Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1996 nr 32 poz. 140
Wersja archiwalna od 1996-04-03 do 2022-04-23
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1996 nr 32 poz. 140
Wersja archiwalna od 1996-04-03 do 2022-04-23
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

USTAWA

z dnia 14 grudnia 1995 r.

o ustanowieniu Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1.[Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"] 1. Ustanawia się Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, który jest zaszczytnym wyróżnieniem za długoletnią wzorową służbę lub pracę w Wojsku Polskim.

2. Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” dzieli się na trzy stopnie:

I stopień - Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,

II stopień - Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,

III stopień - Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 2.[Warunki nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"] 1. Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” może być nadany żołnierzowi zawodowemu lub pracownikowi wojska, który wzorowo przesłużył w zawodowej służbie wojskowej lub przepracował w Wojsku Polskim odpowiednio co najmniej - dwadzieścia pięć, piętnaście lub pięć lat.

2. Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie tylko jeden raz. Osobie wyróżnionej Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” nie nadaje się tego Medalu w stopniu niższym od posiadanego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 3.[Podmiot nadający Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"] 1. Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” nadaje Minister Obrony Narodowej z okazji Święta Wojska Polskiego.

2. Osoba, której nadano Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, otrzymuje odznakę Medalu i legitymację potwierdzającą jego nadanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 4.[Charakterystyka Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"] 1. Odznaką Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” jest wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na którym umieszczone są dwa skrzyżowane obosieczne miecze, skierowane ostrzem ku górze. W środku wieńca na okrągłej, czerwono emaliowanej tarczy o średnicy 15 mm, jest umieszczony srebrzony orzeł według wzoru określonego w art. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 7, poz. 18, z 1985 r. Nr 23, poz. 100 oraz z 1990 r. Nr 10, poz. 60 i Nr 34, poz. 199). Wokół tarczy, na biało emaliowanym otoku w obramowaniu, jest umieszczony napis „SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY”. Odwrotna strona odznaki jest gładka. Wieniec, miecze, napis, obramowanie i odwrotna strona są w zależności od stopnia Medalu złocone, srebrzone lub patynowane na brązowo.

2. Odznaka Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” jest zawieszona na czerwonej wstążce długości 65 mm i szerokości 35 mm, z dwoma białymi paskami po bokach z każdej strony wstążki.

3. Wzór rysunkowy odznaki Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wraz ze wstążką określa załącznik do ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 5.[Utrata Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"] 1. Utrata Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych albo degradacji.

2. Minister Obrony Narodowej może pozbawić Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” w razie stwierdzenia, na podstawie wyników postępowania karnego, dyscyplinarnego lub przed sądem honorowym, że osoba nim wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tego Medalu.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do osób, którym nadano Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” na podstawie ustawy, o której mowa w art. 8.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 6.[Delegacja] Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia:

1) szczegółowe zasady zaliczania służby wojskowej lub pracy do okresów wymaganych do nadania Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,

2) szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz wzór wniosku o jego nadanie,

3) tryb wręczania, sposób i okoliczności noszenia odznaki Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu,

4) szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji osób, którym nadano Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, oraz osób, które Medal utraciły lub zostały go pozbawione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 7.[Zachowanie uprawnień związanych z wyróżnieniem nadanym na podstawie ustawy o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"] 1. Osoba, której nadano Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” na podstawie ustawy, o której mowa w art. 8, zachowuje dotychczasowe uprawnienia związane z tym wyróżnieniem.

2. Odznaki Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, nadanego na podstawie ustawy, o której mowa w art. 8, nie podlegają wymianie na odznaki według wzoru określonego w art. 4 niniejszej ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 8.[Przepisy uchylone] Traci moc ustawa z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (Dz. U. Nr 25, poz. 165).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 9.[Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski

Załącznik do ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. (poz. 140)

WZÓR RYSUNKOWY ODZNAKI MEDALU „SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY” WRAZ ZE WSTĄŻKĄ


Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00