Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1997-07-13 do 1999-01-01
Wersja archiwalna od 1997-07-13 do 1999-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 czerwca 1997 r.
w sprawie kryteriów oraz szczegółowych zasad i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli szkół artystycznych, trybu postępowania odwoławczego oraz szczegółowych zasad powoływania przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny składu zespołu oceniającego.
Na podstawie art. 6a ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357) zarządza się, co następuje:
§ 1.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) Karcie Nauczyciela – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357),
2) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153).
§ 2.Rozporządzenie dotyczy nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek artystycznych, o których mowa w art. 2 pkt 2 i 3 oraz w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwanych dalej „szkołami”.
§ 3.1. Podstawę oceny pracy nauczyciela stanowi stopień realizacji zadań określonych w art. 6 Karty Nauczyciela i art. 4 ustawy, zadań statutowych szkoły oraz obowiązków określonych w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, a w stosunku do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze – także zadań określonych w art. 7 Karty Nauczyciela i art. 39 ustawy, ustalony w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
2. Przy ustalaniu oceny pracy nauczyciela uwzględnia się w szczególności:
1) umiejętność planowania oraz organizowania procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego,
2) uzyskiwane wyniki w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej,
3) aktywność w doskonaleniu zawodowym, artystycznym,
4) zaangażowanie zawodowe,
5) przestrzeganie porządku pracy,
6) kulturę pedagogiczną.
3. Przy ustalaniu oceny pracy dyrektora uwzględnia się ponadto:
1) umiejętność kierowania bieżącą działalnością dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły,
2) skuteczność działań organizacyjnych, programowych i artystycznych w realizacji podstawowych funkcji szkoły,
3) realizację zadań związanych z nadzorem pedagogicznym w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w szkole oraz z pomocą nauczycielom rozpoczynającym pracę w zawodzie,
4) realizację planu finansowego szkoły,
§ 4.1. Na wniosek ocenianego nauczyciela, złożony przed ustaleniem oceny pracy, dyrektor obowiązany jest zwrócić się o opinię o jego pracy do eksperta powołanego przez Centrum Edukacji Artystycznej, a w przypadku nauczyciela przedmiotu ogólnokształcącego – do doradcy metodycznego kuratorium oświaty właściwego dla siedziby szkoły,
2. Zasięgnięcie opinii, o których mowa w ust. 1, może nastąpić również z inicjatywy dyrektora oceniającego nauczyciela.
3. Przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela dyrektor zasięga opinii samorządu uczniowskiego.
§ 5.1. Na wniosek ocenianego dyrektora, złożony przed ustaleniem oceny, organ sprawujący nadzór pedagogiczny obowiązany jest zwrócić się o opinię o jego pracy do:
1) eksperta powołanego przez Centrum Edukacji Artystycznej,
2) kuratora oświaty – w przypadku dyrektora szkoły realizującej program kształcenia ogólnego.
2. Zasięgnięcie opinii, o których mowa w ust. 1, może nastąpić również z inicjatywy organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
3. Przy dokonywaniu oceny pracy dyrektora szkoły zasięga się opinii:
1) rady szkoły,
2) zakładowych organizacji związkowych działających w szkole.
§ 6.1. Oceny pracy dyrektora szkoły prowadzonej przez gminę dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, przy czym ocenę realizacji:
1) zadań wymienionych w art. 39 ust. 1 pkt 5 i ust. 3 ustawy oraz w art. 7 ust. 2 pkt 5 Karty Nauczyciela ustala organ prowadzący szkołę,
2) zadań wymienionych w art. 39 ust. 1 pkt 2 i 7 ustawy oraz w art. 7 ust. 2 pkt 1 i 4 Karty Nauczyciela ustala organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkolą,
3) zadań wymienionych w art. 39 ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 6 ustawy i art. 7 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela ustalają wspólnie – organ sprawujący nadzór pedagogiczny oraz organ prowadzący szkołę.
2. Podstawą dokonania oceny pracy dyrektora powinny być spostrzeżenia poczynione przez wizytatora nadzorującego szkołę, w okresie od poprzedniej oceny pracy dyrektora, oraz uwagi organu prowadzącego szkołę, wynikające z kontroli – w zakresie spraw należących do kompetencji tego organu, określonych w ustawie.
3. W razie braku porozumienia, o którym mowa w ust. 1, ostateczną ocenę pracy dyrektora ustala organ sprawujący nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dokonania cząstkowych ocen pracy.
§ 7.1. Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za przestrzeganie terminów dokonywania oceny pracy nauczycieli, określonych w art. 6a ust. 1 Karty Nauczyciela.
2. Dokonanie oceny na wniosek nauczyciela, dyrektora, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę lub rady szkoły może mieć miejsce nie częściej niż jeden raz w roku.
3. W przypadku dokonywania oceny z inicjatywy dyrektora szkoły, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę lub rady szkoły, organ upoważniony do dokonania oceny powiadamia o tym na piśmie ocenianego nauczyciela (dyrektora szkoły) co najmniej na 1 miesiąc przed przeprowadzeniem oceny.
4. Ocenę pracy w przypadkach określonych w art. 6a ust. 3 Karty Nauczyciela ustala się w terminie nie krótszym niż 1 miesiąc i nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia zgłoszenia wniosku.
5. Do okresu, o którym mowa w ust. 4, nie wlicza się okresów ferii wynikających z przepisów o organizacji roku szkolnego lub usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela (dyrektora) trwającej dłużej niż miesiąc.
§ 8.1. Organ upoważniony do dokonania oceny obowiązany jest zapoznać nauczyciela (dyrektora) z projektem oceny i wysłuchać jego uwag i zastrzeżeń.
2. Oryginał Karty oceny pracy, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia, wręcza się ocenionemu nauczycielowi (dyrektorowi); odpis karty włącza się do akt osobowych nauczyciela (dyrektora).
3. Kartę oceny pracy udostępnia się do wglądu pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad szkołą, w której zatrudniony jest nauczyciel (dyrektor).
4. W przypadku oceny, od której uzależnione jest mianowanie nauczyciela, odpis Karty oceny pracy przekazuje się organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny nad szkołą i organowi prowadzącemu szkołę.
§ 9.1. Odwołanie od oceny nauczyciela, dokonanej przez dyrektora, rozpatruje w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny zespół oceniający w składzie:
1) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą jako przewodniczący zespołu,
2) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jeżeli nie jest równocześnie organem sprawującym nadzór pedagogiczny,
3) przedstawiciel rady pedagogicznej, wytypowany przez tę radę,
4) przedstawiciel rodziców wchodzący w skład rady szkoły, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana – przedstawiciel rady rodziców, wytypowany przez tę radę,
5) przedstawiciel związku zawodowego, z którego ochrony nauczyciel korzysta.
2. Zespół, o którym mowa w ust. 1, może ustalić nową ocenę pracy lub podtrzymać ocenę kwestionowaną przez nauczyciela. Od tego rozstrzygnięcia odwołanie nie przysługuje.
§ 10.1. Wniosek o ponowne ustalenie oceny pracy dyrektora rozpatruje w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołą zespół oceniający w składzie:
1) dwaj przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego zespołu,
2) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jeżeli nie jest nim organ sprawujący nadzór,
3) przedstawiciel rodziców wchodzący w skład rady szkoły, wytypowany przez tę radę, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana – przedstawiciel rady rodziców, wytypowany przez tę radę,
4) przedstawiciel związku zawodowego, z którego ochrony dyrektor korzysta.
2. Od ponownie ustalonej oceny odwołanie nie przysługuje.
§ 11.1. Jeżeli przy ustaleniu kwestionowanej oceny nauczyciel nie skorzystał z uprawnień wymienionych w § 3 ust. 1, ma prawo z nich skorzystać przy wniesieniu odwołania, o którym mowa w § 9.
2. Jeżeli przy ustaleniu kwestionowanej oceny dyrektor nie skorzystał z uprawnień wymienionych w § 4 ust. 1, ma prawo z nich skorzystać przy wniosku o ponowne ustalenie oceny, o którym mowa w § 10.
§ 12.Przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela stosuje się odpowiednio do nauczycieli religii, z tym że organ upoważniony do dokonania oceny ma obowiązek uwzględnić ocenę merytoryczną nauczyciela religii dokonaną przez właściwą władzę kościelną.
§ 13.Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 7 września 1995 r. w sprawie zasad i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach i placówkach artystycznych (Dz. U. Nr 131, poz. 637).
§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Kultury i Sztuki: Z. Podkański
Załącznik do rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki
z dnia 10 czerwca 1997 r. (poz. 426)
KARTA OCENY PRACY
I. Dane dotyczące ocenianego nauczyciela (dyrektora) szkoły:
1. Imiona i nazwisko
2. Data urodzenia
3. Nazwa szkoły
4. Zajmowane stanowisko, nauczany(e) (przedmioty)
5. Wykształcenie
6. Staż pracy pedagogicznej
7. Osiągnięcia twórcze, pedagogiczne
8. Data rozpoczęcia pracy w danej szkole (placówce)
9. Data dokonania poprzedniej oceny
II. Ocena pracy
1. Opis stopnia realizacji zadań wchodzących w zakres oceny pracy
2. Stwierdzenie uogólniające
3. Data ustalenia oceny i podpis oceniającego
II. Potwierdzenie (data i podpis) ocenianego o zapoznaniu się z treścią ustalonej oceny oraz prawie do wniesienia odwołania w ciągu 14 dni.