Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1994-07-14 do 1995-01-01
Wersja archiwalna od 1994-07-14 do 1995-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 8 lipca 1994 r.
w sprawie zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.
Na podstawie art. 491 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz. U. Nr 106, poz. 457, z 1992 r. Nr 21, poz. 84 i Nr 78, poz. 394 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Realizacja umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec (RFN) dokonywana jest przez polskie podmioty gospodarcze, zwane dalej "podmiotami", w ramach limitu zatrudnienia, zwanego dalej "limitem", określonego w Umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec z dnia 31 stycznia 1990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, ze zmianami z dnia 8 grudnia 1990 r. i z dnia 30 kwietnia 1993 r.
2. Limit dzieli się na sublimity obejmujące:
1) prace budowlane,
2) prace izolacyjne,
3) prace w zakresie konserwacji zabytków,
4) prace pozostałe.
§ 2. 1. Rozdziału limitu w celu realizacji umów o dzieło w RFN dokonuje się w drodze wydawania zezwoleń w sprawie przydziału limitu.
2. Zezwolenia, o których mowa w ust. 1, wydawane są na wniosek podmiotu, składany w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
§ 3. 1. Zezwolenie może być wydane, jeżeli podmiot spełnia następujące warunki:
1) prowadził przez okres 2 lat poprzedzających złożenie wniosku działalność w zakresie prac, o których mowa w § 1 ust. 2,
2) posiada odpowiedni, w stosunku do wykorzystania wnioskowanego limitu, potencjał gospodarczy, finansowy i kadrowy, wyrażający się w szczególności wartością sprzedaży, wartością majątku trwałego i wielkością zatrudnienia,
3) daje rękojmię należytego wykonywania zobowiązań wynikających z umów o dzieło oraz innych zobowiązań związanych z realizacją takich umów.
2. Jeżeli niespełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem przekształceń własnościowych lub organizacyjnych, w wyniku których powstał nowy podmiot, to warunek może być uznany za spełniony, jeżeli podmiot ten podjął działalność określoną w § 1 ust. 2 i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.
§ 4. 1. Wzór wniosku o udzielenie zezwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty:
1) dokument potwierdzający, że podmiot w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa może wykonywać działalność, o której mowa w § 1 ust. 2, w tym w obrocie z zagranicą: odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,
2) zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że podmiot nie zalega z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych,
3) kopia dokumentu właściwego urzędu statystycznego o nadaniu numeru identyfikatora statystycznego podmiotu (REGON),
4) zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o średniej liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz o nie-zaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne,
5) wypełniony arkusz informacyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
6) kopia bilansu za ostatni rok kalendarzowy, a w przypadku podmiotów nie zobowiązanych do sporządzania bilansu - rachunek wyników działalności gospodarczej za ostatni rok kalendarzowy,
7) pisemna informacja dotycząca umowy o dzieło, której realizacja uwarunkowana jest wydaniem zezwolenia,
8) pisemne oświadczenie o znajomości polskich i niemieckich przepisów związanych z realizacją umów o dzieło oraz zobowiązanie do przestrzegania tych przepisów.
3. W toku postępowania podmiot może być wezwany do przedłożenia dodatkowych, innych niż wymienione w ust. 2, dokumentów lub wyjaśnień niezbędnych do wydania decyzji.
4. Podmiot ma prawo przedłożyć dodatkowo dokumenty mogące mieć znaczenie przy rozpatrywaniu wniosku, w tym w szczególności opinie lub rekomendacje.
5. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń.
§ 5. Organ właściwy do wydania zezwolenia może cofnąć zezwolenie, jeżeli podmiot naruszył przepisy, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 8.
§ 6. 1. Przydział limitu określa się w zezwoleniu w osobomiesiącach. Jeden osobomiesiąc oznacza zatrudnienie 1 osoby w okresie 1 miesiąca.
2. Jednorazowo zezwolenie może dotyczyć nie więcej niż 500 osobomiesięcy albo nie więcej niż 100% wykorzystanych osobomiesięcy w poprzednim okresie obliczeniowym. Okres obliczeniowy liczy się od dnia 1 października roku poprzedzającego do dnia 30 września roku następnego.
3. Zezwolenia w sprawie przydziału limitu wydaje się do czasu jego całkowitego rozdysponowania.
4. Jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia zezwolenia podmiot nie dokona wszczęcia postępowania przed właściwym urzędem pracy RFN w sprawie dopuszczenia do realizacji umowy o dzieło, zezwolenie traci ważność z mocy prawa.
5. Podmiot obowiązany jest niezwłocznie powiadomić Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą o wszczęciu postępowania, o którym mowa w ust. 4, oraz uprawdopodobnić ten fakt; niedopełnienie wymienionych warunków w terminie 14 dni od dnia wszczęcia tego postępowania wywołuje skutek określony w ust. 4.
6. Podmiot jest obowiązany powiadomić Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą o wydaniu decyzji właściwego niemieckiego urzędu pracy o dopuszczeniu do realizacji umowy o dzieło oraz o każdej zmianie takiej decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
7. Udzielenie kolejnego zezwolenia może nastąpić, jeżeli podmiot przedłoży kopię decyzji właściwego niemieckiego urzędu pracy o dopuszczeniu do realizacji umowy o dzieło w ramach poprzednio udzielonego zezwolenia.
§ 7. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do spraw wszczętych i nie zakończonych przed dniem jego wejścia w życie.
§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą: L. Podkański
Załączniki do rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą
z dnia 8 lipca 1994 r. (poz. 375)
Załącznik nr 1
WNIOSEK O UDZIELENIE ZEZWOLENIA W SPRAWIE PRZYDZIAŁU LIMITU ZATRUDNIENIA W CELU REALIZACJI UMOWY O DZIEŁO W REPUBLICE FEDERALNEJ NIEMIEC
Załącznik nr 2
ARKUSZ INFORMACYJNY