Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1996 nr 54 poz. 244
Wersja archiwalna od 1996-05-26 do 1997-09-16
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1996 nr 54 poz. 244
Wersja archiwalna od 1996-05-26 do 1997-09-16
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ

z dnia 24 kwietnia 1996 r.

w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1996 r. Nr 47, poz. 211) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Realizacja umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec dokonywana jest przez polskie podmioty gospodarcze, zwane dalej „podmiotami”, w ramach limitu zatrudnienia, zwanego dalej „limitem”, określonego w Umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec z dnia 31 stycznia 1990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476).

2. Limit dzieli się na sublimity obejmujące:

1) prace budowlane,

2) prace izolacyjne,

3) prace w zakresie konserwacji zabytków,

4) prace pozostałe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Rozdziału limitu dokonuje się w drodze wydawania zezwoleń.

2. Zezwolenia w sprawie przydziału limitu, zwane dalej „zezwoleniami”, wydawane są na wniosek podmiotu, składany w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Zezwolenie może być wydane, jeżeli podmiot spełnia łącznie następujące warunki:

1) prowadził na terenie kraju, przez okres ostatnich dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku, działalność w zakresie prac, o których mowa w § 1 ust. 2,

2) posiada odpowiedni, w stosunku do wykorzystania wnioskowanego limitu, potencjał gospodarczy, finansowy i kadrowy, wyrażający się w szczególności wartością sprzedaży, w tym sprzedaży usług wykonywanych na terenie kraju w zakresie prac, o których mowa w § 1 ust. 2,

3) daje rękojmię należytego wykonywania zobowiązań wynikających z umów o dzieło oraz innych zobowiązań związanych z realizacją takich umów.

2. Udzielenie kolejnego zezwolenia może nastąpić, jeżeli podmiot spełnia kryteria określone w ust. 1 oraz przedłoży oryginał poprzedniego zezwolenia z potwierdzeniem przez właściwy niemiecki urząd pracy stopnia wykorzystania dotychczasowego limitu, a także harmonogram zatrudnienia przy realizacji umów o dzieło, których dotyczy poprzednio udzielone zezwolenie. Wzór harmonogramu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. Nieznaczny stopień wykorzystania limitu przydzielonego na podstawie poprzedniego zezwolenia może być podstawą do odmowy udzielenia kolejnego zezwolenia, chociażby kryteria określone w ust. 1 i 2 były spełnione.

4. Jeżeli niespełnienie kryterium, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału podmiotu, to kryterium to może być uznane za spełnione, gdy podmiot, który powstał w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału, podjął działalność określoną w § 1 ust. 2 i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty:

1) odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej – w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,

2) zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że podmiot nie zalega z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych,

3) oświadczenie o sposobie rozliczenia się z urzędem skarbowym z tytułu osiąganego dochodu (karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów, zryczałtowany podatek dochodowy, księgi handlowe),

4) kopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym i. (REGON) wydanego przez właściwy urząd statystyczny,

5) zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o średniej liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz o niezaleganiu z opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne,

6) wypełniony arkusz informacyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia,

7) kopia bilansu za ostatni rok obrachunkowy, a w przypadku podmiotów nie zobowiązanych do sporządzania bilansu – rachunek wyników działalności gospodarczej za ostatni rok obrachunkowy; jeżeli podmiot sporządza oddzielnie bilanse (lub rachunki wyników) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w kraju i za granicą – kopię obu dokumentów,

8) pisemna informacja dotycząca umowy o dzieło, której realizacja uwarunkowana jest wydaniem zezwolenia,

9) pisemne oświadczenie o znajomości polskich i niemieckich przepisów związanych z realizacją umów o dzieło oraz zobowiązanie do przestrzegania tych przepisów.

2. Wnioski są rozpatrywane w kolejności zgłoszeń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Przydział limitu określa się w zezwoleniu w osobomiesiącach. Jeden osobomiesiąc oznacza zatrudnienie 1 osoby w okresie 1 miesiąca.

2. Zezwolenie, w odniesieniu do jednego okresu obliczeniowego, może dotyczyć nie więcej niż 500 osobomiesięcy albo – gdy jest to korzystniejsze dla wnioskodawcy – nie więcej niż 100% wykorzystanych osobomiesięcy w poprzednim okresie obliczeniowym. Okres obliczeniowy liczy się od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego.

3. Zezwolenia wydaje się do czasu całkowitego rozdziału limitu.

4. Jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia zezwolenia podmiot nie dokona wszczęcia postępowania przed właściwym urzędem pracy w Republice Federalnej Niemiec w sprawie dopuszczenia do realizacji umowy o dzieło, zezwolenie traci ważność z mocy prawa.

5. Podmiot obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą o wszczęciu postępowania, o którym mowa w ust. 4, oraz udokumentować ten fakt; niedopełnienie tych warunków w terminie 14 dni od dnia wszczęcia postępowania może być podstawą do odmowy udzielenia kolejnego zezwolenia.

6. Podmiot jest obowiązany zawiadomić Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą o wydaniu decyzji przez właściwy niemiecki urząd pracy o dopuszczeniu do realizacji umowy o dzieło oraz o każdej zmianie takiej decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Sprawy wszczęte, lecz nie zakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, prowadzi się na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Traci moc rozporządzenie Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 23 czerwca 1995 r. w sprawie kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 75, poz. 380).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą: J. Buchacz

Załączniki do rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej
z Zagranicą z dnia 24 kwietnia 1996 r. (poz. 244)

Załącznik nr 1

WNIOSEK O UDZIELENIE ZEZWOLENIA W SPRAWIE PRZYDZIAŁU LIMITU ZATRUDNIENIA W CELU REALIZACJI UMOWY O DZIEŁO W REPUBLICE FEDERALNEJ NIEMIEC

infoRgrafika

Załącznik nr 2

HARMONOGRAM ZATRUDNIENIA

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 3

ARKUSZ INFORMACYJNY

infoRgrafika

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00