Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1997 nr 85 poz. 543
Wersja archiwalna od 1997-08-12 do 2000-04-27
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1997 nr 85 poz. 543
Wersja archiwalna od 1997-08-12 do 2000-04-27
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 8 lipca 1997 r.

w sprawie wymogów, jakim powinny odpowiadać pod względem technicznym i sanitarnym urządzenia i pomieszczenia, w których można wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarki i położnej.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 91, poz. 410) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Urządzenia i pomieszczenia, w których pielęgniarka, położna może wykonywać indywidualną praktykę, powinny odpowiadać, pod względem technicznym i sanitarnym, wymogom określonym w załączniku do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Urządzenia i pomieszczenia, w których pielęgniarka, położna może wykonywać indywidualną praktykę na podstawie zawartej z innym podmiotem niż zakład opieki zdrowotnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, powinny odpowiednio odpowiadać pod względem technicznym i sanitarnym wymogom określonym w załączniku do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: R.J. Żochowski

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 8 lipca 1997 r. (poz. 543)

WYMOGI, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ POD WZGLĘDEM TECHNICZNYM I SANITARNYM URZĄDZENIA I POMIESZCZENIA, W KTÓRYCH PIELĘGNIARKA, POŁOŻNA MOŻE WYKONYWAĆ INDYWIDUALNĄ PRAKTYKĘ,

A. Wymogi, jakim powinno odpowiadać pomieszczenie

1. Pomieszczenie, w którym jest wykonywana indywidualna praktyka pielęgniarki, położnej, może stanowić odrębny budynek, odrębny lokal lub może stanowić część lokalu przeznaczonego na inne cele, pod warunkiem izolacji pomieszczenia od innych użytkowników lokalu.

2. Powierzchnia pomieszczenia powinna być dostosowana do zainstalowanych urządzeń, aparatury i sprzętu i wynosić co najmniej 15 m2.

3. Podłoga pomieszczenia powinna być wykonana z materiałów gładkich, twardych, zmywalnych, nienasiąkliwych i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych. Dopuszczalna jest podłoga drewniana, pod warunkiem pokrycia materiałem o właściwościach określonych w poprzednim zdaniu.

4. Ściany pomieszczenia powinny być łatwo zmywalne i umożliwiające dezynfekcję. W miejscach wymagających częstej dezynfekcji ściany powinny być wyłożone materiałami twardymi, gładkimi, trwałymi, zmywalnymi, nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie środków dezynfekcyjnych.

5. Pomieszczenie powinno być wyposażone w punkt poboru wody ciepłej i zimnej lub powinien być zapewniony dostęp do punktu poboru wody ciepłej i zimnej, przeznaczonej dla ogółu użytkowników lokalu, z osobnymi ręcznikami jednorazowego użytku, przeznaczonymi dla pacjentów.

6. Przy punktach poboru wody ciepłej i zimnej ściany powinny być wyłożone materiałami o cechach wymienionych w ust. 4. Dopuszcza się malowanie olejne.

7. Pomieszczenie powinno mieć zapewniony bezpośredni dostęp światła dziennego.

8. Pomieszczenie, w którym występuje nadmierne naświetlenie naturalne, powinno mieć zainstalowane urządzenia zabezpieczające przed przegrzewaniem.

9. Pomieszczenie powinno mieć zapewnione wietrzenie naturalne.

10. Budynek lub lokal, w którym znajduje się pomieszczenie, powinny być wyposażone w instalację: wodociągową, kanalizacyjną, ciepłej wody, grzewczą i elektryczną.

11. Instalacje powinny być wykonane jako kryte, chyba że przepisy określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, stanowią inaczej.

12. Grzejniki powinny być gładkie i łatwe do czyszczenia. Nie dopuszcza się instalowania grzejników i rur ożebrowanych oraz ogrzewania podłogowego i sufitowego.

13. W lokalu, w którym znajduje się pomieszczenie, powinna znajdować się wydzielona toaleta dla pacjentów lub zapewniony dostęp do toalety przeznaczonej dla ogółu użytkowników lokalu.

14. Korytarz, na którym przewiduje się ruch pacjentów w wózkach inwalidzkich, powinien zapewniać swobodny ruch tych wózków oraz powinien być wyposażony w urządzenia ułatwiające poruszanie się osób niepełnosprawnych (np. pochwyty przyścienne).

15. W tym samym pomieszczeniu mogą być przyjmowane dzieci zdrowe i chore oraz dorośli, przy zachowaniu rozdziału czasowego przyjęć dzieci zdrowych.

16. Zaleca się wydzielone pomieszczenie przeznaczone na poczekalnię dla pacjentów.

B. Wymogi, jakim powinny odpowiadać urządzenia

1. Pomieszczenie powinno być wyposażone co najmniej w następujące meble: biurko przeznaczone na przechowywanie dokumentacji medycznej, oszkloną szafkę przeznaczoną na przechowywanie leków, artykułów sanitarnych i innych materiałów medycznych, kozetkę i krzesła. Meble powinny być wykonane z materiałów łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynsekcję i dezynfekcję.

2. W pomieszczeniu, w którym przewiduje się przyjmowanie niemowląt, powinien być zestaw urządzeń umożliwiających mycie i pielęgnację niemowląt.

3. W pomieszczeniu należy zapewnić stosowanie lampy bakteriobójczej.

4. W pomieszczeniu powinno znajdować się miejsce przeznaczone do składowania bielizny czystej oraz pojemnik do przechowywania brudnej bielizny, odpowiednio zabezpieczony.

5. W pomieszczeniu powinno być wiadro zaopatrzone w worki plastikowe przeznaczone do gromadzenia wszelkiego typu odpadów, a w szczególności sprzętu jednorazowego użytku, zużytych artykułów sanitarnych i innych materiałów medycznych, oraz pisemna instrukcja sposobu utylizacji odpadów.

6. W pomieszczeniu, w którym jest wykonywana indywidualna specjalistyczna praktyka w określonej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, powinien być zestaw urządzeń umożliwiających udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z wiedzą wymaganą w tej dziedzinie medycyny.

7. W pomieszczeniu, w którym wykonywane są zabiegi światłolecznictwa lub badanie laboratoryjne, powinna być urządzona wentylacja mechaniczna.

8. W pomieszczeniu, w którym są wykonywane świadczenia takie, jak opatrunki, zdejmowanie szwów, przy użyciu sprzętu medycznego, lub w innym pomieszczeniu powinno być zainstalowane urządzenie do sterylizacji.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00