ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 21 grudnia 1996 r.
w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz rodzajów znaków nie podlegających ochronie.
Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 oraz w związku z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 103, poz. 446 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§ 1.Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 103, poz. 446 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496).
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) znakach – rozumie się przez to znaki z trwałego materiału, określające położenie punktów osnów: geodezyjnej (poziomej i wysokościowej), grawimetrycznej i magnetycznej,
2) organie rejonowym – rozumie się przez to rejonowy organ rządowej administracji ogólnej, właściwy ze względu na położenie nieruchomości,
3) gminie – rozumie się przez to gminę właściwą ze względu na położenie nieruchomości.
§ 3.1. Ochrona znaków ma na celu zabezpieczenie tych znaków przed ich zniszczeniem, uszkodzeniem lub przemieszczeniem.
2. Przepisy rozporządzenia stosuje się także do ochrony urządzeń zabezpieczających, w tym sygnalizujących znaki, oraz do budowli triangulacyjnych.
§ 4.Ochrona znaków polega na:
1) doręczeniu właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością oraz gminie zawiadomienia o umieszczeniu znaku na nieruchomości,
2) wykonywaniu przeglądu i konserwacji znaków,
3) zakładaniu siatek przeniesienia współrzędnych,
4) ustawianiu urządzeń zabezpieczających, w tym sygnalizujących położenie znaków.
§ 5.1. Zawiadomienie, o którym mowa w § 4 pkt 1, zwane dalej „zawiadomieniem”, doręcza się w przypadkach:
1) umieszczenia nowych znaków,
2) stwierdzenia podczas wykonywania prac, o których mowa w § 4 pkt 2 i 3, zmiany właściciela lub innej osoby władającej nieruchomością,
3) wymiany zniszczonych lub uszkodzonych znaków,
4) dokonania zmiany znaku na inny rodzaj – typ,
5) umieszczenia nad znakiem budowli triangulacyjnej,
6) wykonywania czynności, o których mowa w § 4 pkt 4.
2. Zawiadomienie doręcza się również wówczas, gdy jako znaki przyjęto trwałe elementy obiektów budowlanych, a w szczególności gałki, maszty na wieżach lub dachach, specjalnie zainstalowane tarcze, obeliski, cylindry, bolce i pręty.
3. Jednym zawiadomieniem można objąć grupę znaków umieszczonych na gruntach oraz obiektach budowlanych należących do tego samego właściciela lub innej osoby władającej nieruchomością,
4. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 6.W przypadku gdy znak został umieszczony na granicy dwóch lub więcej nieruchomości, zawiadomienie doręcza się właścicielom lub innym osobom władającym tymi nieruchomościami.
§ 7.1. Zawiadomienie sporządza się w odpowiedniej liczbie egzemplarzy z przeznaczeniem dla:
1) właściciela lub innej osoby władającej nieruchomością,
2) gminy,
a kopię zawiadomienia wykonawca prac włącza do dokumentacji przekazywanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Obowiązek doręczenia zawiadomienia spoczywa na wykonawcy prac geodezyjnych, który przed tym doręczeniem powinien wyjaśnić właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością warunki umieszczenia znaków lub wykonania ich przeglądu i konserwacji oraz, w miarę możliwości, uzgodnić termin przystąpienia do tych prac.
§ 8.Wykonawca prac, o których mowa w § 4 pkt 2, w razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia znaku lub zagrażania przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym organ rejonowy.
§ 9.Organ rejonowy po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 8 i art. 15 ust. 3 pkt 2, lub po uzyskaniu w inny sposób informacji o zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu znaku lub zagrażaniu przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia:
1) przeprowadza niezwłocznie sprawdzenie stanu znaku i zawiadamia o tym gminę oraz właściwy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
2) w przypadkach określonych w art. 48 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 wnioskuje o przeprowadzenie postępowania w celu ustalenia i ukarania sprawcy, usuwa pozostałości po zniszczonych lub uszkodzonych znakach, urządzeniach zabezpieczających znaki albo budowlach triangulacyjnych.
§ 10.Przegląd i konserwację znaków mającą na celu doprowadzenie ich do stanu pełnej użyteczności, przeprowadza się:
1) podczas wykonywania prac geodezyjnych związanych z zakładaniem i modernizacją osnów: geodezyjnej, grawimetrycznej i magnetycznej,
2) doraźnie – w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwu życia lub mienia, a także w związku z uszkodzeniem znaku.
§ 11.Wykonanie prac, o których mowa w § 10, zapewniają:
1) Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa – w zakresie osnowy geodezyjnej I i II klasy oraz osnów grawimetrycznej i magnetycznej,
2) Minister Obrony Narodowej – w zakresie osnów wymienionych w pkt 1, znajdujących się na gruntach i budynkach pozostających w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi,
3) wojewoda – w zakresie osnowy geodezyjnej niższych klas niż wymienione w pkt 1.
§ 12.Nie podlegają ochronie znaki:
1) umieszczone na okres przejściowy, w szczególności w związku z realizowaną inwestycją,
2) stosowane przy zakładaniu osnów pomiarowych.
§ 13.Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 6 lutego 1991 r. w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz rodzajów znaków nie podlegających ochronie (Dz. U. Nr 15, poz. 70).
§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa: B. Blida
Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
z dnia 21 grudnia 1996 r. (poz. 814)
ZAWIADOMIENIE
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00