Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1998-02-12 do 2002-12-20
Wersja archiwalna od 1998-02-12 do 2002-12-20
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 15 stycznia 1998 r.
w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.
Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590) zarządza się, co następuje:
§ 1.O wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej może ubiegać się osoba fizyczna lub osoba prawna, zwana dalej „założycielem”.
§ 2.Wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej powinien zawierać:
1) określenie założyciela (imię i nazwisko lub nazwę osoby prawnej, miejsce zamieszkania lub siedzibę),
2) nazwę uczelni zawodowej,
3) określenie siedziby uczelni zawodowej,
4) określenie wielkości środków finansowych i majątkowych, które założyciel przeznacza na utworzenie uczelni zawodowej,
5) określenie źródeł i sposobu finansowania uczelni zawodowej,
6) określenie przewidywanego rodzaju studiów oraz określenie kierunków i/lub specjalności zawodowej kształcenia,
7) zobowiązanie do przekazywania na potrzeby tworzonej uczelni zawodowej środków finansowych, o których mowa w pkt 4 i 5,
8) uzasadnienie wniosku wraz z koncepcją kształcenia i bliższym określeniem sylwetki przyszłego absolwenta,
9) informacje o zakładanych rozmiarach kształcenia na poszczególnych kierunkach i/lub specjalnościach zawodowych,
10) informacje o kadrze naukowo-dydaktycznej przewidywanej dla prowadzenia nauczania na określonym kierunku i/lub specjalności zawodowej kształcenia.
§ 3.Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej:
1) plany studiów oraz ramowe programy nauczania przedmiotów objętych tymi planami dla wszystkich przewidywanych kierunków i/lub specjalności zawodowych,
2) wykaz nauczycieli akademickich, których zamierza zatrudnić w uczelni zawodowej, ze szczegółową informacją o ich dorobku naukowym, dydaktycznym lub doświadczeniu zawodowym, a także z informacjami o dotychczasowym i aktualnym zatrudnieniu (ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia w uczelniach niepaństwowych), z podaniem wymiaru czasu pracy, wraz z zobowiązaniami do podjęcia przez te osoby pracy w tworzonej uczelni zawodowej,
3) dokumenty potwierdzające wiarygodnie dysponowanie przez założyciela środkami majątkowymi, o których mowa w § 2 pkt 4,
4) szczegółowy opis bazy materialnej i dydaktycznej tworzonej uczelni zawodowej (np. akty własności, umowy najmu czy dzierżawy) dla potwierdzenia możliwości i warunków prawidłowej realizacji celów uczelni zawodowej.
§ 4.Do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej osoba prawna powinna dołączyć wyciąg z rejestru lub inny właściwy dokument określający rodzaj, zakres działalności i organy upoważnione do występowania w imieniu założyciela.
§ 5.Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej projekt jej statutu.
§ 6.Osoba prawna lub osoba fizyczna zagraniczna zobowiązana jest do przedłożenia stosownych dokumentów wraz z przekładem na język polski, z tym że dokumenty, o których mowa w § 4, wymagają poświadczenia przez właściwą ze względu na siedzibę założyciela polską placówkę dyplomatyczną lub urząd konsularny.
§ 7.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Edukacji Narodowej: M. Handke