Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1993 nr 55 poz. 249
Wersja archiwalna od 2010-09-18 do 2011-11-07
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1993 nr 55 poz. 249
Wersja archiwalna od 2010-09-18 do 2011-11-07
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

USTAWA

z dnia 3 kwietnia 1993 r.

Prawo probiercze

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2010 r., Nr 107, poz. 679)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1. [Wyroby z metali szlachetnych przeznaczone do obrotu handlowego na terenie RP] 1. Wyroby z metali szlachetnych przeznaczone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi badania i cechowania przez organy administracji probierczej, którymi są:

1) Prezes Głównego Urzędu Miar działający na podstawie odrębnych przepisów, zwany dalej „Prezesem Urzędu”,

2) dyrektorzy okręgowych urzędów probierczych,

3) naczelnicy obwodowych urzędów probierczych.

2. Organy administracji probierczej wykonują swoje zadania przy pomocy podległych im urzędów.

3. Dyrektorów okręgowych urzędów probierczych powołuje i odwołuje Prezes Urzędu.

4. Naczelników obwodowych urzędów probierczych powołuje i odwołuje Prezes Urzędu na wniosek właściwych dyrektorów okręgowych urzędów probierczych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1a. [Delegacja] 1. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres działania organów i urzędów administracji probierczej.

2. Minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze rozporządzenia, tworzy i znosi okręgowe i obwodowe urzędy probiercze, a także określa ich obszar działania i siedziby, przy uwzględnieniu lokalnych potrzeb oraz tradycji poszczególnych województw i powiatów, jak również warunków ekonomicznych działania tych urzędów.

3. Organizację okręgowych urzędów probierczych określają regulaminy nadane przez Prezesa Urzędu, przy uwzględnieniu możliwości kadrowych i finansowych urzędów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 2. [Rodzaje metali szlachetnych] Metalami szlachetnymi w rozumieniu ustawy są: platyna, złoto, srebro i metale z grupy platynowców: iryd, osm, pallad, rod i ruten, w stanie czystym albo w stopach z innymi metalami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 3. [Próba] 1. Zawartość metalu szlachetnego w wyrobach określa się próbą.

2. Próba jest to stosunek masy czystego metalu szlachetnego zawartego w stopie do masy stopu, wyrażony w częściach tysięcznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 4. [Określenie próby wyrobu] Wyrób odpowiada danej próbie, jeżeli zawartość metalu szlachetnego nie jest mniejsza od przewidzianej dla danej próby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 5. [Delegacja] Minister właściwy do spraw gospodarki określa, w drodze rozporządzenia:

1) próby dla wyrobów z metali szlachetnych, uwzględniając zasadę określoną w art. 3 i 4,

2) wymagania, jakim powinny odpowiadać wyroby z metali szlachetnych zgłaszane do badania i cechowania, tryb zgłaszania, metody badania i cechowania tych wyrobów oraz wzory cech probierczych, uwzględniając w szczególności obowiązki podmiotów zobowiązanych do zgłaszania wyrobów, sposób określania zawartości metali szlachetnych w tych wyrobach, kryteria doboru cech probierczych do rodzaju wyrobów oraz opis wizerunków cech,

3) sposób postępowania z wyrobami z metali szlachetnych nie odpowiadającymi najniższej próbie, ustalonej zgodnie z pkt 1, uwzględniając w szczególności możliwość oznaczenia ich znakiem MET lub wydania świadectwa badania oraz sposób postępowania z wyrobami nie odpowiadającymi próbom deklarowanym przez podmioty zgłaszające.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 6. [Oznaczenie wyrobu cechą probierczą] 1. Wyroby z metali szlachetnych, odpowiadające próbom ustalonym na podstawie art. 5 pkt 1, oznaczane są cechą probierczą, właściwą dla metalu szlachetnego i próby.

2. Oznaczenie wyrobu cechą probierczą ma charakter decyzji administracyjnej.

3. W określonych przypadkach cecha probiercza może być zastąpiona w obrocie świadectwem badania.

4. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, przypadki, o których mowa w ust. 3, uwzględniając przyczyny niepozwalające na oznaczenie wyrobu cechą probierczą, w szczególności polegające na możliwości uszkodzenia wyrobu podczas cechowania, braku miejsca na umieszczenie cechy oraz wykonaniu elementów wyrobu z metalu nieszlachetnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 7. [Metale szlachetne wprowadzane do obrotu na terenie RP] 1. Do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wprowadzone wyłącznie wyroby z metali szlachetnych oznaczone:

1) polskimi cechami probierczymi,

2) cechami probierczymi, których obowiązek uznawania wynika z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych,

3) cechami probierczymi, na podstawie których dopuszczono wyroby z metali szlachetnych do obrotu w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

2. Prezes Urzędu może zwolnić od obowiązku zgłaszania do badania i cechowania wyroby z metali szlachetnych sprowadzane z zagranicy i oznaczone cechą urzędu probierczego kraju, w którym zostały wyprodukowane, jeżeli zawartość czystego metalu szlachetnego w tych wyrobach nie jest mniejsza od próby najniższej, ustalonej na podstawie art. 5 pkt 1.

3. Zwolnienie od obowiązku zgłaszania do badania i cechowania wyrobów, o których mowa w ust. 2, następuje w drodze decyzji administracyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 8. [Przedmioty zwalniane od obowiązku zgłaszania do badania i cechowania] 1. Obowiązek zgłaszania do badania i cechowania nie dotyczy:

1) wyrobów dawnego pochodzenia, mających wartość historyczną lub artystyczną,

2) narzędzi i aparatów lub ich części, służących do celów naukowych i przemysłowych,

2a) [1] wyrobów medycznych, wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, wyposażenia wyrobów medycznych, wyposażenia wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz aktywnych wyrobów medycznych do implantacji, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679), lub ich części,

3) odznak, orderów, odznaczeń państwowych i innych,

4) inkrustacji,

5) monet, chociażby stanowiły części składowe wyrobów z metali szlachetnych,

6) surowców i półfabrykatów oraz złomu, w szczególności bloków, sztab, zlewków, blach, taśm, drutu, z zastrzeżeniem art. 11.

2. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określa, w drodze rozporządzenia, kryteria kwalifikacji wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględniając w szczególności wyroby mające wartość historyczną lub artystyczną, które zostały wytworzone co najmniej 36 lat przed dniem powstania obowiązku zgłaszania ich do badania i cechowania w celu wprowadzenia do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 9. [Wyroby wprowadzane do obrotu zwalniane z obowiązku zgłaszania do badania i cechowania] 1. Wyroby z platyny lub wyroby ze złota o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 5 gramów - nie podlegają obowiązkowi badania i cechowania. Wyroby te powinny odpowiadać jednej z prób ustalonych na podstawie art. 5 pkt 1.

2. Wyroby, o których mowa w ust. 1, powinny być zaopatrzone przez wprowadzającego je do obrotu handlowego w informację o ich masie i próbie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 10. [Badanie i cechowanie przedmiotu na wniosek zgłaszającego] Przedmioty, o których mowa w art. 8 i 9, mogą być badane i cechowane na wniosek zgłaszającego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 11. [Półfabrykaty z metali szlachetnych przeznaczone do celów dentystycznych] Przepisy ustawy dotyczące wyrobów z metali szlachetnych stosuje się odpowiednio do półfabrykatów z metali szlachetnych, przeznaczonych do celów dentystycznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 12. [Oznaczenie wyrobów z metali nieszlachetnych pokrytych powłoką z metali szlachetnych] Wyroby z metali nieszlachetnych, pokryte powłoką z metali szlachetnych albo z wyglądu przypominające wyroby z metali szlachetnych, powinny być przez wytwórcę lub sprzedawcę oznaczone znakiem „metal” albo „met”, albo w inny sposób uzgodniony z właściwym miejscowo urzędem probierczym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 13. [Wytwórcy wyrobów z metali szlachetnych] 1. Nowo wytworzone wyroby z metali szlachetnych powinny być oznaczone znakiem wytwórcy.

2. Wytwórcy wyrobów, o których mowa w ust. 1, są obowiązani uzgodnić swe znaki imienne we właściwych terytorialnie okręgowych urzędach probierczych i zgłosić je w tych urzędach do ewidencji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 14. [Sprzedawcy wyrobów z metali szlachetnych i złotnicy] Sprzedawcy wyrobów z metali szlachetnych i złotnicy są obowiązani wywiesić w miejscu widocznym dla klientów wzory cech probierczych wyrobów znajdujących się w sprzedaży.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 15. [Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy] 1. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy sprawują organy administracji probierczej,

2. Nadzór, o którym mowa w ust. 1, jest sprawowany w szczególności poprzez kontrole przeprowadzane przez pracowników administracji probierczej, którzy po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia są uprawnieni do:

1) wstępu na teren nieruchomości lub pomieszczeń, w których jest prowadzone przetwórstwo, naprawa lub obrót wyrobami z metali szlachetnych,

2) sprawdzania dokumentów potwierdzających rejestrację prowadzonej działalności gospodarczej,

3) zbierania ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli,

4) gromadzenia i zabezpieczania dowodów naruszenia przepisów ustawy,

5) legitymowania osób, w uzasadnionych przypadkach, w celu ustalenia ich tożsamości.

3. Kontrola, o której mowa w ust. 2, dotyczy przestrzegania przepisów ustawy przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące przetwórstwo, naprawę lub obrót wyrobami z metali szlachetnych, zwane dalej „kontrolowanymi".

4. Kontrolowani są uprawnieni do:

1) uzyskania informacji o swoich prawach oraz o zakresie przeprowadzanej kontroli,

2) obecności podczas wszystkich czynności kontrolnych dokonywanych przez pracowników urzędów probierczych,

3) podpisania protokołu kontroli albo podania, w ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu, pisemnego uzasadnienia przyczyny odmowy jego podpisania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 15a. [Współpraca organów administracji probierczej z innymi jednostkami administracji publicznej] 1. Organy administracji probierczej współdziałają, w zakresie sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ustawy, z innymi jednostkami administracji publicznej uprawnionymi do kontroli.

2. Organy lub upoważnieni pracownicy administracji probierczej mogą wezwać, w uzasadnionych przypadkach, także ustnie, do pomocy funkcjonariuszy Policji, jeżeli natrafią na opór, który uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 15b. [Delegacja] Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób przeprowadzania kontroli oraz wzory upoważnień do kontroli, legitymacji i protokołów, uwzględniając w szczególności:

1) zakres przeprowadzania kontroli, w tym zakres udostępniania wyrobów z metali szlachetnych oraz dokumentacji związanej z przetwórstwem, naprawami i obrotem tymi wyrobami, a także zabezpieczenia dowodów naruszenia ustawy,

2) zakres współdziałania z jednostkami administracji publicznej oraz z Policją.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 16. [Opłaty za czynności urzędów probierczych] 1. Pobiera się opłaty za czynności organów i urzędów administracji probierczej związane z:

1) badaniem stopów metali szlachetnych i wyrobów wykonywanych z takich stopów,

2) cechowaniem zbadanych wyrobów i stopów,

3) dokonywaniem ekspertyz wyrobów i stopów.

2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Prezesa Głównego Urzędu Miar, określa, w drodze rozporządzenia, wysokość opłat i tryb ich pobierania.

3. Nie uiszczone w terminie należności za czynności urzędów probierczych podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych. Do należności tych stosuje się odpowiednio przepisy o zobowiązaniach podatkowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 17. [Działania lub zaniechania podlegające karze grzywny] Kto:

1) wprowadza do obrotu nie ocechowane wyroby z metali szlachetnych,

2) nie dopełnia obowiązku określonego w art. 13 ust. 1 lub 2 albo w art. 14,

3) wprowadza do obrotu handlowego wyroby nie oznaczone w myśl art. 12,

4) uniemożliwia organom administracji probierczej wykonywanie ich zadań w zakresie sprawowania nadzoru przez:

a) utrudnianie wstępu na teren nieruchomości lub pomieszczeń,

b) odmowę udostępnienia dokumentów, o których mowa w art. 6 ust. 3 i art. 7 ust. 3,

c) uniemożliwianie gromadzenia i zabezpieczania dowodów naruszenia przepisów ustawy

- podlega karze grzywny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 18. [Stosowanie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia] Orzekanie w sprawach o czyny wymienione w art. 17 następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 19. [Przepisy uchylone] Traci moc ustawa z dnia 29 czerwca 1962 r. - Prawo probiercze (Dz. U. Nr 39, poz. 173 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 19a. [Stosowanie przepisów ustawy] Przepis art. 7 ust. 1 pkt 3 stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 20. [Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1994 r.

[1] Art. 8 ust. 1 pkt 2a w brzmieniu ustalonym przez art. 108 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 107, poz. 679). Zmiana weszła w życie 18 września 2010 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00