ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lipca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji, pożyczek i kredytów ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na usuwanie skutków powodzi w 1997 r. oraz zasad spłaty pożyczek i kredytów
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1997 r., Nr 111, poz. 727)
Na podstawie art. 21a ust. 4i 5ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 507) zarządza się, co następuje:
ROZDZIAŁ 1
Przepisy ogólne
§ 1.[Zakres regulacji] 1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, zwanego dalej „Funduszem”, pomocy w formie dotacji, pożyczek i kredytów, przeznaczonej na remonty i odbudowę lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych oraz obiektów towarzyszącej infrastruktury komunalnej, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku powodzi w 1997 r.
2. Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być udzielona osobom fizycznym i prawnym, będącym właścicielami lokali mieszkalnych, budynków mieszkalnych oraz obiektów towarzyszącej infrastruktury komunalnej.
3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) remoncie - należy przez to rozumieć wykonanie w istniejącym lokalu mieszkalnym, budynku mieszkalnym lub w obiekcie infrastruktury komunalnej robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów innych niż użyte pierwotnie,
2) odbudowie - należy przez to rozumieć odtworzenie budynku mieszkalnego lub obiektu infrastruktury komunalnej w całości lub w części, w miejscu i o wymiarach budynku lub obiektu odtwarzanego, jeżeli odtworzeniu podlegają ich elementy konstrukcyjne, a także odtworzenie takiego budynku lub obiektu, o podobnych parametrach, w innym miejscu, na nieruchomości stanowiącej własność lub będącej w użytkowaniu wieczystym właściciela uszkodzonego albo zniszczonego budynku lub obiektu, położonej w tej samej lub sąsiedniej gminie - w wypadku gdy odtworzenie budynku lub obiektu w tym samym miejscu jest, na skutek powodzi, niemożliwe lub nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią, [1]
3) obiekcie infrastruktury komunalnej - należy przez to rozumieć towarzyszące budynkom mieszkalnym obiekty wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i gazowe lub przyłącza techniczne do budynków,
4) zaświadczeniu - należy przez to rozumieć zaświadczenie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 17 lipca 1997 r. o szczególnych zasadach postępowania administracyjnego i sądowego w związku z usuwaniem skutków powodzi z lipca 1997 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 494).
§ 2.[Udzielanie pomocy] 1. Udzielenie pomocy, o której mowa w § 1 ust. 1, następuje na wniosek właściciela lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub obiektu infrastruktury komunalnej, złożony, w terminie do dnia 31 grudnia 1997 r., w Banku Gospodarstwa Krajowego albo we wskazanym przez ten Bank oddziale innego banku, zwanym dalej „Bankiem”.
2. Pomoc, o której mowa w § 1 ust. 1, może być udzielona, z zastrzeżeniem ust. 3, do wysokości nie przekraczającej różnicy między wartością kosztorysową remontu lub odbudowy a kwotą odszkodowania z tytułu ubezpieczenia majątkowego.
3. Jeżeli wartość kosztorysowa remontu lub odbudowy budynku mieszkalnego przekracza iloczyn powierzchni użytkowej budynku i ostatnio ustalonego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 86, poz. 433 i Nr 133, poz. 654, z 1996 r. Nr 56, poz. 257 oraz z1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 68, poz. 439), pomocą, o której mowa w § 1 ust. 1, może być objęta jej część nie przekraczająca tego iloczynu.
ROZDZIAŁ 2
Zasady udzielania dotacji
§ 3.[Zasady udzielania dotacji] 1. Dotacja może być udzielona gminie na odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego lub obiektu infrastruktury komunalnej związanego z tym budynkiem, jeżeli lokale mieszkalne w budynku zostaną przeznaczone na wynajem dla osób, które w wyniku powodzi utraciły zajmowane dotychczas lokale mieszkalne lub budynki mieszkalne.
2. Dotacja może być udzielona do wysokości 50% wartości kosztorysowej odbudowy.
3. Do rozliczenia i zwrotu dotacji stosuje się odpowiednio przepisy o finansowaniu gmin.
4. Do wniosku o udzielenie dotacji należy dołączyć zaświadczenie oraz kosztorys robót budowlanych.
ROZDZIAŁ 3
Zasady udzielania i spłaty pożyczek
§ 4.[Udzielanie pożyczki] 1. Pożyczka może być udzielona osobie fizycznej na remont lub odbudowę.
2. Pożyczka może być udzielona w wysokości do:
1) 5 000 zł - na remont lokalu mieszkalnego,
2) 8 000 zł - na remont:
a) budynku mieszkalnego,
b) części budynku mieszkalnego stanowiącej udział właściciela lokalu mieszkalnego we współwłasności budynku,
3) 100% wartości kosztorysowej, jeżeli wartość remontu lokalu mieszkalnego, remontu lub odbudowy budynku mieszkalnego albo jego części, o której mowa w pkt 2 lit. b), przekracza kwoty określone odpowiednio w pkt 1 i 2,
4) 100% wartości kosztorysowej - na remont lub odbudowę obiektu infrastruktury komunalnej.
3. Do wniosku o udzielenie pożyczki należy dołączyć:
1) zaświadczenie,
2) kosztorys robót budowlanych, z tym że w wypadku pożyczki, o której mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 - kosztorys uproszczony,
3) uchwałę właścicieli lokali w sprawie wykonania remontu lub odbudowy - w wypadku pożyczki, o której mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b) oraz pkt 3 w zakresie odnoszącym się do części budynku mieszkalnego stanowiącej udział właściciela lokalu mieszkalnego we współwłasności budynku.
4. Oprocentowanie pożyczki wynosi 2% w stosunku rocznym.
5. Okres spłaty pożyczki nie może przekraczać:
1) 5 lat - w wypadku pożyczki udzielonej na cele wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2,
2) 10 lat - w wypadku pożyczki udzielonej na cele wymienione w ust. 2 pkt 3 i 4.
6. Odsetki naliczane przez Bank, za okres, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, są dopisywane do stanu zadłużenia z tytułu pożyczki na dzień naliczenia odsetek.
§ 5.[Odroczenie i umorzenie pożyczki] 1. Na wniosek pożyczkobiorcy Bank:
1) odracza spłatę pożyczki na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia jej wypłaty, a w wypadku pożyczki na cele wymienione w § 4 ust. 2 pkt 3 i 4 - nie dłuższy niż 24 miesiące,
2) umarza 10% kwoty udzielonej pożyczki, jeżeli pożyczkobiorca spłacił terminowo 90% kwoty udzielonej pożyczki oraz wykazał, że wykorzystał pożyczkę zgodnie z przeznaczeniem.
2. Pożyczkobiorca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu całości lub części pożyczki, w razie niewykorzystania jej w całości lub części zgodnie z przeznaczeniem w terminach, o których mowa w ust. 1 pkt 1. W takim wypadku Bank nalicza odsetki ustawowe od dnia pobrania pożyczki.
ROZDZIAŁ 4
Zasady udzielania i spłaty kredytów
§ 6.[Udzielanie kredytu] 1. Kredyt może być udzielony osobie prawnej na remont lub odbudowę.
2. Kredyt może być przeznaczony na remont lokali mieszkalnych, który na podstawie odrębnych przepisów obciąża najemcę lub członka spółdzielni.
3. Do wniosku o udzielenie kredytu należy dołączyć zaświadczenie, kosztorys robót budowlanych oraz dokumenty określające status prawny i sytuację ekonomiczno-finansową wnioskodawcy.
§ 7.[Oprocentowanie, okres spłaty, odsetki] 1. Oprocentowanie kredytu wynosi 2% w stosunku rocznym.
2. Okres spłaty kredytu nie może przekraczać 10 lat.
3. Odsetki naliczone przez Bank za okres, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, są dopisywane do stanu zadłużenia z tytułu kredytu na dzień naliczenia odsetek.
§ 8.[Odroczenie i umorzenie kredytu] 1. Na wniosek kredytobiorcy Bank:
1) odracza spłatę kredytu na okres nie dłuższy niż 24 miesiące, licząc od dnia wypłaty pierwszej transzy kredytu,
2) umarza 10% kwoty udzielonego kredytu, jeżeli kredytobiorca spłacił terminowo 90% kwoty udzielonego kredytu wraz z odsetkami oraz wykazał, że wykorzystał kredyt zgodnie z przeznaczeniem.
2. Kredytobiorca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu całości lub części kredytu w razie niewykorzystania go w całości lub części zgodnie z przeznaczeniem w terminie określonym w ust. 1 pkt 1. W takim wypadku Bank nalicza odsetki ustawowe od dnia pobrania kredytu.
ROZDZIAŁ 5
Przepis końcowy
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 1 ust. 3 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 września 1997 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji, pożyczek i kredytów ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na usuwanie skutków powodzi w 1997 r. oraz zasad spłaty pożyczek i kredytów (Dz.U. Nr 111, poz. 727). Zmiana weszła w życie 23 września 1997 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00