Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1996 nr 101 poz. 467
Wersja archiwalna od 1996-08-31 do 2023-10-24
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1996 nr 101 poz. 467
Wersja archiwalna od 1996-08-31 do 2023-10-24
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 822 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 655) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2023 r. w sprawie Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny (Dz.U. poz. 2181). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 7 sierpnia 1996 r.

w sprawie wykonania ustawy o ustanowieniu Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o ustanowieniu Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (Dz. U. z 1996 r. Nr 32, poz. 140) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Okresy składające się na okres służby lub pracy] 1. Do okresu służby lub pracy wymaganego do nadania Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” zalicza się:

1) żołnierzowi zawodowemu - zawodową służbę wojskową, pełnioną w jednostkach, instytucjach, zakładach wojskowych lub przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych,

2) pracownikowi - okres zatrudnienia w charakterze pracownika wojska w jednostkach, instytucjach, zakładach wojskowych lub przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

2. Do okresu służby lub pracy wymaganego do nadania Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” zalicza się również odpowiednio żołnierzowi zawodowemu oraz pracownikowi okresy pracy lub zawodowej służby wojskowej, o których mowa w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Termin właściwy do przedstawienia żołnierzy zawodowych i pracowników wojska do nadania Medalu] Do nadania Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” można przedstawić żołnierzy zawodowych i pracowników wojska w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia osiągną wymagany okres zawodowej służby wojskowej lub pracy, o którym mowa w § 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wystąpienie z wnioskiem o nadanie Medalu] 1. Z wnioskami o nadanie Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” mogą występować dowódcy jednostek wojskowych i dyrektorzy, szefowie, komendanci instytucji wojskowych oraz dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

2. Wnioski przedstawia się drogą służbową lub przesyła do właściwej jednostki organizacyjnej do spraw kadrowych Ministerstwa Obrony Narodowej, nie później niż do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do występowania z wnioskami o nadanie Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” żołnierzom zawodowym oraz pracownikom jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z tym że wnioski te są kierowane poprzez właściwą jednostkę organizacyjną do spraw kadrowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

4. Wzór wniosku o nadanie Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wręczenie odznaki Medalu] 1. Odznakę Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i legitymację potwierdzającą jego nadanie wręczają odpowiednio dowódcy, szefowie, dyrektorzy, komendanci jednostek lub instytucji wojskowych o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku lub dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wręczania odznaki Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i legitymacji żołnierzom zawodowym i pracownikom jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Uroczysty charakter aktu wręczenia] 1. Odznakę Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.

2. Wręczenie odznaki Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu tego Medalu i wypowiedzeniem formuły „W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam...”.

3. Osoba wyróżniona otrzymuje nieodpłatnie odznakę nadanego Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wraz z legitymacją, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Sposób noszenia odznaki Medalu] 1. Odznakę Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” nosi się na lewej stronie piersi, po odznakach orderów i odznaczeń, przed Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

2. W wypadku posiadania Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” w dwóch lub więcej stopniach, nosi się odznakę Medalu najwyższego stopnia.

3. Zamiast odznaki Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” można nosić jego miniaturkę albo baretkę na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. Nr 90, poz. 452).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Ewidencja osób wyróżnionych] 1. Ewidencja osób wyróżnionych Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz osób, które ten Medal utraciły lub zostały go pozbawione, jest prowadzona we właściwej jednostce organizacyjnej do spraw kadrowych Ministerstwa Obrony Narodowej i obejmuje:

1) dane dotyczące osoby, której nadano Medal, zawarte we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 4,

2) dane dotyczące okoliczności utraty oraz pozbawienie Medalu, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia i 14 grudnia 1995 r. o ustanowieniu Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

2. Wnioski, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, stanowią załącznik do ewidencji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zgubienie lub zniszczenie odznaki posiadanego Medalu] 1. W wypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego Medalu, właściwa jednostka organizacyjna kadr Ministerstwa Obrony Narodowej na prośbę osoby wyróżnionej może ponownie wydać odznakę nadanego jej Medalu. Ponowne wydanie odznaki Medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.

2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do odznaki Medalu otrzymanego na podstawie ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (Dz. U. Nr 25, poz. 165).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: w z. A. Załucki

Załączniki do rozporządzenia Ministra
Obrony Narodowej z dnia 7 sierpnia 1996 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00