Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2001-12-04 do 2004-05-01
Wersja archiwalna od 2001-12-04 do 2004-05-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 10 marca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2001 r., Nr 138, poz. 1564)
Na podstawie art. 31 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zasiłek okresowy] 1. Zasiłek okresowy jest świadczeniem wypłacanym miesięcznie, przyznawanym na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające jego przyznanie.
2. Zasiłek okresowy świadczeniobiorca otrzymuje w określonym w decyzji terminie płatności.
§ 2.[Zasady przyznawania zasiłku okresowego] 1. Zasiłek okresowy może być przyznany ze względu na długotrwałą chorobę osoby ubiegającej się o zasiłek lub członka rodziny wspólnie zamieszkującego i gospodarującego, powodującą wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku z koniecznością stosowania:
1) specjalnej diety,
2) leków, których koszt stanowi znaczny wydatek,
3) dojazdów do placówek służby zdrowia,
4) zabiegów medyczno—rehabilitacyjnych,
5) środków higieniczno—opatrunkowych i artykułów sanitarnych.
2. Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające występowanie przesłanek określonych w ust. 1 pkt 1—5, oraz dowody potwierdzające wydatki związane z długotrwałą chorobą.
§ 3.[Niepełnosprawność] 1. Zasiłek okresowy może być przyznany ze względu na niepełnosprawność osoby ubiegającej się o zasiłek lub członka rodziny wspólnie gospodarującego i zamieszkującego, powodującą wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku z:
1) potrzebą uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych,
2) zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze,
3) zaopatrzeniem w dodatkowe oprzyrządowanie, ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku,
4) utrzymaniem i eksploatacją pojazdu inwalidzkiego,
5) koniecznością likwidacji barier architektonicznych.
2. Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy z powodu niepełnosprawności przedkłada dokumenty stwierdzające istnienie niepełnosprawności, a także dowody potwierdzające poniesienie związanych z tym wydatków.
3. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentów, o których mowa w ust. 2, od osób, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535), pracownik socjalny sporządza notatkę służbową, która może stanowić podstawę przyznania zasiłku.
§ 4.[Brak możliwości zatrudnienia] 1. [1] Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu braku możliwości zatrudnienia, a w szczególności:
1) braku miejsc pracy,
2) braku możliwości przekwalifikowania,
3) konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 7 lub niepełnosprawnym członkiem rodziny.
2. Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinna udokumentować:
1) fakt zarejestrowania w urzędzie pracy, brak propozycji zatrudnienia oraz przekwalifikowania — zaświadczeniem wydanym przez ten urząd,
2) własną aktywność w poszukiwaniu pracy oraz wypełnienie ustaleń poczynionych z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej w zakresie współdziałania, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687).
3. Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, powinna udokumentować zaświadczeniem lekarskim fakt konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem lub niepełnosprawnym członkiem rodziny w sytuacji braku możliwości zorganizowania tej opieki w inny sposób.
§ 5.[Brak uprawnień do renty rodzinnej] Zasiłek okresowy z powodu braku uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, może być przyznany na dziecko po ukończeniu 16 roku życia pod warunkiem kontynuowania przez nie nauki w szkole do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, a jeżeli ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej — do końca tego roku studiów. Fakt kontynuowania nauki w szkole powinien być udokumentowany zaświadczeniem wydanym przez szkołę, na początku każdego roku szkolnego.
§ 6.[Inne przypadki przyznania zasiłku] 1. Zasiłek okresowy może być przyznany osobom i rodzinom również z innych uzasadnionych powodów, a w szczególności w razie:
1) konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczo—wychowawczej lub rehabilitacyjnej, nie podlegającej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej,
2) braku możliwości zatrudnienia, w szczególności z przyczyn, o których mowa w § 4 ust. 1, w okresie oczekiwania na przyznanie alimentów albo świadczeń emerytalnych lub rentowych.
2. Zasiłek okresowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być wpłacany bezpośrednio na konto placówki.
3. Zasiłek okresowy przyznany z powodu oczekiwania na przyznanie świadczeń emerytalnych lub rentowych podlega zwrotowi z kwoty wyrównania zaległych świadczeń emerytalno—rentowych na konto wypłacającego zasiłek okresowy.
§ 7.[Wykorzystanie zasiłku niezgodnie z przeznaczeniem] W razie wystąpienia okoliczności, odnotowanych w kwestionariuszu wywiadu środowiskowego (rodzinnego), wskazujących na możliwość wykorzystania zasiłku okresowego niezgodnie z przeznaczeniem, zasiłek ten może być wypłacony opiekunowi prawnemu lub osobie faktycznie sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną.
§ 8.[Pobieranie gwarantowanego zasiłku okresowego] Pobieranie gwarantowanego zasiłku okresowego nie wyklucza możliwości przyznania zasiłku okresowego.
§ 9.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 9 kwietnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 33, poz. 141 i z 1993 r. Nr 13, poz. 62).
§ 10.[Wejście w życie] [2] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej: T. Zieliński
[1] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2001 r. (Dz. U. Nr 138, poz. 1564) § 4 ust. 1 jest zgodny z art. 67 ust. 2 Konstytucji RP.
[2] Rozporządzenie wchodzi w życie 3 kwietnia 1997 r.