Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 1992-10-26
Wersja aktualna od 1992-10-26
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1992 r.
w sprawie dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.
Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Rozporządzenie określa tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania z rezerwy budżetu państwa, określonej w art. 20 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229), dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem, zwanych dalej "inwestycjami".
2. Regiony zagrożone wysokim bezrobociem określa uchwała nr 93 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie wykazu gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Monitor Polski Nr 28, poz. 195).
§ 2. 1. Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem składają:
1) zarządy gmin - bezpośrednio do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
2) pozostałe podmioty gospodarcze - za pośrednictwem wojewody, zwane dalej "wnioskodawcami", w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2. Wojewodowie przekazują wnioski, o których mowa w ust. 1, Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§ 3. 1. Dotacja może być przyznana na finansowanie inwestycji:
1) która jest realizowana przez wnioskodawcę w regionie zagrożonym wysokim bezrobociem,
2) która tworzy nowe miejsca pracy lub uzupełnia infrastrukturę techniczną warunkującą tworzenie tych miejsc pracy,
3) która nie jest finansowana za pomocą innej dotacji z budżetu państwa,
4) której zakończenie, zgodnie z planem, ma nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 1993 r.
2. Wysokość dotacji na finansowanie inwestycji nie może przekroczyć 30% nakładów na tę inwestycję, planowanych do realizacji od dnia 1 października 1992 r. do dnia 31 grudnia 1993 r.
§ 4. 1. Wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji powinien zawierać w szczególności:
1) nazwę i lokalizację inwestycji oraz nazwę wnioskodawcy i jego adres,
2) propozycję wysokości dotacji i jej uzasadnienie oraz informację o kwotach innych środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji,
3) informację o stopniu zaawansowania realizacji inwestycji,
4) dane o liczbie osób, które będą zatrudnione przy realizacji inwestycji, w tym osób bezrobotnych, oraz o liczbie nowych miejsc pracy, które będą utworzone w wyniku zakończenia inwestycji, a także inne informacje umożliwiające stwierdzenie, że inwestycja spełnia warunki określone w § 3,
5) kwoty dotacji przypadające na jedną osobę, która ma być zatrudniona przy realizacji inwestycji i po jej zakończeniu,
6) uzasadnienie celowości realizacji inwestycji,
7) dane o planowanych efektach i okresie realizacji inwestycji oraz inne podstawowe elementy charakterystyki inwestycji objętej wnioskiem,
8) informacje dotyczące uwzględnienia wymagań ochrony środowiska związanych z realizacją inwestycji.
2. Wniosek jest sporządzany według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
3. Do wniosku należy dołączyć opinię:
1) w przypadku wnioskodawcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 - prezydium wojewódzkiego sejmiku samorządowego,
2) w przypadku wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - właściwej dla siedziby wnioskodawcy izby skarbowej, banku finansującego oraz zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także organu założycielskiego - w przypadku przedsiębiorstw państwowych i Ministra Przekształceń Własnościowych jako reprezentanta Skarbu Państwa - w przypadku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.
§ 5. 1. Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji rozpatruje Zespół działający przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministrów:
1) Pracy i Polityki Socjalnej,
2) Finansów,
3) Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
4) Przemysłu i Handlu,
5) Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
6) Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz
7) Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów,
8) Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania,
9) Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2. Ministrowie i prezes, o których mowa w ust. 1, delegują swoich przedstawicieli do pracy w Zespole.
3. Minister Pracy i Polityki Socjalnej może wystąpić do innych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej o wyznaczenie przedstawicieli do pracy w Zespole.
4. Zespołowi przewodniczy przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
5. Zespół rozpatrzy wnioski złożone w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, zaproponuje podział dotacji i sporządzi wykaz inwestycji proponowanych do finansowania z udziałem dotacji oraz przedstawi ten wykaz Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej.
§ 6. Przy opiniowaniu i rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione inwestycje wymagające najniższej kwoty dotacji na jedno miejsce pracy, które ma być utworzone w wyniku zrealizowania inwestycji.
§ 7. 1. O przyznaniu dotacji na finansowanie inwestycji oraz o kwocie dotacji rozstrzyga Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek Zespołu, przedstawiony wraz z wykazem inwestycji, o którym mowa w § 5 ust. 5.
2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekaże Ministrowi Finansów zatwierdzony wykaz inwestycji i kwot dotacji przyznanych na te inwestycje.
3. Przekazanie dotacji przyznanych na finansowanie inwestycji następuje:
1) w przypadku inwestycji realizowanych przez zarządy gmin - przez zwiększenie kwoty wydatków w budżecie właściwych wojewodów, z przeznaczeniem na dotacje na zadania własne tych gmin,
2) w przypadku inwestycji realizowanych przez wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - przez zwiększenie kwoty odpowiednich wydatków w budżecie właściwych wojewodów lub ministrów.
§ 8. Właściwi wojewodowie i ministrowie:
1) kontrolują prawidłowość wykorzystywania dotacji oraz podejmują działania mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości,
2) informują bieżąco Ministra Pracy i Polityki Socjalnej o wynikach kontroli i podjętych działaniach, o których mowa w pkt 1.
§ 9. 1. Wnioskodawcy, którzy otrzymują dotację na finansowanie inwestycji, składają Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrowi Finansów oraz właściwemu wojewodzie lub ministrowi, w terminie 15 dni po upływie każdego kwartału, informację zawierającą w szczególności:
1) kwotę dotacji otrzymanej i wykorzystanej do końca danego kwartału.
2) wartość nakładów na inwestycję, planowanych na dany rok i rzeczywistych do końca danego kwartału,
3) liczbę osób zatrudnionych przy realizacji inwestycji w danym kwartale, w tym osób bezrobotnych,
4) liczbę osób zatrudnionych w wyniku zakończenia inwestycji, w tym osób bezrobotnych, jeżeli inwestycję przekazano do użytku w danym kwartale,
5) dane dotyczące poziomu wykorzystania otrzymanej dotacji na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 3, a jeżeli inwestycja została zakończona - także dane dotyczące planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresu jej realizacji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 4.
2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej do dnia 15 lutego 1994 r. przedstawi Radzie Ministrów zbiorczą informację zawierającą dane liczbowe i wyjaśnienia dotyczące poziomu wykorzystania dotacji przeznaczonych na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresów realizacji zakończonych inwestycji, a także zatrudnienia osób, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
§ 10. Jeżeli inwestycja nie będzie zakończona do dnia 31 grudnia 1993 r., dotacja otrzymana na finansowanie tej inwestycji podlega zwrotowi przez wnioskodawcę do budżetu państwa do dnia 31 stycznia 1994 r. w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby wnioskodawcy, wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania dotacji.
§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 29 września 1992 r. (poz. 378)
WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI BUDŻETOWEJ