Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-06-07 do 2022-04-23
Wersja archiwalna od 2002-06-07 do 2022-04-23
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 1993 r.
w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1997 r., Nr 157, poz. 1030) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 222 ust. 1 oraz art. 223 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Organy uprawnione do nakładania obowiązków i zadań na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa] [1] 1. Organami właściwymi do nakładania obowiązków i zadań w zakresie utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wytwarzania rzeczy ruchomych na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa albo przemieszczania tych mocy w obrębie przedsiębiorcy lub między przedsiębiorcami, odpowiednio są:
1) Minister Obrony Narodowej,
2) minister właściwy do spraw gospodarki.
2. Nakładanie obowiązków i zadań przez ministrów, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze decyzji administracyjnej.
§ 2.[Dotacje dla przedsiębiorców utrzymujących moce produkcyjne i remontowe] 1. Przedsiębiorcy, dla których zostały ustalone zadania w zakresie utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wykonywania zadań na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa jak również przedsiębiorcy realizujący zadania w zakresie przemieszczania mocy produkcyjnych i remontowych, otrzymują dotację zgodnie z zasadami określonymi w § 3.
2. [2] Dotacja, o której mowa w ust. 1, jest wypłacana z budżetu ministrów wymienionych w § 1 ust. 1.
§ 3.[Podstawa udzielenia przedsiębiorcy dotacji] 1. Podstawą do udzielenia przedsiębiorcy dotacji jest zawarcie z nim przez właściwy organ umowy na utrzymywanie mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wytworzenia rzeczy ruchomych na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa lub realizację zadań w zakresie przemieszczania tych mocy.
2. W przypadku gdy przedmiotem umowy, o której mowa w ust. 1, jest produkcja wyrobów, elementów kooperacyjnych i części zamiennych o podwójnym przeznaczeniu, tj. na potrzeby obrony państwa i do powszechnego obrotu handlowego, dotacja obejmuje zapłatę z tytułu ponoszonych kosztów, odpowiednią do zadań nałożonych przez właściwe organy.
3. Umowy, o których mowa w ust. 1, ustalają w szczególności:
1) rodzaj zadań,
2) docelową zdolność produkcyjną i termin jej osiągnięcia,
3) okres obowiązywania umowy,
4) wysokość należnej dotacji, obejmującej zwrot kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę,
5) warunki określające zawieszenie dotacji (w całości lub jej części) w przypadku wykorzystywania mocy produkcyjnych do produkcji bieżącej.
§ 4.[Zakres kontroli przedsiębiorców] 1. [3] Właściwi ministrowie sprawują kontrolę w zakresie:
1) [4] przygotowania przedsiębiorców do realizacji nałożonych obowiązków i zadań,
2) prawidłowości wydatkowania przez przedsiębiorców środków przyznanych na cele określone w § 2.
2. [5] Podstawą do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, jest pisemne upoważnienie wystawione przez właściwego ministra, określające w szczególności: nazwę kontrolowanego przedsiębiorcy, przedmiot i zakres czynności kontrolnych oraz okres, w jakim kontrola może być przeprowadzana. W kontrolach mogą uczestniczyć przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
3. Organy kontrolowanych jednostek są obowiązane do udostępniania wszelkich dokumentów i udzielania informacji związanych z realizacją obowiązków i zadań nałożonych przez właściwe organy państwowe.
4. Minister Obrony Narodowej, w ramach ogólnego nadzoru nad realizacją zadań obronnych przez organy administracji państwowej, sprawuje kontrolę w zakresie zgodności zawieranych przez ministra właściwego do spraw gospodarki [6] umów, o których mowa w § 3, z obowiązkami i zadaniami dotyczącymi utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wykonania zadań na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa.
§ 5.[Zmiany w budżecie państwa] Minister właściwy do spraw gospodarki [7] określa corocznie przedsiębiorców, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz, w terminach właściwych dla planowania budżetowego, wysokość środków finansowych przewidzianych na ten cel w roku następnym.
§ 6.[Roczna informacja o zmianach lokalizacji mocy produkcyjnych i remontowych] Minister właściwy do spraw gospodarki [8] przekazuje Ministrowi Obrony Narodowej roczną informację o zmianach lokalizacji mocy produkcyjnych i remontowych, wynikających z ich przemieszczania, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[2] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[3] § 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[4] § 4 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[5] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[6] § 4 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[7] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.
[8] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 63, poz. 568). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r.