Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1997-09-11 do 2004-02-24
Wersja archiwalna od 1997-09-11 do 2004-02-24
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 1997 r.
w sprawie warunków i trybu sprzedaży wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, zamiany wierzytelności na akcje (udziały), rozłożenia ich spłaty na raty oraz umorzenia wierzytelności w całości lub w części
Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. Nr 79, poz. 484 i Nr 80, poz. 511) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie reguluje warunki i tryb sprzedaży wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, zamianę tych wierzytelności na akcje lub udziały, rozłożenie ich spłaty na raty oraz umorzenie wierzytelności w całości lub w części.
§ 2.[Odzyskanie kwot poręczenia lub gwarancji] Minister Finansów podejmuje działania, zmierzające do odzyskania kwot zapłaconych z tytułu udzielonego poręczenia lub gwarancji, po dokonaniu analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotu będącego dłużnikiem Skarbu Państwa z tytułu wykonania przez Skarb Państwa umowy poręczenia lub gwarancji, zwanego dalej „dłużnikiem”, z zastrzeżeniem § 22.
§ 3.[Sprzedaż wierzytelności] 1. Minister Finansów może sprzedać wierzytelności, jeżeli świadczenie nie zostało spełnione w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu wymagalności.
2. Minister Finansów może sprzedać wierzytelności w trybie:
1) przetargu,
2) rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.
3. O dokonanej sprzedaży wierzytelności Minister Finansów zawiadamia dłużnika.
4. Minister Finansów może, za zgodą Rady Ministrów, ze względu na szczególny interes Skarbu Państwa, dokonać sprzedaży wierzytelności z pominięciem trybów, o których mowa w ust. 2.
§ 4.[Wyłączenie sprzedaży wierzytelności] Sprzedaż wierzytelności nie może być dokonana na rzecz dłużnika lub podmiotu związanego z dłużnikiem stosunkiem zależności albo dominacji w rozumieniu przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych.
§ 5.[Przetarg] Przetarg może być przeprowadzony w formie pisemnego przetargu nieograniczonego lub ograniczonego albo w formie licytacji publicznej.
§ 6.[Ogłoszenie przetargu] Ogłoszenie o przetargu powinno zawierać:
1) oznaczenie dłużnika,
2) kwotę wierzytelności (kapitał i odsetki),
3) informację o istniejących zabezpieczeniach wierzytelności,
4) określenie terminu, sposobu, miejsca składania oraz terminu i miejsca otwarcia ofert,
5) wymaganą zawartość oferty,
6) kwotę wadium i numer rachunku bankowego, na który kwota ta ma być wpłacona,
7) zastrzeżenie, że Minister Finansów może odstąpić od sprzedaży w drodze przetargu wszystkich lub niektórych wierzytelności wystawionych na sprzedaż,
8) pouczenie, w jakich wypadkach wpłacone wadium ulega przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa,
9) informację o rodzaju przetargu,
10) wskazanie kręgu podmiotów zaproszonych do udziału w przetargu, w wypadku przetargu ograniczonego,
11) informację o terminach związania oferentów złożonymi przez nich ofertami.
§ 7.[Uzyskanie informacji dotyczących wierzytelności] Zainteresowani nabyciem wierzytelności mogą zapoznać się w Ministerstwie Finansów, do dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia przetargu, z informacjami dotyczącymi tychże wierzytelności, a w szczególności z umowami kredytowymi, umowami poręczeń oraz innymi umowami ściśle z nimi związanymi.
§ 8.[Treść oferty] Oferta powinna zawierać:
1) nazwę i adres oferenta,
2) wskazanie wierzytelności, o której nabycie ubiega się oferent,
3) określenie ceny nabycia wierzytelności, sposobu i terminu zapłaty,
4) informację, czy łącznie z nabywaną wierzytelnością oferent jest zainteresowany przejęciem zabezpieczeń oraz których zabezpieczeń miałoby to dotyczyć,
5) informację o numerze rachunku bankowego, na który następuje zwrot wadium; w wypadku nierozpatrzenia oferty, jej odrzucenia lub nieprzyjęcia w rozumieniu przepisów o zamówieniach publicznych,
6) oświadczenie o związaniu ofertą w terminach podanych w ogłoszeniu.
§ 9.[Dowód wpłaty wadium] 1. Do przedstawionej oferty załącza się dowód wpłaty wadium oraz:
1) w wypadku osób prawnych - poświadczone kopie dokumentów statutowych firmy oraz aktualny wypis z właściwego rejestru sądowego,
2) w wypadku osób fizycznych - poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość, wraz z wpisem o zameldowaniu na pobyt stały, oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli osoba ta prowadzi taką działalność,
3) oświadczenie oferenta, że nie jest on związany z dłużnikiem stosunkiem zależności lub dominacji w rozumieniu przepisów, o których mowa w § 4.
2. Oferta, która nie spełnia warunków określonych w ust. 1 oraz § 8, nie podlega rozpatrzeniu.
§ 10.[Wysokość wadium] 1. Wadium dla każdej z ofert wynosi 5% kwoty wierzytelności, o których nabycie ubiega się oferent.
2. Wadium wpłacone przez oferenta, którego oferta została przyjęta, jest zaliczane na poczet ceny nabywanej wierzytelności.
3. Wadium oferenta, którego oferta nie została rozpatrzona lub nie została przyjęta, zostaje zwrócone na rachunek bankowy wskazany przez oferenta, w terminie siedmiu dni od dnia wyboru oferty.
§ 11.[Termin wybrania oferty] 1. Minister Finansów, w terminie dwudziestu dni od dnia otwarcia ofert, wybiera ofertę, która zawiera najbardziej korzystne dla Skarbu Państwa warunki nabycia wierzytelności, ze szczególnym uwzględnieniem oferowanej ceny oraz terminu płatności.
2. Minister Finansów informuje pisemnie każdego z oferentów o przyjęciu lub odrzuceniu jego oferty, w terminie siedmiu dni od daty wyboru oferty.
3. Oferent jest związany złożoną ofertą do dnia, o którym mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem § 12 ust. 1.
§ 12.[Termin podpisania umowy] 1. Oferta wybrana przez Ministra Finansów wiąże oferenta, który ją złożył, do dnia podpisania umowy, o której mowa w ust. 2.
2. Umowa sprzedaży wierzytelności powinna być podpisana przez kupującego w terminie czternastu dni od dnia doręczenia mu pisemnej informacji o przyjęciu oferty, pod rygorem przepadku wadium na rzecz Skarbu Państwa.
§ 13.[Ogłoszenie o licytacji publicznej] Ogłoszenie o sprzedaży wierzytelności w drodze licytacji publicznej powinno zawierać:
1) oznaczenie dłużnika,
2) kwotę wierzytelności (kapitał i odsetki),
3) informację o rodzaju istniejących zabezpieczeń,
4) sposób, miejsce i termin zapoznania się z informacjami dotyczącymi wierzytelności i zabezpieczeń wierzytelności,
5) określenie miejsca i terminu licytacji,
6) cenę wywoławczą sprzedawanej wierzytelności,
7) kwotę i sposób złożenia wadium przez przystępujących do licytacji oraz zasady jego zwrotu,
8) określenie terminu, w którym należy wpłacić na rachunek bankowy Ministerstwa Finansów wylicytowaną kwotę, z zastrzeżeniem przepadku wadium na rzecz Skarbu Państwa w wypadku, gdy osoba wygrywająca licytację odstąpi od nabycia wierzytelności lub nie dokona wpłaty całej kwoty w ustalonym terminie,
9) informację o terminie podpisania umowy sprzedaży wierzytelności,
10) zastrzeżenie, że Minister Finansów może odstąpić od sprzedaży co do wszystkich lub niektórych wierzytelności wystawionych na sprzedaż.
14. W wypadku gdy wierzytelność nie została sprzedana w drodze licytacji publicznej, jest możliwe obniżenie ceny wywoławczej na następnej licytacji, nie więcej jednak niż o 25% w stosunku do ceny wywoławczej ustalonej poprzednio.
§ 15.[Złożenie dokumentów i nabycie wierzytelności] 1. Warunkiem przystąpienia do licytacji jest złożenie dokumentów, o których mowa w § 9 ust. 1.
2. Nabywcą wierzytelności, w wyniku przeprowadzonej licytacji, zostaje oferent proponujący najwyższą kwotę za wystawioną na sprzedaż wierzytelność.
§ 16.[Sprzedaż wierzytelności w trybie rokowań] Sprzedaż wierzytelności w trybie rokowań, podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, następuje zgodnie z przepisami § 17-19; do treści ogłoszenia stosuje się odpowiednio przepisy § 6 pkt 1-5.
§ 17.[Treść oferty i wymagane dokumenty] 1. W wypadku, o którym mowa w § 16, oferta powinna zawierać informacje określone w § 8 pkt 1-4.
2. Do oferty powinny być załączone dokumenty określone w § 9 ust. 1.
§ 18.[Wybór ofert i zaproszenie do rokowań] Minister Finansów wybiera oferty, które są najkorzystniejsze, i zaprasza oferentów do dalszych rokowań, a pozostałych oferentów zawiadamia pisemnie, w terminie czternastu dni od dnia otwarcia ofert, o odrzuceniu ich ofert.
§ 19.[Ustalenie warunków zawarcia umowy] W trakcie rokowań są ustalane warunki zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności, a w szczególności cena, forma płatności oraz zasady przejęcia zabezpieczeń wierzytelności, jeżeli ewentualny nabywca wierzytelności jest zainteresowany ich przejęciem.
§ 20.[Zamiana wierzytelności] 1. Minister Finansów może, z zastrzeżeniem ust. 2, dokonać zamiany wierzytelności, w całości lub w części, na akcje (udziały) w spółce dłużnika, jeżeli czynności podjęte przez Ministra Finansów w trybie § 3 nie doprowadziły do sprzedaży wierzytelności lub jeżeli spłata wierzytelności nie została rozłożona na raty.
2. Zamiana, o której mowa w ust. 1, może nastąpić jedynie w wypadku, gdy:
1) dłużnik dokonał spłaty na rzecz Skarbu Państwa co najmniej 20% wierzytelności,
2) zamiana zostanie dokonana w ramach restrukturyzacji finansowej dłużnika,
3) dłużnik prowadzi rachunkowość według zasad określonych odrębnymi przepisami,
4) od zatwierdzenia układu lub zawarcia ugody upłynęły trzy lata, w wypadku gdy dłużnik zawarł układ w postępowaniu układowym lub ugodę w bankowym postępowaniu ugodowym,
5) dłużnik wykonał układ zawarty w postępowaniu układowym lub ugodę zawartą w bankowym postępowaniu ugodowym,
6) dłużnik nie dopuścił do umorzenia postępowania układowego lub nie doprowadził do rozwiązania ugody bankowej,
7) dłużnik:
a) nie zalega z podatkami i opłatami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b) nie zalega z płatnościami z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Pracy,
c) wykonał zobowiązania wynikające z wcześniej zawartych umów o spłatę wierzytelności Skarbu Państwa.
3. Oświadczenie woli o objęciu akcji składa Minister Finansów na podstawie upoważnienia wydanego przez Ministra Skarbu Państwa.
4. Wartość zamienianej wierzytelności nie może być niższa od wartości nominalnej akcji (udziałów), o których mowa w ust. 1.
§ 21.[Umowa o rozłożenie spłaty wierzytelności] 1. Minister Finansów może, w drodze umowy z dłużnikiem, rozłożyć spłatę wierzytelności, w całości lub w części, na raty.
2. Czynność, o której mowa w ust. 1, może być dokonana, jeżeli:
1) dłużnik spłacił kredytującemu bankowi lub na rzecz Skarbu Państwa co najmniej 20% wierzytelności głównej,
2) przyczyny powodujące niewykonywanie zobowiązania wobec Skarbu Państwa mają charakter tymczasowy, a sytuacja finansowa dłużnika uniemożliwia mu dokonanie jednorazowej spłaty całej wierzytelności,
3) dłużnik przedstawi plan działań restrukturyzacyjnych zmierzających do wywiązania się z ciążącego na nim zobowiązania,
4) dłużnik spełnia wymagania określone w § 20 ust. 2 pkt 3-7.
3. Rozłożenie spłaty wierzytelności na raty może nastąpić na okres do pięciu lat.
§ 22.[Umorzenie wierzytelności] W wypadkach gdy czynności podjęte w trybie § 3 nie przyniosły zamierzonego skutku, a z analizy ekonomiczno-finansowej dłużnika wynika, że podjęcie czynności, o których mowa w § 20 i 21, nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego, Minister Finansów może, za zgodą Rady Ministrów, umorzyć wierzytelności w całości lub w części.
§ 23.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 11 września 1997 r.