Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1995 nr 95 poz. 477
Wersja archiwalna od 1995-08-19 do 1996-07-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1995 nr 95 poz. 477
Wersja archiwalna od 1995-08-19 do 1996-07-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

z dnia 23 czerwca 1995 r.

w sprawie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34 i z 1995 r. Nr 66, poz. 335) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Ustala się następujące opłaty za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych:

1) za używanie odbiornika radiofonicznego – 2,40 zł miesięcznie,

2) za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 7,00 zł miesięcznie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Użytkownik odbiornika jest obowiązany uiszczać opłatę do 20 dnia danego miesiąca.

2. Użytkownik odbiornika może jednorazowo w terminie, o którym mowa w ust. 1, uiścić opłaty za kolejne miesiące.

3. Użytkownik odbiornika może jednorazowo do dnia 20 lutego uiścić opłaty za okres danego roku kalendarzowego.

4. Podwyższenie wysokości opłat w ciągu roku nie dotyczy użytkowników, którzy uiścili opłatę w sposób określony w ust. 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Jeżeli odbiornik został zarejestrowany po 15 dniu miesiąca, pobiera się połowę miesięcznej opłaty.

2. Jeżeli odbiornik został wyrejestrowany do 10 dnia miesiąca, opłaty za ten miesiąc nie pobiera się.

3. W przypadku wyrejestrowania odbiornika, za którego używanie uiszczono opłatę w sposób określony w § 2 ust. 2 i 3, opłata podlega zwrotowi, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbiornik został wyrejestrowany.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Zwalnia się od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych:

1) inwalidów I grupy,

2) osoby, które ukończyły 75 lat,

3) osoby, które otrzymują stały zasiłek z pomocy społecznej,

4) osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB).

2. Zwalnia się od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.

3. Zwolnienie od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych przysługuje:

1) inwalidom wojennym i wojskowym – na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie niektórych ulg i przywilejów przysługujących inwalidom wojennym i wojskowym (Dz. U. Nr 21, poz. 124, z 1983 r. Nr 8, poz. 42 i z 1984 r. Nr 28, poz. 144),

2) kombatantom i innym osobom uprawnionym – emerytom, rencistom i inwalidom – na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 85, z 1993 r. Nr 29, poz. 133, Nr 129, poz. 602 i Nr 134, poz. 645, z 1994 r. Nr 99, poz. 482 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17); zwolnienie przysługuje bez względu na to, czy książeczka opłat jest wystawiona na kombatanta lub inną osobę uprawnioną, czy na jego małżonka, który wspólnie z nim zamieszkuje,

3) wdowom i wdowcom – emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 2.

4. Zwolnienie od opłat przysługuje osobom wymienionym w ust. 3 pkt 2 i 3, jeżeli nie korzystają ze zwolnień określonych w ust. 1 i 2 lub ust. 3 pkt 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Zwolnienie od opłat przysługuje po przedstawieniu następujących dokumentów:

1) przez inwalidów I grupy:

a) decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia albo orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zaliczeniu do I grupy inwalidów, albo

b) dowodu osobistego z dokonanym wpisem o zaliczeniu na trwałe do I grupy inwalidów,

2) przez osoby, które ukończyły 75 lat – dowodu osobistego,

3) przez osoby, które otrzymują stały zasiłek z pomocy społecznej – decyzji organu właściwego w zakresie zadań zleconych gminie w sprawach pomocy społecznej,

4) przez osoby niesłyszące:

a) legitymacji Polskiego Związku Głuchych lub

b) orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia albo orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub zaświadczenia wystawionego przez zakład opieki zdrowotnej,

5) przez niewidomych:

a) legitymacji Polskiego Związku Niewidomych lub Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej lub

b) orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zaliczającego niewidomego do II grupy inwalidów z tytułu uszkodzeń narządu wzroku, albo orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub zaświadczenia wystawionego przez zakład opieki zdrowotnej,

6) przez inwalidów wojennych i wojskowych – książeczki inwalidy wojennego lub wojskowego, wystawionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

7) przez kombatantów:

a) emerytów i rencistów: zaświadczenia lub legitymacji o przyznaniu uprawnień oraz dowodu otrzymania emerytury lub renty za ostatni miesiąc,

b) inwalidów nie będących emerytami lub rencistami: zaświadczenia lub legitymacji o przyznaniu uprawnień oraz orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidów albo orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub dowodu osobistego z dokonanym wpisem o zaliczeniu na trwałe do I lub II grupy inwalidów,

8) przez wdowy (wdowców) – emerytów i rencistów pozostałych po kombatantach i innych osobach uprawnionych: zaświadczenia lub legitymacji potwierdzających uprawnienia oraz dowodu otrzymania emerytury lub renty za ostatni miesiąc.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Zwolnienie od opłat następuje od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedstawiono odpowiednie dokumenty w urzędzie pocztowym, właściwym dla miejsca stałego pobytu osoby uprawnionej.

2. Osoby korzystające ze zwolnień od opłat są obowiązane zgłosić w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca stałego pobytu zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskanie zwolnienia, w terminie 14 dni od chwili nastąpienia takiej zmiany.

3. Osoby uprawnione do zwolnień, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 2 i 3, lub upoważnione przez nie osoby obowiązane są raz w roku, w terminie do dnia 30 czerwca, przedłożyć w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca stałego pobytu dokumenty potwierdzające uprawnienia do zwolnień wraz z dowodem osobistym i książeczką radiofoniczną.

4. W razie nieprzedłożenia dokumentów wymienionych w ust. 3 we wskazanym terminie, zwolnienie od opłat zostanie wstrzymane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. W okresie do dnia 31 grudnia 1995 r. stosuje się opłaty za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych ustalone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 8.

2. W 1995 r. termin przedkładania dokumentów określony w § 6 ust. 3 upływa z dniem 30 września.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 lipca 1993 r. w sprawie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. Nr 75, poz. 359, z 1994 r. Nr 130, poz. 656 i z 1995 r. Nr 56, poz. 298).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1996 r.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: M. Jurek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00