Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1992 nr 97 poz. 485
Wersja archiwalna od 1995-01-26 do 1999-08-19
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1992 nr 97 poz. 485
Wersja archiwalna od 1995-01-26 do 1999-08-19
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 12 listopada 1992 r.

w sprawie zarządzania ruchem na drogach

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1995 r., Nr 2, poz. 11)  

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Projekt organizacji ruchu] 1. Działania i czynności w zakresie wprowadzania oznakowania pionowego, poziomego, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu, a także działania systemowe w zakresie organizacji ruchu, dotyczące w szczególności:

1) ustalania granic obszarów zabudowanych,

2) ustalania granic stref zamieszkania,

3) ustalania zakazów i nakazów ruchu określonych rodzajów pojazdów lub uczestników ruchu,

4) wyznaczania miejsc i warunków postoju lub zatrzymania pojazdów komunikacji publicznej,

5) wyznaczania miejsc i określania sposobów oraz warunków parkowania pojazdów,

6) wyznaczania przejść dla pieszych i ciągów pieszych,

7) ustalania oznakowania drogowskazowego

– podejmowane są na podstawie opracowanego przez inwestora lub zarząd drogi projektu organizacji ruchu lub zmian tej organizacji, zatwierdzonego przez właściwy organ zarządzający ruchem.

2. Projekt organizacji ruchu powinien zawierać:

1) opis techniczny charakteryzujący drogę i warunki ruchu (istniejące lub prognozowane natężenie ruchu z uwzględnieniem struktury kierunkowej na skrzyżowaniach), uzasadnienie wprowadzenia lub zmiany organizacji ruchu oraz planowany termin jej wprowadzenia,

2) plan orientacyjny w skali 1:25 000 lub zbliżonej (z zaznaczeniem drogi lub dróg będących przedmiotem projektu),

3) dwa egzemplarze planu sytuacyjnego lub sytuacyjno-wysokościowego (przy występowaniu na drodze pochyleń podłużnych większych od 3%), z zaznaczeniem istniejącej i projektowanej organizacji ruchu.

3. Projekt organizacji ruchu lub zmian tej organizacji zatwierdza:

1) na autostradach i drogach ekspresowych – Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, po zasięgnięciu opinii Komendanta Głównego Policji,

2) na pozostałych drogach – wojewoda, po zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego Policji, a także opinii zarządu drogi, jeżeli nie jest on wnioskodawcą organizacji ruchu, oraz opinii właściwego organu wojskowego, jeżeli droga przebiega w rejonie przyległym do obiektów wojskowych.

4. Przedstawiony projekt organizacji ruchu może zostać zatwierdzony bez zmian, ze zmianami lub odrzucony w całości. Organ zarządzający ruchem może odmówić zatwierdzenia projektu organizacji ruchu w przypadku:

1) uchybień formalnych w przedstawionej dokumentacji,

2) niezgodności projektu z przepisami szczegółowymi dotyczącymi organizacji ruchu drogowego,

3) uzasadnionego merytorycznie stwierdzenia nieefektywności przedstawionej organizacji ruchu.

5. Organ zarządzający ruchem określa termin ważności zatwierdzonego projektu organizacji ruchu.

6. Organ zarządzający ruchem po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu przesyła go wnioskodawcy, zatrzymując jeden egzemplarz planu wymienionego w ust. 2 pkt 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wprowadzenie organizacji ruchu] Organizację ruchu wynikającą z wybudowania lub zmodernizowania drogi wprowadza zarząd drogi na podstawie zatwierdzonego projektu organizacji ruchu stanowiącego integralną część dokumentacji technicznej budowy lub modernizacji drogi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Organizacja ruchu w okresie prowadzenia robót w pasie drogowym lub czynności wymagających zajęcia pasa drogowego] 1. Organizację ruchu w okresie prowadzenia robót w pasie drogowym lub czynności wymagających zajęcia pasa drogowego wprowadza zarząd drogi lub jednostka prowadząca roboty na podstawie:

1) typowego projektu organizacji ruchu określonego w instrukcji oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) indywidualnego projektu opracowanego zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji, o której mowa w pkt 1, jeżeli żaden z typowych projektów nie może być zastosowany w konkretnej sytuacji.

2. O możliwości zastosowania typowego projektu organizacji ruchu decyduje zarząd drogi. Projekt, sporządzony zgodnie z przepisami ust. 1 pkt 2, podlega zatwierdzeniu w trybie określonym w § 1 ust. 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Organizacja ruchu a zmiana stanu technicznego drogi] 1. Jeżeli ruch drogowy wywołuje zmianę stanu technicznego drogi w stopniu mogącym zagrozić trwałości konstrukcji drogi lub bezpieczeństwu ruchu, stosuje się następujący tryb postępowania:

1) zarząd drogi wprowadza ograniczenie ruchu lub zamyka drogę dla ruchu i wyznacza objazdy, kierując się zasadą minimalizacji negatywnego wpływu wprowadzanych zmian na sprawność i ekonomikę ruchu, w szczególności pasażerskiej komunikacji autobusowej,

2) zarząd drogi powiadamia o wprowadzonych zmianach (pkt 1) organ zarządzający ruchem oraz komendanta wojewódzkiego Policji, przedstawiając szkic sytuacyjny z zaznaczeniem na nim:

a) odcinka drogi o ograniczonym lub zamkniętym ruchu,

b) zmienionej organizacji ruchu,

c) daty jej wprowadzenia oraz przewidywanej daty przywrócenia poprzedniej organizacji ruchu,

3) organ zarządzający ruchem może skorygować wprowadzone przez zarząd drogi zmiany, pod warunkiem że nie spowoduje to pogorszenia stanu technicznego drogi.

2. W przypadku awarii urządzenia w pasie drogowym lub w jego pobliżu, w której wyniku pogorszył się stan techniczny drogi, oraz w innych przypadkach, gdy można przewidzieć pogorszenie się tego stanu, zarząd drogi wprowadza ograniczenia ruchu lub zamknięcia drogi dla ruchu oraz wyznacza niezbędne w związku z tym objazdy tymczasowe, zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1 pkt 1–3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Analizy] Jeżeli z analizy bezpieczeństwa i warunków ruchu lub z analizy otrzymanych wniosków od Policji, organów wojskowych, organów samorządu terytorialnego, terenowych organów rządowej administracji ogólnej, instytucji, obywateli lub z innych źródeł wynika celowość wprowadzenia zmian w organizacji ruchu, organ zarządzający ruchem:

1) zatwierdza projekt organizacji ruchu opracowany we własnym zakresie lub przez zarząd drogi albo przez innego wnioskodawcę,

2) przekazuje zarządowi drogi zatwierdzony projekt organizacji ruchu do realizacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Organizacja ruchu - zawiadomienie] Inwestor zawiadamia organ zarządzający ruchem oraz komendanta wojewódzkiego Policji o terminie wprowadzenia organizacji ruchu, wynikającej z wybudowania lub modernizacji drogi, lub zmianie organizacji ruchu w związku z wykonywaniem robót albo czynności na drodze co najmniej na 40 dni przed terminem ich rozpoczęcia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zadania techniczne związane z organizacją ruchu na drogach] 1. Zadania techniczne związane z organizacją ruchu na drogach, polegające w szczególności na umieszczaniu i utrzymywaniu znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu, wykonuje zarząd drogi na podstawie zatwierdzonego projektu organizacji ruchu. Nie dotyczy to następujących znaków i sygnałów oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu:

1) znaków B-32 „stój", G-2 „sieć pod napięciem", G-3 „krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym jednotorowym", G-4 „krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym wielotorowym", a także urządzeń zabezpieczających i urządzeń kolejowej sygnalizacji świetlnej, które umieszczają i utrzymują kolejowe jednostki organizacyjne,

2) znaków oznaczających przystanki autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, które umieszczają i utrzymują właściwe przedsiębiorstwa komunikacyjne,

3) wyizolowanych funkcjonalnie od ruchu kołowego urządzeń tramwajowej sygnalizacji świetlnej, które utrzymują właściwe przedsiębiorstwa komunikacyjne,

4) znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu stosowanych w związku z robotami lub czynnościami na drodze lub przy drodze prowadzonymi przez inne niż zarządy dróg jednostki organizacyjne, które wymienione znaki i urządzenia umieszczają i utrzymują.

2. Znaki informacyjne oznaczające obiekty obsługi podróżnych umieszcza w pasie drogowym i utrzymuje zarząd drogi na koszt wnioskodawcy umieszczenia znaków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Nadzór] 1. Organ zarządzający ruchem sprawuje na obszarze swojego działania nadzór w zakresie prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego umieszczonych na drodze.

2. W ramach sprawowanego nadzoru organ zarządzający ruchem może żądać w szczególności:

1) wymiany zniszczonych lub uszkodzonych znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu,

2) naprawy wadliwie działających urządzeń sygnalizacji świetlnej lub dźwiękowej,

3) umieszczenia znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu w miejscach zgodnych z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu.

3. Organ zarządzający ruchem prowadzi ewidencję zatwierdzonych projektów organizacji ruchu lub jej zmian; do ewidencji wpisuje się:

1) numer kolejny projektu,

2) numer drogi i jej kilometraż lub nazwę ulicy,

3) jednostkę wprowadzającą organizację ruchu,

4) charakter organizacji ruchu (stała, czasowa),

5) przewidywany termin wprowadzenia organizacji ruchu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Indywidualne wyjątki] 1. [1] W razie potrzeby zastosowania indywidualnego odstępstwa od obowiązku stosowania się do zakazu wyrażonego znakiem drogowym B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach", organ zarządzający ruchem po uzgodnieniu z komendantem wojewódzkim Policji może w tym celu wydać ważne na obszarze swojego działania zezwolenie dla określonego uczestnika ruchu lub pojazdu według wzoru określonego w załączniku nr 2 [2] do rozporządzenia.

2. [3] Zezwolenie może być wydane jedynie w celu umożliwienia tymczasowego dojazdu do posesji albo obiektu znajdującego się w obszarze objętym zakazem wyrażonym wymienionym znakiem, na okres nie dłuższy niż jeden rok.

3. Zakres i sposób używania zezwolenia określone zostały w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w razie niestosowania się do tych warunków osoba kontrolująca ruch drogowy zatrzyma zezwolenie, a na jej wniosek organ zarządzający ruchem może wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej
z dnia 12 listopada 1992 r. (poz. 485)

Załącznik nr 1

INSTRUKCJA
oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym

SPIS TREŚCI

1. Przepisy ogólne

1.1. Postanowienia wstępne

1.2. Warunki prowadzenia robót

2. Urządzenia bezpieczeństwa ruchu

2.1. Zasady ogólne

2.2. Zapora drogowa

2.3. Taśmy ostrzegawcze

2.4. Tablica kierująca

2.5. Tablice do oznaczania ograniczonej skrajni

2.6. Pachołki drogowe

2.7. Znaki wskazujące objazd

2.8. Znaki prowadzące na drodze objazdowej

2.9. Tablice kierujące pieszych

2.10. Światła ostrzegawcze

2.11. Oznakowanie pojazdów wykonujących szybko postępujące roboty na drodze

3. Zasady prowadzenia robót

4. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych w pasie drogowym

4.1. Zasady ogólne

4.2. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych bez wyłączenia powierzchni jezdni z ruchu

4.2.1. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych w chodniku

4.2.2. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych w poboczu

4.2.3. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych w pasie dzielącym jezdnię

4.3. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych z wyłączeniem części powierzchni jezdni z ruchu

4.3.1. Zasady ogólne

4.3.2. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy jednostronnym zajęciu części jezdni

4.3.2.1. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy jednostronnym zajęciu części jezdni dwukierunkowej dwupasowej

4.3.2.2. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy jednostronnym zajęciu części jezdni dwukierunkowej wielopasowej

4.3.2.3. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy jednostronnym zajęciu części jezdni jednokierunkowej

4.3.3. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzanych na środku jezdni

4.3.3.1. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych na środku jezdni dwukierunkowej dwupasowej

4.3.3.2. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych na środku jezdni dwukierunkowej wielopasowej

4.3.3.3. Oznakowanie i .zabezpieczenie robót prowadzonych na środku jezdni jednokierunkowej

4.3.4. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy obustronnym zajęciu części jezdni

4.3.4.1. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy obustronnym zajęciu części jezdni dwukierunkowej dwupasowej

4.3.4.2. Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych przy obustronnym zajęciu części jezdni jednokierunkowej

4.4. Oznakowanie i zabezpieczenie robót, prowadzonych przy zamknięciu jezdni (drogi) dla ruchu

Załącznik: Typowe projekty oznakowania i zabezpieczenia robót prowadzonych w pasie drogowym

A. Spis projektów

B. Typowe projekty

Załącznik nr 2

Wzór: Zezwolenie

Rozmiar: 100 mm x 140 mm

Strony: 1, 2

infoRgrafika

Dla znaków B-3 ÷ B-12 w tarczę znaku B-1 wpisuje się numer znaku, którego dotyczy zezwolenie.

infoRgrafika

[1] § 9 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 9 grudnia 1994 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zarządzania ruchem na drogach (Dz.U. z 1995 r. Nr 2, poz. 11). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 1995 r.

[2] § 9 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 9 grudnia 1994 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zarządzania ruchem na drogach (Dz.U. z 1995 r. Nr 2, poz. 11). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 1995 r.

[3] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 9 grudnia 1994 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zarządzania ruchem na drogach (Dz.U. z 1995 r. Nr 2, poz. 11). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 1995 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00