Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1997-09-01 do 1999-01-01
Wersja archiwalna od 1997-09-01 do 1999-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad powoływania i odwoływania oraz sprawowania nadzoru nad zespołami orzekającymi o stopniu niepełnosprawności, zakresu ich działania, a także zakresu ich współdziałania z organami administracji rządowej i samorządowej.
Na podstawie art. 2a ust. 7 ustawy z dnia 9 maja 1991 r. o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 46, poz. 201, Nr 80, poz. 350 i Nr 110, poz. 472, z 1992 r. Nr 21, poz. 85, z 1993 r. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127, z 1995 r. Nr 1, poz. 1, Nr 5, poz. 25 i Nr 120, poz. 577 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 461) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. W skład powoływanego i odwoływanego przez dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy, zwanego dalej „dyrektorem”, wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, zwanego dalej „zespołem”, wchodzą przewodniczący i członkowie.
2. Przewodniczącego zespołu powołuje i odwołuje dyrektor.
3. Członków zespołu powołuje i odwołuje dyrektor na wniosek przewodniczącego.
§ 2.Przewodniczący i członkowie zespołu biorą udział w pracach zespołu na podstawie umowy o pracę lub umów prawa cywilnego zawartych z dyrektorem.
§ 3.Do zadań przewodniczącego zespołu należy:
1) wyznaczanie spośród członków zespołu składów orzekających i ustalanie ich przewodniczących,
2) organizowanie pracy zespołu i składów orzekających,
3) reprezentowanie zespołu na zewnątrz oraz współdziałanie z organami administracji rządowej i samorządowej w sprawach:
a) pomocy społecznej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych – w myśl wskazań zawartych w orzeczeniu o niepełnosprawności,
b) dotyczących posiedzeń wyjazdowych składów orzekających, odbywanych w celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w posiedzeniu,
c) toczących się postępowań przed instytucjami realizującymi ubezpieczenia społeczne.
§ 4.Zespół orzeka o stopniu niepełnosprawności osoby oraz ustala wskazania dla tej osoby wynikające ze stopnia niepełnosprawności, w szczególności do:
1) rehabilitacji,
2) odpowiedniego zatrudnienia,
3) korzystania z pomocy społecznej.
§ 5.1. Zespół obejmuje swym działaniem obszar województwa.
2. Właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania, a w przypadku jego braku – według miejsca pobytu osoby zainteresowanej.
3. Spory o właściwość miejscową rozstrzyga Pełnomocnik do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej „Pełnomocnikiem”.
4. Na umotywowany wniosek dyrektora lub osoby zainteresowanej albo jej przedstawiciela ustawowego Pełnomocnik może wyrazić zgodę na rozpoznanie sprawy przez inny zespół.
5. Dyrektor, na wniosek przewodniczącego zespołu, może wyrazić zgodę na rozpoznanie sprawy na posiedzeniu wyjazdowym w celu ułatwienia osobie zainteresowanej uczestnictwa w posiedzeniu.
§ 6.1. W skład powoływanego i odwoływanego przez Pełnomocnika Krajowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, zwanego dalej „Krajowym Zespołem”, wchodzą przewodniczący i członkowie.
2. Przewodniczącego Krajowego Zespołu powołuje i odwołuje Pełnomocnik.
3. Członków Krajowego Zespołu powołuje i odwołuje Pełnomocnik na wniosek przewodniczącego.
§ 7.1. Krajowy Zespół rozpatruje odwołania od orzeczeń zespołów o stopniu niepełnosprawności.
2. Do Krajowego Zespołu przepisy § 2, 3, 4 oraz § 5 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§ 8.1. Pełnomocnik sprawuje nadzór nad zespołami i Krajowym Zespołem w zakresie stosowania przepisów dotyczących orzekania o stopniu niepełnosprawności przez:
1) kontrolę prawidłowości postępowania,
2) wydawanie wytycznych oraz udzielanie wyjaśnień,
3) instruktaż dla zespołów i pracowników obsługi.
2. Zadania określone w ust. 1 Pełnomocnik wykonuje przy pomocy odpowiednich specjalistów. Kontrola prawidłowości postępowania, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest dokonywana na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez Pełnomocnika.
§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1997 r.
Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz