ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 15 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych.
Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444 i z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§ 1. Przydziału broni palnej krótkiej, zwanej dalej "bronią palną", i amunicji, a także ręcznych miotaczy gazowych dla nadleśnictwa Lasów Państwowych dokonuje komendant wojewódzki Policji na pisemny wniosek nadleśniczego - zgodnie z przepisami o broni, amunicji i materiałach wybuchowych.
§ 2. 1. Strażnik leśny zatrudniony w nadleśnictwie otrzymuje do pracy broń palną, broń gazową, amunicję oraz ręczny miotacz gazowy.
2. Leśniczy zatrudniony w nadleśnictwie może otrzymać do pracy broń palną, broń gazową, amunicję oraz ręczny miotacz gazowy.
3. Wydanie broni palnej i gazowej oraz amunicji następuje po przeszkoleniu i przeprowadzeniu sprawdzenia znajomości przepisów dotyczących:
1) użycia broni palnej lub gazowej, a także ręcznego miotacza gazowego,
2) zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną, amunicją i ręcznym miotaczem gazowym, ich przechowywania i konserwacji.
4. Szkolenie oraz sprawdzenie znajomości przepisów w zakresie spraw, o których mowa w ust. 3, organizuje regionalna dyrekcja Lasów Państwowych z udziałem przedstawicieli Policji.
§ 3. 1. Nadleśnictwo prowadzi magazyn broni palnej, broni gazowej, amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych, zwany dalej "magazynem".
2. Magazyn, o którym mowa w ust. 1, powinien:
1) stanowić oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, usytuowane w miarę możliwości na piętrze,
2) być wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy,
3) posiadać specjalne zabezpieczenie:
a) drzwi - przez obicie ich blachą grubości powyżej 2 mm oraz zamknięcie minimum na dwa zamki patentowe i żelazną sztabę,
b) okien - przez osłonięcie ich siatką metalową i kratami metalowymi.
3. Broń palną, broń gazową, amunicję i ręczne miotacze gazowe należy przechowywać w zamkniętej żelaznej szafie, znajdującej się w magazynie.
4. Przydatność magazynu stwierdza protokołem komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele:
1) właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji,
2) nadleśniczego.
5. Prawo wstępu do magazynu posiada wyłącznie:
1) osoba upoważniona przez nadleśniczego do prowadzenia magazynu w nadleśnictwie, posiadająca pozwolenie na broń, lub nadleśniczy,
2) przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji w obecności osób wymienionych w pkt 1.
6. W magazynie nie wolno palić tytoniu, używać lamp naftowych, a także wzniecać ognia z innych źródeł.
§ 4. 1. Broń palna, amunicja i ręczne miotacze gazowe przydzielone nadleśnictwu lub broń gazowa nabyta przez nadleśnictwo dla potrzeb służbowych podlegają rejestracji w "Książce stanu sprzętu uzbrojenia w nadleśnictwie" według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wydanie broni palnej, broni gazowej, amunicji i ręcznych miotaczy gazowych strażnikowi leśnemu lub leśniczemu podlega rejestracji w "Książce wydania i przyjęcia broni i amunicji w nadleśnictwie" według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Dokumentację, o której mowa w ust. 1 i 2, prowadzi osoba upoważniona do prowadzenia magazynu w nadleśnictwie; dokumentacja przechowywana jest w tym magazynie.
§ 5. 1. Strażnik leśny obowiązany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, do codziennego zdawania broni palnej, broni gazowej, amunicji i ręcznego miotacza gazowego do magazynu w nadleśnictwie po zakończeniu pracy.
2. Spełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagane, jeżeli na polecenie nadleśniczego strażnik leśny wykonuje zadanie wymagające przebywania w terenie poza godzinami pracy nadleśnictwa.
§ 6. Leśniczy obowiązany jest zdać posiadaną broń palną, broń gazową, amunicję i ręczny miotacz gazowy do magazynu w nadleśnictwie w przypadku:
1) wykonywania czynności służbowych nie wymagających wyposażenia w broń palną, broń gazową i ręczny miotacz gazowy,
2) przerwy w pracy trwającej dłużej niż 48 godzin,
3) gdy zaistnieją inne przeszkody uniemożliwiające wykonywanie obowiązków służbowych z bronią palną, bronią gazową i ręcznym miotaczem gazowym,
4) polecenia przełożonego.
§ 7. Leśniczy oraz strażnik leśny w przypadkach, o których mowa w § 5 ust. 2, obowiązani są przechowywać broń palną, broń gazową, amunicję oraz ręczny miotacz gazowy w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom niepowołanym, w metalowych kasetach, przytwierdzonych na stałe do konstrukcji budynku.
§ 8. Strażnik leśny i leśniczy, któremu wydano broń palną, broń gazową lub ręczny miotacz gazowy, jest obowiązany, w czasie wykonywania obowiązków służbowych, posiadać przy sobie świadectwo broni oraz ważną legitymację służbową.
§ 9. Nadleśniczy obowiązany jest niezwłocznie spowodować zdanie przez strażnika leśnego lub leśniczego broni palnej, broni gazowej, amunicji oraz ręcznego miotacza gazowego w magazynie broni w nadleśnictwie w przypadku:
1) rozwiązania stosunku pracy,
2) nieprzestrzegania zasad przechowywania broni palnej i gazowej, amunicji i ręcznego miotacza gazowego,
3) podejrzenia użycia broni palnej, broni gazowej, amunicji lub ręcznego miotacza gazowego niezgodnie z ich przeznaczeniem.
§ 10. Nadleśniczy obowiązany jest powiadomić niezwłocznie komendę wojewódzką Policji o zdaniu broni palnej, broni gazowej, amunicji i ręcznego miotacza gazowego do magazynu broni w przypadkach, o których mowa w § 9.
§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: w z. B. Błaszczyk
Załączniki do rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
z dnia 15 września 1992 r. (poz. 398)
Załącznik nr 1
KSIĄŻKA STANU SPRZĘTU UZBROJENIA W NADLEŚNICTWIE
Załącznik nr 2
KSIĄŻKA WYDANIA I PRZYJĘCIA BRONI I AMUNICJI W NADLEŚNICTWIE
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00