Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1997 nr 103 poz. 660
Wersja archiwalna od 1997-09-18 do 1999-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1997 nr 103 poz. 660
Wersja archiwalna od 1997-09-18 do 1999-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 21 sierpnia 1997 r.

w sprawie kryteriów oraz szczegółowych zasad i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych w średnich szkołach medycznych oraz zadań i obowiązków dyrektorów tych szkół w zakresie opieki nad nauczycielami rozpoczynającymi pracę w zawodzie.

Na podstawie art. 6a ust. 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) Karcie Nauczyciela – rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357),

2) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153),

3) nauczycielu – rozumie się przez to nauczycieli przedmiotów zawodowych zatrudnionych w średnich szkołach medycznych,

4) szkole – rozumie się przez to średnie szkoły medyczne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Podstawę oceny pracy nauczyciela stanowi stopień realizacji zadań określonych w art. 6 Karty Nauczyciela i art. 4 ustawy, zadań statutowych szkoły oraz obowiązków określonych w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, a w stosunku do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze – także zadań określonych w art. 7 Karty Nauczyciela i art. 39 ustawy – ustalony w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego.

2. Na ocenę pracy nauczyciela nie mogą mieć wpływu jego przekonania religijne i poglądy polityczne, a także fakt odmowy wykonania przez nauczyciela polecenia służbowego, gdy odmowa taka wynikała z uzasadnionego przekonania nauczyciela, iż wydane polecenie było sprzeczne z dobrem dziecka, dobrem służby albo dobrem publicznym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym według skali określonej w art. 6a ust. 4 Karty Nauczyciela.

2. Oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest nauczyciel. Ocena pracy nauczyciela powinna w szczególności uwzględniać:

1) poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prawidłowość realizacji innych zadań zawodowych zgodnych z profilem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, kulturę i poprawność języka, pobudzanie inicjatywy uczniów, zachowanie odpowiedniej dyscypliny uczniów na zajęciach,

2) zaangażowanie zawodowe nauczyciela (uczestnictwo w pozalekcyjnej działalności szkoły, udział w pracach zespołów nauczycielskich, opracowywanie innowacyjnych [autorskich] treści programowych i dydaktycznych, zainteresowanie uczniem i jego środowiskiem, współpraca z rodzicami),

3) aktywność nauczyciela w doskonaleniu zawodowym, w tym medycznym,

4) działania nauczyciela w zakresie wszechstronnego rozwoju ucznia z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb,

5) przestrzeganie porządku pracy (punktualność, pełne wykorzystanie czasu lekcji, właściwe prowadzenie dokumentacji).

3. Przed dokonaniem oceny pracy nauczyciela dyrektor szkoły zasięga opinii samorządu uczniowskiego, wyrażonej na piśmie przez statutowy organ samorządu.

4. Ocenę pracy nauczyciela doradcy metodycznego ustala dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, po zasięgnięciu opinii dyrektora Centrum Edukacji Medycznej.

5. W przypadku uzupełniania przez nauczyciela tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela – oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest nauczyciel, z uwzględnieniem wyrażonej na piśmie opinii dyrektora szkoły, w której nauczyciel uzupełnia obowiązkowy wymiar godzin zajęć.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Dyrektor szkoły obowiązany jest przestrzegać okresów dokonywania oceny pracy nauczycieli, ustalonych w art. 6a ust, 1 Karty Nauczyciela.

2. Złożenie wniosku o dokonanie oceny pracy nauczyciela ma dla dyrektora szkoły charakter wiążący. Jeżeli wniosek został złożony przed upływem roku od poprzedniej oceny pracy, dyrektor szkoły przekazuje nauczycielowi (organowi) zgłaszającemu wniosek informację o ostatniej ocenie pracy, wraz ze stwierdzeniem, iż podtrzymuje tę ocenę, chyba że wystąpiły szczególne okoliczności uzasadniające dokonanie ponownej oceny pracy w tym okresie.

3. O ocenie pracy, od której uzależnione jest mianowanie nauczyciela, dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomić pisemnie organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołą i organ prowadzący szkołę.

4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się również do oceny pracy nauczycieli zajmujących inne niż dyrektor szkoły stanowiska kierownicze w szkołach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Oceny pracy dyrektora szkoły prowadzonej przez gminę dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z zarządem gminy, przy czym oceny cząstkowej w zakresie:

1) realizacji zadań wymienionych w art. 39 ust. 1 pkt 5 i ust. 3 ustawy oraz w art. 7 ust. 2 pkt 5 Karty Nauczyciela dokonuje zarząd gminy,

2) realizacji zadań wymienionych w art. 39 ust. 1 pkt 2 i 7 ustawy oraz w art. 7 ust. 2 pkt 1 i 4 Karty Nauczyciela dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołą,

3) realizacji zadań wymienionych w art. 39 ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 6 ustawy oraz w art. 7 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, zadań wymienionych w § 4 i 11 oraz sprawności w organizacji i zarządzaniu, wywiązywania się z obowiązków związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z zarządem gminy.

2. Przy dokonywaniu oceny pracy dyrektora szkoły stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2 oraz § 4 ust. 2 i 3.

3. Podstawą dokonania oceny pracy dyrektora winny być spostrzeżenia poczynione przez pracownika nadzoru pedagogicznego nadzorującego szkołę w okresie od poprzedniej wizytacji zakończonej oceną pracy dyrektora oraz uwagi organu prowadzącego szkołę, wynikające z kontroli i nadzoru – w zakresie spraw należących do kompetencji tego organu określonych w ustawie.

4. Organy, o których mowa w ust. 1, dokonują oceny pracy po zasięgnięciu opinii rady szkoły i zakładowych organizacji związkowych działających w szkole. Opinie powinny być wyrażone na piśmie.

5. W razie braku porozumienia, o którym mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od dokonania cząstkowej oceny pracy, oceny pracy dyrektora szkoły dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

6. Oceny pracy dyrektora szkoły w zakresie nauczanych w szkole przedmiotów ogólnokształcących dokonuje się, zgodnie z odrębnymi przepisami, w porozumieniu z kuratorem oświaty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) lub z własnej inicjatywy organ upoważniony do dokonania oceny pracy może zwrócić się o opinię na temat pracy nauczyciela (dyrektora szkoły) do właściwego doradcy metodycznego. Opinia powinna być wyrażona na piśmie.

2. W przypadku gdy od oceny pracy jest uzależnione mianowanie nauczyciela (dyrektora szkoły), organ upoważniony do dokonania oceny pracy jest obowiązany zasięgnąć opinii, o której mowa w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. W przypadku gdy oceny pracy dokonuje się na wniosek zainteresowanego nauczyciela (dyrektora szkoły) lub organu uprawnionego do wnioskowania o jej dokonanie, ocenę pracy ustala się w terminie nie krótszym niż 1 miesiąc i nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia zgłoszenia wniosku.

2. Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów ferii, wynikających z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego, i usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela (dyrektora szkoły) trwającej dłużej niż miesiąc.

3. W przypadku dokonywania oceny pracy z inicjatywy dyrektora szkoły, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę lub rady szkoły, organ upoważniony do dokonania oceny pracy powiadamia o tym na piśmie nauczyciela (dyrektora szkoły) co najmniej na miesiąc przed przeprowadzeniem oceny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Organ upoważniony do dokonania oceny pracy obowiązany jest zapoznać nauczyciela (dyrektora szkoły) z pisemnym projektem oceny pracy i wysłuchać jego uwag i zastrzeżeń. Nauczyciel (dyrektor szkoły) może zgłosić swoje uwagi na piśmie, jednak nie później niż w ciągu 3 dni od dnia zapoznania się z projektem.

2. Na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) przy zapoznawaniu go z projektem oceny pracy i wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń może być obecny przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, z której ochrony nauczyciel (dyrektor szkoły) korzysta.

3. Organ upoważniony do dokonania oceny pracy doręcza nauczycielowi (dyrektorowi szkoły) oryginał Karty oceny pracy, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia. Odpis Karty oceny pracy włącza się do akt osobowych nauczyciela (dyrektora szkoły). W przypadku oceny pracy, od której uzależnione jest mianowanie nauczyciela, odpis Karty oceny pracy przekazuje się organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny nad szkołą i organowi prowadzącemu szkołę.

4. Kartę oceny pracy udostępnia się do wglądu pracownikom nadzoru pedagogicznego zatrudnionym w urzędach organów sprawujących nadzór pedagogiczny nad szkołą, w której zatrudniony jest nauczyciel (dyrektor szkoły).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Odwołanie od. oceny pracy nauczyciela rozpatruje – w terminie 14 dni od dnia wniesienia odwołania – powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny zespół oceniający w składzie:

1) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą, jako przewodniczący zespołu,

2) przedstawiciel rady pedagogicznej szkoły, z zastrzeżeniem ust. 2,

3) przedstawiciel rodziców wchodzących w skład rady szkoły, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana – przedstawiciel rady rodziców,

4) właściwy doradca metodyczny,

5) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, z której ochrony nauczyciel korzysta.

2. W przypadku odwołania od oceny pracy nauczyciela doradcy metodycznego, w skład zespołu oceniającego powołuje się – poza osobami wymienionymi w ust. 1 pkt 1–3 i 5 – przedstawiciela rady programowej Centrum Edukacji Medycznej.

3. Organy, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 oraz w ust. 2, określają tryb wyłaniania swoich przedstawicieli.

4. Zespół, o którym mowa w ust. 1, może ustalić nową ocenę pracy tub podtrzymać ocenę pracy kwestionowaną przez nauczyciela.

5. W przypadku braku jednomyślności, rozstrzygnięcia zespołu co do utrzymania lub zmiany oceny pracy zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby oddanych głosów decyduje przewodniczący zespołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Wniosek o ponowne ustalenie oceny pracy dyrektora szkoły rozpatruje – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku – powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołą zespół oceniający w składzie:

1) pracownik nadzoru pedagogicznego wyznaczony przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, jako przewodniczący zespołu, z wyłączeniem pracownika, którego spostrzeżenia stanowiły podstawę do wystawienia oceny pracy,

2) przedstawiciel zarządu gminy, jeżeli szkoła jest prowadzona przez gminę,

3) przedstawiciel rady szkoły, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana – przedstawiciel rady rodziców.

4) nauczyciel doradca metodyczny, na wniosek ocenianego dyrektora,

5) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, z której ochrony dyrektor korzysta.

2. Przepisy § 9 ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Dyrektor szkoły jest obowiązany zapewnić należytą opiekę nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w zawodzie, w szczególności poprzez:

1) umożliwienie korzystania z niezbędnych materiałów pomocniczych do realizacji podstaw programowych i ramowych planów nauczania oraz zbioru przepisów prawnych, określających prawa i obowiązki nauczycieli,

2) tworzenie możliwości korzystania z różnych form doskonalenia zawodowego organizowanych przez placówki doskonalenia nauczycieli oraz pomocy właściwego doradcy metodycznego,

3) systematyczne hospitowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela rozpoczynającego pracę i udzielanie mu fachowego instruktażu pohospitacyjnego.

2. Dyrektor szkoły może zwolnić nauczyciela rozpoczynającego pracę w zawodzie od innych obowiązków, poza realizacją obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych.

3. W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, dyrektor szkoły przydziela nauczycielowi rozpoczynającemu pracę – nauczyciela opiekuna spośród nauczycieli tej samej specjalności; w przypadku gdy w szkole nie ma takiego nauczyciela, opiekę nad nauczycielem rozpoczynającym pracę sprawuje dyrektor szkoły.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 lipca 1983 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych w średnich szkołach medycznych (Dz. U. Nr 47, poz. 213).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: H. J. Żochowski

Załącznik do rozporządzenia Ministr
Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 21 sierpnia 1997 r. (poz. 660)

KARTA OCENY PRACY

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00