ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 stycznia 1998 r.
w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka
Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681 oraz z 1997 r. Nr 93, poz. 569) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych:
1) w wieku do lat 16,
2) powyżej 16 lat do czasu ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do 24 lat, jeżeli zasiłek pielęgnacyjny przysługiwał tej osobie przed ukończeniem 16 lat
— wymagających ze względu na stan zdrowia stałej opieki ze strony innej osoby, zwanych dalej „dzieckiem”.
§ 2.[Stany zdrowia wymagające stałej opieki nad dzieckiem] Stany zdrowia, ze względu na które dziecko wymaga ze strony innej osoby stałej opieki polegającej na pielęgnacji lub na systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym lub rehabilitacyjnym, obejmują:
1) wrodzone wady rozwojowe z porażeniem lub niedowładami kończyn, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się, oraz wady rozwojowe twarzoczaszki, przewodu pokarmowego, odbytu, narządu rodnego i inne wady wrodzone wymagające pomocy pielęgnacyjnej rodziców w trakcie leczenia i rehabilitacji,
2) wrodzone lub nabyte ubytki anatomiczne kończyny górnej lub dolnej upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
3) zespoły chorobowe będące następstwem urazów okołoporodowych,
4) zespoły chorobowe upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
5) upośledzenia umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym (iloraz inteligencji około 50 i poniżej według klasyfikacji międzynarodowej),
6) psychozy i zespoły psychotyczne, w których okres leczenia przekracza 6 miesięcy,
7) padaczkę z wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi,
8) wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności (obniżenie ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni),
9) głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu wymagające aparatowania,
10) niemotę lub bardzo znaczne zaburzenia mowy wymagające współdziałania drugiej osoby w procesie uczenia się,
11) wrodzone lub nabyte wady układu krążenia i oddechowego znacznie upośledzające sprawność organizmu, w tym mukowiscydozę oraz astmę o ciężkim przebiegu,
12) cukrzycę,
13) fenyloketonurię,
14) celiaklię i inne zespoły złego wchłaniania wymagające długotrwałego stosowania diet eliminacyjnych,
15) hemofilię,
16) chorobę nowotworową,
17) inne stany chorobowe lub po przebytych chorobach, lub po urazach powodujących w takim samym stopniu jak choroby wymienione w pkt 1—16 upośledzenie sprawności ogólnej, utrudniające możliwość samodzielnego poruszania się, lub stany wymagające opieki i pomocy innej osoby w leczeniu i rehabilitacji, a także w ochronie dziecka przed możliwością doznania urazu.
§ 3.[Zaświadczenie będące podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka] Zaświadczenie będące podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka, zwane dalej „zaświadczeniem”, wydaje lekarz publicznego zakładu opieki zdrowotnej lub lekarz, który wykonuje zadania publicznego zakładu opieki zdrowotnej w związku z zamówieniem przyjętym na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 769).
§ 4.[Stwierdzenie stanu zdrowia w celu wydania zaświadczenia] 1. Warunkiem wydania zaświadczenia jest stwierdzenie przez lekarza, o którym mowa w § 3, stanu zdrowia dziecka określonego w § 2.
2. Stwierdzenie stanu zdrowia w celu wydania zaświadczenia może być dokonane po uprzednim osobistym zbadaniu dziecka przez lekarza lub na podstawie dokumentacji medycznej, z której w sposób jednoznaczny wynika zasadność wydania tego zaświadczenia.
§ 5.[Wniosek o wydanie zaświadczenia] Zaświadczenie wydaje się na wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.
§ 6.[Wydanie i odmowa wydania zaświadczenia] 1. Zaświadczenie jest wydawane niezwłocznie, na formularzu „Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka dla ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego”, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
2. O fakcie i dacie odmowy wydania zaświadczenia należy:
1) dokonać adnotacji w dokumentacji medycznej dziecka,
2) poinformować na piśmie osobę ubiegającą się o przyznanie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.
§ 7.[Ustalanie okresu, na który wydaje się zaświadczenie] Przy ustalaniu okresu, na który wydaje się zaświadczenie, należy uwzględnić rokowanie co do możliwości zmiany stanu zdrowia dziecka.
§ 8.[Wniosek o przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia] 1. W razie odmowy wydania zaświadczenia przysługuje prawo wystąpienia odpowiednio do kierownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo do podmiotu udzielającego zamówienia, o którym mowa w § 3, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia.
2. Kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo podmiot, o którym mowa w ust. 1, wyznacza miejsce i termin ponownego badania stanu zdrowia dziecka. Badanie przeprowadza się nie później niż w terminie miesiąca od złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§ 9.[Wpis do dokumentacji medycznej i powiadomienie zlecającego badanie] 1. Lekarz przeprowadzający badanie, o którym mowa w § 8 ust. 1, wydaje zaświadczenie albo odmawia jego wydania, dokonując odpowiedniego wpisu do dokumentacji medycznej i powiadamiając podmiot, który zlecił przeprowadzenie badania.
2. Przepisy § 4, 6 ust. 1 i § 7 stosuje się odpowiednio.
§ 10.[Okres obowiązywania zaświadczenia wydanego na podstawie ponownego badania] W razie wydania zaświadczenia na podstawie § 9 ust. 1 należy uwzględnić w nim okres od daty odmowy, o której mowa w § 6 ust. 2.
§ 11.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lutego 1995 r. w sprawie stanów zdrowia, ze względu na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny dziecku w wieku do 16 lat (Dz.U. Nr 20, poz. 107).
§ 12.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: W. Maksymowicz
Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i
Opieki Społecznej z dnia 26 stycznia 1998 r. (poz. 70)
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 18 lutego 1998 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00