Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1998-03-26 do 2002-07-01
Wersja archiwalna od 1998-03-26 do 2002-07-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1998 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zatwierdza się statut Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd uchwalony w dniu 5 marca 1998 r. ze zmianą wprowadzoną w dniu 19 marca 1998 r. przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§ 2. Tracą moc:
1) zarządzenie nr 20 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 maja 1991 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu,
2) rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1994 r. w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu (Dz. U. Nr 68, poz. 296).
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 24 marca 1998 r. (poz. 228)
STATUT KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD ORAZ URZĘDU KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
§ 1. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, zwana dalej „Komisją”, jest centralnym organem administracji rządowej w zakresie określonym w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945).
§ 2. 1. W skład Komisji wchodzą: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i sześciu członków.
2. Posiedzeniom Komisji przewodniczy przewodniczący Komisji lub wyznaczony przez niego zastępca przewodniczącego.
3. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący Komisji lub zastępujący go zastępca przewodniczącego w trybie określonym przez Komisję w regulaminie.
§ 3. 1. Komisja w zakresie swojej właściwości podejmuje uchwały, a w sprawach indywidualnych wydaje decyzje administracyjne.
2. Uchwały i decyzje administracyjne podpisuje przewodniczący Komisji lub jego zastępca, pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji w razie jego nieobecności.
3. Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej pięciu osób wchodzących w jej skład, w tym przewodniczącego Komisji lub jego zastępcy; w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia. Komisja może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
4. Przewodniczący Komisji lub jego zastępca, pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji w razie jego nieobecności, może zdecydować o przyjęciu uchwały w trybie obiegowym. Projekt uchwały jest przesyłany wówczas pozostałym osobom wchodzącym w skład Komisji, z jednoczesnym określeniem terminu do zajęcia stanowiska.
5. Przy podejmowaniu uchwały w trybie obiegowym stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 3.
6. Szczegółowy tryb pracy Komisji określa uchwalony przez nią regulamin. Posiedzenia Komisji powinny być zwoływane z taką częstotliwością, aby zapewnić sprawną realizację zadań ustawowych Komisji, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
§ 4. Przewodniczący Komisji może powoływać organy doradcze i opiniodawcze Komisji, określając ich nazwę, cel powołania, skład osobowy, zakres i tryb działania.
§ 5. 1. Komisja i przewodniczący Komisji wykonują swoje zadania przy pomocy urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanego dalej „urzędem Komisji”.
2. Urzędem Komisji kieruje przewodniczący Komisji przy pomocy zastępców przewodniczącego i dyrektora generalnego.
§ 6. Wysokość miesięcznej premii dla przewodniczącego Komisji ustala się jako iloczyn współczynnika 2 i wartości stanowiącej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, w kwartale poprzedzającym, w instytucjach nadzoru nad rynkiem finansowym, publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny w Dzienniku Urzędowym GUS. Premie dla zastępców przewodniczącego ustala się analogicznie, przy zastosowaniu współczynnika 1,5, a dla dyrektora generalnego analogicznie, przy zastosowaniu współczynnika 0,5.
§ 7. 1. W skład urzędu Komisji wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1) Sekretariat Komisji,
2) Biuro Dyrektora Generalnego,
3) Departament Prawny,
4) Departament Spółek Publicznych i Finansów,
5) Departament Nadzoru Rynku,
6) Departament Domów Maklerskich,
7) Departament Funduszy Inwestycyjnych,
8) Biuro AdministracyjnoGospodarcze.
2. Organizację wewnętrzną, szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy urzędu Komisji określa regulamin organizacyjny urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, nadany przez Komisję na wniosek dyrektora generalnego.