Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1995 nr 81 poz. 408
Wersja archiwalna od 1995-07-27 do 2002-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1995 nr 81 poz. 408
Wersja archiwalna od 1995-07-27 do 2002-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 30 czerwca 1995 r.

w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania przez urzędy pracy kontroli oraz zasad współdziałania z innymi organami.

Na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1), zwanej dalej „ustawą”, wykonują wojewódzkie urzędy pracy oraz, na ich zlecenie, rejonowe urzędy pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. Czynności kontrolne wykonywane są jednoosobowo lub przez zespół osób, po okazaniu legitymacji służbowych i upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

2. Legitymacje służbowe dla pracowników wykonujących kontrole wydaje Prezes Krajowego Urzędu Pracy.

3. Upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydaje dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy lub jego zastępca dla pracowników tego urzędu oraz kierownik rejonowego urzędu pracy lub jego zastępca dla pracowników rejonowego urzędu pracy.

4. Upoważnienie powinno zawierać podstawę prawną kontroli, numer i datę wystawienia, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe kontrolującego, nazwę i adres jednostki kontrolowanej, termin upływu ważności upoważnienia oraz temat kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. 1. Kontrola może być wykonywana w dniach i w godzinach pracy jednostki kontrolowanej, a także w dniach wolnych od pracy lub poza normalnymi godzinami pracy, jeżeli na terenie jednostki kontrolowanej przebywa osoba lub osoby wykonujące pracę.

2. Kontrolujący jest uprawniony do wstępu i poruszania się po terenie jednostki kontrolowanej i nie podlega rewizji osobistej.

3. Kontrolujący stosuje się do przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy obowiązujących w jednostce kontrolowanej.

4. Przy wykonywaniu czynności kontrolnych kontrolujący może korzystać z pomieszczeń do pracy jednostki kontrolowanej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Kontrolujący przeprowadza kontrolę w siedzibie jednostki kontrolowanej i w innych miejscach wykonywania pracy przez pracowników lub przez inne osoby świadczące pracę na jej rzecz.

2. Czynności kontrolne polegające na badaniu dokumentów bądź sporządzaniu ich odpisów, przesłuchiwaniu świadków, żądaniu składania pisemnych lub ustnych wyjaśnień mogą być, za zgodą jednostki kontrolowanej, prowadzone w siedzibie wojewódzkiego lub rejonowego urzędu pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. W toku kontroli kontrolujący uprawniony jest w szczególności do:

1) dokonania oględzin miejsc wykonywania pracy,

2) sprawdzania dokumentów tożsamości pracowników i osób wykonujących inne prace zarobkowe oraz innych osób przebywających na terenie jednostki kontrolowanej,

3) badania dokumentów znajdujących się w jednostce kontrolowanej,

4) wykonywania zdjęć fotograficznych i wykorzystywania innych środków audiowizualnych do udokumentowania stanu faktycznego,

5) przesłuchiwania świadków,

6) żądania od kierującego jednostką kontrolowaną oraz od osób, o których mowa w pkt 2, składania pisemnych i ustnych wyjaśnień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. Kontrolujący może sporządzać odpisy, wyciągi lub kserokopie z dokumentów.

2. Zgodność odpisów i wyciągów oraz kserokopii z dokumentów poświadcza kierujący jednostką kontrolowaną lub inna upoważniona osoba.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. Ustalenia z kontroli opisuje się w protokole kontroli, który powinien zawierać:

1) zastrzeżenie, ze służy tylko do użytku służbowego,

2) imię i nazwisko kierującego jednostką kontrolowaną, pełną nazwę i dokładny adres tej jednostki,

3) imię i nazwisko kontrolującego oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli,

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

5) fakty ustalone w toku kontroli, a w szczególności dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości,

6) wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości,

7) adnotację o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kserokopii,

8) wyszczególnienie załączników do protokołu,

9) datę i miejsce podpisania protokołu.

2. Protokół kontroli podpisuje kontrolujący i kierujący jednostką kontrolowaną, a w razie jego nieobecności – osoba pełniąca jego obowiązki.

3. Jeżeli przed podpisaniem protokołu kierujący jednostką kontrolowaną lub osoba pełniąca jego obowiązki zgłosi na piśmie umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole, kontrolujący jest obowiązany dokonać ich analizy, zbadać przedstawione dowody i w uzasadnionych przypadkach uzupełnić protokół.

4. Jeżeli kierujący jednostką kontrolowaną lub osoba pełniąca jego obowiązki odmówi podpisania protokołu, powinna wówczas podać na piśmie przyczyny tej odmowy, a kontrolujący zamieszcza w protokole odpowiednią adnotację.

5. Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach – po jednym dla kierującego jednostką kontrolowaną i dla kontrolującego.

6. Jeżeli stwierdzone nieprawidłowości zostały usunięte przed zakończeniem kontroli, kontrolujący zamieszcza o tym w protokole odpowiednią adnotację.

7. W protokole nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych omyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. W razie przeprowadzenia kontroli, w wyniku której nie stwierdzono nieprawidłowości, nie stosuje się przepisu § 7. W tym przypadku kontrolujący sporządza notatkę z kontroli zawierającą informacje, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1–4, oraz o zakresie przeprowadzonej kontroli. Kopię notatki kontrolujący przekazuje kierującemu jednostką kontrolowaną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. 1. W przypadku stwierdzenia w toku kontroli naruszenia przepisów ustawy, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy występuje z wnioskiem do właściwego kolegium do spraw wykroczeń o ukaranie kierującego jednostką kontrolowaną.

2. Niezależnie od działań, o których mowa w ust. 1, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy zawiadamia o naruszeniu przepisów ustawy właściwe organy, a w szczególności:

1) Zakład Ubezpieczeń Społecznych – gdy chodzi o naruszenie przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego oraz składek na Fundusz Pracy,

2) Państwową Inspekcję Pracy – gdy chodzi o naruszenie przepisów prawa pracy,

3) izbę skarbową – gdy chodzi o naruszenie przepisów prawa podatkowego,

4) policję i wojewodę – gdy chodzi o naruszenie przepisów o cudzoziemcach,

5) prokuraturę – gdy chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. 1. Wojewódzkie i rejonowe urzędy pracy współdziałają w zakresie kontroli w szczególności ze związkami zawodowymi, Państwową Inspekcją Pracy, policją, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędami kontroli skarbowej – zwanymi dalej „jednostkami współdziałającymi”.

2. Wojewódzkie i rejonowe urzędy pracy oraz jednostki współdziałające:

1) przekazują sobie uwagi i informacje o uchybieniach ujawnionych w toku kontroli, mogące stanowić materiał do wykorzystania w zakresie wykonywania przez nie zadań,

2) mogą, na podstawie porozumienia, organizować wspólne kontrole, o ile nie naruszy to innych przepisów.

3. Wojewódzkie i rejonowe urzędy pracy mogą występować do jednostek współdziałających z wnioskami o przeprowadzenie kontroli lub o delegowanie przez te jednostki swoich przedstawicieli do udziału w inicjowanych przez siebie kontrolach.

4. Wojewódzkie urzędy pracy i jednostki współdziałające mogą organizować wspólne szkolenia i narady w sprawie zadań, form i metod kontroli lub dokonywania ocen wyników przeprowadzonych kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Oleksy

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00