Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1993-08-22 do 1999-07-01
Wersja archiwalna od 1993-08-22 do 1999-07-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 lipca 1993 r.
w sprawie określenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania imprez na drogach, warunków ich odbywania, trybu postępowania i organów właściwych w tych sprawach.
Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Organizator imprez, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114), zwanej dalej „ustawą”, obowiązany jest zapewnić warunki bezpiecznego poruszania się uczestników imprez na drodze, określone w ustawie. W tym celu w szczególności wyznacza osoby czuwające nad przestrzeganiem regulaminu imprez, a także obowiązany jest dokonać stosownego oznaczenia miejsc trasy. Ponadto do jego obowiązków należy współdziałanie z organami Policji zwłaszcza w zakresie uzgadniania przebiegu trasy imprez i sposobu jej zabezpieczenia oraz przywrócenie drogi do stanu poprzedniego.
2. Organy Policji w czasie imprez, o których mowa w ust. 1, wykonują obowiązki określone w ustawie w zakresie czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach, kierowania ruchem i jego kontrolowaniem.
§ 2. 1. Wniosek o wydanie zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze powinien być złożony co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem imprezy.
2. Organizator imprezy powinien przesłać kopię wniosku do właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji.
§ 3. W przypadku gdy impreza ma się odbywać na obszarze większym niż jedno województwo, na autostradzie, drodze ekspresowej lub na drodze oznaczonej znakiem z numerem drogi międzynarodowej, wniosek o wydanie zezwolenia powinien być złożony co najmniej 60 dni przed planowanym rozpoczęciem imprezy.
§ 4. W szczególnych przypadkach związanych z charakterem imprezy dopuszcza się skrócenie terminów określonych w § 2 ust. 1 do 10 dni i w § 3 do 30 dni, jeżeli nie pozostaje to w kolizji z możliwościami przygotowania służb Policji do wykonywania jej zadań związanych z imprezą.
§ 5. Do wniosku o wydanie zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze należy dołączyć:
1) regulamin imprezy,
2) wykaz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za jej prawidłowy przebieg i zabezpieczenie,
3) określony w minutach program przejazdu (przejścia) uczestników przez miejscowości i granice województw wymienione w opisie przebiegu trasy,
4) określenie sposobu zabezpieczenia trasy, zawierające plan ochrony porządku publicznego oraz określające siły i środki organizacyjne i techniczne,
5) zobowiązanie organizatora do pozostawienia w pierwotnym stanie trasy przejazdu (przejścia) uczestników imprezy,
6) projekt organizacji ruchu zastępczego na czas zamknięcia lub częściowego zajęcia pasa drogowego.
§ 6. 1. Zezwolenie lub odmowa wydania zezwolenia powinny być wydane co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.
2. O wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia wojewoda właściwy do jego wydania powiadamia pisemnie zainteresowane jednostki.
3. Wojewoda właściwy do wydania zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drogach może żądać od organizatora spełnienia dodatkowych warunków mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa i porządku przebiegu imprezy.
4. W razie nieprzestrzegania przez organizatora imprezy warunków określonych w zezwoleniu, powodującego zagrożenie dla porządku publicznego, przy zaistnieniu okoliczności określonych w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (Dz. U. Nr 21, poz. 123 i z 1991 r. Nr 75, poz. 328) wojewoda w drodze rozporządzenia porządkowego może zakazać odbycia imprezy.
5. W przypadku rażącego naruszenia przepisów lub nieprzestrzegania przez organizatora imprezy, w czasie jej trwania, warunków zawartych w wydanym zezwoleniu, Policja może żądać usunięcia zaistniałych nieprawidłowości, jako warunku niezbędnego do kontynuowania imprezy.
§ 7. Traci moc rozporządzenie Ministrów: Komunikacji, Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Gospodarki Przestrzennej z dnia 29 grudnia 1983 r. w sprawie zezwoleń na korzystanie z dróg w sposób szczególny (Dz. U. z 1984 r. Nr 1, poz. 1 i z 1987 r. Nr 17, poz. 104).
§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych: A. Milczanowski