Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1995-01-01 do 2003-04-01
Wersja archiwalna od 1995-01-01 do 2003-04-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 22 grudnia 1994 r.
w sprawie wysokości opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowych zasad wypłat z tego Funduszu oraz przyznawania z niego stypendiów i pomocy socjalnej.
Na podstawie art. 40 ust. 3 oraz art. 114 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U Nr 24, poz. 83 i Nr 43, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§ 1.Producenci lub wydawcy egzemplarzy utworów literackich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych i kartograficznych, których czas ochrony autorskich praw majątkowych upłynął, są zobowiązani do przekazywania na rachunek Funduszu Promocji Twórczości, zwanego dalej "Funduszem", opłat liczonych od wpływów brutto, bez uwzględniania podatku od towarów i usług, ze sprzedaży egzemplarzy tych utworów, w wysokości:
1) 8% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy utworów, dokonywanej przez inne podmioty niż wydawca,
2) 6% wpływów ze sprzedaży detalicznej, dokonywanej bezpośrednio przez wydawcę, z zastrzeżeniem pkt 4,
3) 6% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy chronionych opracowań utworów, których ochrona majątkowa wygasła, lub nie chronionych opracowań utworów, które korzystają z ochrony,
4) 5% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy utworów literackich o charakterze klasyki, należących do lektur zalecanych dla szkół, stanowiących wydania przeznaczone dla niewidomych oraz niskonakładowe monografie naukowe.
§ 2.1. W wypadku wydania, wraz z utworami podlegającymi opłacie, o której mowa w § 1, utworów podlegających ochronie prawa autorskiego, opłata określona w paragrafie poprzedzającym podlega proporcjonalnemu obniżeniu, odpowiednio - w stosunku do obliczonej w arkuszach autorskich objętości utworów, o których mowa w § 1 - do objętości utworów korzystających jeszcze z ochrony majątkowej.
2. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do dziesiątych części objętości w górę, licząc osobno objętość utworu lub utworów, od których liczona jest opłata.
3. Proporcjonalnego obniżenia opłaty, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do utworów składających się na szatę graficzną, w której wydano utwory, o których mowa w § 1, w szczególności ilustracji, obwolut, okładek, układu, chyba że utwory te mają charakter równorzędny, np. w książkach ilustrowanych dla dzieci i albumach.
§ 3.1. Z wnioskami o przyznanie środków z Funduszu mogą występować zainteresowani twórcy, wydawcy i producenci, inne instytucje kultury, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi oraz stowarzyszenia twórcze.
2. Wnioski, o których mowa w ust. 1, należy składać do dnia 30 stycznia każdego roku kalendarzowego. Terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie pomocy socjalnej.
§ 4.Wniosek o sfinansowanie wydania w całości lub dofinansowanie wydania w części powinien zawierać następujące dane:
1) nazwisko (nazwę) i adres (siedzibę) wnioskodawcy,
2) określenie przeznaczenia środków finansowych, terminy rozpoczęcia, zakończenia oraz stan zaawansowania pracy, na którą mają być przyznane,
3) wysokość wnioskowanych środków finansowych, wraz z kalkulacją wstępną,
4) wnioskowane terminy wypłat.
§ 5.Jeżeli wpływy wydawcy z wydania sfinansowanego lub dofinansowanego z Funduszu przekroczą poniesione przez wydawcę nakłady na to wydanie, nadwyżka ponad te nakłady, do wysokości kwot uzyskanych z Funduszu, podlega zwrotowi.
§ 6.Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
1) dane osobowe kandydata,
2) dane o jego dorobku twórczym,
3) program stypendium obejmujący plan pracy kandydata w okresie pobierania stypendium (program stypendium),
4) wnioskowany okres i wysokość stypendium,
5) oświadczenie o dochodach kandydata z ostatnich 12 miesięcy.
§ 7.Stypendia przyznaje się na okres kwartalny, półroczny lub roczny. W uzasadnionych przypadkach przyznać można stypendium jednorazowe.
§ 8.Wniosek o przyznanie pomocy socjalnej powinien zawierać:
1) dane osobowe twórcy,
2) dane o jego dorobku twórczym,
3) przedstawienie sytuacji materialnej twórcy, wraz z oświadczeniem o dochodach w okresie ostatnich dwunastu miesięcy,
4) wskazanie okresu, na który pomoc ma być przyznana.
§ 9.Wypłaty z Funduszu mają charakter celowy i nie mogą być przeznaczone na inne cele.
§ 10.Środki przyznane z Funduszu nie podlegają waloryzacji.
§ 11.1. Stowarzyszenia twórców oraz organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi mogą zapoznawać się ze złożonymi wnioskami, o których mowa w § 3, w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu na ich składanie. Organizacje te mogą także zgłaszać uwagi o złożonych wnioskach przez okres dwóch tygodni od upływu terminu na zapoznanie się ze złożonymi wnioskami.
2. Po zapoznaniu się ze złożonymi wnioskami oraz zgłoszonymi do nich uwagami Minister Kultury i Sztuki postanawia o dokonaniu wypłat z Funduszu.
§ 12.Minister Kultury i Sztuki powoła komisję do spraw finansowania lub dofinansowania wydań, przyznawania stypendiów twórczych i pomocy socjalnej, mającą za zadanie opiniowanie wniosków o przyznanie środków z Funduszu.
§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
Minister Kultury i Sztuki: K. Dejmek