Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2010-08-31 do 2014-01-01
Wersja archiwalna od 2010-08-31 do 2014-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 sierpnia 1998 r.
w sprawie rodzajów dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia, minimalnego zakresu programów kursów pracowników ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminów i trybu ich składania, składu komisji egzaminacyjnej i sposobu przeprowadzania egzaminu
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2010 r., Nr 149, poz. 999)
Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób ubiegających się o uzyskanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia.
§ 2.[Dokumenty potwierdzające uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie fizycznej ochrony osób i mienia] 1. Dokumentami potwierdzającymi uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie fizycznej ochrony osób i mienia są dyplomy i świadectwa wydawane przez szkoły publiczne, w tym wchodzące w skład centrów kształcenia ustawicznego, lub szkoły niepubliczne posiadające uprawnienia szkoły publicznej, kształcące w zawodzie pracownik ochrony, według programów nauczania uwzględniających podstawę programową ustaloną zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Dokumentami potwierdzającymi uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie fizycznej ochrony osób i mienia są również świadectwa szkół podoficerskich oraz dyplomy szkół oficerskich resortu spraw wewnętrznych i administracji w zakresie prawno-administracyjnej ochrony porządku publicznego.
3. Świadectwa szkół podoficerskich, o których mowa w ust. 2, potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie odpowiadającym pierwszemu stopniowi licencji pracownika ochrony fizycznej.
4. Dyplomy szkół oficerskich, o których mowa w ust. 2, potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie odpowiadającym drugiemu stopniowi licencji pracownika ochrony fizycznej.
§ 3.[Minimalny zakres programów kursów dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia] 1. Minimalny zakres programów kursów dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia, obejmujący zagadnienia:
1) teoretyczne – w zakresie ogólnoprawnym, ochrony osób i ochrony mienia,
2) praktyczne – w zakresie szkolenia strzeleckiego, samoobrony i technik interwencyjnych,
określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Szkolenie strzeleckie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, prowadzone jest zgodnie z instrukcją szkolenia strzeleckiego pracowników ochrony, która stanowi załącznik nr 2 [1] do rozporządzenia.
§ 4.[Minimalny zakres programów kursów dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia] Minimalny zakres programów kursów dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia w zakresie teoretycznym, obejmujący zagadnienia ogólnoprawne, zawodowe z zakresu ochrony osób i mienia oraz zasad organizacji szkolenia strzeleckiego, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 5.[Zasady obowiązujące przy prowadzeniu kursów pracowników ochrony fizycznej] Kursy pracowników ochrony fizycznej mogą być prowadzone na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty albo w przepisach o działalności gospodarczej.
§ 6.[Egzamin przed komisją egzaminacyjną] Osoby ubiegające się o licencję pracownika ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia, z wyjątkiem osób legitymujących się dokumentami, o których mowa w § 2, składają egzamin przed komisją egzaminacyjną, zwaną dalej „komisją”.
§ 7.[Powoływanie komisji i organizacja egzaminu] Komendant wojewódzki Policji powołuje komisję i organizuje egzamin nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, powiadamiając o jego terminie i miejscu Komendanta Głównego Policji.
§ 8.[Skład komisji] [2] 1. W skład komisji wchodzą:
1) przedstawiciele komendanta wojewódzkiego Policji w liczbie nie większej niż trzech, w tym uprawnieni do przeprowadzania egzaminu z zakresu samoobrony, technik interwencyjnych oraz strzelectwa,
2) oficer wyznaczony przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
3) przedstawiciel prokuratora okręgowego,
4) przedstawiciel wojewody.
2. Przewodniczącego komisji wyznacza komendant wojewódzki Policji spośród swoich przedstawicieli.
3. Komendant wojewódzki Policji występuje do wojewody, prokuratora okręgowego oraz komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej o wyznaczenie przedstawicieli do składu komisji.
§ 9.[Nadzór nad pracą komisji] 1. Komendant Główny Policji może delegować swojego przedstawiciela do nadzorowania pracy komisji.
2. Przedstawiciel Komendanta Głównego Policji może nie dopuścić do przeprowadzenia egzaminu, a rozpoczęty przerwać, jeżeli stwierdzi:
1) ujawnienie tematów egzaminu przed wyznaczonym terminem jego rozpoczęcia,
2) niezgodność składu komisji ze składem określonym w § 8,
3) brak odpowiednich pomieszczeń, zapewniających prawidłowe przeprowadzenie egzaminu praktycznego.
3. Przewodniczący komisji może nie dopuścić do przeprowadzenia egzaminu, a rozpoczęty przerwać w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2.
§ 10.[Egzaminy na pierwszy i drugi stopień licencji pracownika ochrony fizycznej] 1. Egzamin na pierwszy stopień licencji pracownika ochrony fizycznej obejmuje zagadnienia określone w § 3. Zakres obowiązujących tematów egzaminu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. Egzamin na drugi stopień licencji pracownika ochrony fizycznej obejmuje zagadnienia określone w § 4. Zakres obowiązujących tematów egzaminu określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3. Zakres obowiązujących tematów egzaminu na drugi stopień licencji pracownika ochrony fizycznej obejmuje dodatkowo zagadnienia określone w ust. 1, jeżeli kandydat nie posiada licencji pierwszego stopnia.
§ 11.[Przebieg egzaminu] 1. Komisja przeprowadza egzamin w terminie i miejscu wyznaczonym przez komendanta wojewódzkiego Policji.
2. Czas trwania egzaminu powinien zapewnić możliwość oceny wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych osoby do niego przystępującej.
3. Szczegółowe tematy egzaminu pisemnego są sporządzane przez wskazaną przez Komendanta Głównego Policji jednostkę organizacyjną Komendy Głównej Policji.
4. Tematy egzaminu są dostarczane komisji w kopertach, które są otwierane na sali egzaminacyjnej po zajęciu przez egzaminowanych wyznaczonych im miejsc.
5. Egzamin rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia tematów jego uczestnikom.
6. Tematy egzaminu do czasu ogłoszenia ich przez komisję stanowią tajemnicę służbową.
§ 12.[Egzamin teoretyczny oraz egzamin praktyczny] 1. Egzamin przeprowadzany przez komisję składa się z egzaminu teoretycznego i praktycznego.
2. Egzamin teoretyczny składa się z egzaminu pisemnego i ustnego, z których wystawiana jest łączna ocena. Osoby, która uzyskała ocenę negatywną z egzaminu pisemnego, nie dopuszcza się do egzaminu ustnego.
3. Egzamin ustny można przeprowadzić w formie pytań bezpośrednio kierowanych do egzaminowanego przez członków komisji albo pisemnych zestawów pytań losowanych przez egzaminowanego. Pisemne zestawy pytań przygotowuje komisja we własnym zakresie.
4. Egzamin praktyczny przeprowadzany jest z umiejętności samoobrony i technik interwencyjnych oraz strzeleckich.
5. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie oceny pozytywnej z egzaminu teoretycznego.
6. Osoba, która uzyskała ocenę negatywną z egzaminu teoretycznego lub praktycznego, może przystąpić do egzaminu poprawkowego.
7. W przypadku negatywnej oceny z egzaminu praktycznego, powtarzany jest tylko ten egzamin.
8. Termin egzaminu poprawkowego może być wyznaczony nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od daty nie zdanego egzaminu.
§ 13.[Ocena zdającego] 1. Członkowie komisji decydują większością głosów o ocenie zdającego. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
2. Przy ocenie zdających stosuje się dwustopniową skalę ocen: pozytywna lub negatywna.
§ 14.[Podmioty uprawnione do obecności podczas egzaminu] Podczas egzaminu mogą być obecni:
1) przedstawiciel podmiotu prowadzącego kursy pracowników ochrony,
2) przedstawiciel przedsiębiorcy zatrudniającego zdających kandydatów,
3) reprezentant izby, zrzeszenia lub stowarzyszenia pracodawców i pracowników ochrony.
§ 15.[Protokół egzaminu] 1. Komisja sporządza protokół egzaminu według wzoru określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia. Przewodniczący komisji przekazuje protokół komendantowi wojewódzkiemu Policji, który powołał komisję.
2. Protokoły, o których mowa w ust.1, przechowywane są w komendach wojewódzkich Policji zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji archiwów i zasad postępowania z materiałami archiwalnymi oraz dokumentacją niearchiwalną w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 2 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem ustalenia podstawy programowej kształcenia w zawodzie pracownik ochrony.
Załączniki do rozporządzenia Ministra
Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 7 sierpnia 1998 r. (poz. 731)
Załącznik nr 1
MINIMALNY ZAKRES PROGRAMÓW KURSÓW DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O LICENCJĘ PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ PIERWSZEGO STOPNIA
Blok ogólnoprawny
Temat I
Przepisy regulujące zasady wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej
Zagadnienia:
1. Szczegółowe zasady organizacji i działania wewnętrznych służb ochrony.
2. Wymagania kwalifikacyjne pracowników ochrony.
3. Uprawnienia pracowników ochrony w ochronie mienia, z uwzględnieniem przypadków i warunków użycia broni i innych środków przymusu bezpośredniego.
4. Odpowiedzialność cywilna i karna pracownika ochrony.
5. Ochrona tajemnicy państwowej i służbowej.
Temat II
Wybrane elementy prawa karnego i wykroczeń
Zagadnienia:
1. Ogólna definicja przestępstwa i wykroczenia.
2. Podział formalny na przestępstwa i wykroczenia, konsekwencje prawnomaterialne i procesowe.
3. Podział przestępstw na zbrodnie i występki.
4. Pojęcie winy umyślnej i nieumyślnej.
5. Ogólna charakterystyka okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną.
6. Instytucja obrony koniecznej.
7. Instytucja stanu wyższej konieczności.
8. Przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności.
9. Przestępstwa przeciwko mieniu.
10. Wykroczenia przeciwko mieniu.
Temat III
Wybrane elementy prawa karnego procesowego
Zagadnienia:
1. Prawa i obowiązki świadka.
2. Uprawnienia pokrzywdzonego.
3. Ujęcie osoby.
4. Społeczny i prawny obowiązek powiadomienia o przestępstwie ściganym z urzędu.
Temat IV
Wybrane elementy prawa cywilnego
Zagadnienie:
Odpowiedzialność cywilna pracownika ochrony.
Temat V
Wybrane elementy prawa pracy
Zagadnienia:
1. Pojęcie pracownika i pracodawcy.
2. Umowa o pracę – zawarcie, rozwiązanie i wygaśnięcie.
3. Obowiązki pracodawcy.
4. Obowiązki pracownika.
5. Odpowiedzialność porządkowa i materialna pracownika.
6. Czas pracy.
7. Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
8. Prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
9. Roszczenia ze stosunku pracy.
Temat VI
Wybrane elementy psychologii
Zagadnienia:
1. Spostrzeganie – charakter bodźca, tło lub otoczenie, wpływ uczuć osobistych, nastawienia, popędy.
2. Zapamiętywanie – rodzaje pamięci, efektywne techniki zapamiętywania.
3. Budowa portretu pamięciowego.
4. Elementy negocjacji.
5. Wybrane zagadnienia z teorii i praktyki zachowań agresywnych.
6. Podstawowe informacje dotyczące stresu, jego funkcjonowania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Temat VII
Etyka pracownika ochrony
Zagadnienia:
1. Podstawowe pojęcia.
2. Uczciwość, rzetelność, profesjonalizm w pracy związanej z ochroną osób i mienia.
3. Poszanowanie godności człowieka a uprawnienia do użycia środków przymusu bezpośredniego.
Temat VIII
Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej
Zagadnienia:
1. Zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zranień bądź krwawień tętniczych i żylnych, złamań kości, oparzeń, porażenia bronią gazową lub paralizatorem elektrycznym, omdleń.
2. Praktyczne opatrywanie ran postrzałowych, unieruchamianie kończyn, wykonywanie sztucznego oddychania i pośredniego masażu serca.
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów, seminariów i zajęć praktycznych w minimalnym łącznym wymiarze 50 godz.
Blok: ochrona osób
Temat I
Przyczyny zamachu na osoby
Zagadnienie:
Charakterystyka motywów ataków.
Temat II
Metody i etapy ataków na osoby oraz używane środki
Zagadnienia:
1. Atak z użyciem broni palnej z bliska.
2. Atak z użyciem broni palnej na odległość.
3. Atak z użyciem materiałów wybuchowych.
4. Uprowadzenia.
Temat III
Założenia taktyczne przeciwdziałania atakom
Zagadnienia:
1. Rozpoznanie zagrożenia.
2. Wykrywanie obserwacji.
3. Taktyka ochrony w obiekcie.
4. Taktyka ochrony w miejscu publicznym.
5. Taktyka ochrony w środkach transportu.
6. Ograniczenia w ochronie osób wynikające z ustawy o ochronie osób i mienia.
Temat IV
Organizacja grupy ochronnej
Zagadnienia:
1. Szyki ochronne.
2. Pierścienie bezpieczeństwa
3. Kawalkady.
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów, seminariów i zajęć praktycznych w minimalnym łącznym wymiarze 30 godz.
Blok: ochrona mienia
Temat I
Ochrona obiektu
Zagadnienia:
1. Cel ochrony i rodzaje zagrożeń.
2. Formy wykonywania zadań ochronnych.
3. Zadania i obowiązki pracownika ochrony w związku z:
1) kontrolą ruchu osobowego,
2) kontrolą ruchu materiałowego,
3) kontrolą przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
4) kontrolą przestrzegania przepisów przeciwpożarowych,
5) ujęciem sprawcy przestępstwa lub wykroczenia,
6) fizycznym zabezpieczeniem miejsca zdarzenia (przestępstwa, wykroczenia, wypadku, pożaru),
7) zamachem terrorystycznym,
8) ochroną tajemnicy państwowej i służbowej.
4. Specyfika ochrony zakładu przemysłowego.
5. Specyfika ochrony banku.
6. Specyfika ochrony rezydencji.
7. Specyfika ochrony innych obiektów.
Temat II
Ochrona konwojów
Zagadnienia:
1. Przepisy prawa regulujące zasady transportu wartości pieniężnych.
2. Pojęcie, cel i istota konwoju.
3. Rodzaje konwojów.
4. Obowiązki dowódcy konwoju.
5. Obowiązki konwojenta.
6. Obowiązki innych osób wchodzących w skład konwoju.
7. Organizacja i zasady ochrony konwoju pieszego.
8. Organizacja i zasady ochrony konwoju wykonywanego przy pomocy środków transportu.
9. Rodzaje zagrożeń.
10. Zasady postępowania w przypadkach nadzwyczajnych.
11. Współdziałanie z Policją przy realizacji konwoju.
12. Prowadzenie dokumentacji związanej z konwojem.
Temat III
Techniczne środki zabezpieczenia mienia
Zagadnienia:
1. Ogólne wymogi prawne stosowania technicznych urządzeń zabezpieczających.
2. Zabezpieczenia budowlane – klasyfikacja i przeznaczenie.
3. Zabezpieczenia mechaniczne – klasyfikacja i przeznaczenie.
4. Zabezpieczenia elektroniczne – klasyfikacja i przeznaczenie.
5. Podziały i różnice funkcjonalne urządzeń alarmowych.
6. Uszkodzenia i awaryjność urządzeń alarmowych.
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów, seminariów i zajęć praktycznych w minimalnym łącznym wymiarze 70 godz.
Blok: wyszkolenie strzeleckie
Zajęcia teoretyczne i praktyczne
Temat I
Budowa i zasady działania broni
Zagadnienia:
1. Działanie, przeznaczenie i charakterystyki techniczne pistoletu, rewolweru, pistoletu maszynowego oraz strzelby gładkolufowej na wybranych przykładach.
2. Podstawy celnego strzelania.
3. Rozkładanie i składanie broni na wybranych przykładach.
4. Najczęściej występujące przyczyny i objawy zacięcia broni oraz sposoby skutecznego ich usuwania.
Temat II
Zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią
Zagadnienia:
1. Zasady bezpiecznego obchodzenia się z pistoletem (rewolwerem).
2. Zasady bezpiecznego zachowania się na strzelnicy.
Temat III
Techniki posługiwania się bronią
Zagadnienia:
1. Techniki szybkiego sięgania po broń.
2. Przyjmowanie postaw strzeleckich.
3. Strzelanie.
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów, seminariów i zajęć praktycznych w minimalnym łącznym wymiarze 35 godz.
Blok: samoobrona i techniki interwencyjne
Zajęcia praktyczne
Temat I
Samoobrona
Zagadnienia:
1. Postawy i poruszanie się w walce.
2. Techniki wyprowadzania uderzeń i kopnięć oraz sposoby ich blokowania.
3. Pady i przewroty w walce wręcz.
4. Rzuty przez biodro oraz podcięcia zewnętrzne i ich odmiany.
5. Chwyty transportowe – dźwignie na stawy kończyn górnych.
6. Uwalnianie się z chwytów, obchwytów i duszeń.
7. Miejsca wrażliwe na ciele człowieka i sposoby obezwładniania.
Temat II
Techniki interwencyjne
Zagadnienia:
1. Techniki kajdankowania i obszukiwania osób.
2. Posługiwanie się pałką wielofunkcyjną typu „tonfa”.
3. Techniki usuwania z pojazdu osoby stawiającej opór.
4. Obrona przed atakami nożem i niebezpiecznymi przedmiotami.
5. Obrona przed zagrożeniem bronią palną.
6. Podstawowe techniki posługiwania się bronią w walce.
7. Współdziałanie pracowników ochrony w różnych sytuacjach taktycznych.
Realizacja tematyki bloku w ramach zajęć praktycznych połączonych z pokazem w minimalnym łącznym wymiarze 60 godz.
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA SZKOLENIA STRZELECKIEGO PRACOWNIKÓW OCHRONY
§ 1. Instrukcja określa zasady organizacji i warunki bezpieczeństwa ćwiczeń i strzelań oraz program strzelań dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej.
§ 2 1. Warunkami zapewniającymi właściwe wykonanie strzelań są:
1) wszechstronna znajomość budowy i działania broni oraz utrzymanie jej we właściwym stanie technicznym,
2) ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w miejscach ćwiczeń,
3) dobra organizacja zajęć oraz wyposażenie w pomoce niezbędne do przeprowadzenia strzelania.
2. Miejsce treningów bezstrzałowych powinno zapewnić warunki do wypracowania prawidłowych nawyków związanych z dobywaniem broni i jej użyciem. Powinno ono być wyposażone w: miniatury tarcz-celów, lustro umożliwiające samokontrolę oraz podstawowy zestaw środków do czyszczenia i konserwacji broni.
3. Trening polega na ćwiczeniu, decydujących o celności i skuteczności ognia, poszczególnych czynności i elementów:
1) postaw strzeleckich,
2) dobywania broni z kabury i przeładowania,
3) składania się do strzału,
4) celowania i ściągania języka spustowego.
§ 3. W doskonaleniu umiejętności strzeleckich pracowników ochrony należy korzystać z wszelkich dostępnych pomocy dydaktycznych, takich jak: amunicja szkolna, ćwiczebna, przybory kontrolne, a także korzystać ze strzelnic sportowych, z broni małokalibrowej lub pneumatycznej oraz trenażerów komputerowych.
§ 4 1. Pierwsze strzelania ze wszystkich rodzajów broni przeprowadza się przy dobrej widoczności i dogodnych warunkach atmosferycznych oraz podaje się szkolonym celowniki i punkt celowania.
2. Kolejne strzelania można przeprowadzać w dowolnych warunkach atmosferycznych.
3. W końcowym etapie szkolenia można przeprowadzać strzelania w warunkach ograniczonej widoczności i w różnych porach doby.
4. Warunkiem dopuszczenia do następnego etapu szkolenia jest co najmniej dostateczne opanowanie poprzedniego etapu.
§ 5. 1. Trening z broni palnej krótkiej, pistoletów maszynowych i strzelb gładkolufowych prowadzony jest na czterech poziomach zaawansowania umiejętności i obejmuje strzelanie:
1) przygotowawcze, o którym mowa w § 22,
2) szkolne, o którym mowa w § 23, 24, 27 i 28,
3) dynamiczne, o którym mowa w § 25,
4) sytuacyjne, o którym mowa w § 26.
2. Do strzelania przygotowawczego dopuszcza się osoby, które wykazały się znajomością budowy i zasad działania broni palnej i posługiwania się nią oraz zachowania warunków bezpieczeństwa podczas ćwiczeń strzeleckich.
3. Do strzelań szkolnych dopuszcza się osoby, które wykonały strzelanie przygotowawcze.
4. Do strzelań dynamicznego i sytuacyjnego dopuszcza się osoby, które w strzelaniach szkolnych uzyskały ocenę co najmniej dostateczną.
§ 6. 1. Zajęcia praktyczne z nauki strzelania z broni palnej przeprowadza się na placach ćwiczeń, strzelnicach i poligonach zapewniających bezpieczeństwo ćwiczących – zgodnie z warunkami technicznymi dla tych miejsc, określonymi w odrębnych przepisach.
2. Warunki techniczne, jakie muszą spełniać strzelnice znajdujące się w pomieszczeniach, powinny odpowiadać warunkom policyjnych strzelnic ćwiczebnych, określonym przez Komendanta Głównego Policji lub inne uprawnione organy.
§ 7. 1. Prowadzący strzelanie odpowiada za bezpieczeństwo i porządek na strzelnicy.
2. Prowadzącym strzelanie może być osoba, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy przedlekarskiej w jednostkach organizacyjnych Policji, Wojska Polskiego, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego lub Ligi Obrony Kraju.
3. Prowadzący strzelanie ma obowiązek opracowania przed zajęciami konspektu uwzględniającego organizację, metodę, przebieg i czas zajęć.
4. Konspekt powinien być zatwierdzony przez kierownika jednostki szkolącej i uzgodniony z właściwym terytorialnie komendantem wojewódzkim Policji.
§ 8. 1. Przed rozpoczęciem strzelania z broni palnej prowadzący strzelanie zobowiązany jest zapewnić łączność radiotelefoniczną lub telefoniczną ze stanowiskiem jednostki organizacyjnej, która zapewni możliwość natychmiastowego przybycia na strzelnicę zespołu medycznego w razie nieszczęśliwego wypadku.
2. Strzelanie przerywa się w razie stwierdzenia braku łączności.
3. W miarę potrzeb i możliwości zaleca się obecność na strzelnicy lekarza lub pielęgniarki.
§ 9. Strzelanie rozpoczyna się po oznakowaniu strzelnicy czerwoną chorągiewką na maszcie w dzień, a w nocy – po zapaleniu czerwonej lampy sygnalizacyjnej. Linie wyjścia oznacza się białą chorągiewką, a linie ognia – czerwoną chorągiewką.
§ 10. 1. Osoby przebywające na strzelnicy obowiązane są ściśle przestrzegać poleceń prowadzącego strzelanie i bezwzględnie je wykonywać.
2. W wypadku stwierdzenia w czasie strzelania naruszenia zasad bezpieczeństwa prowadzący strzelanie przerywa zajęcia, po czym informuje o tym kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej szkolenie oraz właściwą terytorialnie komendę wojewódzką Policji.
§ 11. 1. Składanie się do strzału, celowanie i strzelanie „na sucho”, tj. trening bezstrzałowy, dozwolone jest tylko w miejscu do tego wyznaczonym.
2. Z wyjątkiem linii ognia i miejsca przeznaczonego do treningu bezstrzałowego przebywający w obiektach strzelnicy noszą broń zabezpieczoną w kaburze.
§ 12. Otwarcie i przerwanie ognia następuje na rozkaz prowadzącego strzelanie, wydany ustnie, umówionymi znakami lub sygnałami.
§ 13. Podczas szkolenia strzeleckiego zabrania się:
1) dopuszczania do strzelania osób nienależycie przeszkolonych, niezdolnych psychicznie do prowadzonego strzelania, których zachowanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników zajęć,
2) strzelania z broni technicznie niesprawnej,
3) strzelania niesprawną amunicją lub amunicją, której użycie jest zabronione,
4) strzelania do obiektów i urządzeń będących w obrębie pola tarczowego, a nie będących celem,
5) strzelania do ptaków i innych zwierząt,
6) kierowania broni w stronę osób,
7) ładowania broni amunicją bez polecenia prowadzącego strzelanie,
8) samowolnej zmiany odległości strzelania oraz stosowania sztucznej zasłony przed wiatrem i słońcem,
9) przedłużania czasu strzelania w przypadku strzelania na czas,
10) wydawania większej liczby naboi niż przewiduje rodzaj strzelania.
§ 14. 1. Strzelanie przerywa się na komendę „PRZERWIJ OGIEŃ” w sytuacjach:
1) pojawienia się przed strzelającym, w obrębie kulochwytu i watów bocznych, ludzi lub zwierząt,
2) padania pocisków poza obrębem kulochwytu i wałów bocznych,
3) rykoszetowania pocisków w kierunku strzelających,
4) otrzymania meldunku z posterunku obserwacyjnego o naruszeniu zasad bezpieczeństwa.
2. W sytuacjach zagrożenia komendę „PRZERWIJ OGIEŃ” podaje uczestnik strzelania, który stwierdził niebezpieczeństwo.
3. Oddawanie strzałów po komendzie „PRZERWIJ OGIEŃ” jest niedopuszczalne.
§ 15. 1. Do obowiązków strzelającego należy:
1) kierowanie broni jedynie w stronę kulochwytu,
2) rozpoczęcie strzelania na komendę prowadzącego,
3) natychmiastowe przerwanie strzelania po komendzie „PRZERWIJ OGIEŃ”, a także w przypadku pojawienia się przed strzelającym, w obrębie kulochwytu i wałów bocznych, ludzi i zwierząt, zdjęcie palca z języka spustowego, zabezpieczenie broni, opuszczenie broni do postawy „gotów”,
4) oddanie strzału kontrolnego w kierunku kulochwytu po zakończeniu strzelania,
5) bezwzględne wykonywanie poleceń i rozkazów prowadzącego strzelanie.
2. W przypadku zacięcia się broni strzelający sygnalizuje zacięcie przez podniesienie wolnej ręki do góry oraz okrzyk „zacięcie”. Broń trzymana jest w postawie „gotów”, palec zdjęty z języka spustowego.
§ 16. 1. Osobami funkcyjnymi na strzelnicy są:
1) prowadzący strzelanie,
2) amunicyjny,
3) dowódca ubezpieczenia,
4) ubezpieczający,
5) tarczowy.
2. Przed rozpoczęciem strzelania prowadzący ma obowiązek:
1) pobrania amunicji,
2) sprawdzenia, czy strzelnica jest przygotowana do strzelania zgodnie z. warunkami bezpieczeństwa,
3) umieszczenia w miejscach widocznych dla osób postronnych oznakowań na kulochwycie i wałach bocznych,
4) w miarę potrzeby wyznaczenia osób funkcyjnych oraz przeprowadzenia z nimi instruktażu,
5) sprawdzenia, czy tarcze są odpowiednie do danego strzelania, czy zostały właściwie ustawione i zamocowane, czy mechanizm chowania i pokazywania tarcz należycie funkcjonuje,
6) omówienia z uczestnikami strzelania warunków strzelania oraz zasad bezpieczeństwa,
7) podziału uczestników strzelania na grupy szkoleniowe i zmiany.
§ 17. W czasie strzelania prowadzący obowiązany jest do:
1) czuwania nad bezpieczeństwem strzelających oraz innych osób przebywających na strzelnicy,
2) kontrolowania właściwego wykonywania strzelań, przestrzegania ich warunków oraz zgodności zapisywania wyników strzelań.
§ 18. Po zakończeniu strzelania prowadzący ma obowiązek:
1) omówienia wyników,
2) sprawdzenia i uporządkowania strzelnicy,
3) rozliczenia się z amunicji.
§ 19. Amunicyjny jest obowiązany do:
1) wydania amunicji w punkcie amunicyjnym w ilości przewidzianej danym strzelaniem,
2) dopilnowania zebrania łusek po strzelaniu,
3) wypełnienia listy wyników strzelania stanowiącej wzór nr 1, zawarty w załączniku do instrukcji, w pozycjach dotyczących ilości wydanej i zużytej amunicji.
§ 20. Dowódca ubezpieczenia jest obowiązany do:
1) znajomości schematu rozmieszczenia posterunków ubezpieczających strzelnicy,
2) osobistego rozprowadzenia ubezpieczających na posterunki, wskazania sektorów obserwacji oraz sposobu porozumiewania się,
3) skontrolowania terenu strzelnicy i usunięcia osób postronnych,
4) zameldowania prowadzącemu strzelanie o wykonaniu czynności określonych w pkt 2 i 3 i pozostania do jego dyspozycji przez cały czas strzelania,
5) zdjęcia posterunków po zakończeniu strzelania.
§ 21. Do obowiązków tarczowych należy:
1) obsługa tarcz,
2) niezwłoczne wykonywanie rozkazów prowadzącego strzelanie,
3) zmiana pozycji celów w nakazany sposób.
§ 22. Strzelanie nr 1 – przygotowawcze.
1. Warunki strzelania: |
|
broń: pistolet |
|
cel: tarcza TS-2 |
|
odległość: 10 m |
|
liczba naboi: 6 szt. |
|
postawa: stojąca |
|
czas: dowolny |
|
ocena: bardzo dobra | – 45 pkt |
dobra | – 35 pkt |
dostateczna | – 25 pkt |
2. Sposób przeprowadzenia strzelania:
1) na linii wyjściowej zmiana strzelająca otrzymuje amunicję i umieszcza ją w magazynkach odłączonych od pistoletów,
2) zmiana, mając pistolety w kaburze, magazynki w rękach, na komendę „NA LINIĘ OGNIA – MARSZ”, zajmuje stanowiska ogniowe i przyjmuje określoną warunkami strzelania postawę strzelecką,
3) na komendę „ŁADUJ BROŃ” strzelający wyjmują z kabury pistolety, dołączając do nich magazynki, kierują broń w stronę kulochwytu i meldują kolejno gotowość do strzelania, np. „STANOWISKO PIERWSZE – GOTÓW DO STRZELANIA”; dopuszcza się meldowanie o gotowości do strzelania przez podniesienie wolnej ręki w górę,
4) prowadzący strzelanie, po upewnieniu się o gotowości całej zmiany do strzelania, wydaje komendę „UWAGA – OGNIA”,
5) strzelający przeładowują broń i oddają strzały,
6) strzelający po ukończeniu strzelania unoszą broń do góry na wysokość głowy, z lufą skierowaną w górę i w przód pod kątem ok. 60° do poziomu i mogą meldować głosem, np. „STANOWISKO PIERWSZE – UKOŃCZYŁ STRZELANIE”,
7) po ukończeniu strzelania przez zmianę, prowadzący strzelanie wydaje komendę „ROZŁADUJ – DO PRZEJRZENIA BROŃ”, strzelający odłączają magazynki od pistoletów i unoszą obie ręce powyżej barku, trzymając w jednej ręce magazynek zwrócony donośnikiem do góry, a w drugiej – pistolet z zamkiem przesuniętym w tylne położenie,
8) prowadzący strzelanie przegląda broń i po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynkach nie ma amunicji, stwierdza ten fakt słowem „PRZEJRZAŁEM”,
9) strzelający zwalnia zamek, oddając strzał kontrolny w kierunku tarczy, dołącza magazynek do pistoletu, zabezpiecza i chowa go do kabury,
10) prowadzący wydaje komendę „ZMIANA DO TARCZ – MARSZ”, gdzie następuje zapoznanie się z wynikami strzelania oraz omówienie i zarejestrowanie strzelania.
§ 23. Strzelanie nr 2 – szkolne.
1. Warunki strzelania: broń: pistolet |
|
cel: figura TS-3 |
|
odległość: 15 m |
|
liczba naboi: 6 szt. |
|
postawa: stojąca |
|
czas: 25 sek. |
|
ocena: bardzo dobra | – 55 pkt |
dobra | – 45 pkt |
dostateczna | – 40 pkt |
2. Sposób przeprowadzenia strzelania:
1) na linii wyjściowej zmiana strzelająca otrzymuje amunicję i umieszcza ją w magazynkach odłączonych od pistoletów,
2) zmiana, mając pistolety w kaburze, magazynki w rękach, na komendę „NA LINIĘ OGNIA – MARSZ”, zajmuje stanowiska ogniowe i przyjmuje określoną warunkami strzelania postawę strzelecką,
3) na komendę „PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO STRZELANIA” strzelający dołączają magazynek do pistoletu, odbezpieczają go i wkładają do kabury, o gotowości do strzelania meldują jak w strzelaniu nr 1,
4) na wydaną przez prowadzącego strzelanie komendę „OGNIA” strzelający wyjmują z kabury pistolety, wprowadzają nabój do komory nabojowej i prowadzą ogień,
5) po upływie 25 sek. od komendy „OGNIA” prowadzący podaje komendę „PRZERWIJ OGIEŃ”, a następnie „ROZŁADUJ – DO PRZEJRZENIA BROŃ”,
6) strzelający, który oddał 6 strzałów, przyjmuje postawę swobodną stojąc, odłącza magazynek od pistoletu i unosi obie ręce powyżej barku, trzymając w jednej magazynek zwrócony donośnikiem do góry, a w drugiej pistolet z zamkiem przesuniętym w tylne położenie, czeka na podejście prowadzącego strzelanie i potwierdzenie przejrzenia broni,
7) prowadzący strzelanie przegląda broń i po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynkach nie ma amunicji, stwierdza ten fakt słowem „PRZEJRZAŁEM”,
8) strzelający, który do komendy „PRZERWIJ OGIEŃ” wystrzelił mniej niż 6 pocisków, trzyma broń skierowaną w stronę tarczy i czeka na podejście prowadzącego strzelanie, aby pod jego nadzorem rozładować broń i magazynek, a naboje oddać amunicyjnemu,
9) strzelający po przejrzeniu broni przez prowadzącego strzelanie zwalnia zamek, oddając strzał kontrolny w kierunku tarczy, dołącza do pistoletu magazynek i chowa go do kabury,
10) prowadzący wydaje komendę „ZMIANA DO TARCZ – MARSZ”, gdzie następuje zapoznanie się z wynikami strzelania oraz omówienie i zarejestrowanie rezultatów strzelania.
3. Jeżeli strzelający nie oddał do tarczy 6 strzałów, zalicza się mu przestrzeliny uzyskane do czasu przerwania ognia. Oddanie strzału po komendzie „PRZERWIJ OGIEŃ” powoduje odliczenie punktów za najlepszą przestrzelinę.
§ 24. Strzelanie nr 3 – szkolne
1. Warunki strzelania: |
|
broń: pistolet |
|
cel: figura TS-3 |
|
odległość: 15 m |
|
liczba naboi: 12 szt. |
|
postawa: stojąca, a następnie klęcząca |
|
czas: 45 sek. |
|
ocena: bardzo dobra | – 100 pkt |
dobra | – 80 pkt |
dostateczna | – 70 pkt |
2. Sposób prowadzenia strzelania:
1) na linii wyjściowej zmiana strzelająca otrzymuje 12 szt. amunicji, które umieszcza w dwóch magazynkach (po 6 szt. w każdym), jeden magazynek dołącza do pistoletu, drugi umieszcza w ładownicy lub chowa do kieszeni,
2) zmiana, mając pistolety w kaburach, na komendę „NA LINIĘ OGNIA – MARSZ”, zajmuje stanowiska ogniowe,
3) na komendę „PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO STRZELANIA” strzelający dołączają magazynek do pistoletu, odbezpieczają go i wkładają do kabury, o gotowości do strzelania meldują jak w strzelaniu nr 1,
4) prowadzący strzelanie wydaje indywidualnie każdemu strzelającemu komendę do otwarcia ognia, np. „JEDYNKA, OGNIA”; może strzelać jednocześnie cała zmiana na komendę „ZMIANA, OGNIA”,
5) strzelający znajdujący się ha stanowisku nr 1 wyjmuje z kabury broń, wprowadza nabój do komory nabojowej i prowadzi ogień,
6) po oddaniu 6 strzałów strzelający przyjmuje postawę klęczącą, zmienia magazynek i kontynuuje strzelanie w kierunku tarczy,
7) po upływie 45 sek. od komendy „OGNIA” prowadzący podaje komendę „PRZERWIJ OGIEŃ”, a następnie „ROZŁADUJ – DO PRZEJRZENIA BROŃ”,
8) strzelający, który oddał 12 strzałów, odłącza magazynek od pistoletu i unosi obie ręce powyżej barku, trzymając w jednej dwa magazynki zwrócone donośnikiem do góry, a w drugiej pistolet z zamkiem przesuniętym w tylne położenie, czeka na podejście prowadzącego strzelanie i potwierdzenie przejrzenia broni,
9) prowadzący strzelanie przegląda broń i po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynkach nie ma amunicji, stwierdza ten fakt słowem „PRZEJRZAŁEM”,
10) strzelający, który do komendy „PRZERWIJ OGIEŃ” wystrzelił mniej niż 12 pocisków, trzyma broń skierowaną w stronę tarczy i czeka na podejście prowadzącego strzelanie, aby pod jego nadzorem rozładować broń i magazynek, a naboje oddać amunicyjnemu,
11) strzelający po przejrzeniu broni przez prowadzącego strzelanie zwalnia zamek, oddając strzał kontrolny w kierunku tarczy, dołącza magazynek do pistoletu i chowa go do kabury, drugi magazynek chowa do ładownicy lub kieszeni,
12) prowadzący strzelanie wydaje komendę do otwarcia ognia następnemu strzelającemu, np. „DWÓJKA, OGNIA”,
13) po wykonaniu strzelania przez całą zmianę strzelających prowadzący strzelanie wydaje komendę „ZMIANA DO TARCZ – MARSZ”, gdzie następuje zapoznanie się z wynikami strzelania oraz omówienie i zarejestrowanie rezultatów.
3. Jeżeli strzelający nie oddał do tarczy 12 strzałów, zalicza się mu przestrzeliny uzyskane do czasu przerwania ognia. Oddanie strzału po komendzie „PRZERWIJ OGIEŃ” powoduje odliczenie punktów za najlepszą przestrzelinę.
§ 25. Strzelanie nr 4 – dynamiczne.
1. Warunki strzelania: |
|
broń: pistolet |
|
cel: figura TS-9 |
|
odległość: 15 m i 10 m |
|
dobieg: 25 m |
|
liczba naboi: 10 szt. |
|
postawa: na 15 m klęcząca, na 10 m stojąca |
|
czas: 45 sek. | |
sposób przeprowadzenia strzelania – indywidualnie |
|
ocena: bardzo dobra | – 8 przestrzelin |
dobra | – 6 przestrzelin |
dostateczna | – 4 przestrzeliny |
2. Sposób prowadzenia strzelania:
1) na linii startu (35 m od tarczy) strzelający otrzymuje 10 szt. amunicji, którą umieszcza w dwóch magazynkach (po 5 w każdym), jeden magazynek dołącza do pistoletu, drugi natomiast chowa do kieszeni,
2) na komendę prowadzącego strzelanie „NA LINIĘ OGNIA – BIEGIEM MARSZ” strzelający biegnie na linię ognia usytuowaną 15 m od celu; komendę można wydać umówionym sygnałem, np. gwizdkiem lub chorągiewką,
3) strzelający po wbiegnięciu na linię ognia wyjmuje z kabury pistolet, wprowadza nabój do komory nabojowej, przyjmuje postawę klęczącą i oddaje 5 strzałów w kierunku tarczy,
4) po oddaniu pierwszych 5 strzałów strzelający biegnie na linię ognia 10 m, przyjmuje postawę klęczącą, wymienia magazynek, zwalnia zamek, przechodzi do postawy stojąc i oddaje kolejne 5 strzałów,
5) po upływie 45 sek. od komendy „NA LINIĘ OGNIA – BIEGIEM MARSZ” prowadzący strzelanie wydaje komendę „PRZERWIJ OGIEŃ – ROZŁADUJ – DO PRZEJRZENIA BROŃ”,
6) strzelający, który oddał maksymalną ilość strzałów, odłącza magazynek od pistoletu i unosi obie ręce powyżej barku, trzymając w jednej dwa magazynki zwrócone donośnikami do góry, a w drugiej pistolet z zamkiem przesuniętym w tylne położenie, czeka na podejście prowadzącego strzelanie i potwierdzenie przejrzenia broni,
7) prowadzący strzelanie przegląda broń i, po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynkach nie ma amunicji, stwierdza ten fakt słowem „PRZEJRZAŁEM”,
8) strzelający, który od komendy „PRZERWIJ OGIEŃ” wystrzelił mniej niż 10 pocisków, trzyma broń skierowaną w stronę tarczy i czeka na podejście prowadzącego strzelanie, aby pod jego nadzorem rozładować broń i magazynek, a naboje oddać amunicyjnemu,
9) strzelający po przejrzeniu broni przez prowadzącego strzelanie zwalnia zamek, oddając strzał kontrolny w kierunku tarczy, dołącza magazynek do pistoletu i chowa go do kabury,
10) prowadzący wydaje komendę „ZMIANA DO TARCZ – MARSZ”, gdzie następuje zapoznanie się z wynikami strzelania oraz omówienie i zarejestrowanie rezultatów strzelania.
3. Jeżeli strzelający nie oddał do tarczy 10 strzałów, zalicza się mu przestrzeliny uzyskane do czasu przerwania ognia. Oddanie strzału po komendzie „PRZERWIJ OGIEŃ” powoduje odliczenie punktów za najlepszą przestrzelinę.
§ 26. Strzelanie nr 5 – sytuacyjne.
1. Warunki strzelania: | |
broń: pistolet | |
cel: figura TS-3a | |
odległość: 15 m i 10 m | |
dobieg: 20 m | |
liczba naboi: 12 szt. | |
postawa: na 15 m stojąca, na 10 m klęcząca | |
czas: 45 sek, | |
sposób przeprowadzenia strzelania – indywidualnie | |
pomoce: przenośne imitacje osłony wykonane z materiału drewnopodobnego o wymiarach 2 m x 2 m i 0,9 m x 0,9 m, ustawione na linii ognia | |
ocena: bardzo dobra | – 11 przestrzelin |
dobra | – 9 przestrzelin |
dostateczna | – 7 przestrzelin |
2. Sposób prowadzenia strzelania:
1) na linii startu (35 m od tarczy) strzelający otrzymuje 12 szt. amunicji, którą umieszcza w dwóch magazynkach (po 6 w każdym), jeden magazynek dołącza do pistoletu, drugi natomiast chowa do ładownicy lub kieszeni,
2) strzelający chowa pistolet do kabury i przez uniesienie ręki daje znak gotowości prowadzącemu strzelanie,
3) prowadzący strzelanie białą chorągiewką daje znak startu, uruchamia stoper,
4) strzelający biegnie do osłony o wymiarach 2 m x 2 m, ustawionej na linii 15 m od celu, chowa się za nią, wyjmuje broń, wychyla się zza osłony i z pozycji stojącej frontalnej, wykorzystując częściowo osłonę, oddaje 6 strzałów w kierunku tarczy,
5) strzelający ponownie chowa się za osłonę, zmienia magazynek, zwalnia zamek i biegnie w kierunku drugiej osłony o wymiarach 0,9 m x 0,9 m ustawionej na linii 10 m od celu,
6) przyjmuje postawę klęczącą i, wykorzystując osłonę, oddaje 6 strzałów w kierunku tarczy,
7) dalsze czynności wykonuje jak w § 25 ust. 2 pkt 5–10.
3. Strzelającemu zalicza się tylko przestrzeliny do komendy „PRZERWIJ OGIEŃ”.
§ 27. Strzelanie nr 6 – szkolne.
1. Warunki strzelania: | |
broń: pistolet maszynowy | |
cel: figura TS-3 | |
odległość: 20 m | |
liczba naboi: 9 szt. krótkimi seriami | |
postawa: stojąca (z wysuniętą kolbą – broń trzymana oburącz) | |
czas: dowolny | |
sposób przeprowadzenia strzelania – indywidualnie | |
ocena: bardzo dobra | – 50 pkt |
dobra | – 40 pkt |
dostateczna | – 30 pkt |
2. Sposób prowadzenia strzelania:
1) strzelający (z bronią w kaburze) po otrzymaniu amunicji na linii wyjściowej ładuje ją do magazynka,
2) na komendę „ZMIANA NA LINIĘ OGNIA – MARSZ” zajmuje pozycję na linii ognia,
3) na komendę „PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO STRZELANIA” strzelający wyjmuje pistolet z kabury, rozkłada kolbę i dołącza do broni magazynek; przyjmuje postawę strzelecką; ustawia celownik „75”, odbezpiecza pistolet, wprowadza nabój do komory nabojowej i melduje gotowość do strzelania,
4) prowadzący strzelanie wydaje komendę „UWAGA, KRÓTKIMI SERIAMI – OGNIA”,
5) strzelający oddaje trzy krótkie serie w kierunku tarczy i po wystrzeleniu naboi bez zmiany postawy melduje ukończenie strzelania,
6) po zakończeniu strzelania przez całą zmianę prowadzący strzelanie wydaje komendę „ROZŁADUJ BROŃ”,
7) strzelający odłącza magazynek tą ręką, którą wcześniej naciskał język spustowy, ustawia go przy chwycie w ten sposób, aby donośnik znajdował się na wysokości zamka, ustawiając broń na wysokości ramion lufą skierowaną w stronę tarczy,
8) prowadzący strzelanie przegląda broń i po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynku nie ma amunicji, stwierdza ten fakt słowem „PRZEJRZAŁEM”,
9) strzelający oddaje strzał kontrolny w kierunku tarczy, dołącza magazynek do pistoletu, zabezpiecza go, wkłada do kabury,
10) prowadzący wydaje komendę „ZMIANA DO TARCZ – MARSZ”, gdzie następuje zapoznanie się z wynikami strzelania oraz omówienie i zarejestrowanie rezultatów strzelania.
§ 28. Strzelanie nr 7 – szkolne
1. Warunki strzelania:
broń: strzelba gładkolufowa
cel: figura TS-3a
odległość: 15 m
liczba naboi: 4 szt. „Breneke”
postawa: klęcząca
czas: dowolny
zaliczenie: trafienie celu 2 nabojami
2. Sposób prowadzenia strzelania:
1) strzelający po otrzymaniu amunicji na linii wyjściowej ładuje ją do strzelby,
2) na komendę „ZMIANA NA LINIĘ OGNIA – MARSZ” zajmuje pozycję na linii ognia,
3) na komendę „PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO STRZELANIA” przyjmuje postawę strzelecką i melduje gotowość do strzelania,
4) prowadzący strzelanie wydaje komendę „OGNIA”,
5) strzelający oddaje cztery strzały w kierunku tarczy,
6) po zakończeniu strzelania przez całą zmianę prowadzący strzelanie wydaje komendę „ROZŁADUJ BROŃ”,
7) strzelający odciąga i przytrzymuje w tylnym położeniu rękojeść przeładowania,
8) prowadzący strzelanie przegląda broń i po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynku nie ma amunicji, potwierdza ten fakt słowem „PRZEJRZAŁEM”,
9) strzelający oddaje strzał kontrolny w kierunku tarczy i zabezpiecza broń,
10) prowadzący wydaje komendę „ZMIANA DO TARCZ – MARSZ”, gdzie następuje zapoznanie się z wynikami strzelania oraz omówienie i zarejestrowanie rezultatów strzelania.
§ 29. 1. Strzelania określone w § 25 i 26 należy poprzedzić treningiem bezstrzałowym, zgodnym z warunkami strzelań.
2. Graficzne wizerunki tarcz i figur strzelniczych określa wzór nr 2 zawarty w załączniku do instrukcji.
§ 30. 1. Strzelanie z broni palnej ocenia się w skali czterostopniowej: bardzo dobra, dobra, dostateczna, niedostateczna.
2. Ocenę umiejętności strzeleckich wystawia się na podstawie stopnia spełnienia warunków określonych dla danego strzelania.
§ 31. 1. Za trafienie uważa się wyraźne przestrzeliny w tarczy. Przestrzelina musi być wynikiem trafienia bezpośredniego. W razie większej liczby trafień ocenia się tylko liczbę trafień przewidzianych warunkami strzelania. Odrzucane jest wówczas trafienie o największej wartości.
2. W strzelaniu ocenianym na punkty zalicza się przestrzelinę naruszającą pierścień pola punktowego. Jeżeli przestrzelina dotyka pierścienia (linii) o wyższej wartości, zalicza się strzał o wyższej wartości punktów.
§ 32. Oceny wystawione ze strzelań wpisuje się na listę wyników strzelania określoną we wzorze nr 1 zawartym w załączniku do instrukcji.
Załączniki do instrukcji szkolenia strzeleckiego pracowników ochrony
Załącznik nr 3
MINIMALNY ZAKRES PROGRAMÓW KURSÓW DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O LICENCJĘ PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ DRUGIEGO STOPNIA
Blok ogólny
Temat I
Podstawy prawne wykonywania zadań ochrony osób i mienia
Zagadnienia:
1. Pojęcia podstawowe.
2. Obszary, obiekty i urządzenia podlegające obowiązkowej ochronie – kryteria sporządzania wykazów, odpowiedzialność karna związana z brakiem zapewnienia fizycznej lub technicznej ochrony obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie.
3. Zasady sporządzania planu ochrony jednostki i tryb jego uzgadniania.
4. Wewnętrzne służby ochrony – zasady i tryb tworzenia, struktura organizacyjna, zakres działania, sposób prowadzenia dokumentacji ochronnej, uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie.
5. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.
6. Wymagania kwalifikacyjne pracowników ochrony.
7. Uprawnienia pracowników ochrony w ochronie osób i mienia z uwzględnieniem środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej.
8. Odpowiedzialność karna pracownika ochrony.
9. Zakres i tryb sprawowania przez Policję nadzoru nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi.
Temat II
Wybrane zagadnienia organizacji i zarządzania
Zagadnienia:
1. System kierowania instytucją:
1) instytucja jako system zorganizowany,
2) ogólne zasady kierowania,
3) style kierowania,
4) kierowanie jako proces podejmowania decyzji.
2. Organizowanie stanowisk pracy:
1) określenie zadań,
2) określenie uprawnień,
3) określenie odpowiedzialności.
3. Polityka kadrowa.
4. System motywacji i kontroli.
Temat III
Wybrane zagadnienia psychologii i socjologii pracy
Zagadnienia:
1. Podstawowe pojęcia psychologii pracy.
2. Procesy poznawcze:
1) odbiór danych,
2) spostrzeganie,
3) przetwarzanie danych.
3. Niektóre zagadnienia psychologii osobowości:
1) zainteresowania i skłonności,
2) uzdolnienia i zdolności,
3) charakter.
4. Analiza społeczeństwa:
1) pojęcie i struktura grupy społecznej,
2) klasyfikacja grupy społecznej,
3) grupy celowe,
4) tłum i inne zbiorowości oparte na podobieństwie zachowań.
5. Analiza ważniejszych procesów społecznych:
1) procesy przystosowania,
2) współpraca,
3) współzawodnictwo,
4) konflikt.
Temat IV
Wybrane zagadnienia kryminologii
Zagadnienia:
1. Ogólna charakterystyka współczesnej przestępczości.
2. Niektóre zjawiska społeczne o potencjale kryminogennym.
3. Profilaktyka kryminologiczna.
Temat V
Wybrane zagadnienia kryminalistyki
Zagadnienia:
1. Pojęcie, istota i zadania kryminalistyki.
2. Zasadnicze źródła informacji.
3. Ślady kryminalistyczne.
4. Metody identyfikacji człowieka i rzeczy.
5. Postępowanie po uzyskaniu informacji o przestępstwie do czasu przybycia Policji.
Temat VI
Etyka zawodowa pracownika ochrony
Zagadnienia:
1. Normy moralne a normy prawne.
2. Normy moralne w sytuacjach konfliktowych.
3. Etyczne aspekty relacji pracownik ochrony – obywatel.
4. Podejmowanie decyzji w sytuacjach konfliktowych.
Temat VII
Wybrane zagadnienia z ekonomii
Zagadnienia:
1. Przedmiot i metoda ekonomii.
2. System gospodarczy i podmioty gospodarcze.
3. Rynek jako mechanizm gospodarczy.
4. Przedsiębiorstwo a rynek.
5. Rynek kapitałowy.
Temat VIII
Organizacja administracji państwowej i samorządowej
Zagadnienia:
1. Struktura organizacji państwa.
2. Struktura organizacji samorządowej.
3. Rola państwa i samorządów w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Temat IX
Ochrona tajemnicy państwowej i służbowej
Zagadnienia:
1. Pojęcie tajemnicy państwowej.
2. Pojęcie tajemnicy służbowej.
3. Zasady postępowania z dokumentami zawierającymi tajemnicę państwową i służbową.
Temat X
Pojęcie terroryzmu. Cele i metody działań terrorystycznych
Zagadnienia:
1. Terroryzm – początki i jego rozwój.
2. Zabezpieczenia karnoprawne przy zwalczaniu terroryzmu w Polsce i na świecie.
3. Motywy działań terrorystycznych.
4. Przykładowe działania sprawców zamachów terrorystycznych.
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów, seminariów i zajęć praktycznych w minimalnym łącznym wymiarze 60 godz.
Blok prawny
Temat I
Wybrane zagadnienia prawa cywilnego
Zagadnienia:
1. Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.
2. Pojęcie osoby fizycznej i osoby prawnej.
3. Oświadczenie woli i wady oświadczenia woli.
4. Pojęcie umowy, forma zawarcia umowy.
5. Pojęcie zobowiązania.
6. Umowa o dzieło.
7. Umowa zlecenia.
8. Instytucja spółki cywilnej.
9. Własność i posiadanie oraz ich ochrona prawna.
10. Czyny niedozwolone.
Temat II
Wybrane zagadnienia prawa karnego materialnego i procesowego
Zagadnienia:
1. Źródła i podział prawa karnego.
2. Zasady odpowiedzialności karnej.
3. Formy popełnienia przestępstwa.
4. Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną.
5. Przestępstwa przeciwko wolności.
6. Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej.
7. Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową.
8. Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego.
9. Przestępstwa przeciwko ochronie informacji.
10. Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
11. Podmioty procesu karnego (pokrzywdzony, świadek).
12. Czynności procesowe.
13. Środki dowodowe.
14. Postępowanie przygotowawcze.
Temat III
Wybrane zagadnienia prawa administracyjnego
Zagadnienia:
1. Źródła prawa administracyjnego.
2. Zakres podmiotowy i przedmiotowy prawa administracyjnego.
3. Uczestnicy postępowania administracyjnego – ich prawa i obowiązki.
4. Tryb postępowania administracyjnego.
5. Rozstrzygnięcia w postępowaniu administracyjnym.
6. Środki zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.
Temat IV
Wybrane zagadnienia prawa handlowego
Zagadnienia:
1. Podmioty prawa handlowego.
2. Pojęcie firmy.
3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – struktura, organizacja, odpowiedzialność.
4. Spółka akcyjna – struktura, organizacja, odpowiedzialność.
Temat V
Wybrane zagadnienia prawa finansowego
Zagadnienia:
1. Podstawy prawne rachunkowości.
2. Istota podatku dochodowego od osób fizycznych.
3. Istota podatku dochodowego od osób prawnych.
4. Istota podatku od towarów i usług.
Temat VI
Wybrane zagadnienia prawa pracy
Zagadnienia:
1. Źródła prawa pracy.
2. Nawiązanie, rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy.
3. Wynagrodzenia za pracę i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.
4. Regulaminy pracy.
5. Czas pracy – wymiar i rozkład, godziny nadliczbowe i urlopy.
6. Pojęcie ryzyka zawodowego.
7. Badania lekarskie.
8. Bezpieczeństwo i higiena pracy.
9. Środki ochrony indywidualnej.
10. Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów i seminariów w minimalnym łącznym wymiarze 60 godz.
Blok zawodowy
Temat I
Ogólne zasady przygotowania i prowadzenia ochrony
Zagadnienia:
1. Zasady dokonywania analizy zaistniałych i potencjalnych zagrożeń.
2. Zasady określania organizacji, struktury i wykonywania ochrony.
3. Kalkulacja i dyslokacja sił i środków.
4. Określenie niezbędnego wyposażenia i uzbrojenia dla pracowników ochrony.
5. Przydzielanie zadań dla pracowników ochrony.
Temat II
Podstawowe formy realizowania fizycznej ochrony osób i mienia
Zagadnienia:
1. Ochrona stała.
2. Ochrona doraźna.
3. Dozór sygnałów alarmowych.
4. Konwój.
Temat III
Warunki psychofizyczne niezbędne do wykonywania poszczególnych zadań pracownika ochrony
Zagadnienia:
1. Dobór pracowników do wykonywania czynności nadzorczych.
2. Dobór pracowników do wykonywania obowiązków konwojenta.
3. Dobór pracowników do wykonywania bezpośrednich obowiązków związanych z ochroną osób.
4. Dobór pracowników do wykonywania czynności związanych z dozorem sygnałów alarmowych.
Temat IV
Zasady opracowania planu ochrony oraz procedur bezpieczeństwa
Zagadnienia:
1. Wpływ charakteru działalności (produkcji) na kształt ochrony.
2. Analiza potencjalnych i faktycznych zagrożeń.
3. Topograficzne położenie chronionego obiektu w kontekście podejmowanych czynności ochronnych.
4. Określenie punktów ważnych i newralgicznych z punktu widzenia sprawowanej ochrony.
5. Uzasadnienie planowanej formy ochrony i zabezpieczenia obiektu.
6. Zasady sporządzania instrukcji w zakresie ochrony.
Temat V
Nadzór i kontrola nad zadaniami wykonywanymi przez pracowników ochrony
Zagadnienia:
1. Rola nadzoru w pracy ochronnej.
2. Metody nadzoru nad wykonawstwem czynności ochronnych.
3. Wykorzystanie urządzeń technicznych w kontroli pracy.
Temat VI
Obowiązujące przepisy prawne związane z ochroną wartości pieniężnych
Zagadnienie:
Omówienie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.
Temat VII
Zasady organizacji ochrony konwoju
Zagadnienia:
1. Zasady opracowania instrukcji konwojowej zawierającej:
1) ogólne warunki wykonywania konwoju,
2) obowiązki organizujących konwój,
3) obowiązki poszczególnych członków konwoju,
4) skład i wyposażenie konwoju w związku z charakterem konwojowanego mienia,
5) algorytmy określające postępowanie członków konwoju w sytuacjach zagrożenia,
6) określenie systemu łączności,
7) sposób dokumentowania czynności.
2. Dobór grupy konwojowej.
3. Specyfika szkolenia grup konwojowych.
4. Wyposażenie grupy konwojowej.
5. Odprawa przed realizacją konwoju.
Temat VIII
Planowanie trasy konwoju
Zagadnienia:
1. Dobór trasy konwoju jako element bezpieczeństwa.
2. Opis trasy w zakresie:
1) odległości,
2) przebiegu trasy na terenach zurbanizowanych,
3) przebiegu trasy w miejscach szczególnie zagrożonych przestępczością,
4) intensywności ruchu drogowego w poszczególnych porach doby,
5) rozmieszczenia jednostek Policji,
6) występowania punktów newralgicznych,
7) ewentualnych miejsc postoju,
8) otoczenia obiektu docelowego.
3. Zasada losowego doboru tras.
Temat IX
Prowadzenie dokumentacji związanej z konwojem
Zagadnienia:
1. Umowa o świadczeniu usług konwojowych.
2. Książka konwojów.
3. Opracowywanie tabeli kodowych.
Temat X
Zasady opracowania instrukcji o systemie przepustkowym oraz kontroli ruchu osobowego i materiałowego w chronionym obiekcie
Zagadnienia:
1. Potrzeba kontroli ruchu osobowo-materiałowego w chronionym obiekcie.
2. Strefy dostępności.
3. Określenie dokumentów uprawniających do wstępu do chronionego obiektu i wwozu lub wywozu materiałów.
4. Wskazanie komórki organizacyjnej upoważnionej do wystawiania i ewidencjonowania dokumentów dotyczących ruchu osobowo-materiałowego.
5. Zagadnienia organizacyjno-porządkowe związane z przechowywaniem i ewidencjonowaniem kluczy.
6. Przydzielenie zadań dla pracowników ochrony w związku z kontrolą ruchu osobowo-materiałowego.
7. Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych.
8. Wykorzystanie urządzeń technicznych w zakresie kontroli dostępu.
Temat XI
Rodzaje i metody zagarnięcia mienia występujące w zakładach produkcyjnych, przyczyny sprzyjające ich dokonywaniu oraz zadania pracowników ochrony w zakresie ich zapobiegania i wykrywania
Zagadnienia:
1. Zakład w aspekcie wiktymologicznym.
2. Kierunek zagrożeń w zakresie ochrony mienia zakładu.
3. Okoliczności sprzyjające kradzieżom w zakładzie.
4. Stosowane metody zaboru mienia w zależności od charakteru produkcji.
5. Zadania i rola pracowników ochrony w zakresie przeciwdziałania kradzieżom zakładowym.
Temat XII
Techniczne środki zabezpieczenia obiektów
Zagadnienia:
1. Techniczne urządzenia zabezpieczające:
1) budowlane,
2) mechaniczne,
3) elektroniczne.
2. Systemy zabezpieczenia stosowane w ochronie obiektów.
3. Obowiązujące normy w zakresie stosowania urządzeń zabezpieczających.
Temat XIII
Zasady współpracy z Policją w zakresie ochrony obiektu oraz przeciwdziałania przestępczości
Zagadnienia:
1. Określenie płaszczyzn współpracy.
2. Konflikt interesów.
3. Wzajemna wymiana informacji a zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej.
4. Prawne obowiązki współpracy.
Temat XIV
Zadania pracowników ochrony w związku z zagrożeniem zamachami przestępczymi i terrorystycznymi
Zagadnienia:
1. Włamanie do obiektu.
2. Napad na bank lub inną instytucję finansową.
3. Napad na inny obiekt.
4. Podłożenie ładunku wybuchowego.
Temat XV
Prowadzenie dokumentacji związanej z działalnością ochronną
Zagadnienie:
Potrzeba dokumentowania czynności ochronnych:
1) książka służby (ochrony obiektu),
2) ewidencja broni,
3) książka wydawania broni,
4) inne dokumenty wynikające z planu ochrony.
Temat XVI
Zasady, formy i metody szkolenia pracowników ochrony
Zagadnienia:
1. Prawne obowiązki szkolenia, wynikające z Kodeksu pracy.
2. Cel szkolenia pracowników ochrony.
3. Wykład, seminarium, pokaz i ćwiczenia jako formy szkolenia pracownika ochrony.
4. Dokumentowanie szkoleń.
Temat XVII
Warunki i zasady organizacji szkoleń strzeleckich pracowników ochrony osób i mienia, omówienie Instrukcji szkolenia strzeleckiego pracowników ochrony
Temat XVIII
Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej
Realizacja tematyki bloku w ramach wykładów i seminariów w minimalnym łącznym wymiarze 120 godz.
Załącznik nr 4
ZAKRES OBOWIĄZUJĄCYCH TEMATÓW EGZAMINU NA PIERWSZY STOPIEŃ LICENCJI PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ
Tematy egzaminu teoretycznego
Temat I
Podstawy prawne regulujące zasady pracy pracownika ochrony fizycznej.
Temat II
Podstawowe wiadomości z zakresu prawa karnego i wykroczeń.
Temat III
Wybrane elementy prawa karnego procesowego.
Temat IV
Zasady odpowiedzialności cywilnej pracownika ochrony.
Temat V
Wybrane elementy prawa pracy.
Temat VI
Wybrane elementy psychologii.
Temat VII
Etyka pracownika ochrony.
Temat VIII
Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej.
Temat IX
Typologia zagrożeń bezpieczeństwa osób.
Temat X
Metody i etapy ataków na osoby oraz używane środki.
Temat XI
Założenia taktyczne przeciwdziałania atakom.
Temat XII
Organizacja obstawy ochronnej.
Temat XIII
Ochrona obiektu.
Temat XIV
Ochrona konwojów.
Temat XV
Techniczne środki zabezpieczenia mienia.
Tematy egzaminu praktycznego
Temat I
Budowa i zasady działania broni.
Temat II
Zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią.
Temat III
Strzelania zgodnie z warunkami określonymi w Instrukcji szkolenia strzeleckiego pracowników ochrony.
Temat IV
Samoobrona.
Temat V
Techniki interwencyjne.
Załącznik nr 5
ZAKRES OBOWIĄZUJĄCYCH TEMATÓW EGZAMINU NA DRUGI STOPIEŃ LICENCJI PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ
Temat I
Podstawy prawne wykonywania zadań ochrony osób i mienia.
Temat II
Wybrane zagadnienia organizacji i zarządzania.
Temat III
Wybrane zagadnienia psychologii i socjologii pracy.
Temat IV
Wybrane zagadnienia kryminologii.
Temat V
Wybrane zagadnienia kryminalistyki.
Temat VI
Etyka zawodowa pracownika ochrony.
Temat VII
Wybrane zagadnienia z ekonomii.
Temat VIII
Organizacja administracji państwowej i samorządowej.
Temat IX
Ochrona tajemnicy państwowej i służbowej.
Temat X
Pojęcie terroryzmu. Cele i metody działań terrorystycznych.
Temat XI
Wybrane zagadnienia prawa cywilnego.
Temat XII
Wybrane zagadnienia prawa karnego materialnego i procesowego.
Temat XIII
Wybrane zagadnienia prawa administracyjnego.
Temat XIV
Wybrane zagadnienia prawa handlowego.
Temat XV
Wybrane zagadnienia prawa finansowego.
Temat XVI
Wybrane zagadnienia prawa pracy.
Temat XVII
Ogólne zasady przygotowania i prowadzenia ochrony.
Temat XVIII
Podstawowe formy realizowania fizycznej ochrony osób i mienia.
Temat XIX
Warunki psychofizyczne niezbędne do wykonywania poszczególnych zadań pracownika ochrony.
Temat XX
Zasady opracowania planu ochrony oraz procedur bezpieczeństwa.
Temat XXI
Nadzór i kontrola nad zadaniami wykonywanymi przez pracowników ochrony.
Temat XXII
Obowiązujące przepisy prawne związane z ochroną wartości pieniężnych.
Temat XXIII
Zasady organizacji ochrony konwoju.
Temat XXIV
Planowanie trasy konwoju.
Temat XXV
Prowadzenie dokumentacji związanej z konwojem.
Temat XXVI
Zasady opracowania instrukcji o systemie przepustowym oraz kontroli ruchu osobowego i materiałowego w chronionym obiekcie.
Temat XXVII
Rodzaje i metody zagarnięcia mienia występujące w zakładach produkcyjnych, przyczyny sprzyjające ich dokonywaniu oraz zadania pracowników ochrony w zakresie ich zapobiegania i wykrywania.
Temat XXVIII
Techniczne środki zabezpieczenia obiektów.
Temat XXIX
Zasady współpracy z Policją w zakresie ochrony obiektu oraz przeciwdziałania przestępczości.
Temat XXX
Zadania pracowników ochrony w związku z zagrożeniem zamachami przestępczymi i terrorystycznymi.
Temat XXXI
Prowadzenie dokumentacji związanej z działalnością ochronną.
Temat XXXII
Zasady organizacji, formy i metody szkolenia pracowników ochrony, w tym szkolenia strzeleckiego.
Temat XXXIII
Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej.
Załącznik nr 6
PROTOKÓŁ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
[1] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lipca 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia, minimalnego zakresu programów kursów pracowników ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminów i trybu ich składania, składu komisji egzaminacyjnej i sposobu przeprowadzania egzaminu (Dz.U. Nr 149, poz. 999). Zmiana weszła w życie 31 sierpnia 2010 r.
[2] § 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lipca 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia, minimalnego zakresu programów kursów pracowników ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminów i trybu ich składania, składu komisji egzaminacyjnej i sposobu przeprowadzania egzaminu (Dz.U. Nr 149, poz. 999). Zmiana weszła w życie 31 sierpnia 2010 r.