Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1994-07-30 do 2001-11-10
Wersja archiwalna od 1994-07-30 do 2001-11-10
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 13 maja 1994 r.
w sprawie trybu postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.
Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji są obowiązane rzetelnie przedstawiać, poddawać analizie i dyskusji stanowiska zajmowane przez partie polityczne, ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.
2. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji wykonują obowiązek określony w ust. 1 w sposób umożliwiający przedstawienie zróżnicowanych stanowisk.
3. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji rozpowszechniające programy ogólnokrajowe informują o pracach naczelnych organów partii politycznych, ogólnokrajowych organizacji związków zawodowych i związków pracodawców, które dotyczą węzłowych spraw publicznych.
§ 2.1. Telewizja Polska SA oraz Polskie Radio S.A. obowiązane są tworzyć i rozpowszechniać audycję umożliwiającą przedstawianie stanowisk partii politycznych w węzłowych sprawach publicznych.
2. Audycja jest rozpowszechniana w Programie I Telewizji Polskiej oraz w Programie IV Polskiego Radia raz w tygodniu, w wymiarze 45 minut, pomiędzy godziną 16.00 a 23.00.
3. Prawo do udziału w audycji mają partie polityczne i organizacje, które uzyskały w ostatnich wyborach do Sejmu co najmniej 400 tys. głosów.
4. Zarządy Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. dokonują podziału czasu antenowego w ramach audycji między uprawnione partie polityczne i organizacje proporcjonalnie do liczby uzyskanych głosów. Czas należny partiom politycznym lub organizacjom, które po wyborach połączyły się, przyznawany jest partii lub organizacji, która została utworzona w wyniku połączenia. Czas należny partii lub organizacji, która po wyborach podzieliła się, przyznawany jest łącznie partiom lub organizacjom powstałym w wyniku podziału.
5. Partia polityczna lub organizacja ma prawo do czasu antenowego w każdej audycji. Wykorzystanie czasu antenowego rozliczane jest odrębnie dla każdego miesiąca kalendarzowego.
6. Kolejność korzystania z czasu antenowego w ramach poszczególnych audycji ustalana jest w drodze losowania.
7. Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. tworzą audycje w konsultacji z pełnomocnikami partii politycznych i organizacji, o których mowa w ust. 3.
§ 3.Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. obowiązane są tworzyć i rozpowszechniać cykliczną audycję publicystyczną poświęconą krajowym wydarzeniom politycznym.
§ 4.W celu prezentowania stanowisk dotyczących węzłowych spraw publicznych przez partie polityczne reprezentowane w Sejmie i w Senacie Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. obowiązane są bieżąco przedstawiać prace Sejmu i Senatu w formach programowych ustalonych w porozumieniu z prezydiami Sejmu i Senatu.
§ 5.1. Przepisy rozporządzenia nie naruszają uprawnień do rozpowszechniania audycji wyborczych przysługujących z mocy odrębnych przepisów partiom politycznym i innym organizacjom uczestniczącym w wyborach do Sejmu, Senatu, w wyborach na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wyborach do samorządu terytorialnego.
2. W okresie kampanii wyborczej przed wyborami, o których mowa w ust. 1, oraz w związku z referendum lub konsultacją społeczną jednostki publicznej radiofonii i telewizji są obowiązane przygotowywać specjalne audycje przedstawiające stanowiska partii politycznych.
3. W okresie rozpowszechniania audycji wyborczych audycje, o których mowa w przepisach § 2, nie są rozpowszechniane.
§ 6.Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji okresowo ocenia wykonywanie przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji obowiązków wynikających z rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii właściwych rad programowych.
§ 7.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: R. Bender