Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2000-12-22 do 2004-01-01
Wersja archiwalna od 2000-12-22 do 2004-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 25 czerwca 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad obniżenia wpłat pracodawców na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2000 r., Nr 107, poz. 1138) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Obniżenie wpłaty] 1. Pracodawca, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082), korzysta z obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych należnych za miesiąc, w którym powstał obowiązek wpłaty.
2. Obniżenie wpłaty ustala się na podstawie informacji o kwocie wynagrodzeń pracowników zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej z tytułu realizacji przez te zakłady produkcji lub usługi (z wyłączeniem handlu) na rzecz pracodawcy, o którym mowa w ust. 1; kwota tych wynagrodzeń pomniejszana jest o należne od pracowników składki na ubezpieczenia społeczne.
3. Informację o kwocie wynagrodzeń wyliczonej według zasad, o których mowa w ust. 4, pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej przekazuje właściwemu pracodawcy niezwłocznie po spełnieniu przez tego pracodawcę warunku, o którym mowa w ust. 5, jednak nie później niż w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spełniono ten warunek.
4. Kwotę wynagrodzeń, o której mowa w ust. 2 i 3, ustala się za okresy miesięczne, jako iloczyn ogólnej kwoty wynagrodzeń i wskaźnika udziału przychodów. Wskaźnik ten uzyskuje się, dzieląc przychód ze sprzedaży własnej produkcji lub usług, zrealizowanej w danym miesiącu na rzecz pracodawcy, o którym mowa w ust. 1, przez przychód ogółem uzyskany w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług (z wyłączeniem handlu).
5. Przekazanie informacji, o której mowa w ust. 3, jest uwarunkowane uregulowaniem należności za zrealizowaną produkcję lub usługę w terminie określonym na fakturze; w przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem banku - za datę uregulowania należności przez odbiorcę uważa się datę obciążenia rachunku bankowego odbiorcy na podstawie polecenia przelewu.
§ 2.[Kwota wynagrodzenia] 1. W przypadku gdy kwota wynagrodzeń, o której mowa w § 1 ust. 2, przewyższa:
1) wartość zrealizowanej produkcji lub usługi, pracodawca może skorzystać z obniżenia wpłaty tylko do wysokości kwoty, jaką zapłacił za tę produkcję lub usługę,
2) wysokość wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do której obowiązany jest pracodawca w danym miesiącu, różnicę zalicza się na obniżenie wpłaty z tego tytułu w następnych miesiącach.
2. Przysługująca, a nie wykorzystania kwota obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o której mowa w ust. 1, może być uwzględniana we wpłatach na ten Fundusz przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji, o której mowa w § 1 ust. 3.
§ 3.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.