Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1996-05-14 do 2001-10-18
Wersja archiwalna od 1996-05-14 do 2001-10-18
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 15 kwietnia 1996 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nasiennictwie.
Na podstawie art. 23 pkt 1–5, art. 41 pkt 1, art. 62 pkt 1 i 2, art. 64 ust. 1 pkt 1 i art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 149, poz. 724) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru, wykaz roślin uprawnych, których wpisanie do rejestru wymaga stwierdzenia zadowalającej wartości gospodarczej, oraz wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru bez stwierdzenia zadowalającej wartości gospodarczej,
2) szczegółowe wymagania obowiązujące przy zgłaszaniu, wpisywaniu i skreślaniu odmian z rejestru, nadawaniu im nazw, urzędowym badaniu odmian, prowadzeniu rejestru oraz przy dokonywaniu lustracji hodowli lub zachowania w inny sposób odmian zgłoszonych lub wpisanych do rejestru,
3) zakres działania komisji do spraw rejestracji odmian,
4) szczegółowe wymagania obowiązujące przy składaniu wniosku o przyznanie wyłącznego prawa i urzędowym badaniu odmian, przyznawaniu i pozbawianiu wyłącznego prawa oraz przy prowadzeniu księgi i spisu,
5) sposób i tryb przeprowadzania kontroli materiału siewnego,
6) siedziby i zasięg działania okręgowych inspektoratów Inspekcji Nasiennej,
7) zakres półrocznych informacji dotyczących obrotu materiałem siewnym,
8) stawki opłaty hodowlanej.
Rozdział 2
Rejestr odmian
§ 2. Ustala się wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zaznaczeniem tych roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru po stwierdzeniu ich zadowalającej wartości gospodarczej.
§ 3. 1. Wniosek o wpisanie do rejestru odmiany oryginalnej wytworzonej w kraju lub częściowo za granicą albo odkrytej w kraju powinien zawierać dane osobowe twórców odmian.
2. Wniosek o wpisanie do rejestru odmiany selekcjonowanej wymaga pisemnej zgody uprawnionego hodowcy jej odmiany macierzystej, jeżeli jest ona chroniona w Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Wniosek o wpisanie mieszańca do rejestru wymaga pisemnej zgody uprawnionych hodowców oryginalnych składników pierwotnych tego mieszańca, jeżeli są one chronione w Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Do wniosku o wpisanie do rejestru odmiany rośliny uprawnej należy dołączyć wyniki badań charakteryzujących wartość gospodarczą tej odmiany, jeżeli wymagane jest stwierdzenie jej zadowalającej wartości gospodarczej.
§ 4. 1. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, zwany dalej „Centralnym Ośrodkiem”, zawiadamia zgłaszającego odmianę o czasie rozpoczęcia i trybie urzędowego badania odmiany.
2. W ocenie wartości gospodarczej uwzględnia się wysokość przychodów, kosztów i ryzyka związanych z wytwarzaniem, przerobem i obrotem materiału ze zbioru lub wyrobów uzyskiwanych przy wykorzystywaniu odmian, a w razie braku tych danych uwzględnia się przybliżone kryteria tej wartości, a w szczególności plon, jego jakość, odporność na niesprzyjające czynniki środowiska, a także zmienność tych kryteriów.
3. Metodyki urzędowego badania odmian stosowane przez Centralny Ośrodek powinny uwzględniać obowiązujące lub ogólnie uznawane metodyki międzynarodowe i opierać się na współczesnych osiągnięciach naukowych, doświadczalnictwa rolniczego i oceny odmian roślin uprawnych.
§ 5. 1. Nazwa odmiany zgłoszonej i wpisanej do rejestru, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2, pisana jest alfabetem łacińskim z użyciem liter i cyfr stosowanych w pisowni polskiej. Nazwa odmiany nie może:
1) rozpoczynać się od cyfry,
2) być tożsama z nazwami, skrótami literowymi lub z akronimami państw i organizacji międzynarodowych,
3) być tożsama z nazwami jednostek systematyki botanicznej,
4) podkreślać wartości lub właściwości odmiany,
5) budzić powszechnego sprzeciwu.
2. Nazwa odmiany zgłoszonej we wniosku może być zmieniona przed wpisaniem odmiany do rejestru.
§ 6. 1. Hodowca odmiany selekcjonowanej zgłasza ją pod nazwą jej odmiany macierzystej.
2. Do nazwy odmiany selekcjonowanej należy dodać określenie wskazujące na jej hodowcę. Wskazanie to może się składać tylko z jednego wyrazu lub skrótu.
§ 7. Nadanie dodatkowej nazwy odmiany (synonimu) może nastąpić zarówno przed wpisaniem, jak i po wpisaniu odmiany do rejestru.
§ 8. Centralny Ośrodek umożliwia hodowcy odmiany zgłoszonej lub wpisanej do rejestru przeprowadzenie lustracji jej urzędowego badania, udostępnia opracowane wyniki oraz udziela informacji dotyczących tego badania.
§ 9. Niedostarczenie materiału siewnego przez hodowcę odmiany do urzędowego badania w jednym roku stanowi podstawę przedłużenia tego badania o rok. Niedostarczenie materiału siewnego do urzędowego badania w ciągu dwóch kolejnych lat może stanowić podstawę do odmowy wpisania odmiany do rejestru.
§ 10. Odmiana wpisana do rejestru otrzymuje kolejny numer rejestrowy z dodaniem dużych liter poprzedzających ten numer:
1) R – dla roślin rolniczych,
2) W – dla roślin warzywniczych,
3) O – dla roślin ozdobnych,
4) S – dla roślin sadowniczych (drzew owocowych i roślin jagodowych).
§ 11. Centralny Ośrodek prowadzi ewidencję odmian zgłoszonych do rejestru.
§ 12. Hodowca odmiany zgłoszonej lub wpisanej do rejestru powinien przekazać Centralnemu Ośrodkowi, w ciągu 60 dni od dnia ich uzyskania, informacje o zgłoszeniach, wpisach, przedłużeniach wpisów, o skreśleniach lub wycofaniach odmiany zgłoszonej lub wpisanej za granicą do rejestru odmian albo odpowiednich list, katalogów lub wykazów odmian, a także o zmianach nazw lub synonimach tej odmiany.
§ 13. 1. Informacje o zgłoszeniu i wpisaniu odmian do rejestru oraz o skreśleniu ich z rejestru ogłasza się w Diariuszu Centralnego Ośrodka, w okresach kwartalnych.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1) daty zgłoszenia, wpisania, odmowy wpisania i skreślenia odmian,
2) nazwy odmian i synonimów oraz ich zmiany,
3) imiona i nazwiska lub nazwy hodowców odmian, a także ich zmiany.
3. Dyrektor Centralnego Ośrodka przesyła Dyrektorowi Centralnego Inspektoratu Inspekcji Nasiennej informacje o zgłoszeniu i przyjęciu do urzędowych badań, wpisaniu, odmowie wpisania lub o skreśleniu odmiany z rejestru nie później niż w terminie 15 dni od dnia, w którym decyzja w tej sprawie stała się ostateczna. Jeżeli przyczyną odmowy wpisania do rejestru był brak odrębności odmiany zgłoszonej jako oryginalna lub jeżeli jej wartość gospodarcza jest mniejsza od wartości gospodarczej poszczególnych odmian wpisanych do rejestru, Dyrektor Centralnego Ośrodka powiadamia o tym Dyrektora Centralnego Inspektoratu Inspekcji Nasiennej.
§ 14. 1. Centralny Ośrodek uzgadnia z hodowcą termin lustracji hodowli zachowawczej odmiany, nie później niż na 15 dni przed zamierzonym terminem jej dokonania.
2. Lustracja może obejmować wszystkie obiekty, w których prowadzi się hodowlę zachowawczą odmiany lub ją się zachowuje w inny sposób, zarówno użytkowane przez hodowcę, jak i przez osoby współpracujące z nim na podstawie odpowiednich porozumień.
3. Z dokonanej lustracji sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje hodowca odmiany, a drugi – Centralny Ośrodek. Hodowcy odmiany przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń do stwierdzeń i wniosków zawartych w protokole lustracji, które dołącza się do protokołu.
§ 15. Komisje do spraw rejestracji odmian, zwane dalej „komisjami”, działają w zakresie:
1) roślin zbożowych,
2) kukurydzy,
3) roślin strączkowych,
4) roślin motylkowych drobnonasiennych i traw,
5) roślin korzeniowych,
6) ziemniaka,
7) roślin oleistych,
8) roślin włóknistych,
9) chmielu,
10) tytoniu,
11) roślin lekarskich i przyprawowych,
12) roślin warzywnych,
13) roślin ozdobnych,
14) drzew owocowych i roślin jagodowych.
Rozdział 3
Wyłączne prawo do odmiany i opłata hodowlana
§ 16. 1. W sprawach dotyczących wyłącznego prawa do zarobkowego korzystania z odmiany, zwanego dalej „wyłącznym prawem”, stosuje się odpowiednio przepisy § 2, 5, 8, 9 i 10, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Odmiany roślin leśnych przy wpisywaniu do księgi otrzymują kolejny numer poprzedzony dużą literą L.
§ 17. 1. Hodowca, który najwcześniej złożył za granicą wniosek o przyznanie mu wyłącznego prawa, składając w kraju wniosek o przyznanie mu tego prawa, powinien wyrazić żądanie przyznania mu pierwszeństwa do wyłącznego prawa, jeżeli chce z niego skorzystać. Wraz z wnioskiem należy przestać:
1) kopię wniosku złożonego za granicą, potwierdzoną przez organ, który otrzymał ten wniosek,
2) materiał siewny i inne dowody potwierdzające, że w obu wnioskach chodzi o tę samą odmianę.
2. Jeżeli złożony za granicą wniosek o przyznanie wyłącznego prawa został wycofany przez hodowcę lub jeżeli właściwy organ odmówił przyznania wyłącznego prawa do odmiany, jej hodowca informuje o tym Centralny Ośrodek i dostarcza dokumenty potwierdzające wycofanie wniosku lub odmowę przyznania wyłącznego prawa w terminie sześciu miesięcy od dnia ich otrzymania.
§ 18. Po przyznaniu hodowcy wyłącznego prawa Centralny Ośrodek może przeprowadzić w dowolnym czasie urzędowe badania sprawdzające tożsamość, wyrównanie i trwałość chronionej odmiany.
§ 19. Hodowca odmiany wpisanej do spisu lub do księgi powinien przekazać Centralnemu Ośrodkowi, w ciągu 60 dni od dnia ich uzyskania, informacje o zgłoszeniach wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, a także o przyznaniu, odmowie przyznania, uznaniu za nieważne lub pozbawieniu tego prawa za granicą oraz informacje o zmianach nazw i synonimach odmiany, związanych z wyłącznym prawem.
§ 20. 1. Informacje o zgłoszeniach wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, a także o pozbawieniu tego prawa, ogłasza się w Diariuszu Centralnego Ośrodka, w okresach kwartalnych.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1) daty zgłoszenia wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, przyznania lub odmowy przyznania oraz stwierdzenia nieważności lub pozbawienia tego prawa,
2) nazwy odmian i synonimy oraz ich zmiany,
3) imiona i nazwiska lub nazwy uprawnionych hodowców, a także ich zmiany.
§ 21. Stawki opłaty hodowlanej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Rozdział 4
Kontrola, ocena i obrót materiałem siewnym
§ 22. 1. Do przeprowadzenia kontroli przez pracownika Inspekcji Nasiennej, zwanego dalej „kontrolującym”, upoważnia legitymacja służbowa, wraz z pisemnym poleceniem wyjazdu służbowego.
2. Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanym podmiocie gospodarczym. Za zgodą podmiotu gospodarczego kontrola może być przeprowadzana poza godzinami pracy i w dni wolne od pracy.
§ 23. 1. Po zakończeniu kontroli kontrolujący sporządza protokół, jeżeli stwierdził nieprawidłowości wymagające postępowania pokontrolnego.
2. Protokół podpisują kontrolujący oraz osoba uprawniona do reprezentowania kontrolowanego podmiotu gospodarczego. Jeden egzemplarz protokołu pozostaje u kontrolowanego podmiotu gospodarczego.
3. Kontrolujący informuje kontrolowany podmiot gospodarczy o możliwości:
1) wniesienia zastrzeżeń do treści protokołu przed jego podpisaniem; w razie uznania ich zasadności, kontrolujący wniesie poprawki do protokołu,
2) zgłoszenia Inspekcji Nasiennej, w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu, pisemnego wyjaśnienia co do zawartych w nim ustaleń.
§ 24. W razie ujawnienia w toku kontroli czynu noszącego znamiona przestępstwa, kontrolujący zabezpiecza niezbędne dokumenty i kontrolowany materiał siewny.
§ 25. 1. Na podstawie ustaleń zawartych w protokołach kontroli Inspekcja Nasienna może wystosować do kontrolowanego podmiotu gospodarczego wystąpienie pokontrolne z zaleceniami i wnioskami.
2. Kontrolowany podmiot gospodarczy powinien, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego, powiadomić Inspekcję Nasienną o wykonaniu zaleceń i wniosków lub o powodach ich niewykonania.
§ 26. Siedziby okręgowych inspektoratów Inspekcji Nasiennej i zasięg ich działania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 27. 1. Zakres informacji o obrocie materiałem siewnym określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. Pierwszą informację, o której mowa w ust. 1, składa się za drugie półrocze 1996 r.
§ 28. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: R. Jagieliński
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
z dnia 15 kwietnia 1996 r. (poz. 216)
Załącznik nr 1
WYKAZ ROŚLIN UPRAWNYCH, KTÓRYCH ODMIANY WPISUJE SIĘ DO REJESTRU
Lp. | Roślina uprawna | Nazwa łacińska rośliny uprawnej | |
1 | 2 | 3 | |
| Rośliny rolnicze | ||
| Rośliny zbożowe | ||
1 | Gryka | Fagopyrum esculentum Moench | |
2 | Jęczmień1 | Hordeum vulgare L. | |
3 | Kukurydza1 | Zea mays L. | |
4 | Owies1 | Avena sativa L. | |
5 | Proso | Panicum miliaceum L. | |
6 | Pszenica twarda | Triticum durum Desf. | |
7 | Pszenica zwyczajna1 | Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol. | |
8 | Pszenżyto1 | x Triticosecale Wittm. | |
9 | Żyto jare | Secale cereale L. f. vernalis | |
10 | Żyto ozime1 | Secale cereale L. f. nivalis | |
| Rośliny strączkowe | ||
11 | Bobik1 | Vicia Faba L. var. minor Harz | |
12 | Groch siewny1 | Pisum sativum L. ssp. sativum | |
13 | Łubin biały | Lupinus albus L. | |
14 | Łubin wąskolistny1 | Lupinus angustifolius L. | |
15 | Łubin żótty1 | Lupinus luteus L. | |
16 | Soja | Glycine max (L.) Merr. | |
17 | Wyka kosmata | Vicia villosa Roth | |
18 | Wyka siewna | Vicia sativa L. ssp. sativa | |
| Rośliny motylkowate drobnonasienne | ||
19 | Esparceta | Onobrychis viciifolia Scop. | |
20 | Komonica błotna | Lotus uliginosus Schkuhr | |
21 | Komonica zwyczajna | Lotus corniculatus L. | |
22 | Koniczyna biała1 | Trifolium repens L. | |
23 | Koniczyna łąkowa1 (czerwona) | Trifolium pratense L. | |
24 | Koniczyna krwistoczerwona (inkarnatka) | Trifolium incarnatum L. | |
25 | Koniczyna perska | Trifolium resupinatum L. | |
26 | Koniczyna szwedzka | Trifolium hybridum L. | |
27 | Lucerna chmielowa | Medicago lupulina L. | |
28 | Lucerna mieszańcowa1 | Medicago sativa L. ssp. falcata x ssp. sativa | |
29 | Lucerna siewna1 | Medicago sativa L. ssp. sativa | |
30 | Nostrzyk biały | Melilotus alba Medik. | |
31 | Rutwica wschodnia | Galega orientalis Lam. | |
32 | Seradela | Ornithopus sativus Brot. | |
| Trawy | ||
33 | Festulolium | x Festulolium | |
34 | Kostrzewa czerwona1 | Festuca rubra L. sensu lato | |
35 | Kostrzewa łąkowa1 | Festuca pratensis Huds. | |
36 | Kostrzewa owcza | Festuca ovina L. sensu lato | |
37 | Kostrzewa różnolistna | Festuca heterophylla Lam. | |
38 | Kostrzewa trzcinowa | Festuca arundinacea Schreb. | |
39 | Kupkówka Aschersona | Dactylis Aschersoniana Graebn. | |
40 | Kupkówka pospolita1 | Dactylis glomerata L. | |
41 | Mietlica biaława | Agrostis gigantea Roth. | |
42 | Mietlica mieszańcowa | Agrostis stolonifera L. x Agrostis canina L. | |
|
| et Agrostis capillaris L. x Agrostis canina L. | |
43 | Mietlica pospolita | Agrostis capillaris L. | |
44 | Mietlica pośrednia | Agrostis intermedia Veb. | |
45 | Mietlica psia | Agrostis canina L. | |
46 | Mietlica rozłogowa | Agrostis stolonifera L. | |
47 | Mozga trzcinowata | Phalaris arundinacea L. | |
48 | Rajgras wyniosły (francuski) | Arrhenatherum elatius (L.) | |
|
| Beauv. J. S. et K. B. Presl | |
49 | Stoktosa bezostna | Bromus inermis Leyss. | |
50 | Stokłosa uniolowata | Bromus catharticus Vahl. | |
51 | Tymotka kolankowata | Phleum bertolonii DC. | |
52 | Tymotka łąkowa1 | Phleum pratense L. | |
53 | Wiechlina błotna | Poa palustris L. | |
54 | Wiechlina gajowa | Poa nemoralis L. | |
55 | Wiechlina łąkowa1 | Poa pratensis L. | |
56 | Wiechlina roczna | Poa annua L. | |
57 | Wiechlina spłaszczona | Poa compressa L. | |
58 | Wyczyniec łąkowy | Alopecurus pratensis L. | |
59 | Życica mieszańcowa (rajgras oldenburski) | Lolium x boucheanum Kunth. | |
60 | Życica trwała1 (rajgras angielski) | Lolium perenne L. | |
61 | Życica wielokwiatowa1 (rajgras włoski) | Lolium multiflorum Lam. | |
62 | Życica wielokwiatowa westerwoldzka1 | Lolium multiflorum Lam. var. | |
| (rajgras holenderski) | westerwoldicum Wittm. | |
| Rośliny bulwiaste, korzeniowe i rzepowate | ||
63 | Brukiew pastewna | Brassica napus emend. | |
|
| Metzg. ssp. rapifera Metzg. | |
64 | Burak cukrowy1 | Beta vulgaris L. ssp. vulgaris convar. | |
|
| vulgaris var. altissima Döll. | |
65 | Burak pastewny1 | Beta vulgaris L. ssp. vulgaris convar. | |
|
| vulgaris var. rapacea K. Koch | |
66 | Cykoria korzeniowa | Cichorium intybus L. var. sativum DC. | |
67 | Marchew pastewna | Daucus carota L. ssp. sativus (Hoffm.) | |
|
| Schübl. et G. Martens. | |
68 | Rzepa pastewna | Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. rapa | |
69 | Topinambur | Helianthus tuberosus L. | |
70 | Ziemniak1 | Solanum tuberosum L. sensu lato | |
| Rośliny oleiste | ||
71 | Gorczyca biała | Sinapis alba L. ssp. alba | |
72 | Gorczyca sarepska | Brassica juncea (L.) Czern. | |
73 | Len oleisty | Linum usitatissimum L. convar. mediterraneum | |
|
| (Vavilov ex Ell.) Kulpa et Danert | |
74 | Mak | Papaver somniferum L. ssp. somniferum | |
75 | Rzepak1 | Brassica napus L. emend. Metzg. ssp. napus | |
76 | Rzepik | Brasica rapa L. emend. Metzg. ssp. oleifera (DC.) | |
|
| Metzg. | |
77 | Rzodkiew oleista | Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. | |
78 | Słonecznik | Helianthus annuus L. | |
| Rośliny włókniste | ||
79 | Konopie | Cannabis sativa L. ssp. sativa | |
80 | Len włóknisty1 | Linum usitatissimum L. convar. usitatissimum | |
| Rośliny przemysłowe specjalne | ||
81 | Chmiel | Humulus lupulus L. | |
82 | Machorka | Nicotiana rustica L. | |
83 | Tytoń szlachetny1 | Nicotiana tabacum L. | |
| Różne rośliny rolnicze | ||
84 | Facelia błękitna | Phacelia tanacetifolia Benth. | |
85 | Kapusta pastewna | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. acephala | |
|
| (DC.) Alef. var. viridis et var. medullosa Thell. | |
86 | Kanar | Phalaris canariensis L. | |
87 | Rzepik (mieszańce pastewne) | Brassica rapa L. emend. Metzg. | |
88 | Słonecznik pastewny | Helianthus annuus L. | |
89 | Szarłat krwisty | Amaranthus cruentus L. | |
90 | Żyto na zieloną paszę | Secale cereale L. f. nivalis | |
| Rośliny lekarskie i przyprawowe | ||
91 | Bazylia ogrodowa | Ocimum basilicum L. | |
92 | Bieluń indiański | Datura inoxia Mill. | |
93 | Czarnuszka siewna | Nigella sativa L. | |
94 | Cząber ogrodowy | Satureja hortensis L. | |
95 | Drapacz lekarski | Cnicus benedictus L. | |
96 | Dziurawiec zwyczajny | Hypericum perforatum L. | |
97 | Glistnik jaskółcze ziele | Chelidonium majus L. | |
98 | Jasnota biała | Lamium album L. | |
99 | Jeżówka purpurowa | Echinacea purpurea (L.) Moench | |
100 | Kminek zwyczajny | Carum carvi L. | |
101 | Kolendra siewna | Coriandrum sativum L. | |
102 | Koper włoski | Foeniculum vulgare Mill. ssp. piperitum | |
|
| (Ucria) Cout. | |
103 | Kozłek lekarski | Valeriana officinalis L. | |
104 | Krwawnik pospolity | Achillea millefolium L. | |
105 | Lubczyk ogrodowy | Levisticum officinale W. D. J. Koch | |
106 | Majeranek ogrodowy | Origanum majorana L. | |
107 | Malwa czarna (prawoślaz wysoki) | Althea rosea L. var. nigra hort. | |
108 | Melisa lekarska | Melissa officinalis L. | |
109 | Mięta pieprzowa | Mentha x piperita L. | |
110 | Nagietek lekarski | Calendula officinalis L. | |
111 | Naparstnica purpurowa | Digitalis purpurea L. | |
112 | Naparstnica wełnista | Digitalis lanata Ehrh. | |
113 | Ostropest plamisty | Silybum marianum (L.) Gaertn. | |
114 | Pieprzowiec roczny | Capsicum annuum L. | |
115 | Pokrzyk wilcza jagoda | Atropa belladonna L. | |
116 | Rumianek pospolity | Chamomilla recutita (L.) Rauschert | |
117 | Rumianek rzymski | Chamaemelum nobile (L.) All. | |
118 | Rzewień chiński | Rheum palmatum L. ssp. palmatum | |
119 | Siwiec żółty | Glaucium flavum Crantz | |
120 | Szałwia lekarska | Salvia officinalis L. | |
121 | Tymianek pospolity | Thymus vulgaris L. | |
122 | Wiesiołek | Oenothera L. | |
| Rośliny warzywne | ||
| Rośliny cebulowe | ||
123 | Cebula kartoflanka | Allium cepa L. var. aggregatum G. Don | |
124 | Cebula wielopiętrowa | Allium x proliferum (Moench) Schrad. ex Willd. | |
125 | Cebula zwyczajna1 | Allium cepa L. var. cepa Helm | |
126 | Czosnek pospolity | Allium sativum L. var. sativum | |
127 | Por1 | Allium porrum L. var. porrum | |
128 | Szczypiorek | Allium schoenoprassum L. | |
| Rośliny dyniowate | ||
129 | Dynia olbrzymia | Cucurbita maxima Duch. | |
130 | Dynia zwyczajna | Cucurbita pepo L. | |
131 | Kawon | Citrullus lanatus Matsum. et Nakai ssp. vulgaris | |
|
| Fursa var. vulgaris | |
132 | Melon | Cucumis melo L. | |
133 | Ogórek | Cucumis sativus L. | |
| a) odmiany uprawiane w gruncie1 |
| |
| b) odmiany uprawiane pod osłonami |
| |
| Rośliny kapustne | ||
134 | Brokuł | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| botrytis (L.) Alef. var. italica Plenck | |
135 | Jarmuż | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| acephala (DC.) Alef. var. sabellica L. | |
136 | Kalafior1 | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| botrytis (L.) Alef. var. botrytis | |
137 | Kalarepa | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| caulocarpa (DC.) Alef. var. gongylodes L. | |
138 | Kapusta brukselska | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| fruticosa (Metzg.) Alef. var. gemmifera DC. | |
139 | Kapusta chińska | Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. | |
|
| chinensis (L.) Hanelt | |
140 | Kapusta głowiasta biała1 | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| capitata (L.) Alef. var. capitata L. f. alba DC. | |
141 | Kapusta głowiasta czerwona | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| capitata (L.) Alef. var. capitata L. f. rubra DC. | |
142 | Kapusta pekińska | Brassica rapa L emend. Metzg. ssp. | |
|
| pekinensis (Lour.) Hanelt | |
143 | Kapusta włoska | Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. | |
|
| capitata (L.) Alef. var. sabauda L. | |
| Rośliny korzeniowe | ||
144 | Burak ćwikłowy1 | Beta vulgaris L. ssp. vulgaris convar. | |
|
| vulgaris var. vulgaris | |
145 | Chrzan | Armoracia rusticana Ph. Gaertn., | |
|
| B. Mey et Scherb. | |
146 | Marchew jadalna1 | Daucus carota L. ssp. sativus (Hoffm.) | |
|
| Schübl. et G. Martens | |
147 | Pietruszka korzeniowa | Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex. A. W. Hill | |
|
| convar. radicosum (Alef.) Danert | |
148 | Seler korzeniowy1 | Apium graveolens L. var. rapaceum (Mill.) Gaud. | |
149 | Skorzonera | Scorzonera hispanica L. | |
| Rośliny rzepowate | ||
150 | Brukiew jadalna | Brassica napus. L. emend. Metzg. ssp. | |
|
| rapifera Metzg. | |
151 | Rzepa jadalna | Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. rapa | |
152 | Rzodkiew | Raphanus sativus L. var. niger (Mill.) S. Kerner | |
153 | Rzodkiewka | Raphanus sativus L. var. sativus | |
| Rośliny liściowe | ||
154 | Cykoria liściowa | Cichorium intybus L. var. foliosum Hegi | |
155 | Endywia | Cichorium endivia L. | |
156 | Pietruszka liściowa | Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex | |
|
| A. W. Hill convar. crispum | |
157 | Rabarbar | Rheum rhabarbarum L. | |
158 | Sałata głowiasta (odmiany masłowe i kruche) | Lactuca sativa L. var. capitata L. | |
159 | Sałata liściowa | Lactuca sativa L. var. crispa L. | |
160 | Sałata łodygowa (szparagowa) | Lactuca sativa L. var. angustana hort. ex | |
|
| L. H. Bailey | |
161 | Sałata rzymska | Lactuca sativa L. var. longifolia Lam. | |
162 | Seler liściowy | Apium graveolens L. var. dulce (Mill.) Pers. | |
163 | Szczaw | Rumex acetosa L. | |
164 | Szpinak | Spinacia oleracea L. | |
| Rośliny psiankowate | ||
165 | Miechunka pomidorowa | Physalis ixocarpa Brot. ex Hornem. | |
166 | Oberżyna | Solanum melongena L. | |
167 | Papryka | Capsicum annuum L. | |
168 | Pomidor | Lycopersicon esculentum Mill. nom cons. | |
| a) odmiany uprawiane w gruncie o czerwonej barwie owoców1 | var. esculentum | |
| b) inne odmiany |
| |
169 | Pomidor – odmiany czereśniowe | Lycopersicon esculentum Mill. nom cons. | |
|
| var. cerasiforme (Dun.) A. Gray | |
| Rośliny strączkowe | ||
170 | Bób | Vicia faba L. var. major Harz | |
171 | Fasola wielokwiatowa | Phaseolus coccineus L. | |
172 | Fasola zwykła karłowa1 | Phaseolus vulgaris L. var. nanus (L.) Aschers. | |
173 | Fasola zwykła tyczna | Phaseolus vulgaris L. var. vulgaris | |
174 | Groch siewny cukrowy | Pisum sativum L. ssp. sativum convar. axiphium | |
|
| Alef. emend. C. O. Lehm. | |
175 | Groch siewny łuskowy1 | Pisum sativum L. ssp. sativum convar. medullare | |
|
| Alef. emend. C. O. Lehm. et convar. sativum | |
176 | Lędźwian siewny | Lathyrus sativus L. | |
177 | Soczewica jadalna | Lens culinaris Medik. | |
| Różne rośliny warzywne | ||
178 | Koper ogrodowy | Anethum graveolens L. | |
179 | Koper włoski (fenkuł) | Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare | |
|
| var. azoricum (Mill.) Thell. | |
180 | Kukurydza cukrowa | Zea mays L. convar. saccharata Koern. | |
181 | Kukurydza pękająca | Zea mays L. convar. microsperma Koern. | |
182 | Pasternak | Pastinaca sativa L. | |
183 | Roszponka | Valerianella locusta (L.) Laterr. | |
184 | Szparag | Asparagus officinalis L. | |
| Grzyby jadalne | ||
185 | Pieczarka1 | Agaricus bisporus (Lange) Sing. | |
| Rośliny ozdobne | ||
| Rośliny jednoroczne | ||
186 | Aksamitka rozpierzchła | Tagetes patula L. | |
187 | Aksamitka wąskolistna | Tagetes tenuifolia Cav. | |
188 | Aksamitka wyniosła | Tagetes erecta L. | |
189 | Aster chiński | Callistephus chinensis (L.) Nees | |
190 | Begonia stale kwitnąca | Begonia x semperflorens-cultorum H. K. Krauss | |
191 | Celozja grzebieniasta | Celosia cristata L. | |
192 | Cynia wytworna | Zinnia elegans Jacq. | |
193 | Eszolcja kalifornijska | Eschscholtzia californica Cham. | |
194 | Godecja wielkokwiatowa | Clarkia amoena (Lehm.) A. Nels. et Macbr. | |
|
| ssp. lindleyi (Dougl.) | |
|
| F. H. Levis et M. E. Levis | |
195 | Groszek pachnący | Lathyrus odoratus L. | |
196 | Klarkia, dzierotka | Clarkia unguiculata Lindl. | |
197 | Kocanka ogrodowa | Helichrysum bracteatum (Vent.) Andr. | |
198 | Koleus Blumego | Coleus blumei Benth. | |
199 | Lewkonia letnia | Matthiola incana (L.) R. Br. | |
200 | Lobelia przylądkowa | Lobelia erinus L. | |
201 | Lobularia nadmorska, smagliczka | Lobularia maritima (L.) Desv. | |
202 | Nachyłek barwierski | Coreopsis tinctoria Nutt. | |
203 | Nagietek lekarski | Calendula officinalis L. | |
204 | Niecierpek balsamina | Impatiens balsamina L. | |
205 | Niecierpek nowogwinejski | Impatiens New Guinea | |
206 | Niecierpek Waleriana | Impatiens walleriana Hook. | |
207 | Petunia ogrodowa | Petunia x hybrida Vilm. | |
208 | Rudbekia owłosiona | Rudbeckia hirta L. | |
209 | Słonecznik | Helianthus annuus L. | |
210 | Szałwia błyszcząca | Salvia splendens Buc'hoz ex Etl. | |
211 | Ubiorek gorzki | Iberis amara L. | |
212 | Ubiorek okółkowy | Iberis umbellata L. | |
213 | Werbena ogrodowa | Verbena x hybrida Voss | |
214 | Wyżlin większy, lwia paszcza | Antirrhinum majus L. | |
215 | Złocień maruna | Tanacetum parthenium (L.) Schultz Bip. | |
216 | Żeniszek meksykański | Ageratum houstonianum Mill. | |
| Rośliny dwuletnie | ||
217 | Bratek ogrodowy | Viola x wittrockiana Gams | |
218 | Niezapominajka alpejska | Myosotis alpestris F. W. Schmidt | |
219 | Prawoślaz różowy, malwa | Althea rosea L. | |
220 | Stokrotka pospolita | Bellis perennis L. | |
| Rośliny trwałe nie zimujące w gruncie | ||
221 | Begonia bulwiasta | Begonia x tuberhybrida Voss | |
222 | Dalia | Dahlia x cultorum Thorsr. et Reis. | |
223 | Mieczyk | Gladiolus x hybridus hort. | |
224 | Pelargonia bluszczolistna | Pelargonium peltatum hort. non (L.) L'Herit. ex Ait. | |
225 | Pelargonia rabatowa | Pelargonium x hortorum L. H. Bailey | |
226 | Pelargonia wielkokwiatowa | Pelargonium x domesticum L. H. Bailey | |
| Byliny | ||
227 | Barwinek | Vinca L. | |
228 | Chryzantema wielkokwiatowa | Dendranthema x grandiflorum (Ramat.) Kitamura | |
229 | Funkia | Hosta Tratt. | |
230 | Kosaciec ogrodowy | Irys x barbata hort. | |
231 | Lilia | Lilium L. | |
232 | Liliowiec | Hemerocallis L. | |
233 | Narcyz | Narcissus L. | |
234 | Piwonia chińska | Paeonia lactiflora Pall. | |
235 | Tulipan | Tulipa L. | |
236 | Wrzos | Calluna Salisb. | |
237 | Wrzosiec | Erica L. | |
238 | Zatrwian | Limonium Mill. | |
239 | Złocień wielki | Leucanthemum maximum (Ram.) DC. | |
| Drzewa i krzewy | ||
240 | Budleja Dawida | Buddleja davidii Franch. | |
241 | Cis | Taxus L. | |
242 | Cyprysik | Chamaecyparis Spach | |
243 | Forsycja | Forsythia Vahl | |
244 | Jabłoń | Malus Mill. | |
245 | Jałowiec | Juniperus L. | |
246 | Jaśminowiec | Philadelphus L. | |
247 | Jesion pensylwański | Fraxinus pennsylvanica Marsh. | |
248 | Kasztanowiec zwyczajny | Aesculus hippocastanum L. | |
249 | Krzewuszka | Weigela Thunb. | |
250 | Lilak | Syringa L. | |
251 | Modrzew | Uli ix Mill. | |
252 | Pięciornik krzewiasty | Potentilla fruticosa L. | |
253 | Powojnik | Clematis L. | |
254 | Różanecznik | Rhododendron L. | |
255 | Sosna | Pinus L. | |
256 | Świerk | Picea A. Dietr. | |
257 | Różax | Rosa L. | |
258 | Tuja | Thuja L. | |
| Rośliny uprawiane pod osłonami | ||
259 | Alokazja amazońska | Alocasia x amazonica André | |
260 | Alstremeria | Alstroemeria x hybrida | |
261 | Anturium ogrodowe | Anthurium x scherzerianum hort. non Schott | |
262 | Anturium uprawne | Anthurium x cultorum Birdsey | |
263 | Begonia | Begonia L. | |
264 | Chryzantema wielkokwiatowa | Dendranthema x grandiflorum (Ramat.) Kitamura | |
265 | Cyklamen perski | Cyclamen persicum Mill | |
266 | Frezja | Freesia x hybrida hort. | |
267 | Gerbera Jamesona | Gerbera jamesonii H. Boi. ex. Hook. | |
268 | Goździk szklarniowy | Dianthus caryophyllus L. | |
269 | Kalanchoe | Kalanchoe x hybrida hort. | |
270 | Pantofelnik ogrodowy | Calceolaria x herbeohybrida Voss | |
271 | Pierwiosnek zwyczajny | Primula vulgaris Huds. | |
272 | Sępolia fiotkowa | Saintpaulia ionantha H. Wendl. | |
273 | Syningia ogrodowa | Sinningia x hybrida hort. | |
274 | Skrętnik ogrodowy | Streptocarpus x hybridus Voss | |
275 | Starzec popielny | Senecio x hybridus Hyl. | |
276 | Wilczomlecz nadobny, poinsecja | Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch | |
277 | Zwartnica pośrednia | Hippeastrum x hortorum Maatsch | |
| Drzewa owocowe | ||
278 | Brzoskwiniax | Prunus persica (L.) Batsch | |
279 | Czereśniax | Prunus avium (L.) L. | |
280 | Gruszax | Pyrus communis L. | |
281 | Jabłoń1,2x | Malus domestica Borkh. | |
282 | Leszczyna | Corylus L. | |
283 | Morela | Prunus armeniaca L. | |
284 | Orzech włoski | Juglans regia L. | |
285 | Pigwaxx | Cydonia oblonga Mill. | |
286 | Śliwa domowa1,2x | Prunus domestica L. | |
287 | Śliwa japońskax | Prunus salicina Lindl. | |
288 | Wiśnia1,2 | Prunus cerasus L. | |
289 | Śliwa i wiśniax | Prunus L. | |
| (inne gatunki) |
| |
| Rośliny jagodowe | ||
| Krzewy | ||
290 | Aronia | Aronia melanocarpa (Milchx.) Elliott | |
291 | Agrest | Ribes grossularia L. | |
292 | Borówka wysoka | Vaccinium corymbosum L. | |
293 | Jeżyna bezkolcowa | Rubus fruticosus L. | |
294 | Malina czarna | Rubus occidentalis L. | |
295 | Malina właściwa | Rubus idaeus L | |
296 | Porzeczka biała | Ribes niveum Lindl. | |
297 | Porzeczka czarna1,2 | Ribes nigrum. L. | |
298 | Porzeczka czerwona | Ribes sylvestre (Lam.) Mert. et W. Koch | |
299 | Winorośl | Vjtis L. | |
300 | Żurawina wielkoowocowa | Vaccinium macrocarpon Ait. | |
| Byliny | ||
301 | Poziomka | Fragaria vesca L. | |
302 | Truskawka1 | Fragaria x ananassa Duch. |
Objaśnienia odnośników:
1) Do odmian roślin uprawnych oznaczonych odnośnikiem „1” stosuje się wymaganie zadowalającej wartości gospodarczej, jako warunku wpisania do rejestru, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2) Rośliny uprawne oznaczone odnośnikiem „2” uważa się za rośliny wieloletnie w rozumieniu art. 6 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 ustawy.
3) Rośliny uprawne oznaczone odnośnikiem „x” obejmują zarówno odmiany owocujące lub kwitnące, jak i odmiany na podkładki.
4) Rośliny uprawne oznaczone odnośnikiem „xx” obejmują odmiany wyłącznie na podkładki.
Załącznik nr 2
STAWKI OPŁATY HODOWLANEJ
Roślina uprawna lub grupa roślin | Stawka w procentach wartości sprzedanego materiału siewnego*) |
Rośliny rolnicze |
|
Zbożowe | 4 |
Kukurydza pastewna | 4 |
Strączkowe (motylkowate grubonasienne) | 4 |
Motylkowate drobnonasienne | 5 |
Trawy pastewne i gazonowe | 5 |
Burak cukrowy i pastewny | 5 |
Inne korzeniowe pastewne | 5 |
Ziemniak | 4 |
Oleiste, wtókniste i chmiel | 5 |
Tytoń i machorka | 8 |
Inne rośliny pastewne | 5 |
Lekarskie | 8 |
Rośliny ogrodnicze |
|
Cebula, czosnek, ogórek gruntowy, burak ćwikłowy, pietruszka, marchew, seler, groch, bób, fasola, koper, rzodkiewka, rzodkiew, kukurydza cukrowa i pękająca | 6 |
Ogórek szklarniowy, pomidor szklarniowy, papryka szklarniowa i gruntowa, kapustne, sałata, szpinak, por, dynia, melon, kawon, cukinia | 8 |
Inne warzywa | 5 |
Rośliny przyprawowe | 8 |
Grzyby jadalne | 8 |
Drzewa, krzewy, truskawka i poziomka | 4 |
Rośliny ozdobne rozmnażane z nasion: begonia stale kwitnąca, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, werbena ogrodowa, stokrotka pospolita, cyklamen perski, pantofelnik ogrodowy, starzec popielny | 8 |
Inne rośliny ozdobne rozmnażane z nasion | 6 |
Rośliny ozdobne rozmnażane wegetatywnie (z wyjątkiem drzew i krzewów) | 3 |
*) W wypadku udzielenia bonifikaty przy sprzedaży materiału siewnego, za wartość sprzedaży materiału siewnego przyjmuje się tę wartość przed pomniejszeniem jej o udzieloną bonifikatę.
Załącznik nr 3
SIEDZIBY OKRĘGOWYCH INSPEKTORATÓW INSPEKCJI NASIENNEJ I ZASIĘG ICH DZIAŁANIA
Lp. | Okręgowy Inspektorat Inspekcji Nasiennej z siedzibą w: | Zasięg działania obejmuje województwo: |
1 | Białymstoku | białostockie, łomżyńskie i suwalskie |
2 | Bydgoszczy | bydgoskie, toruńskie i włocławskie |
3 | Gdańsku | gdańskie i elbląskie |
4 | Katowicach | katowickie, częstochowskie i bielskie |
5 | Kielcach | kieleckie, radomskie i tarnobrzeskie |
6 | Koszalinie | koszalińskie i słupskie |
7 | Krakowie | krakowskie, nowosądeckie i tarnowskie |
8 | Lublinie | lubelskie, bialskopodlaskie, chełmskie i zamojskie |
9 | Łodzi | łódzkie, płockie, skierniewickie, piotrkowskie i sieradzkie |
10 | Olsztynie | olsztyńskie |
11 | Opolu | opolskie |
12 | Poznaniu | poznańskie, konińskie, kaliskie, leszczyńskie i pilskie |
13 | Rzeszowie | rzeszowskie, przemyskie i krośnieńskie |
14 | Szczecinie | szczecińskie |
15 | Warszawie | warszawskie, ciechanowskie, ostrołęckie i siedleckie |
16 | Wrocławiu | wrocławskie, legnickie, jeleniogórskie i wałbrzyskie |
17 | Zielonej Górze | zielonogórskie i gorzowskie |
Załącznik nr 4
ZAKRES INFORMACJI O OBROCIE MATERIAŁEM SIEWNYM
1. Informacje o obrocie materiałem siewnym dotyczą następujących roślin uprawnych:
Lp. | Rośliny uprawne |
| Rośliny rolnicze |
| Rośliny zbożowe |
1 | Jęczmień ozimy |
2 | Jęczmień jary |
3 | Kukurydza |
4 | Owies |
5 | Pszenica ozima |
6 | Pszenica jara |
7 | Pszenżyto ozime |
8 | Pszenżyto jare |
9 | Żyto |
| Rośliny strączkowe |
10 | Bobik |
11 | Groch siewny |
12 | Łubin |
13 | Wyki |
| Rośliny motylkowate drobnonasienne |
14 | Koniczyna biała |
15 | Koniczyna czerwona |
16 | Lucerna |
17 | Seradela |
| Trawy |
18 | Trawy gazonowe |
19 | Trawy pastewne |
| Rośliny okopowe |
20 | Burak cukrowy |
21 | Burak pastewny |
22 | Marchew pastewna |
23 | Ziemniak |
| Rośliny oleiste i włókniste |
24 | Len |
25 | Mak |
26 | Rzepak ozimy i jary |
| Rośliny warzywnicze |
27 | Cebula |
28 | Ogórek |
29 | Kalafior |
30 | Kapusta głowiasta biata |
31 | Burak ćwikłowy |
32 | Marchew jadalna |
33 | Pietruszka korzeniowa |
34 | Sałata |
35 | Pomidor |
36 | Fasola na suche ziarno |
37 | Fasola szparagowa |
38 | Groch – odmiany wczesne i średniowczesne |
39 | Groch – odmiany średniopóźne i późne |
| Drzewa owocowe |
40 | Czereśnia |
41 | Grusza |
42 | Jabłoń |
43 | Śliwa |
44 | Wiśnia |
| Rośliny jagodowe |
45 | Malina właściwa (czerwona) |
46 | Porzeczka czerwona |
47 | Porzeczka czarna |
48 | Truskawka |
2. W odniesieniu do każdej rośliny uprawnej lub grupy roślin wymienionych w ust. 1 podaje się następujące informacje dotyczące materiału siewnego odpowiadającego normom:
1) jednostkę miary,
2) kategorię (osobno kwalifikowany, standardowy i handlowy),
3) stan posiadania na początku półrocza,
4) zakup:
a) od producentów (łącznie z materiałem siewnym wyprodukowanym we własnych gospodarstwach),
b) od podmiotów gospodarczych prowadzących obrót,
c) z importu (podają tylko te podmioty gospodarcze, które sprowadziły materiał siewny od dostawców zagranicznych),
5) sprzedaż:
a) bezpośrednim użytkownikom oraz na potrzeby siewne we własnych gospodarstwach,
b) podmiotom gospodarczym prowadzącym wyłącznie sprzedaż detaliczną materiału siewnego kupionego od podmiotów gospodarczych prowadzących obrót tym materiałem,
c) na eksport (podają tylko te podmioty gospodarcze, które dostarczyły materiał siewny odbiorcom zagranicznym),
d) innym podmiotom gospodarczym prowadzącym obrót materiałem siewnym,
e) do celów innych niż siewne,
6) stan posiadania na końcu półrocza.
3. Informację składa się osobno za pierwsze i osobno za drugie półrocze roku kalendarzowego.