Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-01-02 do 2004-06-01
Wersja archiwalna od 2002-01-02 do 2004-06-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 24 marca 1995 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2001 r., Nr 145, poz. 1633) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 18 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Pożyczki] Pożyczki udzielane są ze środków Funduszu Pracy.
§ 2.[Wniosek] 1. Ubiegający się o uzyskanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, zwanej dalej „działalnością”, składa w powiatowym urzędzie pracy wniosek określający:
1) kwotę wnioskowanej pożyczki,
2) rodzaj zamierzonej działalności,
3) kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanej pożyczki, środków własnych oraz innych źródeł finansowania,
4) szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanej pożyczki,
5) przewidywane koszty i dochody prowadzenia działalności,
6) proponowany okres karencji oraz termin spłaty pożyczki,
7) proponowane formy zabezpieczenia spłaty pożyczki.
2. Pracodawca lub jednoosobowy przedsiębiorca [1] , ubiegający się o uzyskanie pożyczki na utworzenie dodatkowych miejsc pracy, składa w powiatowym urzędzie pracy wniosek zawierający dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4, 6 i 7, oraz dodatkowo następujące informacje:
1) liczbę deklarowanych do utworzenia dodatkowych miejsc pracy dla skierowanych bezrobotnych,
2) kalkulację wydatków utworzenia dodatkowych miejsc pracy w ramach wnioskowanej pożyczki, środków własnych oraz innych źródeł finansowania,
3) rodzaj pracy oraz wymagania kwalifikacyjne i inne w stosunku do bezrobotnych, którzy będą mogli być skierowani na utworzone dodatkowe miejsca pracy,
4) stan zatrudnienia w zakładzie pracy w poszczególnych miesiącach w okresie ostatnich 12 miesięcy lub krótszym okresie, jeżeli zakład działa krócej niż 12 miesięcy,
5) informacje o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wraz z opinią banku prowadzącego obsługę rachunków oraz właściwego urzędu skarbowego.
3. Wnioskodawca obowiązany jest złożyć zabezpieczenie spłaty pożyczki w formie poręczenia, weksla, hipoteki, gwarancji bankowej, zastawu na prawach lub rzeczach, blokady rachunków bankowych lub w innej wiarygodnej formie.
§ 3.[Forma umowy] Umowy o udzielenie pożyczek zawierane są w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 4.[Udzielenie pożyczki] 1. Pożyczka na podjęcie działalności może być udzielona w wysokości przewidzianej na utworzenie jednego miejsca pracy.
2. Pożyczka na utworzenie dodatkowych miejsc pracy może być udzielona, jeżeli:
1) pracodawca w okresie ostatnich 12 miesięcy nie zmniejszył zatrudnienia, chyba że wynikało to z sezonowości produkcji lub usług,
2) pracodawcy nie udzielono dotychczas pożyczki na utworzenie dodatkowych miejsc pracy lub jeżeli pracodawca dotrzymał warunków umowy i spłacił poprzednią pożyczkę wraz z oprocentowaniem,
3) [2] pracodawcy lub jednoosobowemu przedsiębiorcy nie udzielono pożyczki na podjęcie działalności albo jeżeli pracodawca lub jednoosobowy przedsiębiorca dotrzymał warunków umowy i spłacił tę pożyczkę wraz z oprocentowaniem.
3. Pożyczka na utworzenie 20 lub więcej dodatkowych miejsc pracy może być udzielona po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady zatrudnienia.
4. Umowa o udzielenie pożyczki może przewidywać:
1) wypłacanie pożyczkobiorcy środków w kilku ratach oraz uzależnienie uruchomienia kolejnych rat od rozliczenia się pożyczkobiorcy z wykorzystania uprzednio przekazanych środków,
2) przekazywanie środków z udzielonej pożyczki na rachunek bankowy dostawców przewidzianych w specyfikacji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, zakupów przez pożyczkobiorcę.
5. O przyznaniu lub odmowie udzielenia pożyczki starosta [3] powiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej w okresie nie przekraczającym 30 dni od złożenia wniosku i innych niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów. W przypadku gdy wniosek wymaga rozpatrzenia przez powiatową radę zatrudnienia, zawiadomienie wnioskodawcy powinno nastąpić w okresie nie przekraczającym 20 dni od wyrażenia opinii przez tę radę.
§ 5.[Oprocentowanie pożyczek] 1. Pożyczki na podjęcie działalności oraz utworzenie dodatkowych miejsc pracy są oprocentowane od dnia ich wypłacenia przez powiatowy urząd pracy.
2. Oprocentowanie pożyczek w stosunku rocznym wynosi 50%, a w powiatach (gminach) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym 30% zmiennej stopy oprocentowania kredytu lombardowego.
3. [4] Zmienną stopę oprocentowania kredytu lombardowego przyjmuje się w wysokości ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Narodowego Banku Polskiego, na podstawie odrębnych przepisów.
4. Odsetki od udzielanych pożyczek nie podlegają kapitalizacji.
5. [5] W przypadku niedotrzymania warunków umowy pożyczkobiorca jest obowiązany niezwłocznie zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w wysokości 120% stopy oprocentowania kredytu lombardowego, obowiązującej w dniu żądania przez starostę jej zwrotu.
6. [6] W przypadku niespłacenia w terminie lub w pełnej wysokości rat ustalonych w decyzji o odroczeniu lub o rozłożeniu na raty spłaty pożyczki, pożyczkobiorca jest obowiązany niezwłocznie zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w wysokości 120% stopy oprocentowania kredytu lombardowego, obowiązującej w dniu upływu terminu zapłaty określonego w decyzji.
§ 6.[Umorzenie] 1. Umowy o udzielenie pożyczki na działalność mogą przewidywać możliwość jej umorzenia w wysokości do 50% kwoty udzielanej pożyczki pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres co najmniej 24 miesięcy.
2. Kwota umorzenia pożyczki nie może przekroczyć, w dniu jej umorzenia, nie spłaconej części pożyczki.
3. W przypadku umorzenia kwoty pożyczki, umorzeniu podlegają również odsetki, jakie przysługiwałyby od kwoty umorzonej.
§ 6a.[Zwrot kosztów] 1. Umowy o udzielenie pożyczki na działalność mogą przewidywać dokonanie przez starostę [7] zwrotu pożyczkobiorcy do 80% kosztów szkolenia, konsultacji lub doradztwa dotyczących podejmowanej działalności, w kwocie nie przekraczającej jednak przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy pożyczki.
2. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje z Funduszu Pracy po udokumentowaniu przez pożyczkobiorcę ich poniesienia, w okresie nie przekraczającym 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki.
§ 7.[Okres karencji spłaty] Umowy o udzielenie pożyczki na podjęcie działalności lub na utworzenie dodatkowych miejsc pracy mogą przewidywać okres karencji spłaty kapitału i odsetek od udzielonej pożyczki nieprzekraczający 12 miesięcy. Okres całkowitej spłaty pożyczki nie może przekroczyć 4 lat od dnia jej wypłacenia przez powiatowy urząd pracy .
§ 8.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 17 grudnia 1991 r. w sprawie zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy (Dz. U. Nr 122, poz. 539).
§ 9.[Wejście w życie] [8] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[2] § 4 ust. 2 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[3] § 4 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[4] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[5] § 5 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[6] § 5 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[7] § 6a ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 grudnia 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania pożyczek z Funduszu Pracy, wysokości stopy procentowej oraz warunków spłaty (Dz.U. Nr 145 poz. 1633). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2002 r.
[8] Rozporządzenie wchodzi w życie 18 kwietnia 1995 r.