Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1996-03-08 do 2001-01-01
Wersja archiwalna od 1996-03-08 do 2001-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 8 lutego 1996 r.
w sprawie ogólnych warunków świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego.
Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§ 1.Określa się ogólne warunki świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego.
§ 2.Korzystanie przez użytkownika z usług telekomunikacyjnych i sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego obejmuje:
1) zaspokajanie jego własnych potrzeb;
2) organizowanie świadczenia usług telekomunikacyjnych.
§ 3.Udostępnianie sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego dla organizowania świadczenia usług telekomunikacyjnych przez użytkownika powinno odbywać się na warunkach nie mniej korzystnych od stosowanych przy organizowaniu takich samych usług bezpośrednio użytkownikowi przez operatora sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego.
§ 4.Operator sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego, zwany dalej „operatorem”, stosownie do rodzaju sieci jest zobowiązany do:
1) świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz udostępniania sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego dla organizowania świadczenia usług telekomunikacyjnych przez wszystkie podmioty na równych zasadach;
2) świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz udostępniania sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego dla organizowania świadczenia usług telekomunikacyjnych w sposób ciągły, jeśli, w formie pisemnej, korzystający z tych usług lub z sieci nie wnioskuje inaczej;
3) zapewnienia dostępu do publicznych aparatów telefonicznych;
4) określenia parametrów jakościowych świadczonych przez siebie usług;
5) zapewnienia publicznego dostępu do spisów własnych abonentów, jeśli abonent nie zastrzeże poufności tej informacji;
6) zapewnienia własnym abonentom uzyskania informacji o numerach stacji abonenckich osiąganych z ich stacji abonenckiej;
7) umożliwienia własnym abonentom, w ich siedzibie i na ich wniosek, stałego korzystania z wykazu abonentów co najmniej województwa lub jego znacznej części, na której terenie zlokalizowana jest stacja abonencka;
8) zapewnienia rozszerzonej informacji o stosowaniu specjalnej taryfy za realizowane połączenia;
9) zapewnienia przekazywania abonentowi rachunków za usługi w formie uniemożliwiającej osobom trzecim bezpośredni dostęp do informacji w nich zawartych;
10) zapewnienia środków uniemożliwiających dostęp osób trzecich do treści przekazywanych informacji, z wyłączeniem przypadków określonych w odrębnych przepisach.
§ 5.1. Operator jest zobowiązany do rejestracji i przechowywania co najmniej przez 12 miesięcy danych zawierających szczegółowy wykaz usług, z których abonent skorzystał, wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację usługi, w tym dla połączeń w sieci komutowanej, numer abonenta wybranego, czas rozpoczęcia i zakończenia połączenia, a na wniosek abonenta – do dostarczenia szczegółowego wykazu zrealizowanych połączeń za okres objęty fakturą, odpłatnie bądź nieodpłatnie stosownie do własnych uregulowań.
2. W przypadku niezapewnienia rejestracji szczegółowych danych i odmowy nieodpłatnego dostarczenia reklamującemu tych danych, dotyczących reklamowanego rachunku, operator jest zobowiązany uznawać w całości reklamację abonenta dotyczącą opłat za usługi, w odniesieniu do usług świadczonych po 31 grudnia 1996 r.
§ 6.Przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych operator powinien kierować się zasadą łatwego korzystania z usług przez wszystkich użytkowników, niezależnie od ich znajomości zagadnień technicznych.
§ 7.Wyłączny lub dominujący operator sieci użytku publicznego jest zobowiązany do wydzierżawiania użytkownikom łączy telekomunikacyjnych, stosownie do posiadanych uprawnień w tym zakresie.
§ 8.1. Świadczenie usług telekomunikacyjnych nie będących usługami o charakterze powszechnym w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego oraz udostępnianie tej sieci dla organizowania świadczenia usług telekomunikacyjnych odbywa się na warunkach umownych.
2. Operator świadczący usługi nie będące usługami o charakterze powszechnym oraz udostępniający sieć telekomunikacyjną użytku publicznego dla organizowania świadczenia usług telekomunikacyjnych jest obowiązany określić i podać do publicznej wiadomości zakres i szczegółowe warunki tej działalności oraz tryb reklamacyjny.
§ 9.Operator przy ustalaniu cen za usługi telekomunikacyjne oraz za odpłatne udostępnianie sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego dla organizowania świadczenia usług telekomunikacyjnych jest obowiązany brać pod uwagę koszty, jakie ponosi przy organizowaniu tych usług i udostępnianiu sieci.
§ 10.Wnioskodawca, wraz z wnioskiem o udostępnienie sieci z przeznaczeniem do organizowania usług objętych koncesjonowaniem, przedstawia wymaganą koncesję.
§ 11. Podczas korzystania z usług telekomunikacyjnych i sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego jest niedozwolone:
1) dołączanie do sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego urządzeń zakłócających jej pracę;
2) podejmowanie działań i czynności powodujących zakłócanie pracy sieci;
3) uniemożliwianie korzystania z usług telekomunikacyjnych uprawnionym podmiotom.
§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Łączności: A. Zieliński