Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1993-07-05 do 1994-07-01
Wersja archiwalna od 1993-07-05 do 1994-07-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie zasad i warunków oraz trybu i sposobu odliczania od podatku od towarów i usług kwot wydatkowanych przez podatników przy nabyciu kas rejestrujących.
Na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§ 1. Podatnicy podatku od towarów i usług, świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, którzy na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zwanej dalej "ustawą", obowiązani do stosowania kas rejestrujących, mogą dokonać odliczenia od podatku od towarów i usług, zwanego dalej "podatkiem", kwot wydatkowanych przy nabyciu kas rejestrujących.
§ 2. 1. Odliczenia, o których mowa w § 1, mogą dokonać podatnicy, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami zainstalowali i użytkują kasy rejestrujące, zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym.
2. Podatnicy, o których mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, którzy nie zainstalowali kas rejestrujących do dnia 1 stycznia 1994 r. lub zainstalowali, lecz nie użytkują ich od tej daty, tracą prawo do odliczenia, o którym mowa w § 1.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy:
1) pomimo osiągnięcia kwoty obrotów określonej na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy, powodującej powstanie obowiązku stosowania kas rejestrujących, nie zainstalowali ich w terminach określonych w powołanym przepisie ustawy lub pomimo ich zainstalowania nie użytkują kas rejestrujących,
2) zainstalowali kasy rejestrujące nie odpowiadające kryteriom oraz warunkom technicznym wynikającym z odrębnych przepisów.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 2 ustawy zostali zwolnieni na czas oznaczony z obowiązku stosowania kas rejestrujących.
§ 3. 1. Kwota odliczenia, przypadająca na jedną kasę, nie może przekroczyć 50% ceny zakupu, jednak nie więcej niż 10 mln zł.
2. Cena zakupu, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje kwoty podatku naliczonego.
§ 4. 1. Odliczenia dokonuje się od podatku należnego, w sześciu równych ratach miesięcznych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie kasy rejestrującej.
2. Odliczenia dokonuje się poprzez zwiększenie podatku naliczonego za dany miesiąc o kwotę raty.
§ 5. 1. Odliczeniem, o którym mowa w § 4, może być objęta tylko taka liczba kas rejestrujących, która nie jest większa od liczby prowadzonych stałych punktów sprzedaży detalicznej lub stałych stanowisk kasowych, zainstalowanych przez podatnika w miejscach prowadzenia stałej sprzedaży detalicznej.
2. Dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika w urzędzie skarbowym oświadczenia o liczbie stałych stanowisk kasowych w danym punkcie (obiekcie) sprzedaży detalicznej wraz z podaniem miejsca (adresu), w którym ta działalność jest prowadzona.
§ 6. 1. W przypadku zaprzestania działalności, otwarcia likwidacji, ogłoszenia upadłości oraz sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w okresie trzech lat od dnia zainstalowania kas rejestrujących, podatnik obowiązany jest do zwrotu odliczonych kwot podatku.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powstaje po upływie miesiąca, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.
§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.
Minister Finansów: J. Osiatyński