ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 października 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia.
Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§ 1.Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, zwaną dalej „odznaką”, nadaje się za ratowanie życia i ochronę mienia osobom, które:
1) wykazały ofiarność i odwagę w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
2) swą pracą lub działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej,
3) mają wybitne osiągnięcia służbowe jako strażacy Państwowej Straży Pożarnej.
§ 2.1. Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota. Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach.
2. Pomiędzy nadaniem odznaki kolejnego stopnia powinny upłynąć co najmniej 4 lata.
3. W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1, można odstąpić od zasady zachowania kolejności oraz terminów, o których mowa w ust. 1 i 2.
§ 3.1. Odznakę nadaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwany dalej „Ministrem”, na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług uzasadniających nadanie odznaki osobom wymienionym w § 1 oraz ich dane personalne.
3. Wzór wniosku o nadanie odznaki stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi najpóźniej na miesiąc przed przewidywanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej terminem wręczenia odznaki.
§ 4.1. Odznaka jest zawieszona na wstędze o kolorach: po obu brzegach czerwień, w środku błękit rozjaśniający się do bieli ku brzegom czerwonym. Na jej awersie centralnym akcentem jest orzeł strażacki nałożony na krzyż z czerwoną emalią, wkomponowany w wieniec dębowy. Odznaka jest trzystopniowa w kolorze metalu: złota, srebra i brązu. We wszystkich stopniach orzeł strażacki jest srebrzony i nakładany na czerwoną emalię krzyży. Na rewersie znajduje się obrys krzyża na tle koła. W krzyżu widnieje poziomy napis: „ZA RATOWANIE ŻYCIA I OCHRONĘ MIENIA”. Wymiar odznaki wynosi 44 mm po ramionach krzyża.
2. Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 5.1. Uroczystego wręczenia odznaki, wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie odznaki, dokonuje Minister lub osoba upoważniona przez niego.
2. Wręczenie odznaki odbywa się z okazji „Dnia Strażaka” lub innych uroczystości, a także w każdym czasie w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1.
§ 6.1. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
2. Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę lub baretkę.
§ 7.1. Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
2. W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§ 8.Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa, w części dotyczącej Państwowej Straży Pożarnej.
§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. Miller
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 16 października 1997 r. (poz. 875)
Załącznik nr 1
WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI
„ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”
Załącznik nr 2
WZÓR ODZNAKI
„ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”
w III klasach
na wstędze
Załącznik nr 3
WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI
„ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00