Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1993-12-24 do 2000-12-31
Wersja archiwalna od 1993-12-24 do 2000-12-31
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 23 listopada 1993 r.
w sprawie wytycznych realizacji budżetu państwa w zakresie wydatków przeznaczonych na wsparcie restrukturyzacji i osłony likwidacji przedsiębiorstw.
Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. – Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344) zarządza się, co następuje:
§ 1. Przedsiębiorstwa państwowe oraz jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, zwane dalej „przedsiębiorstwami” lub „spółkami”, mogą otrzymać ze środków budżetowych, pochodzących z pożyczki z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, pomoc w wypadkach określonych niniejszym rozporządzeniem.
§ 2.1. Pomoc ze środków budżetowych jest przeznaczona na wspomaganie ważnych z punktu widzenia interesów państwa i polityki gospodarczej procesów restrukturyzacji lub likwidacji przedsiębiorstw w przypadkach, gdy pozyskanie środków na realizację tych celów nie jest możliwe z innych źródeł, a w szczególności na:
1) zasilanie przedsiębiorstw i spółek prowadzących procesy restrukturyzacji lub likwidacji w celu przyspieszenia tych procesów oraz zasilanie w środki przeznaczone na osłony (odprawy). szczególnie w regionach zagrożonych bezrobociem,
2) wspieranie zakupu wierzytelności banku lub przeniesienia wierzytelności z banku do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. wraz z prawem do reprezentowania roszczeń jednostek w przypadku, gdy bank nie prowadzi postępowania ugodowego wynikającego z ustawy z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 18, poz. 82).
2. Pomoc ze środków budżetowych, o której mowa w § 1, nie może być przeznaczona na zaspokojenie wierzytelności wynikających z postępowania ugodowego prowadzonego przez banki na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 2.
§ 3.Pomoc jest udzielana przedsiębiorstwom lub spółkom w formie:
1) dotacji,
2) pożyczek.
Skorzystać z pomocy można tylko raz.
§ 4.Przedsiębiorstwa lub spółki składają wnioski o udzielenie pomocy ze środków budżetowych do organu założycielskiego przedsiębiorstwa lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce. Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 5.1. Do wniosku należy dołączyć:
1) opinię izby skarbowej, właściwej ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa lub spółki,
2) opinię banku finansującego dane przedsiębiorstwo lub spółkę,
3) kopię wniosku (wystąpienia) do właściwego ministra, dotyczącego propozycji przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,
4) w przypadku spółki – informację Ministerstwa Przekształceń Własnościowych o przewidywanym terminie udostępnienia akcji Skarbu Państwa; w przypadku przedsiębiorstwa opinię Ministerstwa Przekształceń Własnościowych o przekształceniu w spółkę,
5) program restrukturyzacji przedsiębiorstwa lub spółki,
6) propozycje zbycia lub zagospodarowania majątku zbędnego,
7) stanowisko głównych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia,
8) uzgodnione ze związkami zawodowymi propozycje restrukturyzacji, zatrudnienia i zamrożenia płac,
9) informację dotyczącą stanu prawnego własności gruntów i budynków,
10) informacje dotyczące podejmowania działań na rzecz pozyskania środków finansowych z innych źródeł niż przewidziane w rozporządzeniu.
2. Wniosek sporządzony przez przedsiębiorstwo lub spółkę będące w likwidacji nie zawiera informacji i opinii określonych w ust. 1 pkt 3–5.
§ 6.1. Powołuje się stały Zespół do spraw opiniowania wniosków w sprawie udzielania pomocy ze środków budżetowych, zwany dalej „Zespołem”.
2. W skład Zespołu wchodzą:
1) przedstawiciel Ministra Finansów, jako przewodniczący Zespołu,
2) wyznaczeni imiennie przedstawiciele Ministrów: Przemysłu i Handlu, Przekształceń Własnościowych, Pracy i Polityki Socjalnej, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania oraz Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
3. W posiedzeniach zespołu uczestniczą – z uprawnieniami stałych członków Zespołu – przedstawiciele pozostałych organów założycielskich lub organów reprezentujących Skarb Państwa w spółkach, w zależności od podmiotu wnoszącego o udzielenie pomocy ze środków budżetowych.
4. Minister Finansów określi regulamin pracy Zespołu.
5. Stałą obsługę techniczną prac Zespołu (sekretariat) zapewnia Minister Finansów.
§ 7.1. Organ założycielski przedsiębiorstwa i organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce dokonują, przy udziale Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., oceny materiału i przekazują wniosek do Zespołu w celu uzyskania jego opinii o propozycji wnioskodawcy. Do wniosku przedsiębiorstwa lub spółki należy dołączyć ocenę i opinię na temat kwalifikacji kadry kierowniczej, dokonaną przez organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce.
2. Opinia Zespołu wobec propozycji wnioskodawcy powinna również dotyczyć:
1) wielkości proponowanej kwoty pomocy ze środków budżetowych,
2) rodzaju pomocy budżetowej (dotacja podmiotowa lub pożyczka); w przypadku pożyczki należy określić propozycje warunków jej udzielenia i spłaty oraz formy zabezpieczenia.
§ 8.1. Wniosek o udzielenie pomocy ze środków budżetowych przedstawia Radzie Ministrów organ założycielski przedsiębiorstwa lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce za pośrednictwem Zespołu, o którym mowa w § 6.
2. Zespół przekazuje wniosek wraz ze swoją Opinią Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów. Do opinii Zespołu dołącza się protokół uzgodnień z posiedzenia Zespołu.
3. Rada Ministrów podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie udzielenia pomocy, z uwzględnieniem stanowiska Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
4. Rada Ministrów określa kwotę, formę i warunki przyznania pomocy. Dotacja może być przyznana przedsiębiorstwu, spółce, a także Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na wspomaganie programów restrukturyzacji przedsiębiorstw lub spółek w formie udzielania pożyczek. Przedsiębiorstwo lub spółka może otrzymać wyżej wymienioną pomoc bądź jako dotację budżetową, bądź – za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – w formie pożyczki, której warunki wykorzystania i spłaty określa umowa zawarta między przedsiębiorstwem (spółką) a Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.
§ 9.1. Nadzór i kontrolę nad prawidłowym przebiegiem procesów restrukturyzacji oraz likwidacji przedsiębiorstwa lub spółki, przy użyciu środków budżetowych przyznanych w trybie rozporządzenia, sprawują organy założycielskie przedsiębiorstw, organy reprezentujące Skarb Państwa w spółkach lub Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Organy założycielskie przedsiębiorstw, organy reprezentujące Skarb Państwa w spółkach i Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. spowodują taki przepływ środków pochodzących z dotacji podmiotowej lub pożyczki, aby były one przeznaczone wyłącznie na realizację celów, na jakie została przyznana pomoc; nie mogą one być przeznaczone na zaspokojenie wierzycieli, z wyjątkiem osłon, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
2. Zwracane przez podmioty środki z tytułu udzielonej pożyczki przekazywane są na specjalny rachunek Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i zwiększają jej środki na wspomaganie procesów restrukturyzacji lub likwidacji prowadzonych przez nią w następnych latach.
§ 10.Minister Finansów sprawuje nadzór i kontrolę wykorzystania środków budżetowych przyznanych przez Radę Ministrów w trybie rozporządzenia. Organy założycielskie przedsiębiorstw, organy reprezentujące Skarb Państwa w spółkach oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. składają Ministrowi Finansów, do dnia 10 każdego miesiąca, informacje o realizacji uchwał Rady Ministrów o przyznanej pomocy ze środków budżetowych.
§ 11.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: W. Pawlak
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 23 listopada 1993 r. (poz. 531)
WZÓR WNIOSKU