Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1993-04-08 do 2001-08-22
Wersja archiwalna od 1993-04-08 do 2001-08-22
archiwalny
USTAWA
z dnia 31 maja 1962 r.
o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 31 maja 1962 r. (Dz.U. z 1962 r., Nr 33, poz. 157)
t.j. z dnia 8 kwietnia 1993 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 26, poz. 118)
Art. 1. [Urząd Patentowy] 1. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach własności przemysłowej.
2. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej podlega Prezesowi Rady Ministrów.
Art. 2. [Zakres działania] 1. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej „Urzędem”, wykonuje zadania w sprawach własności przemysłowej, wynikające z niniejszej ustawy, z przepisów odrębnych oraz z umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
2. Do zakresu działania Urzędu należy w szczególności:
1) przyjmowanie i badanie zgłoszeń dotyczących przedmiotów własności przemysłowej, jak wynalazki, wzory użytkowe, wzory zdobnicze, znaki towarowe, dokonywanych w celu uzyskania ochrony,
2) orzekanie w sprawach przyznawania podmiotom krajowym i zagranicznym praw wyłącznego korzystania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z przedmiotów własności przemysłowej,
3) prowadzenie rejestrów udzielonych praw jako ksiąg publicznych, z zastrzeżeniem ograniczeń w ich udostępnianiu wynikających z przepisów szczególnych,
4) wydawanie organu urzędowego pod nazwą „Wiadomości Urzędu Patentowego”, zawierającego oficjalne ogłoszenia dotyczące udzielonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej praw w sprawach własności przemysłowej,
5) rozstrzyganie sporów w sprawach własności przemysłowej w zakresie określonym przepisami szczególnymi,
6) udział w pracach organów międzynarodowych z tytułu przynależności Rzeczypospolitej Polskiej do Konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej i innych umów międzynarodowych z zakresu ochrony własności przemysłowej,
7) prowadzenie centralnego zbioru opisów patentowych polskich i zagranicznych.
3. Przy wykonywaniu zadań Urząd działa w porozumieniu i przy współpracy z zainteresowanymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej, w szczególności w sprawach dotyczących współpracy międzynarodowej oraz opracowywania projektów przepisów prawnych dotyczących własności przemysłowej.
Art. 3. [Prezes Urzędu] 1. Na czele Urzędu stoi Prezes Urzędu.
2. Prezes Rady Ministrów powołuje i odwołuje Prezesa Urzędu.
3. Wiceprezesów Urzędu, na wniosek Prezesa Urzędu, powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
Art. 4. [Przyznawanie praw wyłącznych] 1. Orzekanie w sprawach przyznawania praw wyłącznych, o którym mowa w art. 2 ust. 2 pkt 2, należy do upoważnionych na piśmie przez Prezesa Urzędu urzędników państwowych zatrudnionych w Urzędzie.
2. Urzędnicy, o których mowa w ust. 1, przy orzekaniu podlegają tylko przepisom prawa oraz ogólnym instrukcjom i wytycznym Prezesa Urzędu.
3. Przy sporządzaniu dokumentów w indywidualnych sprawach dotyczących własności przemysłowej Urząd używa pieczęci okrągłej z wizerunkiem orła w koronie i napisem w otoku: „Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej”.
Art. 5. [Delegacja] Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Urzędu, podział kompetencji i zasady współdziałania Urzędu oraz naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, jak również współpracę Urzędu z organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi w sprawach objętych zakresem działania Urzędu.
Art. 7. [Przepisy uchylone] Tracą moc przepisy rozporządzenia z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. Nr 39, poz. 384 z późniejszymi zmianami) dotyczące:
1) zakresu działania i organizacji Urzędu Patentowego,
2) postępowania przed Urzędem Patentowym w sprawach znaków towarowych.
Art. 8. [Wejście w życie] [1] Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 1962.
[1] Ustawa traci moc 22 sierpnia 2001 r. na podstawie art. 326 pkt 4 ustawy - Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. (Dz.U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508).