Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1994-07-22 do 1998-12-01
Wersja archiwalna od 1994-07-22 do 1998-12-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 maja 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy rozpatrywaniu wniosków o uchylenie kary dyscyplinarnej zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Żołnierz lub ustanowiony przez niego obrońca może wnieść wniosek do: właściwego sądu wojskowego o uchylenie wymierzonej mu w postępowaniu dyscyplinarnym kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, po dniu zwolnienia go z czynnej służby wojskowej, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z tej służby.
2. Dowódca jednostki wojskowej nie nadaje dalszego biegu wnioskowi wniesionemu przed dniem zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej, do dnia zwolnienia go z tej służby.
3. Wniosek składa się do wojskowego sądu garnizonowego obejmującego swoją właściwością jednostkę wojskową, w której wymierzono żołnierzowi karę dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, za pośrednictwem dowódcy tej jednostki, a jeżeli żołnierz po wymierzeniu tej kary został przeniesiony do innej jednostki wojskowej - również za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, który zwolnił żołnierza z czynnej służby wojskowej.
§ 2. 1. Dowódca jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi karę dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, przesyła wniosek do właściwego sądu wojskowego w terminie siedmiu dni od dnia zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej, załączając do wniosku swoją opinię w tej sprawie oraz odpis rozkazu o ukaraniu żołnierza karą dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i o zwolnieniu go z czynnej służby wojskowej, a także odpis orzeczenia wydanego przez sąd wojskowy w następstwie zażalenia wniesionego przez żołnierza na rozkaz o ukaraniu tą karą.
2. Jeżeli po wymierzeniu kary dyscyplinarnej zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych żołnierz został przeniesiony do innej jednostki wojskowej, dowódca jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi tę karę, przesyła wniosek do właściwego sądu wojskowego poprzez dowódcę jednostki wojskowej, który zwolnił żołnierza z czynnej służby wojskowej. Dowódca ten przesyła wniosek do właściwego sądu wojskowego w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania, załączając do wniosku swoją opinię w tej sprawie oraz odpis rozkazu o zwolnieniu żołnierza ze służby.
§ 3. 1. O terminie i miejscu posiedzenia właściwy sąd wojskowy zawiadamia również dowódcę jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi karę dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, oraz - w miarę potrzeby - dowódcę jednostki wojskowej, który zwolnił żołnierza z czynnej służby wojskowej. Niestawiennictwo na posiedzeniu dowódcy jednostki wojskowej lub jego pełnomocnika nie wstrzymuje rozpoznania wniosku przez sąd wojskowy.
2. Sąd wojskowy wysłuchuje dowódcę jednostki wojskowej lub jego pełnomocnika, jeżeli stawił się na posiedzenie.
§ 4. Przy rozpoznawaniu wniosku o uchylenie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd wojskowy uwzględnia przede wszystkim okres odbytej kary oraz czy ukarany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego.
§ 5. 1. Właściwy sąd wojskowy przesyła odpis postanowienia dowódcy jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi karę zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, kierownikowi rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy ukaranego tą karą, oraz organowi, który wydał mu zezwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych.
2. Odpis postanowienia przesyła się również wnioskodawcy lub jego obrońcy, jeżeli nie brali udziału w posiedzeniu sądu. Wnioskodawcę poucza się, że od wydanego postanowienia odwołanie nie przysługuje.
§ 6. 1. W sprawach nieuregulowanych w rozporządzeniu do rozpoznawania wniosku o uchylenie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu karnego wykonawczego.
2. Rozporządzenie nie narusza przepisów dotyczących sprawdzania kwalifikacji osób do kierowania pojazdami.
§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: P. Kołodziejczyk