Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1994 nr 92 poz. 430
Wersja archiwalna od 1994-09-02 do 2002-07-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1994 nr 92 poz. 430
Wersja archiwalna od 1994-09-02 do 2002-07-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 23 sierpnia 1994 r.

w sprawie opłat za działalność prowadzoną na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Stawka opłaty eksploatacyjnej za jednostkę (tonę, m3) wynosi:

1) za węgiel kamienny - 2%,

2) za węgiel brunatny - 4%,

3) za gaz ziemny, metan z węgla kamiennego i ropę naftową - 6%,

4) za rudy metali oraz metale w stanie rodzimym, z wyłączeniem metali szlachetnych - 3%,

5) za siarkę i inne surowce chemiczne - 3%,

6) za sól kamienną - 4%,

7) za surowce skalne - 6%,

8) za kopaliny lecznicze wprowadzone do obrotu rynkowego - 2%,

9) za inne kopaliny - 10% ceny sprzedaży kopaliny wydobytej ze złoża albo ceny sprzedaży surowca mineralnego wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub uzyskanego z odpadów po procesach wzbogacania kopaliny.

2. Stawka opłaty eksploatacyjnej za jednostkę (tonę, m3) surowca mineralnego, wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub z odpadów po procesach wzbogacania kopalin, wynosi 50% stawki określonej w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Opłatę eksploatacyjną wymierza kwartalnie, w drodze decyzji, organ koncesyjny na podstawie informacji składanej przez przedsiębiorcę.

2. W terminie do dnia 15 miesiąca następującego po upływie każdego kwartału przedsiębiorca przedstawia informacje określające:

1) ilość kopaliny wydobytej ze złoża albo ilość surowca mineralnego wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub po procesach wzbogacania kopalin, a w razie gdy kopalina lub surowiec mineralny, przed wprowadzeniem do obrotu rynkowego, zostały poddane przeróbce - ilość surowca uszlachetnionego lub wzbogaconego,

2) średnią cenę jednostkową sprzedaży (tona, m3) loco przedsiębiorca,

3) nazwę złoża kopaliny lub określenie miejsca, w którym odbywa się wydobywanie surowców mineralnych z odpadów po robotach górniczych lub po procesach wzbogacania kopalin, oraz gminy, na której obszarze prowadzone jest wydobycie, a jeżeli odbywa się ono na obszarze więcej niż jednej gminy - określenie tych gmin oraz wielkość wydobycia na obszarze każdej z nich.

3. Organ koncesyjny może zobowiązać przedsiębiorcę do przedstawiania informacji oraz dokonywać wymiaru opłaty eksploatacyjnej w innym terminie niż określony w ust. 1.

4. Jeżeli podmiot gospodarczy nie złoży w terminie informacji, o której mowa w ust. 2 lub 3, albo informacja ta jest nierzetelna, decyzję o opłacie wydaje się na podstawie ustaleń dokonanych przez organ koncesyjny.

5. Koszty postępowania, o których mowa w ust. 4, ponosi przedsiębiorca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Przed wymierzeniem opłaty z tytułu wydobywania kopaliny podstawowej organ koncesyjny zasięga opinii dyrektora właściwego okręgowego urzędu górniczego o zasadności podwyższenia lub obniżenia opłaty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Wniosek o obniżenie opłaty eksploatacyjnej powinien szczegółowo określać okoliczności uzasadniające obniżenie stawki opłaty eksploatacyjnej, a zwłaszcza dane o stopniu obniżenia ujemnych wpływów na środowisko w wyniku stosowania technologii eksploatacyjnych, dane o ilości wydobycia kopalin towarzyszących i współwystępujących użytecznych pierwiastków śladowych, a także dane niezbędne do oceny warunków geologicznych i górniczych eksploatowanego złoża.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.O dokonaniu wymiaru opłaty eksploatacyjnej oraz opłat, o których mowa w art. 85 Prawa geologicznego i górniczego, organ koncesyjny zawiadamia gminę lub gminy właściwe ze względu na miejsce prowadzenia działalności oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Przedsiębiorca dokonuje wpłaty należności z tytułu opłat, o których mowa w § 5, bezpośrednio na rachunek gminy lub gmin właściwych ze względu na miejsce prowadzenia działalności oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - w kwotach ustalonych przez organ koncesyjny w decyzji określającej wysokość opłaty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Do ustalania opłaty eksploatacyjnej za III kwartał 1994 r. stosuje się za miesiące lipiec i sierpień oraz 1 września 1994 r. przepisy dotychczasowe, a za okres od dnia 2 września 1994 r. do dnia 31 grudnia 1994 r. - przepisy rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

Prezes Rady Ministrów: W. Pawlak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00