Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1996 nr 1 poz. 6
Wersja archiwalna od 1996-02-04 do 2003-10-29
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1996 nr 1 poz. 6
Wersja archiwalna od 1996-02-04 do 2003-10-29
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŁĄCZNOŚCI

z dnia 13 listopada 1995 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzynki do doręczania korespondencji, oraz zasad zakładania i użytkowania tych skrzynek.

Na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. 1. Na nieruchomościach, a w szczególności w budynkach mieszkalnych, powinny być umieszczane, w celu usprawnienia doręczania korespondencji, skrzynki do doręczania korespondencji, zwane dalej „skrzynkami”.

2. Właściciel lub administrator budynku o mniej niż 3 lokalach mieszkalnych, umieszczający skrzynkę pocztową, powinien zainstalować ją w miejscu dostępnym i bezpiecznym dla pracowników podmiotów wykonujących usługi pocztowe o charakterze powszechnym, w odległości nie większej niż 20 metrów od wejścia (wjazdu) na posesję.

3. W budynkach o co najmniej 3 lokalach mieszkalnych podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym może umieszczać skrzynki będące jego własnością.

4. Właściciel lub administrator nieruchomości, o której mowa w ust. 3, może umieścić własne skrzynki, jeśli ich umiejscowienie odpowiada warunkom technicznym określonym w § 4. W tym przypadku wszystkie koszty związane ze skrzynkami obciążają właściciela lub administratora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. Miejsce umieszczenia skrzynki powinno być uzgodnione przez podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym z właścicielem nieruchomości lub inną osobą mającą tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.

2. Przy projektowaniu nowych budynków mieszkalnych projektant powinien przewidzieć miejsce na umieszczenie skrzynek. Minimalne miejsce do zainstalowania skrzynki wynosi:

1) dla skrzynki 6-przegródkowej – 400x400x210 mm,

2) dla skrzynki 5-przegródkowej – 400x340x210 mm,

3) dla skrzynki 4-przegródkowej – 400x280x210 mm,

4) dla skrzynki 3-przegródkowej – 400x220x210 mm.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. 1. Na nieruchomościach, o których mowa w § 1 ust. 2, umieszczane skrzynki powinny odpowiadać wymaganiom normy BN-74/9373-08 „Pojedyncze skrzynki abonenckie do listów”.

2. W budynkach, o których mowa w § 1 ust. 3, skrzynki mogą mieć formę połączonych w jedną całość przegródek. Każdemu lokalowi mieszkalnemu powinna być przyporządkowana jedna przegródka w skrzynce. Każda przegródka zamykana jest oddzielnym kluczem oznaczonym indywidualnym numerem.

3. W skrzynkach, o których mowa w § 1 ust. 4, każda przegródka powinna posiadać otwór wrzutowy o długości co najmniej 220 mm i wysokości od 25 do 30 mm, zapewniający nieuszkadzanie doręczanych przesyłek.

4. Ze skrzynek można tworzyć zestawy w zależności od liczby potrzebnych przegródek. W każdej skrzynce lub zestawie jedna przegródka powinna być przeznaczona na zwroty korespondencji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. W budynkach posiadających kilka wejść lub klatek schodowych każde wejście lub klatka powinny być wyposażone w skrzynki dla lokatorów użytkujących tę część budynku. Skrzynki umieszcza się wewnątrz budynków na parterze, w miejscu widocznym, łatwo dostępnym i oświetlonym.

2. Skrzynki należy montować na stałe do ściany nie niżej niż 750 mm licząc od podłogi do dolnej krawędzi skrzynki, a najwyższa przegródka powinna znajdować się nie wyżej niż 1550 mm od podłogi.

3. Instalacje zabezpieczeń w postaci domofonów lub krat nie mogą uniemożliwiać pracownikom podmiotów świadczących usługi pocztowe o charakterze powszechnym dostępu do skrzynek.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. Klucz do przegródki w skrzynce użytkownik lokalu mieszkalnego otrzymuje od właściciela skrzynki, to jest podmiotu świadczącego usługi pocztowe o charakterze powszechnym, administratora lub właściciela nieruchomości.

2. W przypadku zwalniania lokalu mieszkalnego użytkownik zwraca klucz do przegródki administratorowi budynku, który powinien egzekwować dopełnienie tego obowiązku przy zdawaniu lokalu. Zwrócony klucz administrator przekazuje właścicielowi skrzynki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. Właściciel skrzynki prowadzi jej bieżącą konserwację.

2. Na pisemny wniosek właściciela, lokatora lub administratora budynku, podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym, który umieścił skrzynkę, jest obowiązany dokonać odpłatnie naprawy, wymiany skrzynek lub wydać dodatkowy klucz do przegródki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Łączności: A. Zieliński

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00