ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 4 marca 1994 r.
w sprawie trybu składania wykazów i wniosków o wypłatę świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazywania środków z tego Funduszu oraz dokonywania wypłat świadczeń.
Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1), zwanej dalej "ustawą", o wypłatę jednorazowego świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zwanego dalej "Funduszem", składa się do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2. Wniosek składany przez pracodawcę powinien zawierać:
1) określenie pracodawcy,
2) określenie kwoty nie wypłaconych pracownikom wynagrodzeń za pracę,
3) wskazanie daty, od której pracodawca zaprzestał wypłacania wynagrodzeń,
4) wskazanie związku między niewypłaceniem wynagrodzeń a przejściowymi trudnościami finansowymi.
3. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Do wniosku pracodawca jest obowiązany dołączyć wykaz pracowników, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy, wraz z podaniem kwot nie wypłaconych im wynagrodzeń za pracę.
5. Wzór wykazu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 2.Wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, składany przez związek zawodowy, powinien zawierać:
1) określenie wnioskodawcy,
2) określenie pracodawcy,
3) informację o niewypłaceniu pracownikom wynagrodzeń za pracę.
Do wniosku związek zawodowy dołącza aktualny wyciąg z rejestru związków zawodowych.
§ 3.Na żądanie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej działającego z własnej inicjatywy lub na wniosek związku zawodowego pracodawca przedstawia w terminie 7 dni informacje, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 3 i 4, oraz wykaz, o którym mowa w § 1 ust. 4.
§ 4.Wnioski i wykaz, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 3 ustawy, składa się w trzech egzemplarzach.
§ 5.1. Po otrzymaniu zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie dokonania wypłat jednorazowego świadczenia, o którym mowa w art. 4 ustawy, wraz z dwoma egzemplarzami wniosku i wykazu, o których mowa w tym przepisie, kierownik wojewódzkiego urzędu pracy wypłaca pracownikom jednorazowe świadczenie w wysokości określonej w zarządzeniu, z uwzględnieniem potrącenia przewidzianego w rubryce 6 wzoru wykazu stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. O dacie, sposobie i kwocie wypłaty kierownik wojewódzkiego urzędu pracy zawiadamia związek zawodowy składający wniosek, a także pracodawcę, który te informacje przekazuje zainteresowanym pracownikom.
§ 6.1. Przekazywany kierownikowi wojewódzkiego urzędu pracy zbiorczy wykaz, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, powinien zawierać:
1) określenie podmiotu, od którego pochodzi,
2) określenie niewypłacalnego pracodawcy,
3) określenie osób uprawnionych w rozumieniu art. 5 ustawy,
4) określenie rodzaju i wysokości świadczeń należnych osobom uprawnionym i podlegających zaspokojeniu ze środków Funduszu.
2. Składający zbiorczy wykaz dołącza dokumenty świadczące o niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu ustawy oraz wskazuje numer rachunku bankowego pracodawcy i bank prowadzący ten rachunek.
3. Zbiorczy wykaz wraz z załącznikami składa się w trzech egzemplarzach.
4. Wzór zbiorczego wykazu stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 7.1. Przekazanie odpowiednich środków finansowych z Funduszu podmiotowi składającemu zbiorczy wykaz następuje, na wskazany rachunek bankowy, niezwłocznie po przesłaniu składającemu dwóch egzemplarzy sprawdzonego i zaakceptowanego przez kierownika wojewódzkiego urzędu pracy zbiorczego wykazu.
2. Podmiot składający zbiorczy wykaz dokonuje wypłaty świadczeń osobom uprawnionym niezwłocznie po otrzymaniu środków finansowych w trybie określonym w ust. 1, nie później jednak niż w ciągu 14 dni. Wypłat dokonuje się na podstawie zbiorczego wykazu przesłanego przez kierownika wojewódzkiego urzędu pracy, z uwzględnieniem art. 9 ustawy.
§ 8.Po dokonaniu wypłaty podmiot składający zbiorczy wykaz przekazuje na numer rachunku bankowego, z którego otrzymał środki finansowe, w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia ich otrzymania, różnicę między kwotą otrzymaną w trybie określonym w § 7 ust. 1 a kwotą wypłaconą uprawnionym osobom. W tym samym terminie podmiot składający zbiorczy wykaz zwraca jeden egzemplarz wykazu kierownikowi wojewódzkiego urzędu pracy.
§ 9.1. Wniosek, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy, składany do kierownika wojewódzkiego urzędu pracy, powinien zawierać:
1) określenie osoby uprawnionej do złożenia wniosku,
2) określenie pracownika lub osoby, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy,
3) określenie niewypłacalnego pracodawcy,
4) określenie kwoty oraz rodzaju nie zaspokojonych roszczeń,
5) wskazanie okoliczności uzasadniających przypuszczenie, że nastąpi zwłoka w zgłoszeniu zbiorczego wykazu,
6) oświadczenie osoby uprawnionej, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 5 ust. 3 i 4 ustawy.
2. Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach.
3. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 10.Na żądanie kierownika wojewódzkiego urzędu pracy, który otrzymał wniosek określony w § 9 ust. 1, podmioty wymienione w art. 7 ust. 1 ustawy przedstawiają w terminie 7 dni informacje dotyczące:
1) daty wystąpienia niewypłacalności pracodawcy,
2) łącznej kwoty nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych,
3) kwoty nie zaspokojonych roszczeń w stosunku do osoby uprawnionej,
4) obciążenia wynagrodzenia pracownika należnościami alimentacyjnymi potrącanymi na zasadach określonych w Kodeksie pracy,
5) źródła finansowania zasiłków chorobowych.
§ 11.1. Wypłaty świadczeń z Funduszu osobie uprawnionej, która wystąpiła z wnioskiem w trybie określonym w § 9 ust. 1, dokonuje kierownik wojewódzkiego urzędu pracy, z uwzględnieniem art. 9 ustawy.
2. O dacie, sposobie i kwocie wypłaty kierownik wojewódzkiego urzędu pracy zawiadamia uprawnioną osobę, a także odpowiedni podmiot wymieniony w art. 7 ust. 1 ustawy.
§ 12.1. W przypadku stwierdzenia przez kierownika wojewódzkiego urzędu pracy, że w okresie między zaakceptowaniem zbiorczego wykazu oraz wniosku, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy, a dniem wypłaty świadczeń nastąpił wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy - dokonuje on odpowiedniej weryfikacji wcześniej zaakceptowanych kwot. Przepisy § 7, 8 i 11 stosuje się odpowiednio.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej działającego w trybie określonym w art. 4 ustawy.
§ 13.Podmioty zobowiązane do złożenia zbiorczego wykazu, a także osoby uprawnione do otrzymania świadczeń ze środków Funduszu, zawiadamiają kierownika wojewódzkiego urzędu pracy o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na wypłatę świadczeń ze środków Funduszu.
§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej: L. Miller
Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 4 marca 1994 r. (poz. 114)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK O ZARZĄDZENIE WYPŁATY JEDNORAZOWEGO ŚWIADCZENIA
Załącznik nr 2
WZÓR - WYKAZ PRACOWNIKÓW OBJĘTYCH WNIOSKIEM O ZARZĄDZENIE WYPŁAT JEDNORAZOWEGO ŚWIADCZENIA
Załącznik nr 3
WZÓR - ZBIORCZY WYKAZ NIE ZASPOKOJONYCH ROSZCZEŃ PRACOWNICZYCH
Załącznik nr 4
WZÓR - WNIOSEK O WYPŁATĘ ŚWIADCZENIA
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00