Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1997 nr 53 poz. 343
Wersja archiwalna od 1997-05-30 do 1997-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1997 nr 53 poz. 343
Wersja archiwalna od 1997-05-30 do 1997-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 20 maja 1997 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz sposobu wykorzystania dotacji przeznaczonych dla górnictwa.

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1997 z dnia 21 lutego 1997 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 106) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Dotacje przewidziane w 1997 r. dla górnictwa przeznacza się na pokrycie kosztów:

1) likwidacji kopalń węgla kamiennego, przez którą rozumie się także likwidację części kopalń, wyszczególnionych w załączniku do rozporządzenia,

2) likwidacji kopalń siarki: „Machów” w skojarzeniu z wyrobiskiem po kopalni siarki „Piaseczno”, „Grzybów” oraz likwidacji wyodrębnionej części kopalni siarki „Jeziórko”,

3) likwidacji zakładów górniczych „Bochnia”, „Łężkowice” i „Siedlec-Moszczenica” w ramach likwidacji Kopalni Soli „Bochnia”,

4) likwidacji Kopalni Rud Cynku i Ołowiu „Bolesław”,

5) utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli „Wieliczka”,

6) usuwania szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów górniczych,

7) ekspertyz, analiz oraz opiniowania i weryfikacji przebiegu procesów określonych w pkt 1–6, 8 i 9, jak również kosztów nadzorowania procesów restrukturyzacyjnych w górnictwie węgla kamiennego przez Państwową Agencję Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego S.A.,

8) utworzenia nowych miejsc pracy w podmiotach gospodarczych powstałych na bazie majątku kopalń przejmujących pracowników z kopalń węgla kamiennego całkowicie likwidowanych,

9) przemieszczeń pracowników z kopalń całkowicie likwidowanych do kopalń czynnych, tj.:

a) pracowników zatrudnionych pod ziemią,

b) pracowników zatrudnionych w zakładach przeróbki mechanicznej węgla.

2. Przez koszty likwidacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1–4, rozumie się w szczególności koszty:

1) likwidacji wyrobisk górniczych i otworów eksploatacyjnych,

2) likwidacji zbędnych obiektów oraz demontażu maszyn i urządzeń,

3) usuwania szkód górniczych wywołanych eksploatacją górniczą, z wyjątkiem szkód, o których mowa w ust. 1 pkt 6,

4) rekultywacji terenów pogórniczych,

5) utrzymania obiektów przeznaczonych do likwidacji w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu górniczego, wykonywania prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom związanym z likwidowanym zakładem górniczym.

3. Przez koszty utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli „Wieliczka” rozumie się koszty ponoszone na:

1) ujmowanie i odprowadzanie wycieków z kopalni oraz ich utylizację,

2) likwidację wyrobisk w rejonie obszaru górniczego kopalni w celu ograniczenia zagrożenia wodnego, zawałowego oraz zapadliskowego na powierzchni,

3) utrzymanie ruchu zabytkowej części kopalni,

4) renowację zabytkowych wyrobisk, maszyn i urządzeń,

5) odtworzenie majątku trwałego zapewniającego funkcjonowanie zabytkowej części kopalni.

4. Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 8 i 9, nie przysługuje, w przypadku gdy utworzenia nowych miejsc pracy lub przemieszczenia pracowników dokonano wskutek reorganizacji polegającej na przekształceniu, połączeniu lub podziale kopalń całkowicie likwidowanych.

5. Dotacje, o których mowa w ust. 1 pkt 8 i 9, nie mogą przekroczyć zryczałtowanej kwoty ustalonej jako iloczyn: liczby przejętych pracowników i kwoty wynikającej z sumy: 6-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (bez nagród rocznych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych przysługujących pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy) zaliczanego w ciężar kosztów wypłaconych w likwidowanej kopalni w ostatnim miesiącu przed datą przejęcia pracownika oraz kwoty ustalonej z przemnożenia tego wynagrodzenia przez wskaźnik. Wskaźnik ten obliczany jest jako stosunek narzutów z tytułu składek: na ubezpieczenie społeczne, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych do funduszu wynagrodzeń ogółem za 1996 r., obliczonych łącznie dla wszystkich kopalń i spółek węglowych.

6. Dotacje, o których mowa w ust. 1, mogą być przeznaczone również na sfinansowanie:

1) zobowiązań Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda” wobec wierzycieli, wynikających z prawomocnych postanowień sądu, zatwierdzających układ, przypadających do spłaty w 1997 r.,

2) nakładów niezbędnych do poniesienia po likwidacji kopalń węgla kamiennego „Barbara-Chorzów”, „Żory”, „Saturn”, „Paryż”, „Pstrowski”, „Wałbrzyskich Kopalń Węgla Kamiennego” oraz na zabezpieczenie wyrobisk górniczych Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Dotacje dla górnictwa przewidziane w 1997 r. przeznacza się również na:

1) osłony socjalne dla pracowników na zasadach określonych w przepisach szczególnych,

2) zaspokojenie roszczeń byłych pracowników likwidowanych kopalń, w których wydobycie zostało wstrzymane, dotyczących:

a) ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy przysługujący emerytom i rencistom na podstawie Układu zbiorowego pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 r. oraz układów zbiorowych pracy obowiązujących dla jednostek wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2–4,

b) rent wyrównawczych oraz jednorazowych odszkodowań pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

3) odprawy pieniężne przysługujące na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 10, poz. 59 i Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 83, poz. 372, Nr 106, poz. 457 i Nr 113, poz. 491, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1994 r. Nr 1, poz. 1 oraz 1996 r. Nr 24, poz. 110) dla pracowników dotychczas zatrudnionych w likwidowanych kopalniach węgla kamiennego, a przemieszczanych do pracy w innym podmiocie poza macierzystą spółką węglową, oraz dla pracowników innych kopalń podziemnych całkowicie likwidowanych,

4) szkolenia związane z jednorazowym przekwalifikowaniem pracowników przewidzianych do zwolnień z kopalń likwidowanych w zawodach umożliwiających zatrudnienie poza górnictwem, do wysokości 1 500,00 zł na jednego przekwalifikowanego; pracownik, z którym nie została rozwiązana umowa o pracę, zobowiązany jest do zwrotu kosztów szkolenia,

5) pokrycie wkładu strony polskiej w wysokości niezbędnej do uruchomienia Pilotażowego Funduszu Alternatywnego Zatrudnienia dla górników restrukturyzowanych kopalń węgla kamiennego, w części wnoszonej przez Ministra Gospodarki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Podstawą przyznania dotacji na pokrycie kosztów likwidacji kopalń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1–4, jest:

1) decyzja właściwego organu o postawieniu kopalni w stan likwidacji,

2) zaakceptowany przez Ministra Gospodarki:

a) program likwidacji kopalni,

b) roczny plan likwidacji w podziale na miesiące, obejmujący:

zakres rzeczowy robót likwidacyjnych i ich harmonogram,

preliminarz kosztów i przychodów z likwidacji majątku,

przychody ze sprzedaży węgla i majątku kopalni,

3) sprawozdanie z dotychczasowej realizacji planu likwidacji w przypadku kontynuowania likwidacji,

4) umowa na prowadzenie likwidacji zawarta między Ministrem Gospodarki a podmiotem ubiegającym się o dotację (likwidatorem).

2. Podstawą przyznania dotacji na utrzymanie, zabezpieczenie i ratowanie zabytkowej części Kopalni Soli „Wieliczka” jest:

1) zaakceptowany przez Ministra Gospodarki:

a) program utrzymania i zabezpieczenia kopalni,

b) roczny plan utrzymania i zabezpieczenia kopalni w podziale na miesiące, obejmujący:

zakres rzeczowy robót i harmonogram prac,

preliminarz kosztów,

2) sprawozdanie z dotychczasowej realizacji planu utrzymania i zabezpieczenia kopalni,

3) umowa zawarta z Ministrem Gospodarki na realizację prac w zakresie utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli „Wieliczka”.

3. Podstawą przyznania dotacji na koszty usuwania szkód górniczych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 pkt 3, jest ugoda zawarta pomiędzy kopalnią a poszkodowanym lub prawomocne orzeczenia komisji ds. szkód górniczych bądź sądów powszechnych, wraz z planem likwidacji szkody i preliminarzem kosztów jej naprawienia, sporządzonym przez podmiot ubiegający się o dotację.

4. Podstawą przyznania dotacji na cele, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 8 i 9 oraz § 2, są zaakceptowane przez Państwową Agencję Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego S.A. wnioski sporządzone przez podmiot ubiegający się o dotację.

5. Podstawą przyznania środków dotacji budżetowej na realizację przez Państwową Agencje Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego S.A. zadań określonych w § 1 ust. 1 pkt 7 jest umowa zawarta pomiędzy Ministrem Gospodarki a Zarządem Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego S.A.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Dotacje przyznawane są na wniosek podmiotów lub likwidatorów prowadzących działalność, o której mowa w § 1, oraz innych podmiotów ubiegających się o dotację, o których mowa w § 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Dotacje wypłaca się zaliczkowo w ratach miesięcznych na konto likwidatora lub podmiotu, któremu dotacja jest przyznana, w ramach uruchamianych środków budżetowych, po przedstawieniu rozliczenia, o którym mowa w § 7 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. W przypadku wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem Minister Gospodarki wstrzymuje przekazywanie dalszych rat dotacji do czasu rozliczenia się z otrzymanych już kwot.

2. Dotacje nie wykorzystane lub wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu państwa w trybie określonym w odrębnych przepisach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Podmioty korzystające z dotacji składają Ministrowi Gospodarki w terminie do dnia 25 poprzedzającego miesiąc, na który ma być uruchomiona dotacja, sprawozdanie miesięczne obejmujące rozliczenie z wykonanych dotychczas prac, faktycznie poniesionych w tym zakresie nakładów oraz wypłaconych kwot na osłony socjalne i inne świadczenia oraz uzyskanych przychodów.

2. Sprawozdanie z realizacji rocznego planu likwidacji, wraz z rocznym rozliczeniem rzeczowo-finansowym wykorzystania dotacji, właściwe podmioty korzystające z dotacji zobowiązane są przedłożyć Ministrowi Gospodarki do dnia 20 lutego 1998 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1997 r.

Minister Gospodarki: W. Kaczmarek

Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 20 maja 1997 r. (poz. 343)

WYKAZ KOPALŃ WĘGLA KAMIENNEGO PRZEWIDZIANYCH DO LIKWIDACJI W 1997 R., KTÓRYCH LIKWIDACJA MOŻE BYĆ FINANSOWANA ZE ŚRODKÓW POCHODZĄCYCH Z BUDŻETU PAŃSTWA, ORAZ TERMINY LIKWIDACJI ZAKŁADÓW GÓRNICZYCH LUB ICH CZĘŚCI

Lp.

Kopalnia

Status prawny

Data

rozpoczęcia likwidacji

zakończenia wydobycia

zakończenia likwidacji

1

2

3

4

5

6

Kopalnie likwidowane całkowicie

1

Wałbrzyskie kwK* ZG Julia

przedsiębiorstwo państwowe

01.01.1991

31.10.1996

31.10.1997

2

Nowa Ruda

przedsiębiorstwo państwowe

01.04.1992

do 2001

3

Saturn*

spółka akcyjna

01.01.1992

31.12.1995

31.12.1996

4

Sosnowiec

spółka akcyjna

01.01.1992

31.12.1997

31.12.1998

5

Siemianowice*

spółka z o.o.

15.07.1993

31.12.1996

31.12.1998

6

Paryż*

spółka z o.o.

01.09.1993

30.06.1995

31.12.1996

7

Pstrowski*

spółka z o.o.

01.02.1994

31.12.1995

30.06.1997

8

Jowisz

spółka z o.o.

01.12.1994

31.12.1997

31.12.1999

9

Żory*

spółka akcyjna

15.08.1996

31.10.1996

30.09.1997

Kopalnie likwidowane częściowo

10

Powstańców Śląskich

(Rejon Radzionków)

Bytomska SW SA

01.01.1996

31.12.1995

31.12.1998

11

Jaworzno

(Ruch Kościuszko) II etap

Nadwiślańska SW SA

01.01.1997

31.03.1995

30.06.1999

12

Porąbka-Klimontów

(Ruch Mortimer)

spółka akcyjna

01.01.1996

31.07.1995

31.12.1997

13

Jan Kanty

(Rejon płytkiej eksploatacji)

spółka akcyjna

01.04.1994

I kw. 1994

31.12.1995

(II etap likwidacji)

01.01.1996

31.12.1997

14

Centrum-Szombierki

(Ruch Szombierki)

Bytomska SW SA

01.01.1996

01.03.1996

31.12.1998

15

Polska-Wirek

(Rejon Prezydent)

Rudzka SW SA

01.01.1996

01.07.1995

31.12.1998

16

M-300

CMG KOMAG

01.01.1996

30.06.1995

31.12.1997

17

Sośnica (Pole Wschód)

Gliwicka SW SA

01.07.1996

01.07.1996

30.06.1998

18

Pokój (Ruch Wawel)

Rudzka SW SA

01.01.1997

30.09.1996

31.12.1998

19

Rozbark

(dawna kwK Łagiewniki)

Bytomska SW SA

01.01.1997

31.12.1998

20

Brzeszcze

(Ruch Jawiszowice)

Nadwiślańska SW SA

01.01.1997

15.11.1995

31.12.1998

21

Siersza (Partia A i B)

Nadwiślańska SW SA

01.01.1997

III kw. 1996

31.12.1998

22

Wieczorek

(Rejon Wilson)

Katowicki HW

01.01.1997

II kw. 1996

31.12.1998

(Rejon Ligoń)

01.01.1997

IV kw. 1996

31.12.1998

23

Katowice-Kleofas (Ruch

Kleofas-Śródmieście)

Katowicki HW

01.01.1997

31.12.1999

(Ruch Katowice-część)

24

Murcki (Ruch II)

Katowicki HW

01.01.1997

II kw. 1995

31.12.1998

25

Niwka-Modrzejów

(Ruch II Niwka)

spółka z o.o.

01.01.1997

31.12.1998

26

Kazimierz-Juliusz

(Ruch II Juliusz)

spółka z o.o.

01.01.1997

I kw. 1995

31.12.1998

27

Ziemowit

(Ruch II dawna kwK Piast”)

Nadwiślańska SW SA

01.01.1997

III kw. 1997

31.03.1999

28

Bobrek-Miechowice

Etap I połączenie kop.

Bytomska SW SA

01.01.1997

31.12.1998

Etap II kw. Miechowic

01.01.1999

31.12.1998

31.12.2000

29

Bielszowice (Ruch I Poręba)

Rudzka SW SA

01.01.1996

01.01.1998

31.12.2000

30

Janina (szyby Janina I i II)

Nadwiślańska SW SA

1997

1999

31

Rydułtowy (Ruch Ignacy)

Rybnicka SW SA

1997

2001

32

Andaluzja (Rejon Bobrowniki)

Bytomska SW SA

1997

1997

1998

33

Anna

(Rejon szybów Jedłownickich)

Rybnicka SW SA

1997

1999

34

Chwałowice (Ruch Rymer)

Rybnicka SW SA

1997

2000

35

Marcel (Ruch 1 Maja)

Rybnicka SW SA

1997

08.1995

1999

36

Krupiński (Rejon szybu IV)

Jastrzębska SW SA

1997

1998

37

Wesoła

(Rejon dawnej kwK Wesoła I)

Katowicki HW

1997

1998

* W tym również finansowanie nakładów niezbędnych do poniesienia po likwidacji zakładów górniczych.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00