Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1992 nr 97 poz. 486
Wersja archiwalna od 1992-12-22 do 1997-10-17
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1992 nr 97 poz. 486
Wersja archiwalna od 1992-12-22 do 1997-10-17
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: na podstawie art. 239 ust.3 Konstytucji uchwały TK w sprawie ustalenia wykładni ustaw straciły moc powszechnie obowiązującą z dniem 17.10.1997 r. 

UCHWAŁA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

z dnia 9 grudnia 1992 r.

w sprawie wykładni art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie:

przewodniczący: M. Tyczka - prezes Trybunału Konstytucyjnego,

sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: C. Bakalarski, T. Dybowski (sprawozdawca), K. Działocha, H. Groszyk, M. Łabor-Soroka, W. Łączkowski, L. Łukaszuk, R. Orzechowski, J. Zakrzewska, A. Zoll

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 1992 r. w trybie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 1991 r. Nr 109, poz. 470) wniosku Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 z późniejszymi zmianami), a w szczególności o wyjaśnienie:

1) czy sprawowanie zarządu nieruchomościami przez przedsiębiorstwa państwowe, o których mowa w tym przepisie, oznacza, że nieruchomości te nie "należą do" terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego?

2) czy "właściwą gminą" w rozumieniu tego przepisu jest gmina miejsca położenia nieruchomości, czy też gmina, której organy pełnią funkcje organu założycielskiego?

ustalił:

1. Termin normatywny "należące do", użyty w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191) w odniesieniu do nieruchomości stanowiących mienie ogólnonarodowe (państwowe), będących w dyspozycji przedsiębiorstw państwowych, oznacza w tym przepisie, że przedsiębiorstwa te wykonywały w stosunku do tych nieruchomości różnego rodzaju uprawnienia o charakterze cywilnoprawnym, co nie wyłącza. że grunty będące w zarządzie przedsiębiorstw państwowych (a nie stanowiące ich własności) z punktu widzenia uprawnień administracyjnych o charakterze władczym "należały" do terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, które wykonywały uprawnienia władcze w stosunku do wymienionych wyżej gruntów.

2. Określenie "gmina właściwa", użyte w art. 5 ust. 1 przedmiotowej ustawy w odniesieniu do nieruchomości będących w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego, oznacza gminę, na której obszarze położone są nieruchomości komunalizowanego przedsiębiorstwa.

Przewodniczący: M. Tyczka
Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Sędziowie: C. Bakalarski, T. Dybowski, K. Działocha,
H. Groszyk, M. Łabor-Soroka, W. Łączkowski,
L. Łukaszuk, R. Orzechowski, J. Zakrzewska, A. Zoll

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00