Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1997 nr 25 poz. 132
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2004-10-08
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1997 nr 25 poz. 132
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2004-10-08
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 28 lutego 1997 r.

w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2004 r., Nr 87, poz. 835)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Ustalenie prawa do świadczeń] Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium, zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego, zwanych dalej „świadczeniami”, ustala starosta, na podstawie karty rejestracyjnej oraz innych wymaganych do przyznania świadczenia dokumentów, przedstawionych przez osobę zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, zwaną dalej „zarejestrowaną osobą”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

Nowy fragment
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1a.[Prawo do zasiłku] [1] 1. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, o których mowa w przepisach rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 5.7.1971, z późn. zm.), ustala marszałek województwa na podstawie odpowiednich zaświadczeń oraz zaświadczenia powiatowego urzędu pracy o rejestracji, przedstawionych przez zainteresowaną osobę.

2. Marszałek województwa przekazuje decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych do powiatowego urzędu pracy, w którym bezrobotny jest zarejestrowany, w terminie 7 dni od dnia jej wydania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

Nowy fragment
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1b.[Wydanie decyzji] [2] 1. Bezrobotnemu, o którym mowa w § 1a ust. 1, decyzję w sprawie zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych wydaje marszałek województwa na podstawie zaświadczenia przedłożonego przez zainteresowanego.

2. Marszałek województwa przekazuje powiatowemu urzędowi pracy decyzję, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia jej wydania

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wniosek o ustalenie wysokości emerytury] 1. Powiatowy urząd pracy występuje z wnioskiem do właściwego organu rentowego o ustalenie wysokości emerytury stanowiącej podstawę ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego. We wniosku określa się datę, od której ma przysługiwać to świadczenie.

2. Ponowne ustalenie przez organ rentowy wysokości emerytury w przypadku udokumentowania przez uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego osobę dodatkowych okresów uprawniających do emerytury lub wskazania do obliczenia dodatkowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego mających wpływ na wysokość emerytury następuje na wniosek powiatowego urzędu pracy.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, świadczenie przedemerytalne przyznaje się od dnia złożenia w powiatowym urzędzie pracy dokumentów stanowiących podstawę ponownego ustalenia wysokości emerytury i świadczenia przedemerytalnego:

1) w nowej wysokości - gdy podstawa wymiaru składki, o której mowa w ust. 2, przypada w całości lub w części po przyznaniu świadczenia przedemerytalnego,

2) w nowej, zwaloryzowanej wysokości na zasadach przewidzianych dla zasiłku dla bezrobotnych - w pozostałych przypadkach.

4. Wzór wniosku o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Prawo do dodatku szkoleniowego lub stypendium] Prawo do dodatku szkoleniowego lub stypendium za okres szkolenia lub stażu u pracodawcy przysługuje od dnia rozpoczęcia szkolenia lub stażu, a ustaje z dniem jego zakończenia lub zaprzestania uczestnictwa bezrobotnego w szkoleniu lub stażu. Dodatek szkoleniowy lub stypendium nie przysługuje za dni nie usprawiedliwionej nieobecności na szkoleniu lub stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.(skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zwrot kosztów szkolenia] 1. Przed rozpoczęciem szkolenia starosta informuje na piśmie osobę kierowaną na szkolenie o obowiązku zwrotu kosztów szkolenia, w razie nieukończenia szkolenia z winy tej osoby; nie dotyczy to sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia.

2. Osoba skierowana na szkolenie jest obowiązana niezwłocznie przedstawić właściwemu staroście świadectwo lub zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wypłata świadczeń] 1. Świadczenia wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 7 dni od daty upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W razie gdy od dnia poprzedzającego termin wypłaty świadczenia bezrobotny nie przedłoży oświadczenia o dochodach, powiatowy urząd pracy wstrzymuje wypłatę świadczenia. Po przedłożeniu oświadczenia o dochodach wypłata świadczenia następuje w terminie ustalonym przez powiatowy urząd pracy, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia tego oświadczenia.

3. (skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Niezdolność do pracy] 1. Bezrobotnemu uprawnionemu do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium za okres odbywania szkolenia lub stażu u pracodawcy, w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, powiatowy urząd pracy wypłaca zasiłek lub stypendium, po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, przewidzianego w odrębnych przepisach.

2. O niezdolności do pracy bezrobotny jest obowiązany zawiadomić powiatowy urząd pracy w terminie 2 dni od daty wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, oraz dostarczyć to zaświadczenie bezzwłocznie po ustaniu przyczyny niezdolności do pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zasady wypłaty zasiłku rodzinnego] Zasiłki porodowe, rodzinne, pielęgnacyjne oraz pogrzebowe powiatowe urzędy pracy wypłacają uprawnionym osobom na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Bilet kredytowy] 1. Powiatowy urząd pracy, który kieruje zarejestrowaną osobę do pracy poza miejsce stałego zamieszkania, wydaje jej bilet kredytowy. Wzór biletu kredytowego na przejazd koleją stanowi załącznik nr 2, a wzór biletu kredytowego na przejazd autobusem stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

2. Bilet kredytowy uprawnia do przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca przyszłego zatrudnienia najtańszym środkiem komunikacji.

3. W przypadku rezygnacji, po wydaniu skierowania, z wyjazdu do pracy poza miejsce zamieszkania bilet kredytowy powinien być w terminie 3 dni od dnia upływu jego ważności zwrócony powiatowemu urzędowi pracy.

4. W razie niepodjęcia zatrudnienia z przyczyn nie zawinionych przez osobę skierowaną, bilet kredytowy powrotny wydaje powiatowy urząd pracy właściwy dla siedziby pracodawcy, do którego dana osoba została skierowana. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

5. Powiatowy urząd pracy może wydać osobie skierowanej do pracy poza miejsce stałego zamieszkania bilet kredytowy, a także bilet kredytowy powrotny, gdy uzyskanie biletu powrotnego byłoby utrudnione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.(skreślony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 31 marca 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. Nr 38, poz. 191).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wejście w życie] [3] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki
Socjalnej z dnia 28 lutego 1997 r.(poz. 132)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 2

infoRgrafika

WOJEWÓDZKI/POWIATOWY */ URZĄD PRACY W..........................................................

ZLECENIE-BILET KREDYTOWY NR ...............................................................................

na przejazd koleją

............................................................................................................................................

...........................................................................................................................................
(imię i nazwisko osoby uprawnionej do przejazdu)

.....................................................................................................................

(od stacji)

(do stacji)

Bilet uprawnia do przejazdu w wagonie klasy 2 pociągu osobowego/pośpiesznego */ według taryfy normalnej.

Zlecenie ważne do dnia................................199....r.

Data wystawienia..........................................199....r

Pieczęć okrągła

urzędu pracy

...........................................................................
(pieczęć imienna i podpis uprawnionego pracownika)

*/ niepotrzebne skreśla wystawca biletu

.............................................................................................................................................

Wyjazd w dniu datowania.

Zlecenie ważne z dokumentem tożsamości.

datownik

.........................................................

(podpis kasjera)

Bez numeru nadanego przez wystawcę oraz datownika kasy biletowej zlecenie-bilet nie uprawnia do przejazdu.

Druga strona wzoru biletu kredytowego na przejazd koleją

KOSZTY PRZEJAZDU

Według taryfy normalnej

Km

Należność

gr

Przejazd środkiem komunikacji:

osobowym/pośpiesznym*)

---------------------------------

*/ Niepotrzebne skreślić.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

WOJEWÓDZKI/POWIATOWY */ URZĄD PRACY W.............................................................

ZLECENIE - BILET KREDYTOWY NR ...............................................................................

na przejazd autobusem

..................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................
(imię i nazwisko osoby uprawnionej do przejazdu)

.........................................................................................................................................

(od stacji)

(do stacji)

Bilet uprawnia do przejazdu autobusem zwykłym, przyśpieszonym lub pośpiesznym */ według taryfy normalnej.

Zlecenie ważne do dnia..........................................199....r.

Data wystawienia....................................................199....r

Pieczęć okrągła

urzędu pracy

...........................................................................
(pieczęć imienna i podpis uprawnionego pracownika)

*)niepotrzebne skreśla wystawca biletu

...........................................................................................................................................

Wyjazd w dniu datowania.

Zlecenie ważne z dokumentem tożsamości.

datownik

.....................................................

(podpis kasjera)

Bez numeru nadanego przez wystawcę oraz datownika kasy biletowej lub potwierdzenia przez konduktora zlecenie - bilet nie uprawnia do przejazdu.

Druga strona wzoru biletu kredytowego na przejazd autobusem

KOSZTY PRZEJAZDU

Według taryfy normalnej

Km

Należność

gr

Przejazd środkiem komunikacji:

zwykłym/przyśpieszonym/pośpiesznym*)

--------------------------------

*/ Niepotrzebne skreślić

[1] § 1a dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 87, poz. 835). Zmiana weszła w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 r.

[2] § 1b dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 87, poz. 835). Zmiana weszła w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 r.

[3] Rozporządzenie wchodzi w życie 2 kwietnia 1997 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00