Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1995 nr 114 poz. 554
Wersja archiwalna od 1996-01-01 do 2003-05-25
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1995 nr 114 poz. 554
Wersja archiwalna od 1996-01-01 do 2003-05-25
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 20 września 1995 r.

w sprawie szczegółowych zasad planowania i wykorzystywania środków finansowych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów i prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy.

Na podstawie art. 77 § 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 7, poz. 25, Nr 77, poz. 355, Nr 91, poz. 421 i Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 81, poz. 406), art. 58 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1994 r. Nr 19, poz. 70 i Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 34, poz. 163), w związku z art. 61 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 1994 r. Nr 13, poz. 48 i z 1995 r. Nr 34, poz. 163) i art. 15 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 i Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Pomoc finansowa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dla sędziów i prokuratorów obejmuje środki na uzyskanie bądź budowę przez nich lokali mieszkalnych.

2. Pomoc finansowa jest udzielana na podstawie umowy pożyczki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Środki, o których mowa w § 1 ust. 1, nie mogą być niższe niż 5% funduszu płac przeznaczonego dla sędziów i prokuratorów.

2. Minister Sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego planują i wykorzystują wielkość środków, o których mowa w § 1 ust. 1, w ramach właściwych części budżetu państwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Pomoc finansowa dla sędziów, z wyłączeniem sędziów wymienionych w ust. 2 i 3, i prokuratorów przyznawana jest przez właściwego prezesa sądu apelacyjnego lub prokuratora apelacyjnego na wniosek zainteresowanego sędziego albo prokuratora, w stosunku zaś do sędziów i prokuratorów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości – przez Ministra Sprawiedliwości, na wniosek zainteresowanego sędziego albo prokuratora.

2. Pomoc finansowa dla sędziów Sądu Najwyższego przyznawana jest przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na wniosek zainteresowanego sędziego.

3. Pomoc finansowa dla sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego przyznawana jest przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego na wniosek zainteresowanego sędziego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.W ramach środków, o których mowa w § 2 ust. 2, Minister Sprawiedliwości dokonuje corocznie podziału kwot, przekazując je:

1) prezesom sądów apelacyjnych – dla sędziów zatrudnionych w okręgu właściwej apelacji,

2) prokuratorom apelacyjnym – dla prokuratorów zatrudnionych w okręgu właściwej apelacji,

3) właściwej komórce organizacyjnej w Ministerstwie Sprawiedliwości – dla sędziów i prokuratorów zatrudnionych w tym Ministerstwie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Wnioski, o których mowa w § 3, powinny zawierać udokumentowane informacje dotyczące w szczególności:

1) sposobu uzyskania lokalu mieszkalnego i jego powierzchni,

2) kosztów,

3) zaangażowania środków własnych,

4) stanu rodziny, majątku i dochodów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Warunkiem przyznania sędziemu lub prokuratorowi pomocy finansowej na podstawie oprocentowanej pożyczki jest:

1) zaangażowanie środków własnych w wysokości co najmniej 30% pełnego kosztu uzyskania bądź budowy lokalu mieszkalnego,

2) niekorzystanie w okresie ostatnich pięciu lat ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, z wyłączeniem pożyczki na remont mieszkania, a w przypadku krótszego okresu pracy – od daty powołania na stanowisko.

2. Przy udzielaniu pomocy finansowej uwzględnia się informacje, o których mowa w § 5.

3. Udzielenie pożyczki wymaga poręczenia lub innego zabezpieczenia, określonych w przepisach prawa cywilnego.

4. Udzielona pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości planowanego na każdy rok wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, określonego w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat.

5. Okres spłaty pożyczki ustala się na czas nie dłuższy niż 10 lat. Spłaty dokonuje się w ratach miesięcznych bądź kwartalnych, poczynając od następnego miesiąca po otrzymaniu pożyczki.

6. Dokonywane spłaty pożyczki odprowadza się do budżetu państwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Umowy określające warunki udzielania i spłaty pożyczki z sędziami sądów powszechnych i prokuratorami zawiera właściwy prezes sądu apelacyjnego lub prokurator apelacyjny, z sędziami zaś i prokuratorami zatrudnionymi w Ministerstwie Sprawiedliwości – dyrektor upoważnionej przez Ministra Sprawiedliwości komórki organizacyjnej Ministerstwa.

2. Umowy, o których mowa w ust. 1, z sędziami Sądu Najwyższego zawiera Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, a z sędziami Naczelnego Sądu Administracyjnego – Prezes tego Sądu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Pożyczka udzielona sędziemu lub prokuratorowi staje się natychmiast wymagalna w razie:

1) utraty przez sędziego lub prokuratora stanowiska na skutek prawomocnego orzeczenia sądu dyscyplinarnego (komisji dyscyplinarnej) o wydaleniu ze służby sędziowskiej lub prokuratorskiej albo prawomocnego orzeczenia sądu skazującego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych bądź zakazu zajmowania stanowiska sędziego lub prokuratora,

2) odwołania sędziego lub prokuratora, jeżeli zrzekł się on stanowiska albo zawarł związek małżeński z osobą, która wykonuje zawód adwokata i nie zaprzestała go wykonywać w terminie trzech miesięcy od zawarcia związku małżeńskiego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1996 r.

Minister Sprawiedliwości: J. Jaskiernia

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00