Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1998 nr 32 poz. 169
Wersja archiwalna od 1998-03-13 do 2003-01-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1998 nr 32 poz. 169
Wersja archiwalna od 1998-03-13 do 2003-01-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 10 marca 1998 r.

w sprawie szczegółowych warunków i sposobów działania służb porządkowych organizatora imprezy masowej.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposoby działania służb porządkowych organizatora imprezy masowej w zakresie sprawdzania uprawnień osób do przebywania na imprezie masowej, legitymowania w celu ustalenia ich tożsamości, przeglądania zawartości ich bagaży i odzieży, wzywania osób do opuszczenia imprezy, ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz chronionego mienia, a także niewpuszczania na imprezę masową oraz usuwania osób zakłócających imprezę masową.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w § 1, pracownicy służby porządkowej organizatora imprezy masowej, w tym pracownicy agencji ochrony osób i mienia, zwani dalej „pracownikami służby porządkowej”, okazują identyfikator z imieniem i nazwiskiem oraz wyraźnym napisem „Służba porządkowa”, zawierający ponadto dane określone w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 106, poz. 680), zwanej dalej „ustawą”, w taki sposób, aby osoba, wobec której są podejmowane te czynności, miała możność odczytania i zanotowania imienia i nazwiska pracownika służby porządkowej.

2. Pracownicy służby porządkowej powinni być jednolicie oznakowani w sposób umożliwiający ich identyfikację.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Sprawdzenia uprawnienia osoby do przebywania na imprezie masowej dokonuje się przez:

1) kontrolę posiadania karty wstępu lub innego dokumentu wystawionego przez organizatora imprezy masowej, w którym określono rodzaj imprezy, datę i godzinę jej rozpoczęcia, ewentualnie oznaczono miejsce, które zajmie osoba w czasie trwania imprezy,

2) ustalenie, czy dane personalne osoby nie zostały zamieszczone w rejestrze, o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, mogą być podejmowane do czasu zakończenia imprezy masowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Legitymowania osoby dokonuje się w razie konieczności stwierdzenia jej tożsamości, w szczególności w celu dokonania ustaleń, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, lub przeglądania zawartości bagaży i odzieży osoby, gdy zaistnieje podejrzenie, że wnosi ona na imprezę masową broń lub inne niebezpieczne przedmioty (narzędzia) oraz materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne, napoje alkoholowe, środki odurzające lub substancje psychotropowe, zwane dalej „przedmiotami”.

2. Tożsamość osoby ustala się na podstawie:

1) dowodu osobistego lub tymczasowego dowodu osobistego,

2) dokumentu stwierdzającego tożsamość cudzoziemca,

3) paszportu,

4) legitymacji szkolnej,

5) innych dokumentów zaopatrzonych w fotografię i adres osoby legitymowanej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. W przypadku podejrzenia, że osoba wnosi na imprezę masową przedmioty, o których mowa w § 4 ust. 1, przeglądania zawartości jej bagaży i odzieży dokonuje co najmniej dwóch pracowników służby porządkowej.

2. Przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez pracowników służby porządkowej tej samej płci co osoba kontrolowana.

3. W razie stwierdzenia posiadania przez osobę kontrolowaną przedmiotów, o których mowa w § 4 ust. 1, pracownik służby porządkowej uniemożliwia ich wniesienie na imprezę masową oraz powiadamia o tym organizatora imprezy, który, w miarę potrzeby, występuje o pomoc do Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Pracownik służby porządkowej wzywa osobę nie mającą uprawnień do przebywania na imprezie masowej albo zakłócającą porządek do opuszczenia imprezy masowej, informując ją o przyczynie wydania tego polecenia.

2. Przed przystąpieniem do czynności, o której mowa w ust. 1, pracownik służby porządkowej jest obowiązany użyć zwrotu „Służba porządkowa” oraz podać swoje imię i nazwisko.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Pracownik służby porządkowej jest obowiązany:

1) nie wpuścić na imprezę masową osób, których dane znajdują się w rejestrze, o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy, oraz osób odmawiających poddania się czynnościom, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1-3 ustawy,

2) usunąć z miejsca przeprowadzania imprezy masowej osoby, które swoim zachowaniem zakłócają tę imprezę,

3) ująć osoby stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia, i niezwłocznie przekazać Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Podejmując czynności, o których mowa w § 7, pracownik służby porządkowej, będący pracownikiem agencji ochrony osób i mienia, może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony, na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740) i przepisach wydanych na jej podstawie.

2. W przypadku gdy działania, o których mowa w ust. 1, okazały się nieskuteczne, pracownik służby porządkowej powiadamia o tym organizatora imprezy, który niezwłocznie występuje o udzielenie pomocy do Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Po ujęciu osoby pracownik służby porządkowej jest obowiązany:

1) poinformować osobę o przyczynach ujęcia,

2) sprawdzić, czy osoba ujęta posiada przedmioty, o których mowa w § 4 ust. 1,

3) odebrać przedmioty, o których mowa w § 4 ust. 1, i przekazać je Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Pracownik służby porządkowej jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy medycznej, w granicach dostępnych środków i w zakresie posiadanej wiedzy, osobie ujętej, która ma widoczne obrażenia ciała lub utraciła przytomność, a także na prośbę tej osoby, oraz niezwłocznie wezwać pomoc medyczną zapewnioną przez organizatora imprezy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Przebieg czynności, o których mowa w § 5, § 7 pkt 2 i 3, § 8 oraz § 9, dokumentuje się notatką służbową lub za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

2. Notatka, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać: dane osoby, w stosunku do której zostały podjęte czynności, określenie czasu, miejsca, rodzaju tych czynności, przyczyn i skutków ich podjęcia, a także imiona i nazwiska pracowników służby porządkowej, którzy dokonali tych czynności.

3. Notatka podlega przekazaniu organizatorowi imprezy, który jest obowiązany udostępnić ją na żądanie Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: w z. L. Balcerowicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00