Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1994-01-01 do 2003-01-01
Wersja archiwalna od 1994-01-01 do 2003-01-01
archiwalny
USTAWA
z dnia 3 kwietnia 1993 r.
o utworzeniu Głównego Urzędu Miar.
Art. 1. Tworzy się Główny Urząd Miar, zwany dalej "Urzędem".
Art. 2. Do zakresu działania Urzędu należą sprawy miar i probiernictwa.
Art. 3. 1. Centralnym organem administracji państwowej właściwym w sprawach miar i probiernictwa jest Prezes Urzędu.
2. Prezesa Urzędu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
3. Wiceprezesa Urzędu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Urzędu.
Art. 4. 1. Organami administracji podległymi Prezesowi Urzędu są dyrektorzy okręgowych urzędów miar i okręgowych urzędów probierczych, którym podlegają, odpowiednio, naczelnicy obwodowych urzędów miar i obwodowych urzędów probierczych.
2. Dyrektorów okręgowych urzędów powołuje i odwołuje Prezes Urzędu.
3. Naczelników obwodowych urzędów powołuje i odwołuje Prezes Urzędu na wniosek dyrektorów właściwych okręgowych urzędów.
Art. 5. 1. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres działania Urzędu oraz zasady tworzenia i zakres działania okręgowych i obwodowych urzędów miar oraz okręgowych i obwodowych urzędów probierczych.
2. Prezes Urzędu tworzy i znosi okręgowe i obwodowe urzędy miar oraz okręgowe i obwodowe urzędy probiercze, a także określa ich obszar działania i siedziby.
Art. 6. Organizację Urzędu określi statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów, a urzędów podległych - regulaminy nadane przez Prezesa Urzędu.
Art. 7. Prezes Urzędu wydaje Dziennik Urzędowy, w którym ogłasza przepisy dotyczące miar i probiernictwa oraz inne akty prawne, których ogłaszanie w tym Dzienniku wynika z przepisów szczególnych.
Art. 8. Znosi się Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości, zwany dalej "Komitetem".
Art. 9. Sprawy należące do właściwości Komitetu i do Prezesa Komitetu przechodzą do właściwości Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Prezesa Głównego Urzędu Miar i Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji odpowiednio do zakresu ich działalności.
Art. 10. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zasady podziału nieruchomości i innego mienia, pozostających w zarządzie Komitetu oraz jednostek podległych i nadzorowanych, a także zasady, tryb i terminy przejęcia przez organy i jednostki określone w art. 9 majątku i spraw przechodzących do ich właściwości.
Art. 11. 1. Pracownicy Komitetu oraz jednostek podległych i nadzorowanych stają się pracownikami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Głównego Urzędu Miar, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub ich jednostek organizacyjnych.
2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, komórki organizacyjne i inne jednostki Komitetu, których pracownicy stają się pracownikami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Głównego Urzędu Miar, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub ich jednostek organizacyjnych.
3. Pracownicy Komitetu oraz jednostek podległych i nadzorowanych mogą, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, złożyć kierownikowi jednostki pisemne oświadczenie o odmowie dalszego zatrudnienia. W tym samym terminie może również zakład pracy wypowiedzieć pracownikowi stosunek pracy.
4. W wypadkach określonych w ust. 3 stosunek pracy rozwiązuje się po upływie 3 miesięcy od złożenia oświadczenia o odmowie dalszego zatrudnienia albo od wypowiedzenia stosunku pracy, w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego.
5. Rozwiązanie stosunku pracy na zasadach przewidzianych w ust. 3 i 4 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez zakład pracy za wypowiedzeniem z powodu likwidacji zakładu pracy albo urzędu.
Art. 12. Traci moc ustawa z dnia 29 marca 1972 r. o utworzeniu Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości (Dz. U. Nr 11, poz. 82 i z 1979 r. Nr 2, poz. 7).
Art. 13. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1994 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa