wskazówki metodyczne dotyczące realizacji programu,
d) wykaz literatury,
e) wykaz niezbędnych środków dydaktycznych.
5. Program kształcenia kursu kwalifikacyjnego i program kształcenia kursu specjalistycznego zatwierdza dyrektor Centrum.
§ 8.Specjalizacja jest rodzajem kształcenia podyplomowego, mającym na celu uzyskanie przez pielęgniarki, położne specjalistycznych kwalifikacji w określonej dziedzinie pielęgniarstwa i uzyskanie tytułu specjalisty w tej dziedzinie.
§ 9.1. Pielęgniarka może uzyskać tytuł pielęgniarki specjalisty w następujących dziedzinach pielęgniarstwa:
1) rodzinnego,
2) w ochronie zdrowia pracujących,
3) środowiska nauczania i wychowania,
4) zachowawczego,
5) zachowawczego geriatrycznego,
6) kardiologicznego,
7) nefrologicznego,
8) diabetologicznego,
9) pediatrycznego,
10) chirurgicznego,
11) operacyjnego,
12) anestezjologicznego i intensywnej opieki,
13) onkologicznego,
14) psychiatrycznego,
15) przewlekle chorych i niepełnosprawnych,
16) epidemiologicznego,
17) neurologicznego i neurochirurgicznego,
18) neonatologicznego,
19) opieki paliatywnej.
2. Położna może uzyskać tytuł położnej specjalisty w dziedzinach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 11, 12, 13, 16 i 18 oraz w dziedzinach pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.
3. Pielęgniarka, położna może także uzyskać tytuł pielęgniarki/położnej specjalisty w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, a także organizacji i zarządzania.
§ 10.1. Do specjalizacji może przystąpić pielęgniarka, położna, która:
1) posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej,
2) legitymuje się co najmniej rocznym stażem w zawodzie, wykonywanym odpowiednio na stanowisku pielęgniarki, położnej, z zastrzeżeniem ust. 2,
3) została zakwalifikowana do specjalizacji przez komisję kwalifikacyjną, o której mowa w § 12.
2. Program specjalizacji może uzależniać dopuszczenie pielęgniarki, położnej do specjalizacji od zatrudnienia na określonych stanowiskach pracy.
§ 11.1. Dopuszczenie do specjalizacji następuje na wniosek pielęgniarki, położnej, złożony do organizatora kształcenia podyplomowego.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony nie później niż na 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia specjalizacji, ustalonym przez organizatora kształcenia podyplomowego.
§ 12.1. W celu dopuszczenia pielęgniarki, położnej do specjalizacji organizator kształcenia podyplomowego powołuje komisję kwalifikacyjną.
2. W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:
1) dwaj przedstawiciele organizatora kształcenia podyplomowego, w tym jako przewodniczący kierownik specjalizacji,
2) przedstawiciel okręgowej izby pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na miejsce prowadzenia kształcenia podyplomowego,
3) przedstawiciel właściwego dla danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny pokrewnej stowarzyszenia zawodowego lub towarzystwa naukowego pielęgniarek i położnych,
4) pielęgniarka, położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie odpowiadającej specjalizacji lub w dziedzinie pokrewnej.
3. W przypadku gdy liczba kandydatów ubiegających się o dopuszczenie do specjalizacji jest większa niż liczba miejsc określona przez organizatora kształcenia podyplomowego, komisja kwalifikacyjna może przeprowadzić egzamin wstępny w formie ustnej lub pisemnej.
§ 13.1. Specjalizacja trwa dwa lata.
2. Okres specjalizacji może być skrócony, jednak nie może być krótszy niż rok, jeżeli pielęgniarka, położna spełnia co najmniej jeden z następujących wymogów:
1) ukończyła wyższe studia na kierunku pielęgniarstwa i uzyskała tytuł zawodowy magistra oraz jest zatrudniona na stanowisku zgodnym z dziedziną specjalizacji,
2) ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie zgodnym z dziedziną specjalizacji i posiada minimum 5-letni staż w zawodzie, w zakresie tej specjalizacji,
3) ukończyła 2,5-letnią Szkołę Pielęgniarstwa Psychiatrycznego oraz ma co najmniej 5-letni staż w zawodzie w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego, jeżeli ubiega się o specjalizację z tej dziedziny,
4) ukończyła inne szkolenie, w tym w ośrodku zagranicznym, w zakresie zgodnym ze specjalizacją, trwające co najmniej 3 miesiące, i posiada 5-letni staż w zawodzie w zakresie tej specjalizacji.
3. Decyzję o skróceniu okresu specjalizacji podejmuje komisja kwalifikacyjna, o której mowa w § 12.
§ 14.1. Pielęgniarce, położnej zakwalifikowanej do odbycia specjalizacji organizator kształcenia podyplomowego wydaje kartę specjalizacji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Karta specjalizacji z wymaganymi wpisami i zaliczeniami zajęć szkoleniowych stanowi dowód ich odbycia.
§ 15.1. Organizator kształcenia podyplomowego powołuje kierownika specjalizacji w określonej dziedzinie pielęgniarstwa.
2. Kierownikiem specjalizacji może być pielęgniarka, położna, która spełnia co najmniej jeden z warunków:
1) ukończyła wyższe studia na kierunku pielęgniarstwa i uzyskała tytuł zawodowy magistra oraz posiada co najmniej 5-letni staż w zawodzie w dziedzinie pielęgniarstwa, będącej przedmiotem specjalizacji, lub w dziedzinie pokrewnej,
2) posiada tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie pokrewnej i jest aktualnie zatrudniona zgodnie z dziedziną uzyskanej specjalizacji.
3. W specjalnościach nowych, w których nie ma osób posiadających specjalizację w danej dziedzinie, kierownika specjalizacji powołuje organizator szkolenia podyplomowego po zasięgnięciu opinii dyrektora Centrum i okręgowej rady pielęgniarek i położnych właściwej ze względu na siedzibę organizatora kształcenia podyplomowego.
§ 16.1. Kierownik specjalizacji jest odpowiedzialny za ustalenie szczegółowych warunków i przebiegu odbywania szkolenia, w sposób zapewniający realizację programu specjalizacji.
2. Do obowiązków kierownika specjalizacji należy w szczególności:
1) ustalanie szczegółowego planu zajęć objętych programem i sprawowanie nadzoru nad realizacją tego planu,
2) wskazanie potrzebnego piśmiennictwa i innych pomocy niezbędnych w procesie samokształcenia,
3) występowanie do pracodawcy pielęgniarki, położnej odbywającej specjalizację z wnioskiem o zwolnienie z pracy, w celu uczestniczenia w kursach i innych zajęciach,
4) nadzór nad realizacją zajęć z przedmiotów teoretycznych,
5) zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres zajęć praktycznych i staży zawodowych,
6) organizowanie zaliczeń przewidzianych w programie,
7) powoływanie opiekuna stażu cząstkowego, uprawnionego do przeprowadzenia zaliczenia stażu,
8) wnioskowanie do organizatora kształcenia podyplomowego o skreślenie z listy osób odbywających specjalizację w przypadku nieuczestniczenia w zajęciach i stażach zawodowych bez usprawiedliwienia,
9) wnioskowanie o dopuszczenie pielęgniarki, położnej do egzaminu państwowego, kończącego szkolenie specjalizacyjne,
10) nadzór nad prowadzeniem dokumentacji szkolenia specjalizacyjnego.
3. Kierownik specjalizacji może upoważnić inną pielęgniarkę, położną posiadającą tytuł specjalisty do wykonywania czynności określonych w ust. 2 pkt 5.
§ 17.1. Egzamin państwowy organizuje i przeprowadza państwowa komisja egzaminacyjna, powołana przez dyrektora Centrum, w porozumieniu z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, odrębnie dla każdej dziedziny pielęgniarstwa wymienionej w § 9.
2. W skład państwowej komisji egzaminacyjnej, o której mowa w ust. 1, wchodzą, w liczbie ustalonej przez dyrektora Centrum, osoby posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie odpowiadającej specjalizacji lub w dziedzinie pokrewnej, będące przedstawicielami:
1) Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
2) okręgowej rady pielęgniarek i położnych, na której terenie ma być przeprowadzony egzamin państwowy,
3) właściwego, dla danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny pokrewnej, stowarzyszenia zawodowego lub towarzystwa naukowego pielęgniarek i położnych,
oraz
lekarz posiadający specjalizację odpowiadającą dziedzinie pielęgniarstwa będącej przedmiotem specjalizacji, wyznaczony przez Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
3. Przewodniczącego państwowej komisji egzaminacyjnej, o której mowa w ust. 1, powołuje dyrektor Centrum spośród członków komisji.
4. W egzaminie państwowym może uczestniczyć kierownik specjalizacji pielęgniarki, położnej składającej egzamin lub przedstawiciel organizatora szkolenia podyplomowego.
§ 18.1. Do egzaminu państwowego może być dopuszczona pielęgniarka, położna, która
1) odbyta specjalizację i uzyskała jej zaliczenie,
2) zdała egzamin praktyczny, polegający na wykonaniu zadań z zakresu czynności zawodowych objętych wykazem umiejętności będących przedmiotem specjalizacji,
3) złożyła do Centrum wniosek o dopuszczenie do egzaminu państwowego, wraz z kartą specjalizacji.
2. Specjalizację zalicza oraz wpisu w karcie specjalizacji o jej zaliczeniu dokonuje organizator kształcenia podyplomowego, na wniosek kierownika specjalizacji.
3. Egzamin praktyczny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przeprowadza zespół powołany przez organizatora kształcenia podyplomowego, w którego skład wchodzą kierownik specjalizacji oraz przedstawiciele:
1) organizatora kształcenia podyplomowego,
2) okręgowej izby pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na siedzibę kształcenia podyplomowego.
4. W egzaminie praktycznym może uczestniczyć przedstawiciel państwowej komisji egzaminacyjnej.
5. O miejscu i terminie egzaminu praktycznego organizator kształcenia podyplomowego zawiadamia Centrum.
6. Wpisu w karcie specjalizacji o złożeniu egzaminu praktycznego dokonuje organizator kształcenia podyplomowego, na podstawie protokołu sporządzonego przez zespół, o którym mowa w ust. 3.
§ 19.1. Państwowa komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin państwowy w formie ustnej lub pisemnej, polegający na teoretycznym sprawdzeniu stopnia opanowania przez pielęgniarkę, położną zdającą egzamin materiału objętego programem kształcenia dla specjalizacji.
2. Pielęgniarka, położna powinna być powiadomiona o miejscu i terminie egzaminu państwowego nie później niż na 30 dni przed datą rozpoczęcia egzaminu.
3. W razie nieprzystąpienia do egzaminu państwowego w terminie, o którym mowa w ust. 2, pielęgniarka, położna może przystąpić do egzaminu w następnym terminie, wyznaczonym z uwzględnieniem przepisu ust. 2.
§ 20.1. W razie niepomyślnego wyniku egzaminu państwowego - zdawanego po raz pierwszy - pielęgniarka, położna może ponownie przystąpić do egzaminu w innym terminie, wyznaczonym z uwzględnieniem przepisu § 19 ust. 2.
2. W razie niepomyślnego wyniku egzaminu państwowego, powtarzanego w dwóch terminach, pielęgniarka, położna może ubiegać się o ponowne dopuszczenie do specjalizacji.
§ 21.Standardowe wymagania, będące podstawą przeprowadzenia egzaminu państwowego i egzaminu praktycznego, ustala Centrum na podstawie programu kształcenia dla tej specjalizacji.
§ 22.Obsługę organizacyjno-techniczną państwowej komisji egzaminacyjnej zapewnia Centrum.
§ 23.1. Po złożeniu egzaminu państwowego z wynikiem pomyślnym Centrum wydaje pielęgniarce dyplom uzyskania tytułu pielęgniarki specjalisty, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia, a położnej dyplom uzyskania tytułu położnej specjalisty, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Dyplom podpisują przewodniczący i członkowie państwowej komisji egzaminacyjnej oraz dyrektor Centrum.
3. Centrum prowadzi rejestr wydanych dyplomów oraz rejestr pielęgniarek, położnych, które uzyskały tytuł specjalisty, wraz z dokumentacją, o której mowa w § 18 ust. 1 pkt 3.
§ 24.Kurs kwalifikacyjny jest rodzajem kształcenia podyplomowego mającym na celu uzyskanie przez pielęgniarkę, położną specjalistycznych kwalifikacji.
§ 25.1. Kursy kwalifikacyjne dla pielęgniarek są organizowane w następujących dziedzinach pielęgniarstwa:
1) rodzinnego,
2) ochrony zdrowia pracujących,
3) operacyjnego,
4) anestezjologicznego i intensywnej opieki,
5) psychiatrycznego,
6) onkologicznego,
7) zachowawczego,
8) środowiska nauczania i wychowania,
9) nefrologicznego z dializoterapią,
10) przewlekle chorych i niepełnosprawnych,
11) neonatologicznego,
12) opieki paliatywnej,
oraz w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
2. Kursy kwalifikacyjne dla położnych są organizowane w dziedzinie pielęgniarstwa: rodzinnego, operacyjnego, anestezjologicznego i intensywnej opieki, neonatologicznego oraz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
3. Dla pielęgniarek i położnych podejmujących funkcje kierownicze organizowane są kursy kwalifikacyjne w zakresie organizacji i zarządzania.
4. W razie potrzeby wynikającej z rozwoju określonych dziedzin medycyny, kursy kwalifikacyjne mogą być organizowane w innych dziedzinach pielęgniarstwa za zgodą dyrektora Centrum, wyrażoną po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
§ 26.Kursy kwalifikacyjne są przeznaczone dla pielęgniarek, położnych posiadających prawo wykonywania zawodu i ubiegających się o:
1) zatrudnienie na stanowisku, na którym zgodnie z odrębnymi przepisami jest wymagane ukończenie kursu kwalifikacyjnego,
2) uprawnienie do wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów uzyskanie uprawnienia jest uzależnione od ukończenia kursu kwalifikacyjnego.
§ 27.Szkolenie na kursie kwalifikacyjnym trwa 3 miesiące, z tym że program szkolenia może określić dłuższy okres szkolenia, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
§ 28.Pielęgniarce, położnej przyjętej na kurs kwalifikacyjny organizator kształcenia podyplomowego wydaje kartę kursu kwalifikacyjnego, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 29.1. Organizator kształcenia podyplomowego wyznacza kierownika kursu i określa jego obowiązki.
2. Kierownikiem kursu może być pielęgniarka, położna, która spełnia co najmniej jeden z warunków:
1) ukończyła wyższe studia na kierunku pielęgniarstwa i uzyskała tytuł zawodowy magistra oraz posiada co najmniej 5-letni staż w zawodzie, w dziedzinie pielęgniarstwa będącej przedmiotem kursu kwalifikacyjnego,
2) posiada tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie pielęgniarstwa i jest aktualnie zatrudniona zgodnie z dziedziną uzyskanej specjalizacji.
3. Przy określaniu obowiązków kierownika kursu stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 1, ust. 2 pkt 1-6 i 8 oraz ust. 3.
§ 30.1. Kurs kwalifikacyjny kończy się egzaminem ustnym lub pisemnym przeprowadzonym w formie testu, złożonym przed komisją egzaminacyjną, powołaną przez organizatora kształcenia podyplomowego.
2. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1) przedstawiciele organizatora - w tym kierownik kursu jako przewodniczący,
2) przedstawiciel okręgowej izby pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na miejsce prowadzenia kształcenia podyplomowego,
3) pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie pokrewnej.
§ 31.Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie zajęć praktycznych przewidzianych w karcie kursu kwalifikacyjnego oraz spełnienie innych warunków przewidzianych w programie kursu.
§ 32.Pielęgniarka, położna, która złożyła egzamin, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§ 33.W przypadku niepomyślnego wyniku egzaminu, pielęgniarka, położna może ponownie przystąpić do egzaminu. Przepis § 20 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 34.Kursy specjalistyczne mają na celu uzyskanie przez pielęgniarki, położne kwalifikacji niezbędnych do wykonywania określonych czynności zawodowych przy realizacji świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych.
§ 35.Do szkolenia na kursie specjalistycznym może przystąpić pielęgniarka, położna, która posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej i legitymuje się co najmniej 3-miesięcznym stażem w zawodzie lub odbywa staż podyplomowy, po upływie 9 miesięcy od rozpoczęcia stażu podyplomowego.
§ 36.Pielęgniarce, położnej przyjętej na kurs specjalistyczny organizator kształcenia podyplomowego wydaje kartę kursu specjalistycznego, której wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§ 37.Kurs specjalistyczny kończy się egzaminem teoretycznym lub praktycznym, złożonym przed komisją egzaminacyjną, powołaną przez organizatora kształcenia podyplomowego.
§ 38.Do organizacji i trybu szkolenia na kursie specjalistycznym stosuje się odpowiednio przepisy § 20 ust. 2, § 29 i 31.
§ 39.Pielęgniarka, położna, która złożyła egzamin, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§ 40.Kursy dokształcające mają na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych pielęgniarki, położnej.
§ 41.Do organizacji i trybu szkolenia na kursie dokształcającym stosuje się odpowiednio przepisy § 20 ust. 2, § 29, 31 i 37.
§ 42.Pielęgniarka, położna otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu dokształcającego, którego wzór stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§ 43.1 Osoba prawna lub osoba fizyczna zamierzająca prowadzić kształcenie podyplomowe pielęgniarek lub położnych składa wniosek o uzyskanie zezwolenia do właściwej, ze względu na wskazane miejsce prowadzenia kształcenia podyplomowego, okręgowej rady pielęgniarek i położnych.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż na trzy miesiące przed zamierzonym rozpoczęciem kształcenia podyplomowego.
§ 44.1. Wniosek o zezwolenie na prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych powinien zawierać:
1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić kształcenie podyplomowe i jej miejsce zamieszkania lub siedzibę,
2) określenie formy, rodzaju i trybu kształcenia podyplomowego oraz wskazanie terminu jego realizacji,
3) zobowiązanie do spełnienia warunków niezbędnych do pełnej realizacji programów kształcenia, w tym zapewnienia kadry dydaktycznej oraz bazy dydaktycznej i warunków organizacyjnych właściwych dla danego programu, rodzaju i trybu kształcenia podyplomowego,
4) informację o miejscu kształcenia podyplomowego, z uwzględnieniem miejsca nauczania przedmiotów teoretycznych i zajęć praktycznych.
2. Do wniosku załącza się:
1) kopię dokumentu potwierdzającego uzyskanie osobowości prawnej, a w przypadku osoby fizycznej - kopię dokumentu potwierdzającego dane osobowe,
2) program kształcenia podyplomowego dla każdego rodzaju podyplomowego kształcenia,
3) regulamin organizacyjny kształcenia podyplomowego,
4) dane o kadrze dydaktycznej zapewniającej możliwość przekazania wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie określonej specjalności, zgodnie z wymaganiami współczesnej wiedzy medycznej i programem specjalizacji, ze wskazaniem kierowników przewidywanych rodzajów kształcenia,
5) informację o bazie dydaktycznej do prowadzenia zajęć z przedmiotów teoretycznych, w szczególności o wyposażeniu sal wykładowych i dostępie do fachowej biblioteki,
6) informację o bazie do prowadzenia zajęć praktycznych, w szczególności o dostępie do: sal operacyjnych, sal zabiegowych, laboratoriów diagnostycznych.
§ 45.Regulamin organizacyjny kształcenia podyplomowego prowadzonego przez osobę prawną lub fizyczną powinien określać w szczególności:
1) organizację szkolenia,
2) zasady i sposób naboru osób przewidzianych do szkolenia,
3) prawa i obowiązki osób uczestniczących w szkoleniu,
4) zakres obowiązków wykładowców i innych osób prowadzących nauczanie teoretyczne i zajęcia praktyczne.
§ 46.1. Wydanie przez okręgową radę pielęgniarek i położnych zezwolenia na prowadzenie podyplomowego kształcenia pielęgniarek i położnych wymaga opinii Centrum.
2. W celu uzyskania opinii, o której mowa w ust. 1, okręgowa rada pielęgniarek i położnych przekazuje do Centrum wniosek i załączniki do wniosku, o których mowa w § 44.
§ 47.1. Zezwolenie na prowadzenie kształcenia podyplomowego zawiera:
1) nazwę okręgowej rady pielęgniarek i położnych,
2) nazwę i siedzibę osoby prawnej lub nazwisko i adres osoby fizycznej,
3) rodzaj kształcenia podyplomowego,
4) tryb kształcenia podyplomowego.
2. Zezwolenie wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat.
§ 48.1. Wydanie zezwolenia lub odmowa wydania zezwolenia na prowadzenie kształcenia podyplomowego przez osobę prawną lub fizyczną następuje w drodze uchwały okręgowej rady pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na miejsce prowadzenia kształcenia.
2. Od uchwały, o której mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do Naczelnej Rady pielęgniarek i Położnych.
§ 49.1. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych prowadzi rejestr wydanych zezwoleń na prowadzenie kształcenia podyplomowego oraz akta rejestrowe obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wydania zezwolenia.
2. Rejestr powinien zawierać dane zawarte w zezwoleniu.
§ 50.Zmiana rodzaju lub trybu kształcenia podyplomowego może być dokonana w trybie i na zasadach określonych dla wydania zezwolenia.
§ 51.Organizator kształcenia podyplomowego obowiązany jest przechowywać:
1) dokumentację przebiegu kształcenia podyplomowego,
2) protokoły przebiegu egzaminów lub innych form zakończenia kształcenia podyplomowego,
3) rejestr wydanych zaświadczeń o odbyciu określonego rodzaju kształcenia podyplomowego.
§ 52.Pielęgniarce, położnej, która otrzymała zaświadczenie o uzyskaniu specjalizacji na podstawie dotychczasowych przepisów, przysługuje tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie pielęgniarstwa.
§ 53.1. Pielęgniarka, położna, która rozpoczęła szkolenie specjalizacyjne przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, odbywa szkolenie specjalizacyjne i składa egzamin specjalizacyjny na podstawie dotychczasowych przepisów.
2. Egzamin specjalizacyjny, kończący szkolenie specjalizacyjne, o którym mowa w ust. 1, może być złożony do dnia 31 grudnia 2001 r.
§ 54.Kursy dla pielęgniarek i położnych, rozpoczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, mogą być prowadzone do ich zakończenia na podstawie dotychczasowych przepisów.
§ 55.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: W. Maksymowicz
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 17 grudnia 1998 r. (poz. 1110)
Załącznik nr 1
WZÓR - Karta specjalizacji
Załącznik nr 2
WZÓR I
WZÓR II
Załącznik nr 3
WZÓR I
WZÓR II
Załącznik nr 4
WZÓR - Karta kursu kwalifikacyjnego
Załącznik nr 5
WZÓR - Zaświadczenie
Załącznik nr 6
WZÓR - Karta kursu specjalistycznego
Załącznik nr 7
WZÓR - Zaświadczenie
Załącznik nr 8
WZÓR - Zaświadczenie