Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1994 nr 102 poz. 499
Wersja aktualna od 1995-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1994 nr 102 poz. 499
Wersja aktualna od 1995-01-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 27 września 1994 r.

w sprawie trybu przeliczeń na nową jednostkę pieniężną wartości pieniężnych ujętych w księgach wieczystych oraz w rejestrach prowadzonych przez sądy

Na podstawie art. 4 ust. 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz. U. Nr 84, poz. 386) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Przeliczenie na nową jednostkę pieniężną wartości praw i obowiązków wpisanych w księgach wieczystych] 1. Sądy dokonują z urzędu przeliczenia na nową jednostkę pieniężną wartości praw i obowiązków wpisanych w księgach wieczystych, wyrażonych w dotychczasowej jednostce pieniężnej, oraz w prowadzonych przez sądy rejestrach: handlowym, przedsiębiorstw, spółdzielni, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i jednostek badawczo-rozwojowych, zwanych dalej „rejestrami”, w wykonaniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego.

2. Ujawnienia przeliczeń, o których mowa w ust. 1, zwanych dalej „przeliczeniami”, dokonuje się sukcesywnie w miarę istniejących możliwości organizacyjnych sądów, tak aby zakończenie przeliczeń nastąpiło do dnia 31 grudnia 1996 r.

3. Ujawnienie przeliczenia następuje w formie adnotacji określającej przeliczone wartości w nowej jednostce pieniężnej, dokonywanej we właściwym łamie księgi wieczystej lub we właściwej rubryce rejestru sądowego. Adnotacja powinna zawierać podstawę prawną przeliczenia, datę i podpis osoby dokonującej przeliczenia.

4. Przepisy ust 1-3 nie dotyczą wpisów wykreślonych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Ujawnienie dokonanych przeliczeń w księdze wieczystej] Ujawnienie dokonanych przeliczeń w księdze wieczystej następuje w pierwszej kolejności w razie rozpatrywania wniosku o dokonanie wpisu dotyczącego praw i obowiązków już wpisanych albo gdy wniosek o wpis do księgi wieczystej wpłynął po dniu 1 stycznia 1995 r., a podstawa tego wpisu istniała przed tą datą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Pierwszeństwo w ujawnieniu przeliczenia] W pierwszej kolejności dokonuje się również ujawnienia przeliczeń, jeżeli rozpoznawany jest wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej; dokonanie przeliczenia następuje w formie adnotacji określonej w § 1 ust. 3, sporządzonej przed wydaniem odpisu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Stosowanie innych przepisów] Przy dokonywaniu adnotacji i wzmianek w księgach wieczystych dotyczących przeliczeń stosuje się odpowiednio przepis § 34 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 1992 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 29, poz. 128).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Odpis z księgi wieczystej wydany po 1 stycznia 1995 r.] Odpis z księgi wieczystej wydawany po dniu 1 stycznia 1995 r. musi zawierać przeliczenie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Udostępnienie po 1 stycznia 1995 r. księgi wieczystej do postępowania sądowego] W razie udostępnienia po dniu 1 stycznia 1995 r. księgi wieczystej do postępowania sądowego, konieczne jest ujawnienie w tej księdze dokonanego przeliczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wpisy dotyczące wartości pieniężnej po 1 stycznia 1995 r.] 1. Po dniu 1 stycznia 1995 r. w prowadzonych przez sądy rejestrach wpisów dotyczących wartości pieniężnej dokonuje się w nowej jednostce pieniężnej także wówczas, gdy w dokumencie będącym podstawą wpisu wartość jest wyrażona w dotychczasowej jednostce pieniężnej.

2. W rejestrach, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w pierwszej kolejności przeliczeń, jeżeli został zgłoszony wniosek o wydanie wypisu z rejestru.

3. Wypis z rejestru wydawany po dniu 1 stycznia 1995 r. musi zawierać przeliczenie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Przeliczenia ujawnione w księgach wieczystych oraz w rejestrach sądowych] Przeliczenia ujawnione w księgach wieczystych oraz w rejestrach sądowych nie podlegają wpisowi sądowemu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Minister Sprawiedliwości: W. Cimoszewicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00