Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1998 nr 85 poz. 541
Wersja archiwalna od 1998-07-24 do 2000-06-25
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1998 nr 85 poz. 541
Wersja archiwalna od 1998-07-24 do 2000-06-25
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 6 lipca 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców w Republice Federalnej Niemiec.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403, Nr 93, poz. 569, Nr 107, poz. 692, Nr 121, poz. 770 i Nr 123, poz. 776 oraz z 1998 r. Nr 66, poz. 431) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców, zwany dalej „limitem”, określany jest według postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476).

2. Limit określany jest i rozdzielany dla następujących kategorii prac:

1) budowlanych - „B”,

2) konserwacji zabytków - „R”,

3) izolacyjnych - „I”,

4) pozostałych - „S”.

3. Limit obejmuje okres obliczeniowy liczony od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego i określany jest w osobomiesiącach. Osobomiesiąc oznacza zatrudnienie jednej osoby w ciągu miesiąca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Rozdziału limitu dokonuje Minister Gospodarki, wydając zezwolenie, w którym określa liczbę przyznanych osobomiesięcy, okresy realizacji oraz kategorię prac.

2. Rozdział limitu w okresie rozliczeniowym dokonywany jest jako:

1) podstawowy - do dnia 15 września każdego roku,

2) uzupełniający - do dnia 15 kwietnia następnego roku, w przypadku niewykorzystania limitu z rozdziału podstawowego.

3. Rozdziały limitu, o których mowa w ust. 2, w każdej kategorii prac następują z uwzględnieniem następujących zasad:

1) 85% limitu - rozdzielane jest między grupę wnioskodawców, którzy na terenie Republiki Federalnej Niemiec wykonywali umowy o dzieło na podstawie poprzednio uzyskanych limitów zatrudnienia,

2) 15% limitu - rozdzielane jest między grupę wnioskodawców, którzy nie spełniają warunku określonego w pkt 1,

3) limity, które nie zostaną rozdzielone ze względu na brak przedsiębiorców spełniających wymogi określone w pkt 1 lub pkt 2, zwiększają pulę przeznaczoną do rozdziału dla drugiej grupy wnioskodawców.

4. Limit roczny, jaki może uzyskać wnioskodawca łącznie w kategoriach prac „B”, „I” i „S” , nie może być mniejszy niż 200 osobomiesięcy, z zastrzeżeniem postanowień ust. 5.

5. Limit przyznany wnioskodawcy nie może przekraczać 50% liczby zatrudnionych pracowników, określonej w zaświadczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 3.

6. Minimalny limit 200 osobomiesięcy nie dotyczy kategorii prac „R” - konserwacja zabytków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1, wydawane jest na wniosek przedsiębiorcy, składany w Ministerstwie Gospodarki w terminie:

1) od dnia 10 lipca do dnia 31 lipca każdego roku - rozdział podstawowy,

2) od dnia 10 marca do dnia 31 marca następnego roku - rozdział uzupełniający.

2. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Zezwolenie może być wydane, jeżeli przedsiębiorca daje rękojmię należytego wykonania umów w Republice Federalnej Niemiec i spełnia łącznie następujące warunki:

1) prowadził na terenie kraju, przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku, określoną działalność mieszczącą się w zakresie wnioskowanej kategorii prac, o której mowa w § 1 ust. 2,

2) nie posiada zaległości podatkowych i wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

2. Jeżeli niespełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału przedsiębiorcy, to warunek ten może być uznany za spełniony, gdy co najmniej jeden z poprzednio działających przedsiębiorców spełniał warunek określony w ust. 1 pkt 1, a równocześnie nowo powstały przedsiębiorca podjął działalność określoną w § 1 ust. 2 i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Wykorzystanie limitu przyznanego poprzednim zezwoleniem poniżej 30% lub niezgodny z wnioskiem sposób jego wykorzystania może być podstawą do odmowy udzielenia kolejnego zezwolenia, chociażby kryteria określone w § 4 zostały spełnione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Do wniosku o wydanie zezwolenia załącza się następujące dokumenty:

1) arkusz informacyjny, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia,

2) kserokopię odpisu rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu), stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa, osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,

3) zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzające aktualny stan zatrudnienia i średnią liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, oraz o niezaleganiu z opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne,

4) zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że przedsiębiorca nie zalega z zapłatą ciążących na nim obowiązków podatkowych.

2. Wnioskodawca może dołączyć do wniosku inne dokumenty potwierdzające, że daje on rękojmię należytego wykonania umowy w Republice Federalnej Niemiec, w tym rekomendacje organizacji pracodawców lub samorządu gospodarczego.

3. Załączone do wniosku dokumenty powinny być opatrzone podpisem i pieczęcią przedsiębiorcy oraz zawierać klauzulę „Przedkładam jako załącznik do wniosku z dnia .......................... o wydanie zezwolenia w sprawie przydziału limitu zatrudnienia”.

4. Dokumenty określone w ust. 1 pkt 2, 3 i 4 zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od daty wydania, jeżeli z ich treści nie wynika inna data ważności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Minister Gospodarki zasięga opinii organizacji reprezentujących przedsiębiorców ubiegających się o realizację umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec w następujących sprawach:

1) analizy dotychczasowego wykorzystania limitów przez przedsiębiorców przy realizacji kontraktów i wynikających stąd wniosków co do rozdziału limitu,

2) analizy sytuacji polskich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Republiki Federalnej Niemiec oraz analizy wykonania umowy, o której mowa w § 1 ust. 1,

3) proponowanego wskaźnika podziału limitu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Jeżeli roczny limit podlegający rozdziałowi, według zasad określonych w § 2, jest mniejszy od sumy limitu wynikającej z wniosków przedsiębiorców spełniających warunki określone w rozporządzeniu, Minister Gospodarki dokonuje odpowiedniego proporcjonalnego zmniejszenia limitów, jakie mogą być przyznane uprawnionym wnioskodawcom.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Minister Gospodarki może przyznać limity zatrudnienia na dwa kolejne okresy obliczeniowe następujące po okresie obliczeniowym, o którym mowa w § 1 ust. 3.

2. Limity, o których mowa w ust. 1, będą przyznawane wyłącznie na kontynuację umów o dzieło, rozpoczętych w pierwszym okresie obliczeniowym, określonym w zezwoleniu.

3. Suma limitów, o których mowa w ust. 1, wydanych przez Ministra Gospodarki, nie może przekroczyć 50% limitu przyznanego przez stronę niemiecką na okres obliczeniowy, o którym mowa w § 1 ust. 3.

4. Przyznane na podstawie ust. 1 limity uwzględnia się przy dokonywaniu rozdziału limitów w kolejnych okresach obliczeniowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Zezwolenia wydane przez Ministra Gospodarki w podstawowym rozdziale limitu są ważne do dnia 1 marca roku następnego, natomiast zezwolenia wydane w rozdziale uzupełniającym ważne są do dnia 31 lipca w danym okresie obliczeniowym.

2. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali zezwolenia, są zobowiązani złożyć Ministrowi Gospodarki oryginał zezwolenia, wraz ze sprawozdaniem z wykorzystania przyznanych limitów, w terminie 14 dni od dnia upływu ważności zezwolenia.

3. Niezłożenie rozliczenia przez przedsiębiorcę powoduje, że jego wniosek nie będzie rozpatrywany przy kolejnym rozdziale limitu w danym okresie obliczeniowym, jak również przy rozdziale limitu w następnych okresach obliczeniowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.Lista przedsiębiorców, którym udzielono zezwoleń, z podaniem wysokości przyznanego limitu, jest podawana do wiadomości przez wywieszenie w Ministerstwie Gospodarki przez okres 14 dni od dnia dokonania rozdziału.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 11 września 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 108, poz. 700).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Gospodarki: w z. A. Skowrońska-Łuczyńska

Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 6 lipca 1998 r. (poz. 541)

Załącznik nr 1

WNIOSEK*)

o udzielenie zezwolenia w sprawie przydziału limitu zatrudnienia pracowników w celu realizacji umowy o dzieło w Republice Federalnej Niemiec

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 2

ARKUSZ INFORMACYJNY

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00