Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1997-03-29 do 1999-03-27
Wersja archiwalna od 1997-03-29 do 1999-03-27
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 5 marca 1997 r.
w sprawie specjalizacji w zakresie organizacji pomocy społecznej.
Na podstawie art. 51a ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej, zwana dalej „specjalizacją”, przeznaczona jest dla osób kierujących lub przygotowujących się do kierowania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej,
2. Dla specjalizacji, o której mowa w ust. 1, ustala się minimum programowe zawierające niżej wymienione bloki tematyczne oraz liczbę godzin przeznaczonych do ich realizacji:
1) współczesne kierunki rozwoju polityki społecznej – 10 godzin,
2) pomoc społeczna jako instytucja, w tym zasady finansowania pomocy społecznej – 20 godzin,
3) wybrane zagadnienia prawne z zakresu prawa rodzinnego, karnego penitencjarnego, administracyjnego, prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, systemu prawnego pomocy społecznej – 30 godzin,
4) wybrane elementy socjologii oraz teorii organizacji i zarządzania – 20 godzin,
5) kierowanie i zarządzanie superwizyjne w pomocy społecznej – 20 godzin,
6) metody statystyczne w pomocy społecznej – 10 godzin,
7) etyka pracy socjalnej – 10 godzin,
8) instytucje i organizacje realizujące cele pomocy społecznej z uwzględnieniem organizacji pozarządowych – 10 godzin,
9) ośrodek pomocy społecznej w strukturze samorządu lokalnego –10 godzin,
10) pomoc społeczna wobec różnych kategorii podopiecznych – 20 godzin,
11) dom pomocy społecznej jako zinstytucjonalizowane środowisko życia; standaryzacja domów pomocy społecznej; mieszkaniec domu pomocy społecznej, jego specyficzne problemy i potrzeby – 20 godzin.
§ 2.Ukończenie studiów podyplomowych, w których programie uwzględniono minimum programowe określone w § 1 ust. 2, jest równoznaczne z uzyskaniem przez absolwentów tych studiów specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.
§ 3.Do prowadzenia specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej uprawnione są:
1) Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, prowadzące studium z zakresu organizacji pomocy społecznej,
2) szkoły policealne pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, prowadzące kursy specjalizacyjne z zakresu organizacji pomocy społecznej dla kadry kierowniczej pomocy społecznej posiadającej wykształcenie średnie, po uzyskaniu zgody Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
§ 4.1. Dyrektor Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz dyrektorzy szkół policealnych pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, posiadających uprawnienia, o których mowa w § 3 pkt 2, powołują przy swoich placówkach komisje egzaminacyjne do spraw specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, zwane dalej „komisjami”. W skład komisji wchodzą specjaliści z dziedziny pomocy społecznej i praktycy pracy socjalnej.
2. Do zadań komisji należy podejmowanie decyzji w zakresie dopuszczenia kandydatów do egzaminu końcowego, przeprowadzenie egzaminów końcowych oraz podejmowanie decyzji o przyznawaniu specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.
3. Regulamin pracy komisji zatwierdza Minister Pracy i Polityki Socjalnej.
§ 5.1. Dla uzyskania dyplomu specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, wydanego przez Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej lub przez szkołę policealną pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, jest wymagane:
1) napisanie pracy dyplomowej na wybrany temat i przyjęcie jej przez kierownika specjalizacji,
2) zaliczenie minimum programowego określonego dla tej specjalizacji,
3) złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w § 4 ust. 1.
2. Wzór dyplomu ukończenia specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, prowadzonej przez Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej lub przez szkołę policealną pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, określa załącznik do rozporządzenia.
§ 6.1. Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz szkoły policealne pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej są obowiązane posiadać dokumentację związaną z prowadzeniem specjalizacji, w tym:
1) programy nauczania,
2) dzienniki zajęć,
3) protokoły przebiegu egzaminów,
4) rejestry wydanych dyplomów.
2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej sprawuje nadzór merytoryczny nad prowadzeniem specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.
§ 7.Dyplom, o którym mowa w § 5 ust. 2, wydaje się również osobom, które otrzymały zaświadczenie o ukończeniu specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia przez Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
§ 8.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej: T. Zieliński
Załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 5 marca 1997 r. (poz. 126)
DYPLOM