Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1997-10-21 do 2000-01-01
Wersja archiwalna od 1997-10-21 do 2000-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1997 r., Nr 120, poz. 765)
Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 53, poz. 214) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Utworzenie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego] 1. Tworzy się krajowy system ratowniczo-gaśniczy, zwany dalej „systemem”, jako integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego w Państwie, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego.
2. System obejmuje niezbędne środki techniczne i zasoby ludzkie, ich organizację, kierowanie, szkolenie i finansowanie.
§ 2.[Baza systemu] 1. Bazą systemu są jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej. W skład systemu wchodzą również podmioty włączane w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
2. Działalność podmiotów wchodzących w skład systemu może być wspomagana, na zasadzie dobrowolności, przez inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne i prawne. Zakres ich uczestnictwa określają umowy zawarte z organizatorami systemu, o których mowa w § 3.
§ 3.[Organizator systemu i organ kierowniczy na terenie kraju] Organizatorem systemu i jego organem kierowniczym na terenie kraju jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na terenie województwa – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na terenie rejonu i gminy – komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej.
§ 4.[Realizacja zadań w zakresie walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi] 1. [1] Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki włączone do systemu w trybie, o którym mowa w § 2 ust. 1, w ramach systemu realizują zadania w zakresie walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego, w szczególności przez:
1) analizowanie i rozpoznawanie zagrożeń,
2) utrzymywanie gotowości do prowadzenia działań ratowniczych,
3) podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia i likwidacji:
a) pożarów,
b) awarii, wypadków i katastrof technicznych oraz chemicznych,
c) wypadków i katastrof komunikacyjnych,
d) zdarzeń wymagających stosowania sprzętu specjalistycznego ratownictwa ekologicznego, wodnego i wysokościowego,
4) udzielanie na miejscu zdarzenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach wymienionych w pkt 3.
2. Podmioty wspomagające, określone w § 2 ust. 2, realizują zadania wspierające działania jednostek, o których mowa w ust. 1, w szczególności przez:
1) udział w ratowaniu ludzi, mienia oraz środowiska naturalnego,
2) dostarczanie narzędzi i środków potrzebnych do prowadzenia akcji ratowniczej,
3) zapewnienie odpowiednich środków transportowych,
4) wykonywanie określonych prac lub innych zadań ustalonych przez organizatora systemu,
5) zapewnienie innych środków niezbędnych do ograniczenia i eliminowania skutków zdarzeń,
6) udostępnianie informacji specjalistycznych.
§ 5.[Utrzymanie łączności] 1. Jednostki włączone do systemu utrzymują łączność alarmową, a także łączność dowodzenia i współdziałania w sieci i na częstotliwościach przydzielonych Państwowej Straży Pożarnej.
2. Szczegółowe zasady utrzymania łączności, o której mowa w ust. 1, są określone w odrębnych przepisach.
§ 6.[Odwody operacyjne] 1. W celu zapewnienia skuteczności działań ratowniczych [2] jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej i jednostki włączone do systemu są formowane w odwody operacyjne:
1) wojewódzkie – na terenie województwa, przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
2) centralny – na terenie kraju, przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zwane dalej „odwodami”.
2. Uprawnieni do formowania odwodów dysponują nimi w wypadku działań specjalistycznych, rozległych lub długotrwałych.
3. Odwody są organizowane w pododdziały i oddziały ratowniczo-gaśnicze i specjalne pod jednolitym dowództwem, wspomagane sztabem.
4. Dla odwodów wyznacza się miejsca koncentracji i czas osiągania gotowości bojowej.
5. Organizację i szczegółowy zakres działania odwodów określi, w drodze zarządzenia. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§ 7.[Koordynowanie działań] 1. Jednostki, o których mowa w § 6 ust. 1, są dysponowane do działań, a ich działania są koordynowane odpowiednio przez:
1) [3] punkty alarmowania jednostek ratowniczo-gaśniczych, szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,
2) rejonowe stanowiska kierowania komend rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
3) wojewódzkie stanowiska koordynacji ratownictwa komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
4) Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
2. Działania ratownicze w ramach systemu prowadzi się na podstawie planów ratowniczych, opracowanych na podstawie odrębnych przepisów.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
[1] § 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 września 1997 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz.U. Nr 120, poz. 765). Zmiana weszła w życie 21 października 1997 r.
[2] § 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 września 1997 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz.U. Nr 120, poz. 765). Zmiana weszła w życie 21 października 1997 r.
[3] § 7 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 września 1997 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz.U. Nr 120, poz. 765). Zmiana weszła w życie 21 października 1997 r.