Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1993-01-01 do 2002-01-31
Wersja archiwalna od 1993-01-01 do 2002-01-31
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 23 grudnia 1992 r.
w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§ 1. Dokumentami (dowodami) poświadczającymi uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego są dla:
1) dzieci w wieku do 4 lat - oświadczenie o wieku dziecka osoby opiekującej się nim w czasie podróży,
2) inwalidów wojennych i wojskowym, zaliczonych do I grupy inwalidów - książka inwalidy wojennego (wojskowego) I grupy.
3) przewodników towarzyszących w podróży osobie niewidomej lub ociemniałej - dokument osoby niewidomej lub ociemniałej stwierdzający inwalidztwo,
4) opiekunów towarzyszących inwalidzie I grupy odpowiednio:
a) książka inwalidy wojennego (wojskowego). stwierdzająca inwalidztwo I grupy i uprawnienie do bezpłatnego przejazdu opiekuna,
b) orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzające zaliczenie do I grupy inwalidów,
c) wpis w dowodzie osobistym o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
d) legitymacja Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzająca inwalidztwo I grupy i uprawnienie do bezpłatnego przejazdu opiekuna,
5) opiekunów towarzyszących w podróży dzieciom i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub z miejsca pobytu do szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji lub leczniczego i z powrotem - dokument lub zaświadczenie stwierdzające fakt inwalidztwa lub niepełnosprawności dziecka.
§ 2. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do bezpłatnych przejazdów w klasie 2 pociągów osobowych, a także do ulgi 50% przy przejazdach w klasie 1 pociągów osobowych oraz w klasie dowolnej w pociągach pospiesznych i ekspresowych oraz środkami publicznego transportu autobusowego dla inwalidów I grupy są odpowiednio:
1) orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
2) wpis w dowodzie osobistym o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
3) legitymacja Polskiego Związku Niewidomych,
4) legitymacja Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3. Dokumentami poświadczającymi uprawnienie do 2 przejazdów w roku z ulgą 50% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego dla emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są dodatki rodzinne, są zaświadczenia wydane przez:
1) regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ "Solidarność" lub
2) Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce "Solidarność Weteranów Pracy" albo
3) terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
z ważnością na okres 3 lat od daty wydania.
§ 4. Dokumentami (dowodami) poświadczającymi uprawnienia do ulgi 50% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego są dla:
1) dzieci w wieku powyżej 4 lat do ukończenia 7 lat - oświadczenie o wieku dziecka osoby opiekującej się nim w czasie podróży,
2) dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej, przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub: miejsca pobytu do szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji lub leczniczego i z powrotem - dokumenty określone w § 1 pkt 5,
3) kombatantów oraz innych osób uprawnionych w myśl przepisów ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) - legitymacje lub zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich i odpowiednie dokumenty dotyczące osób uprawnionych,
4) inwalidów wojennych i wojskowych zaliczanych do innej niż I grupa inwalidów - książka inwalidy wojennego (wojskowego).
§ 5. Dokumentami poświadczającymi uprawnienie do ulgi 50% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego dla osób niewidomych lub ociemniałych są dokumenty stwierdzające fakt tego inwalidztwa.
§ 6. Dokumentami poświadczającymi uprawnienia do ulgi 50% przy przejazdach w pociągach osobowych oraz do korzystania z biletów miesięcznych z ulgą 50% przy przejazdach w autobusach komunikacji zwykłej z miejsca zamieszkania do szkoły i z powrotem dla:
1) nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
2) nauczycieli akademickich
- są legitymacje odpowiednio nauczyciela lub nauczyciela akademickiego.
§ 7. Dokumentami poświadczającymi uprawnienia do ulgi 50% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2 oraz do korzystania z biletów miesięcznych szkolnych z ulgą 50% przy przejazdach w autobusach komunikacji zwykłej z miejsca zamieszkania do szkoły i z powrotem są dla:
1) dzieci i młodzieży w wieku powyżej 7 lat do czasu ukończenia szkoły' ponadpodstawowej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 20 roku życia - legitymacja szkolna,
2) studentów do ukończenia 26 roku życia - legitymacja studencka,
wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie wieku odpowiednio ucznia lub studenta.
§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: Z. Jaworski